Sponzorováno

Objevte zázračnou Kustovnici čínskou neboli Goji – nejčastější otázky 4.86/5 (14)

Kustovnici můžete použít také při vaření. V asijské kuchyni je velmi oblíbená.

Kustovnici můžete použít také při vaření. V asijské kuchyni je velmi oblíbená.

Už jste někdy slyšeli pojem „kustovnice čínská“? Pokud ne, pak vězte, že jde o klenot tradiční čínské medicíny. Kustovnice čínská má totiž blahodárný vliv na činnost jater, ledvin a mnoho dalších. Účinky kustovnice znali již staří Číňané, kteří ji označili jako nejzdravější ovoce na celé planetě.

Kustovnici můžeme znát také pod názvem Goji, jde tedy o ovoce, které novodobý svět objevil teprve před nedávnem.

Goji? Takřka zázračné ovoce

Z Číny pochází mnoho věcí, zejména výrobků. Název „made in China“ je u nás velice proslulý a to ne příliš pozitivně. Přesto můžeme říci, že z Číny pochází něco, co je opravdu dokonalé. Kustovnici totiž objevili právě Číňané, ačkoliv se jedná o dílo přírody, nelze jim toto prvenství upřít.

Kustovnice čínská je keř, který roste do výšky přibližně dva metry. Její plody lze přirovnat k šípku. Jsou červené, mají oválný tvar a délku přibližně 2,5 cm. Chuť je obdobná jako u brusinek či sušených rozinek. Je tedy nasládlá a velice chutná. Goji však barví, pokud dojde kontaktu čerstvého plodu s pokožkou, dochází k černání a jde to velice špatně smýt. Proto se Goji nesbírá ručně, plody se z keřů stírají na plachty, poté se ve stínu suší.

Právě v sušeném stavu se Goji konzumuje nejčastěji. Po usušení jsou bobule světle červené a velikostí odpovídají sušeným hrozinkám. Je třeba je chránit v suchu, aby nezvlhly a jejich konzistence byla stále křupavá.

Proč je kustovnice tak zdravá?

Kustovnice čínská neboli Goji má mnoho pozitivních faktorů pro naše zdraví. Velmi výrazně posiluje obranyschopnost organismu, je tedy vhodné ji užívat v případě, že jste často nemocní a máte sníženou imunitu.

Zlepšuje krvetvorbu a má pozitivní vliv na snižování krevního tlaku. Podporuje sexuální funkce, je tedy vhodná i pro muže, kteří mají problémy s erekcí. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších onemocnění, působí proti astmatu, posiluje zrak a zlepšuje ostrost vidění. A to je jen stručný výčet pozitivních vlastností zázračné kustovnice čínské.

Co kustovnice obsahuje?

Kustovnice je doslova vitamínová bomba, neboť obsahuje 18 různých druhů aminokyselin, dále pak vlákninu a 21 stopových prvků, mezi které patří selen, vápník, železo, fosfor a jiné. Kustovnice má také velké množství karotenoidů, tedy žlutého až oranžového barviva, které se rozpouští v tucích.

Sponzorováno

Má ho nejvíce ze všech známých rostlin, které na planetě rostou. Čínské ovoce je dále bohaté na antioxidanty, které neutralizují volné radikály. Zmírňuje tedy stárnutí organismu a napomáhá vzniku nových buněk. Lze tedy s nadsázkou říci, že jde o skutečný elixír mládí a života.

Kustovnice podporuje zdraví mozku

Alzheimerova choroba se stává velmi rozšířenou, proto je velký zájem na nalezení způsobů, jak chránit mozek před degenerací. Studie ukázaly, že i něco tak jednoduchého, jako je extrakce goji bobulí, může chránit váš mozek před toxickými látkami a neurodegenerací souvisejícími s věkem + zároveň umí zvýšit kognitivní a paměťové funkce.

Goji bobule chrání vaše játra

To je také důležitá věc, protože většina sloučenin, které se dostanou do našeho těla, musí být filtrována játry. Některé z nich mohou způsobit obrovské zatížení a poškození tohoto životně důležitého orgánu. Několik studií prokázalo, že plody Goji skutečně chrání játra před poškozením toxickými látkami. Byly pozorovány snížené jaterní enzymy (AST – vyšetření AST lékař vyžaduje při podezření nemoci jater, ALP a ALT – markery poškození jater) a zvýšené antioxidační aktivity jaterních tkání.

Jak se Goji konzumuje?

Konzumace je velice rozmanitá. Goji lze přidávat do jogurtů, koláčů či různých salátů. Lze z něho připravit také velice chutný čaj. Goji se tedy může stát velice chutnou a zdravou svačinkou vhodnou pro každý den.

TIP: Chcete mít více energie během dne? Studie ukázala, že asi 70% lidí, kteří pili šťávu Goji po dobu 14 dní, zaznamenalo více energie a kvalitnější soustředěnost během dne. Dále se více než 50-60% cítilo zdravější a šťastnější. Není to úžasné?

Jak se Goji pěstuje?

Kustovnice čínská má svůj původ v nepříznivých podmínkách Himalájí a Číny. Lze ji však pěstovat také v našem podnebním pásu. Není divu, že pro své jedinečné účinky se kustovnice stala předmětem obrovského zájmu. Mnoho lidí si chce tuto rostlinu vypěstovat svépomocí. Není to nemožné, Goji si můžete vypěstovat doma, ale je třeba čerstvé plody poté sušit a skladovat v suchém místě.

Zkuste to jako celebrity

Účinky zázračné rostliny se rozhodli využít také celebrity světového kalibru, jako například Madonna či Kate Moss. Zaujala je zejména schopnost Goji potlačit známky stárnutí a také vynikající účinky na hubnutí.

Sponzorováno

Navíc ceny sušeného ovoce i sirupů nejsou nijak výrazné. Goji seženete v obchodech s bylinkami a zdravou výživou, ale také v některých on-line lékárnách a e-shopech. Zkuste se lépe porozhlédnout a vyzkoušejte zázračné plody Goji.

A co si více o Kustovnici přečíst?

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva