Sponzorováno

Kosmetika a látky, které používat podle typu vaší pleti 4.71/5 (14)

Obsah článku

Kosmetika a látky, které používat podle typu vaší pletiPředně si řekněme, že najít, které produkty se hodí k vašemu typu pleti, není v žádném případě snadný úkol. Je to proces, který bude možná vyžadovat hodně pokusů a omylů, trpělivost a vytrvalost. Nemluvě o tom, že to taky není úplně levná záležitost – někdy budete muset vyzkoušet spoustu produktů, než zjistíte, které vyhovují vaší pleti.

Pokusili jsme se vám tento proces usnadnit tím, že jsme sestavili seznam mnoha přísad, které fungují pro konkrétní typy pleti. Tento rozsáhlý seznam vám umožní získat lepší znalosti o složkách, které si aplikujete na pokožku, a také vás naučí, jak eliminovat potenciální kožní spouštěče, aniž byste utráceli peníze za produkty péče o pleť, které nefungují.

Určete svůj typ pleti – to je základ

Prvním, základním krokem je určení typu pleti. Aby byla tato honba za lepšími produkty úspěšná, musíte samozřejmě nejprve vědět, jaký je váš konkrétní typ pleti. Vše o určení typu pleti si můžete přečíst zde.

Tímto způsobem můžete přeskočit přímo do části, která zkoumá přísady, které jsou vhodné pro váš typ pleti. V budoucnu tak ušetříte spoustu peněz a času, protože budete vědět, jaké produkty používat pro váš konkrétní typ pleti. Používání produktů péče o pleť a make-upu, které nejsou kompatibilní s vaší pletí, může způsobit nejrůznější problémy, od podráždění po suchost a dokonce i akné. A to jistě nechcete.

Nejlepší produkty a ingredience pro suchou pleť

Pokud máte suchou pokožku, je těžké si nevšimnout nepříjemného pocitu, který s ní souvisí. Vypořádat se se suchou kůží může být docela problém, zejména s nadměrně suchou kůží, která jde ruku v ruce se suchými místy, která se těžko hojí. Cítíte, že váš obličej je velmi napjatý poté, co jste si ho umyli nebo poté, co jste vylezli ze sprchy, a někdy vám s tímto pocitem nepomohou ani ty nejdražší hydratační krémy na světě? Pak máte možná suchou pleť.

Pokud máte suchou pokožku, první věcí, kterou budete chtít v seznamu ingrediencí hledat, jsou hydratační ingredience, které nabízejí správnou hydrataci bez ucpávání pórů. Jistě, přidat pár lžiček kokosového oleje na suchou pokožku může zpočátku znít jako dobrý nápad, ale jen stěží je to dlouhodobé řešení. I když přidávání těžkých olejů na pokožku má ze začátku smysl, není to vždy ten nejlepší nápad. Měli byste se držet dál od komedogenních složek, což znamená složek, které mohou potenciálně ucpat vaše póry (a kokosový plej póry ucpává). I když lidé se suchou pletí jsou méně náchylní k akné kvůli nedostatku kožního mazu, komedogenní produkty mohou vést k dalším kožním problémům, takže je nejlepší vybírat přísady, které jsou bezpečné, i když nemáte citlivou pokožku.

Až budete příště přemýšlet o novém vytvoření rutiny péče o pleť, hledejte níže uvedené specifické kosmetické ingredience v produktech, o kterých uvažujete o koupi. Každý jednotlivý produkt nemusí obsahovat všechny tyto složky, ale najít takové, které mají vysoké procento alespoň jedné z těchto složek, je tou nejlepší volbou.

Glycerol (glcerin)

Glycerin je jednou z nejvíce hydratačních složek. Pravděpodobně jste ho již četli v seznamu složek vašeho oblíbeného mýdla nebo krému na ruce, a to proto, že velmi účinně hydratuje pokožku, aniž by ji dusil.

Glycerin je zvlhčovadlo, což znamená, že vstřebává a udržuje vlhkost. Umí zachytit vlhkost a uzamknout ji ve vnější vrstvě kůže. Dokáže také zjemnit a vyhladit vaši pokožku, což je rozhodně nutnost, pokud máte chronicky suchou pokožku. To je důvod, proč je také extrémně účinný pro zralou pleť se sklonem k vráskám a jemným linkám.

Může také udržovat rovnováhu vody ve vaší pokožce, což pomáhá při ztrátě vody, ke které dochází, když stárneme nebo když se dehydratujeme. Nejen, že glycerin dokáže vaši pokožku hydratovat, ale může ji také chránit před jakýmikoli škodlivými chemikáliemi nebo faktory životního prostředí, které na ni mohou mít negativní vliv. Zatím se zdá, že glycerin je univerzálně použitelný pro většinu typů pleti. Je to látka, která je velmi podobná tomu, co produkuje naše pokožka, což by mohl být důvod, proč s ním naše pokožka tak pěkně spolupracuje.

Glycerin můžete používat denně, aniž byste utrpěli nějaké negativní účinky. To je dobrý důvod, proč byste se měli pokusit najít hydratační krém s glycerinem jako složkou, abyste si mohli denně užívat jeho výhod.

Všechny tyto výhody v kombinaci povedou ke svěžejší a zdravěji vypadající pleti.

Ceramidy

Ceramidy jsou mastné molekuly, které mají voskovou texturu. Jednou z jejich funkcí je držet kožní bariéru pohromadě. Nacházejí se již v naší kůži, což je jeden z důvodů, proč tak dobře fungují na suchou pokožku. Mohou také doplnit pokožku a zlepšit bariérovou funkci, která udržuje svrchní vrstvy chráněné před jakýmkoli nechtěným poškozením. Díky všem těmto výhodám jsou jako složka ideální také pro lidi, kteří trpí ekzémy.

Bylo provedeno mnoho studií, aby se zjistilo, jak účinné jsou ceramidy pro pokožku, a ukázalo se, že skutečně skvěle fungují! Tuto složku hledejte v hydratačních krémech, sérech a pleťových krémech. Ceramidy hydratují, zjemňují a vyživují pokožku, takže lze s jistotou říci, že vám za to vaše pokožka poděkuje.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je molekula sacharidu, kterou naše tělo již vlastní. Slouží jako lubrikant našich kloubů a pojivových tkání, má určitou funkci ohledně očí, ale hlavně – naše kůže ji obsahuje ve větším měřítku.

S přibývajícím věkem však množství kyseliny hyaluronové v naší kůži klesá. A to je problém. To je jeden z důvodů, proč je moudré nakupovat přísady pro péči o pleť, které v sobě obsahují kyselinu hyaluronovou. Funguje skvěle jako hydratační prostředek a její hydratační vlastnosti naše pokožka velmi snadno vstřebává.

Obličejové oleje

Oleje ne vždy způsobují ucpání pórů. Je pro nás důležité rozlišovat mezi komedogenními a nekomedogenními oleji. Vždy vybírejte pro nekomedogenní oleje, abyste zajistili, že neskončíte s žádnými pupínky nebo podrážděním. Pokud jde o oleje, existují některé, které mají nízké skóre na komedogenní škále a které jsou téměř vždy bezpečné, dokonce i pro ty, kteří mají extrémně citlivou pokožku. Hledejte tyto oleje v seznamu složek:

  • arganový olej
  • jojobový olej
  • dýňový olej
  • olej s vitamínem E
  • olej z konopných semínek
  • ořechové oleje, třeba pistáciový
  • tamanu olej
  • olej ze semen černého kmínu

Tyto oleje vám nejen zajistí dokonalou hydrataci, ale také se postarají o to, aby vaše pokožka zůstala hladká a zdravá. Většina z výše uvedených olejů obsahuje uvnitř nespočet antioxidantů, které jsou nejen neuvěřitelné pro vaši pleť, ale také pro vaše zdraví.

Másla získaná z rostlin

Pokud jste někdy používali tělové máslo, viděli byste, že je perfektní. Tělová másla mají tu nejjemnější texturu s nejluxusnějším pocitem a voní tak lahodně, že je skoro chcete ochutnat. Ale kromě jejich zjevné přitažlivé vůně jsou úžasné tím, že poskytují hlubokou hydrataci pokožce na našem těle i na obličeji.

Stejně jako byste to udělali s kosmetickými oleji, i na másle chcete hledat označení nekomedogenní, jinak je to katastrofa, která se teprve stane. Másla mají poměrně těžké složení, takže pokud to zkombinujete s komedogenními přísadami a citlivým nebo mastným typem pleti, může to fakt snadno znamenat katastrofu.

Pro tento účel jsou nejlepší másla: kakaové máslo, bambucké máslo a jojobové máslo.

PCA

PCA je zkratka pro kyselinu pyrrolidonkarboxylovou a je to aminokyselina, která může pomoci těm, kteří trpí suchou pokožkou. Její hlavní výhodou je, že přitahuje vodu, což pomáhá zvýšit úroveň hydratace.

Nejlepší produkty a ingredience pro mastnou a smíšenou pleť

Mastná pleť je jedním z nejhorších typů pleti. Nejen, že je složitá sama o sobě, ale nadbytek kožního mazu může vést k nejrůznějším komplikacím, jako je akné. Pokud chcete zjistit, jak zacházet konkrétně s mastnou pokožkou, určitě se podívejte na tento článek zde.

Sponzorováno

Smíšená pleť má stejné příznaky jako mastná pleť, pouze jsou omezeny na T-zónu, zatímco zbytek obličeje je suchý.

Zde jsou nejlepší látky a ingredience pro tyto dva typy pleti.

Kyselina glykolová

Pokud trpíte mastnou pletí a akné, je to ingredience, kterou byste měli hledat. Pomáhá čistit ucpané póry a redukovat přebytečný maz, což obojí vede k pleti bez akné.

S exfoliaci pomáhá i kyselina glykolová a pravidelná exfoliace kvalitními přípravky dokáže s vaší pletí zázraky. Kyselina glykolová se většinou nachází v pleťových tonerech, takže pokud hledáte příjemný toner, který bude mít mnoho výhod pro vaši pokožku, ujistěte se, že kyselina glykolová je na seznamu složek.

Niacinamid

Niacinamid neboli vitamín B3 je mimořádně prospěšný právě pro lidi s mastnou a smíšenou pletí. Funguje tak, že absorbuje přebytečný maz, což pomáhá kontrolovat pupínky a mastnou pleť.

Nejen to, ale má také některé neuvěřitelné výhody proti stárnutí. Pomáhá jak s ochranou vaší pokožky, tak s léčbou příčin, kvůli kterým se vaše pokožka na prvním místě mastí.

Retinol

Retinol neboli Retin A je jednou z nejznámějších složek pro boj s mastnou a smíšenou pletí. Je to derivát vitamínu A, který kontroluje tvorbu kožního mazu a má také účinky proti stárnutí.

Můžete si ho koupit jako krém, ale ujistěte se, že také používáte SPF, když jej aplikujete lokálně. Bezpečnější je používat ho pouze večer jako noční krém proti stárnutí.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je účinná kyselina, která pochází z rostlin. Udržuje pokožku exfoliovanou a hezky bez pupínků. Kromě toho je kyselina salicylová jednou z nejlepších složek na černé tečky a je dobrá pro jejich prevenci. Kromě toho udržuje vaši pokožku omlazenou a jemnou. Zdá se, že je to jedna z nejlepších ingrediencí pro čistou pleť. Nepřehánějte to však s množstvím, protože pak může mít nepříznivý účinek.

Najdete ji ve formě pleťové vody, jako čisticí prostředek, lokální ošetření a jako krém.

Nejlepší produkty, látky a ingredience pro citlivou a aknózní pleť

Snad nejjemnější a nejkomplexnější typ pleti je ta citlivá, náchylná k akné. Je velmi těžké vybrat ty správné ingredience pro tento konkrétní typ pleti, ale doufejme, že když vám poskytneme tohoto průvodce, budete se příště cítit jistěji a informovaněji, až budete vybírat, který produkt vyzkoušet.

Alantoin

Allantoin patří do skupiny fytochemikálií a pochází z rostlin. Má mnoho výhod pro pokožku, jako je ochrana před vnějším poškozením a stimulace omlazení. Pokud je vaše pokožka postižena akné a hyperpigmentací, je to jedna složka, která vám může pomoci se s tím vypořádat.

Benzoylperoxid

Benzoylperoxid má mnoho výhod, jednou z nich je skutečnost, že naše pokožka se vůči němu nemůže stát odolnou jako u antibiotik. Pomáhá bojovat proti bakteriím způsobujícím akné, což je zvláště důležité, pokud máte pleť náchylnou k akné.

Možná si všimnete, že vaše pokožka si bude muset na toto ošetření trochu zvyknout, takže se nebojte, pokud zpočátku pocítíte zarudnutí a podráždění. To je důvod, proč ho dermatologové doporučují zpočátku používat každý druhý den.

Benzoylperoxid najdete ve formě pleťové vody a jako čisticí prostředek. Oba jsou stejně účinné.

Olej z čajovníku (tea tree)

Čajovníkový olej dokáže s naší pletí a pupínky zázraky (zředěný). Má úžasné antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Kromě ochrany pokožky před případnými budoucími pupínky umožňuje efektivní a snadné ošetření již existujících pupínků. Jednoduše ponořte vatový tampon do zředěného oleje a vložte na místo a nechte působit přes noc. Čajovníkový olej najdete ve většině drogerií, prodejen zdravé výživy a lékáren.

Vilín

Vilín může pokožce pomoci hned několika způsoby – poskytuje hloubkové čištění, pomáhá se skvrnám doplňovat a nedráždí citlivou pokožku.

Je vyroben z čistě přírodních ingrediencí, takže se nemusíte bát, že by nekamarádil s vaší pokožkou. Nejen, že funguje na akné, ale zjevně může také pomoci zjemnit póry.

Vilín funguje jako přírodní toner i jako bodové ošetření, takže si můžete vybrat, jakým způsobem jej chcete použít.

Síra

Když přemýšlíte o ingrediencích proti akné, je pravděpodobné, že vás nenapadne síra. Ale tady je důvod, proč by to tak mělo být. I přes svůj nechutný zápach dokáže síra s naší pletí zázraky. Tím, že ji použijete jako bodové ošetření, zajistíte, že se pupínek zahojí během okamžiku, a zároveň zabráníte budoucímu zjizvení. Když už jsme u zjizvení, věděli jste, že síra také bojuje proti hyperpigmentaci a zjizvení? Docela úžasné, že? Pokud máte mastnou a smíšenou pleť, je nejlepší použít 10% koncentraci.

Nejlepší produkty, látky a ingredience pro zralou pleť

Zralá pleť se vyznačuje ztrátou kolagenu a hydratace, což má za následek vznik jemných linek a vrásek. Jak stárneme, koncentrace látek, jako je kolagen a kyselina hyaluronová, klesá, což způsobuje, že naše pokožka vykazuje známky stárnutí.

Zde jsou některé z nejlepších ingrediencí pro stárnoucí a zralou pleť, které byste měli zahrnout do své pravidelné péče o pleť.

Retinol

Již jsem zmínila retinol a jeho účinky proti stárnutí. Vyhlazuje naši pokožku a zvyšuje množství kolagenu, který naše pokožka produkuje. To má za následek zlepšení vzhledu jemných linek a vrásek.

Ke změně odstínu pleti může dojít i s věkem. Abyste tomu zabránili, zkuste do své péče o pleť přidat produkt s retinolem, protože také zlepšuje tón pleti a dodává vám zdravou pleť. Pokud skončíte s používáním retinolu, nezapomeňte se pravidelně hydratovat a vždy, když opustíte dům, aplikujte ochranu proti slunci – tedy opalovací krém.

Vitamín C

Není žádným tajemstvím, že vitamín C obsahuje spoustu antioxidantů. Ty pomáhají vašemu tělu produkovat více kolagenu, což pomáhá zlepšit texturu zralé pleti.

Vitamín C najdete v podstatě v jakémkoliv produktu, ať už je to krém, sérum nebo pleťová voda. Pomoci může také přidání více potravin bohatých na vitamín C do vašeho jídelníčku.

Kofein

Káva je nejen lahodná, ale obsahuje také dlouhý seznam výhod, které s sebou přináší její lokální aplikace. Může pomoci s výskytem jemných linek a vrásek, takže jsou méně výrazné. Zkuste určitě kofein použít na pleť.

Extrakt ze zeleného čaje

Když jsme u kofeinu, i extrakt ze zeleného čaje obsahuje mnoho výhod pro pokožku a pro naše tělo, protože je plný polyfenolů. Ty bojují proti zánětům a volným radikálům, což pomáhá při nejrůznějších kožních problémech.

Kromě toho je zelený čaj také užitečný proti poškození sluncem a vráskám díky polyfenolům, které obsahuje. Pomáhá také při ochablé pokožce, protože zlepšuje pružnost pokožky.

Závěr

Doufám, že vám tento rozsáhlý seznam kosmetických přísad podle typu vaší pleti pomohl. Pamatujte, že pokud chcete vidět změny na své pleti, nemusíte uvedené produkty používat všechny najednou. Začlenění jen několika z nich povede během několika týdnů k velkým změnám.

Přestože existuje mnoho ingrediencí péče o pleť, které na vaši pleť skutečně působí, měli byste také věnovat pozornost svému životnímu stylu, protože je to hlavní faktor pro zdravou pleť. Na to pamatujte.

Sponzorováno

Znáte svůj typ pleti? To je zásadní věc, takže tím začněte!

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva