Sponzorováno

Retinol – 5 hlavních výhod retinolu pro vaši pokožku 4.8/5 (5)

Pokud jste dosud neměla s používáním retinolu žádnou zkušenost, začněte s retinolem v nejjemnější koncentraci.

Pokud jste dosud neměla s používáním retinolu žádnou zkušenost, začněte s retinolem v nejjemnější koncentraci.

Většina lidí, kteří se více či méně zajímají o péči o pleť už o retinolu jistě slyšela. Ale jen málo lidí chápe, co vlastně retinol přesně dělá.

Retinol je jedním z mnoha členů rodiny retinoidů. Retinoidy (sloučeniny odvozené od vitaminu A) se vyskytují v různých formách. Ale pěkně postupně, čtěte dále a dozvíte se více o výhodách retinolu.

Co je to retinol?

Retinol je syntetický derivát vitaminu A, ale spadá do širší kategorie retinoidů. Při lokální aplikaci se tento produkt převede na kyselinu retinovou prostřednictvím specializovaných enzymů, které se nacházejí v kůži.

Retinol byl poprvé schválen v 70. letech pro použití u pacientů s akné. Pomáhá podporovat přirozenou obnovu buněk a zabraňuje ucpávání pórů. To vám pomůže bránit se před skvrnami na pokožce a také to zlepší způsob, jakým vaše produkty péče o pleť pronikají pokožkou. Kromě toho podpoří vaši celkovou rutinu péče o pleť a maximalizuje výsledky péče. Retinol je tedy jednou z nejúčinnějších a nejoblíbenějších látek používaných pro vyhlazení viditelných vrásek, jemných linek a zmírnění hyperpigmentace.

Retinol se nachází v mnoha různých kosmetických přípravcích. Retinol dokáže to, že vaše pokožka vypadá hladší, je měkčí a zářivě jasná. Pomůže také snížit jemné linie a vrásky a zlepšit produkci kolagenu.

Retinol dokáže také snížit výskyt akné tím, že podporuje obnovu buněk.

Retinol je také skvělou volbou pro ošetření známek předčasného stárnutí na pleti, protože umožňuje rychlejší obnovu buněk, čímž známky stárnutí zmírňuje.

5 hlavních výhod retinolu

Retinol má obecně mnoho výhod pro naši krásu, ale existuje 5 hlavních důvodů, proč lidé kupují a používají retinol. Podívejme se na tyto důvody blíže.

1. Retinol vám může pomoci vyřešit vaše akné

Máte akné, které je odolné vůči vaší léčbě? Retinol může být přesně to, co potřebujete. Retinol krásně a efektivně čistí pokožku a zabraňuje vzniku dalších ohnisek akné. Přirozeně pak budete mít méně akné a i méně jizev po akné. Retinoidy navíc mohou zesílit účinky jiných léčivých krémů a gelů, což vám umožní získat maximální výhody jakékoli léčby, kterou používáte. A to je pecka!

2. Retinol může efektivně bojovat proti známkám stárnutí

Retinol je jednou z nejpoužívanějších a nejlépe prozkoumaných složek v kosmetice proti stárnutí. Tretinoin, který byl původně prodáván jako léčba proti akné v 70. letech, rychle prokázal značné účinky proti stárnutí. Tretinoin je retinoid (odvozen od retinolu, vitamin A), který se topicky užívá pro své komedolytické a protizánětlivé účinky.

3. Retinol může pomoci vyrovnat tón pleti

Jedním z mnoha pozoruhodných aspektů retinolu je to, že stimuluje obnovu kožních buněk, což se projevuje jako jakýsi exfoliační účinek. Matná a suchá pokožka bude minulostí – tato vlastnost retinolu vytváří cestu pro novou, jasnější pokožku vyzbrojenou zvýšenou hladinou kolagenu a elastinu. Pokožka je silnější a hladší a má celkově méně nedokonalostí. I relativně bezproblémová pokožka může čerpat z benefitů retinolu.

4. Retinol není drahý, je nákladově efektivní

V závislosti na vašem rozpočtu se výdaje na retinol mohou zdát jako extravagance, kterou si nemůžete dovolit. Výdaje na levnější krátkodobá řešení se však nakonec mohou ukázat jako horší varianta. Retinol je jednou z mála přísad s vědecky prokázanými výhodami, což z něj činí spolehlivou investici do vaší budoucnosti. Přípravky s retinolem obecně nejsou drahé, což je fajn.

Sponzorováno

5. Je k dispozici na předpis, i v obchodě

Pro většinu lidí by měl pro začátek stačit volně prodejný retinoid. Nižší dávka umožňuje pokožce aklimatizovat se na produkt se sníženým rizikem podráždění. Tyto nižší dávky retinolu mají také méně nežádoucích účinků, než třeba kyselina retinová na předpis. Kompromisem však je, že viditelné výsledky mohou trvat o něco déle. Pokud máte otázky ohledně požadovaného dávkování, poraďte se se svým dermatologem.

Shrňme si benefity retinolu:

 • Efektivně pomáhá při léčbě akné
 • Čistí póry
 • Zlepšuje buněčnou obnovu
 • Zvýšení produkce kolagenu – tím podporuje pružnost pokožky
 • Snižuje hyperpigmentaci – Retinol nevyvolává vznik stařeckých skvrn (hyperpigmentaci); naopak se používá ke zmírnění jejich vzhledu.
 • Rozjasňuje pokožku
 • Sníží výskyt jemných linií a vrásek
 • Zdokonalí texturu a tón pleti
 • Rozjasňuje matnou pleť exfoliací na buněčné úrovni, což má za následek jasnější a hladší novou pokožku.

Jak se retinol používá?

Ohledně používání retinolu pro vás máme pár tipů:

 • Obecně s používáním retinolu začněte pomalu a opatrně: pomalým používáním pleti dovolíte, aby si postupně vytvořila odolnost, čímž můžete předejít vzniku podráždění pleti. Začněte tedy s použitím jednou týdně, poté každý druhý den a nakonec přejděte ke každodennímu použití. Pěkně pomalu, to je dobrá cesta.
 • Ideálně nanášejte retinol na noc – vyhnete se tak vzniku podráždění vlivem slunečního záření.
 • Během dne pak vždy používejte krém s ochranným faktorem, který pleť ochrání před působením slunečních paprsků. Jakékoli poškození slunečním zářením může totiž zastavit postup léčby a vést ke vzniku dalších skvrn a jiných známek stárnutí pleti.
 • Nepoužívejte jiné další exfolianty, pokud nejsou určené pro použití zároveň s retinolem v jednom produktu a pokud jejich použití neschválí váš dermatolog.
 • Raději nepoužívejte retinol, jste-li těhotná či kojíte vaše dítě.

Zhoršení pleti po užívání retinolu? Je retinol dokonce nebezpečný?

Mnoho lidí se retinolu bojí, protože je již dlouho spojován s odlupující se šupinatou kůží. Ve skutečnosti je retinol dobře prozkoumanou složkou se značnou důvěryhodností v lékařské komunitě.

Na toto pamatujte: vaší pleti může trvat až několik týdnů, než si zvykne na používání retinolu. Během této doby můžete dokonce pozorovat šupinatění a vznik malých hrbolků podobných zánětlivým ložiskům a třeba i jiné formy podráždění pleti.

Pokud víme, neexistují žádné dlouhodobé nepříznivé účinky užívání retinolu.

Retinol je zlatou standardní přísadou v péči o pleť, protože mění chování starých buněk, takže působí mladistvěji. Vyhlazuje a zjemňuje strukturu pokožky, zvyšuje její zářivost a působí proti stárnutí pleti.

A co vy? Používáte retinol? Budeme rádi za vaše zkušenosti.

A dále si přečtěte na toto téma

VIDEO: ŠKOLA KRÁSY – JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT RETINOL

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva