Sponzorováno

Obličejová a pleťová séra – na co jsou dobrá a jak je použít? 4.78/5 (9)

  • Obličejové sérum, které je navrženo tak, aby vyživovalo, chránilo a hydratovalo vaši pokožku, je skvělým dalším krokem po čištění a před hydratací pleti.
  • Séra jsou topické produkty s tenkou viskozitou, které obsahují koncentrovaná množství aktivních složek (antioxidanty a podobně).
  • Koncept séra spočívá v tom, že větší množství aktivních molekul potenciálně pronikne do povrchu pokožky pro optimální účinnost. Díky vyšší koncentraci také obvykle trvá kratší dobu, než uvidíte viditelné výsledky.
  • Vzhledem k tomu, že sérum je lehčí a rychle dodává aktivní složky do pokožky, použijte vždy sérum až poté, co si pleť vyčistíte.
  • Ale také musíte sérum uzavřít, abyste maximalizovali výhody, a proto je dalším krokem hydratační krém nebo krém na obličej. Představte si sérum jako tajnou zbraň pro léčbu kožních problémů, jako je změna barvy (pigmntace), matnost, jemné linky nebo akné – a hydratační krém jako klíč k hydrataci pokožky.

Zkuste do své rutiny péče o pleť zařadit i obličejové sérum

Zkuste do své rutiny péče o pleť zařadit i obličejové sérum

Cesta k dokonalé pleti začíná jediným krokem a my vždy hledáme ten jediný dokonalý produkt péče o pleť, který nás k ní přiblíží. Bez ohledu na to, zda chcete, aby vaše pleť vypadala mladší, čistší nebo zmírnila známky stárnutí, existuje mnoho produktů, které vám toho mohou pomoci. Ale dnes budeme hovořit o jedné specifické třídě produktů péče o pleť: o pleťovém séru.

Na co jsou taková obličejová séra dobrá? Čtěte dále.

Co je to obličejové sérum?

Obličejová séra mnoho žen často nemá nebo ani nezná, protože často stojí celkem hodně peněz. Kvůli vysokým nákladům na „vstup“, abych tak řekla, ví veřejnost o pleťových sérech jen celkem málo, tipy na péči o pleť jsou vzácné a existuje mnoho mýtů. Co je tedy pleťové sérum?

Vezměte si svůj obyčejný hydratační krém, oční krém nebo produkt péče o pleť a destilujte ho až na ty nejúčinnější účinné látky v něm. Odstraňte všechny oleje a další těžké přísady a výsledkem je destilace produktu v jeho nejčistší formě. Nebo jinými slovy, máte sérum.

Séra jsou pak v podstatě lehké, obvykle nekomedogenní produkty, které obsahují vysoké koncentrace účinných látek. Účelem je aplikovat vysoce koncentrovaný příval prospěšných živin přímo na vaši pokožku. Tento přístup obličejových sér je však často přesně cílený. Existují různé typy sér a všechna plní mírně odlišné úkoly v péči o pleť. Některá obličejová séra mohou například nabídnout rychlou a důkladnou hydrataci, ale jiná mohou být velmi účinná při zesvětlení pleti, regeneraci pleti a podobně.

Pleťová séra jsou lehká a jemná, obvykle přicházejí ve formě čirých tekutin nebo čirých gelů. Nejsou to krémy nebo gely, ale více se podobají čirým tekutinám. Bez obsahu těžkých olejů, které krémy obvykle mají, mohou aktivní živiny v pleťovém séru přijít do kontaktu s naší pletí příměji a pokrýt více pleti. Jejich vysoká koncentrace a tekutá povaha jim umožňuje proniknout do nejhlubších vrstev pokožky a od základu ji hydratovat nebo regenerovat.

To je důvod, proč dermatologové doporučují, abyste obličejová séra nanášeli až poté, co jste si vyčistili obličej, ale předtím, než na něj nanesete hydratační krém. Obličejové sérum potřebuje proniknout do vaší pokožky a začít působit své kouzlo, zatímco hydratační krém maximalizuje jeho účinnost a dokončí práci. Obličejové sérum pronikne do vašich pórů a navodí hydrataci zevnitř vaší pokožky. Ale když sérum nanesete na svůj hydratační krém – hádejte co? Nebude to zdaleka tak účinné, protože hydratační krém a jeho sloučeniny zabrání tomu, aby se sérum dostalo do kontaktu s vaší pokožkou a proniklo dobře dovnitř.

Chemické složení nebo vzorec obličejového séra bude záviset na jeho zamýšleném použití. Obecně se však složení většiny pleťových sér v té či oné oblasti překrývá. Například většina sér obsahuje silné antioxidanty, jako je vitamín C, vitamín A, vitamín E a tak dále. Obličejová séra navíc často obsahují účinné retinoidy pro péči o pleť (jako je Retin A) a další aktuální složky, které mohou pomoci opravit naši pokožku, vyhladit vrásky, snížit zarudnutí, změnu barvy, vypořádat se s různými druhy hyperpigmentace a tak dále.

Výhody používání pleťových sér

Jak jsem zmínila výše, obličejová séra mají různé zamýšlené použití. Díky tomu mají různé složení (vzorce) a přirozeně poskytují různé výhody.

Navíc, séra na obličej jsou někdy lepší než ty nejlepší produkty péče o pleť, přípravky proti stárnutí nebo proti akné. Husté krémy a těžké oleje v některých z těchto produktů někdy brání účinnosti jejich vlastních aktivních živin. K čemu to je, když složka, která se má dostat do vašich pórů a vyčistit je, se vznáší nad povrchem pokožky? No a vidíte, obličejová séra tento problém nemají, protože nic nestojí mezi vaší pletí a jejich aktivními složkami.

S tím, co bylo řečeno, existuje několik obecnějších kategorií, do kterých můžeme kategorizovat obličejová séra podle jejich zamýšlených výhod.

Obličejová séra mohou nabídnout extra hydrataci pleti

To je pravda a je to užitečné zejména pro lidi s typicky suchou pokožkou. Ale séra na obličej mohou být užitečná pro lidi s jakýmkoli typem pleti (jako je mastná pleť nebo citlivá pleť).

Jak jsem zmínila výše, pleťová séra jsou (v jistém smyslu) lepší než zvlhčovače, protože dokážou proniknout do pokožky hlouběji a zvlhčit ji zevnitř. Obličejová séra, která nabízejí extra hydrataci, často obsahují esenciální mastné kyseliny, ceramidy a řadu aminokyselin. Tyto složky zlepšují schopnost pokožky zadržovat vlhkost, regenerují její vlastní ochranné lipidy (které činí pokožku měkčí a pružnější) a posilují naši kožní bariéru.

Hydratační pleťová séra navíc často obsahují dobrou kyselinu hyaluronovou, která zajišťuje, že molekuly vody zůstanou připojeny k naší pokožce a jejím buňkám. Kyselina hyaluronová je neškodná a přirozená a je klíčovou složkou hydratačních mechanismů naší pokožky. Obličejová séra, která obsahují kyselinu hyaluronovou, neobsahují těžké krémy, volně prostupují pokožku a omlazují ji zevnitř. Takže super.

Obličejová séra bojují proti známkám stárnutí

Obličejová séra často obsahují velké množství vitamínu C a dalších přirozeně odvozených antioxidačních látek, jako je extrakt z hroznových jader, extrakt z granátového jablka a tak dále. A tyto silné antioxidanty jsou klíčové v boji proti fotostárnutí nebo jiným typům předčasného stárnutí. Ale slyšela jsem, že se ptáte na věčnou otázku: proč?

No, existuje téměř nespočet faktorů v životním prostředí, jak v divočině, tak v našich civilizovaných městech, které mohou poškodit naše těla, naši pleť a způsobit jejich předčasné stárnutí. Znečištění ze vzduchu a nahodilý prach, smog, kouření a škodlivé sluneční UVA a UVB paprsky se hromadí a poškozují naši pokožku. Specifické chemické látky, které to dělají, se nazývají volné radikály a jsou nebezpečné, protože mohou infiltrovat naše samotné buňky a poškodit naši DNA. A poškozená DNA znamená jednu ze dvou věcí: narušené samoopravné mechanismy, které vedou k předčasnému stárnutí (pokud budete mít štěstí), nebo náhodné a nekontrolovatelné mutace buněk, které jsou také známé jako… rakovina.

Ale tady přichází na řadu pleťová séra: jsou nabitá spoustou antioxidantů. Antioxidanty se tak nazývají, protože působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, které se nazývá oxidační stres. Antioxidanty zametají naše těla – včetně pokožky – a zbavují se volných radikálů.

Stručně řečeno: antioxidanty snižují a zabraňují stárnutí a udržují naše tělo v bezpečí a pokožka vypadá mladě a zdravě. A pleťová séra jsou bohatá na antioxidanty – ve skutečnosti jsou na antioxidanty bohatší než vaše běžné produkty péče o pleť. To je další důvod, proč jsou pleťová séra prospěšná pro vaši pleť.

Obličejová séra opravují jizvy a zabraňují akné

Kromě toho, že obsahují spoustu antioxidantů, díky nimž je naše pokožka odolnější vůči poškození a zdravá, obsahují některá pleťová séra také značné množství protizánětlivých složek. Výtažky z aloe vera, zinek, zlatobýl, arnika a další protizánětlivé látky dokážou léčit naši pokožku, redukovat jizvy a zklidnit náš imunitní systém. To vše snižuje pravděpodobnost tvorby akné a pomáhá naší pokožce v jejím přirozeném cyklu regenerace, který se nazývá deskvamace. Obličejová séra, která obsahují aloe vera a další protizánětlivé složky pomáhají naší pokožce, aby se regenerovala (sama obnovovala), mohou snížit výskyt i vážných jizev a zabránit akné.

Netřeba dodávat, že na trhu jsou stovky, ne-li tisíce sér, přičemž každá společnost je navrhuje tak, aby řešila konkrétní problém. Bylo by téměř nemožné v tomto článku vyjmenovat všechny možné přínosy séra na obličej, ty nejdůležitější jsem ostatně vyjmenovala, takže se pojďme věnovat dalším informacím a zvláštnostem o sérech na obličej.

Jak používat obličejová séra?

Zmínila jsem zvláštnosti, že? A z dobrého důvodu. Kromě toho, že jsou séra na obličej celkem drahé a vysoce koncentrované čiré tekutiny, jsou zvláštní i v jiných ohledech. Tak například způsob jejich použití.

Sponzorováno

Pokud právě sedíte ve své kanceláři, doma nebo utíkáte do koupelny a kápnete si na tvář nějaké to nádherné luxusní sérum, pálili byste jen zbytečně peníze. Proč?

Inu, složení pleťových sér, jaké je, potřebuje trochu přípravy, aby skutečně zafungovalo. Pouhé nalití trochu toho drahého séra na obličej, když máte na sobě make-up, nebo na obličej, který nebyl vyčištěný, vůbec nic neudělá. Vidíte, obličejová séra vyžadují před použitím určitou přípravu. Zde je návod.

Obecně by se séra na obličej měla používat následujícím způsobem:

  1. Nejprve, a doufám, že je zbytečné říkat, ale nejprve si musíte umýt obličej.
  2. Za druhé, je lepší, abyste si také vyčistili obličej pomocí kvalitního čisticího prostředku. Použití čisticího prostředku dezinfikuje vaši pokožku od všech škodlivých bakterií a uvolní vaše póry, takže jsou vhodné pro aplikaci pleťového séra.
  3. Nyní byste měli nanést sérum na obličej – hned po použití čisticího prostředku. Pleť je čistá a vystavená působení séra. Pokud mezi čistič a pleťové sérum použijete cokoliv jiného, ​​bude pleťové sérum prakticky k ničemu, protože bude izolováno od vaší pleti. No… s výjimkou případu, kdy mezi čisticím prostředkem a sérem používáte jiné produkty, jako jsou exfoliátory nebo některé produkty na vodní bázi.
  4. Nakonec, a v ideálním případě, byste měli také aplikovat hydratační krém poté, co jste nanesli sérum na obličej a vyčistili obličej čisticím prostředkem. Zatímco sérum na obličej bude hydratovat a obnovovat vaši pokožku zevnitř, hydratační krém ji bude chránit a hydratovat shora a prakticky zdvojnásobí výhody séra na obličej a hydratačního krému.

Toto vrstvení nejlépe využívá obličejová séra. Udělejte to jakýmkoli jiným způsobem a jen plýtváte drahým produktem na pleť.

Jak vybrat nejlepší pleťové sérum pro váš typ pleti

Jak jsem již zmínila na začátku v článku, séra jsou vysoce specializované produkty. Obvykle jsou velmi přesně zacíleny, aby vykonávaly velmi specializovanou roli, a buďte si jisti, že jsou obecně zaměřeny na různé typy pleti. Pokud máte citlivou pleť, pak nebudete mít problém najít vhodné pleťové sérum speciálně navržené pro citlivou pleť. Totéž platí pro lidi se suchou nebo mastnou pokožkou.

Průmysl péče o pleť a kosmetika je na vrcholu a snaží se pokrýt všechny typy pleti a nabízí produkty, které se snaží nabízet nejrůznější specializované služby. A to platí ještě více, pokud jde o pleťová séra. Navštivte jakýkoli dobře vybavený obchod s kosmetikou a měli byste být schopni najít přesně to, co potřebujete.

Pokud to z nějakého důvodu není možné (omezený sortiment obchodu), pak je tu vždy internet a jeho online obchody – sérum na obličej si můžete nechat doručit přímo k vašim dveřím.

Nezaměňujte séra s esencemi

Kosmetický průmysl a průmysl péče o pleť jsou jedním z největších průmyslových odvětví na planetě. Přirozeně, že desítky tisíc společností nabízejí statisíce produktů péče o pleť a kosmetiky. Naštěstí nejsou všechny umístěny na jednom místě, takže se nám z toho netočí hlava.

Ale toto obrovské množství produktů, díky intenzivní konkurenci mezi společnostmi zabývajícími se péčí o pleť a kosmetickými společnostmi, může vést k některým velmi podobným produktům. Nebo alespoň na první pohled jsou velmi podobné. Jedním z takových případů je podobnost mezi obličejovými séry (nebo jakýmkoli jiným typem séra) a třídou produktů péče o pleť zvanou esence. Často vypadají jeden jako druhý, často jsou zabalené podobně, a když se po dlouhém dni vrátíte domů s nákupní taškou plnou nových dobrot a produktů, uvědomíte si, že to, co jste dostali, byla esence, místo obličejového séra. Ouha.

Takže co? Jaké jsou rozdíly mezi esencemi a pleťovými séry a jak je poznat?

Obličejová séra a esence mají různé textury

Jednak je zde rozdíl v textuře. Esence jsou obecně řidší, méně viskózní a více podobné vodě. Je to proto, že obsahují nižší množství aktivních živin a dalších látek, což z nich dělá „odlehčenou“ verzi vašeho typického séra.

Znamená to ale, že esence jsou horší nebo méně účinné? Ne, to není zdaleka pravda, ale výhodou esencí je, že jsou vhodnější pro lidi s citlivou pokožkou.

Pořadí aplikace se bude lišit mezi obličejovými séry a esencemi

Dalším rozdílem je způsob, jakým je používáme. Jak jsem vysvětlila výše, obličejová séra (a další séra) se nejlépe používají, když přicházejí po čisticím prostředku, ale před hydratačním krémem. Toto pořadí aplikace nejlépe využije vlastnosti séra.

Pokud jde však o esence, pořadí aplikace je jiné. Vzhledem k tomu, že esence jsou vodnatější než séra na obličej, měly by se rovněž aplikovat po čištění, ale vždy před sérem. Pořadí aplikace by tedy bylo čisticí prostředek, esence, sérum a ideálně zvlhčovač.

Esence navíc mohou někdy připomínat tonery a snadno vás může zlákat vyměnit jednu za druhou. Pleťové tonery však plní velmi odlišné funkce ve srovnání s esencemi a ve skutečnosti esence nemůže nahradit toner nebo naopak. (A stejně tak tonery nemohou nahradit např. séra.) Pokud se snažíte kombinovat tonery, séra a esence, pořadí aplikace je následující: čistič, toner, esence, sérum a nakonec zvlhčovač.

Jsou obličejová séra bezpečná? Zde jsou některá preventivní opatření

S tolika aktivními ingrediencemi a tak vysoce koncentrovanými je rozumné se ptát, zda jsou séra naprosto bezpečná pro použití a zda je kombinovat s jinými produkty.

Obecně je odpověď ano: séra a obličejová séra můžete kombinovat s jinými produkty. To je důvod, proč existuje dokonce dobře vyvinuté pořadí jejich použití – protože byly testovány a vyzkoušeny milionkrát.

To však neznamená, že tomu tak je na 100 %. Jsou situace, kdy se složka v séru střetne s přísadou v čisticím prostředku, esencí nebo hydratačním krémem a tak dále. Výše jsme zmínili, že pleťová séra můžete kombinovat s esencemi, tonery, zvlhčovači a tak dále. Nejprve si však zkontrolujte jejich štítek a dávejte si pozor na retinoidy.

Nekombinujte pleťová séra s retinoidy

Nedoporučuje se kombinovat obličejová séra s retinoidními krémy (nebo jinými lokálními produkty, které obsahují retinoidy), a zejména ne večer. Střet je hlavně na straně retinoidního produktu, protože retinoidy jsou silné a pronikají kůží i do hlubších úrovní. Kombinace topických retinoidů s obličejovými séry tedy není příliš dobrý nápad, protože tyto dva produkty se budou střetávat a mohou vést k podráždění. Této kombinaci je třeba se vyhnout zejména v noci, protože naše tělo a regenerační procesy naší pokožky se poté rozjedou na plné obrátky. (A ano, séra můžete použít kdykoli během dne.)

Lidé s růžovkou, ekzémem nebo psoriázou by se měli vyhýbat používání pleťových sér

Chronická kožní onemocnění, jako je rosacea (růžovka), ekzém, lupénka a další, nejsou vaší obyčejnou vráskou nebo skvrnou suché pokožky. Tyto jinak běžné chronické kožní poruchy mají své vlastní, hlubší systémové příčiny a jejich projevy na kůži jsou způsoby, jak si tělo snaží pomoci samo. Co se tedy stane, když nalijete obličejové sérum na místo kůže, která je podrážděná kvůli ekzému, růžovce nebo lupénce?

No, až na výjimky to obvykle není nic dobrého. Vysoká koncentrace sér způsobí další zarudnutí, svědění a další podráždění. Může také nadměrně vysušovat vaši pokožku a zhoršit již tak obtížné příznaky, které zažíváte. Pokud to přesto chcete zkusit, měli byste nejprve provést test na pokožce.

Pro lidi s chronickými kožními onemocněními, jako jsou tyto, je lepší používat produkty, které nejsou čiré a vodnaté. Husté krémy a silné zvlhčovače mohou být užitečnější při promazávání pokožky a poskytující dodatečnou ochranu proti podráždění a okolnímu prostředí.

Obecně řečeno, měli byste si vždy dávat pozor na to, co si dáváte na pokožku, a v ideálním případě si pozorně přečíst štítek, abyste zkontrolovali, zda neobsahuje nějaké dráždivé nebo alergické složky. Pokud máte podezření, že by vaši pokožku mohlo něco dráždit, vždy je nejlepší nejprve provést náplastový test.

Sponzorováno

A co vy? Používáte obličejová séra v péči o vaši pleť? Budu děsně ráda, když mi o tom napíšete do komentářů.

A dále si přečtěte o kosmetice

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva