Sponzorováno

Jak na citlivou pleť? Máme pro vás několik rad 4.88/5 (17)

Jak na citlivou pleť? Máme pro vás mnoho rad!

Jak na citlivou pleť? Máme pro vás mnoho rad!

Procento žen i mužů, kteří mají takzvanou citlivou pleť, stále roste. To může být pro mnoho z nich problém, který je spojený třeba s bolestivostí, stejně jako může být spojený například i s tím, že pleti nemohou věnovat takovou péči, jakou by chtěli. To, proč je pleť citlivá, může způsobovat opravdu velké množství různorodých faktorů. O jaké se jedná?

 • Prostředí, kde se žena pohybuje
 • Dědičnost
 • Špatná kosmetika

S citlivou pletí je nutné se nejenom naučit žít. Jsou i různé osvědčené postupy, díky kterým je možné zajistit, že se samotná citlivost sníží a pleť se bude více blížit té normální. Jestliže jste ve skupině žen, které potřebují několik rad, podívejte se na ně.

Dopřávejte pleti dostatek hydratace

Ta je při citlivosti pleti rozhodně velmi důležitá. A tak ani vy nezapomínejte na dostatečnou hydrataci pleti. Čím více bude hydratována, tím více se může eliminovat ona tolik nepříjemná citlivost. Možných postupů hydratace je celá řada. Osvědčenou volbou jsou různé hydratační krémy, kterými si svou pleť pravidelně mažte. Stoprocentně zajistí to, že se do vaší kůže dostane dostatečné množství vody. Toto ale není jediný možný postup. Pokud krémy nemáte po ruce, může vám pomoci i vlhčený ubrousek, nebo kapesník. Lehce pleť otřete, čímž do ní také dostanete trochu čisté vody.

Mnoho žen si to nepřipouští nebo tomu nevěří, ale hydratovat pleť je možné také vnitřně. Jak konkrétně? Samozřejmě tak, že budete dodržovat pitný režim. Pravidelně pijte, nejlépe potom jenom čistou neslazenou vodu. I tímto způsobem zlepšíte hydrataci a můžete tak snížit citlivost. A je to jeden z nejlepších způsobů. Věřte tomu.

Snižte teplotu vody při mytí

Milujete velmi teplou vodu při sprchování? Sice může dokonale prohřát vaše tělo, ale je spojena také s jedním negativem. Jakým? Má negativní vliv na vaši citlivou pleť. Jestliže budete chtít citlivost snížit, měli byste snížit také samotnou teplotu vody. Ideální je, aby nebyla příliš horká, ani příliš studená. Nejlepší volbou je voda spíše vlažná. Tímto postupem už za několik týdnů velmi zajímavě snížíte celkovou citlivost. Je to dáno tím, že velmi horká voda má vliv na snižování lipidů, což se negativně projevuje jak zvýšenou citlivostí, tak i tím, že vaše pleť je suchá.

S kosmetikou to určitě nepřehánějte

Zmínili jsme nutnost používání hydratačního krému, což stále platí. Ten by měl být nezbytností ve vaší koupelně. Dále už doporučujeme to s kosmetikou příliš nepřehánět. Pamatujte, že mnoho kosmetických produktů neobsahuje jenom prospěšné látky, ale může obsahovat i ty nežádoucí. Ty, které vaší pleti nijak nepřispívají a dokonce mohou celkovou citlivost zvyšovat. Pokud toto chcete eliminovat, používejte kosmetiky méně.

Roli hraje i správná kosmetika

Citlivost pleti snížíte i tím, že budete používat jenom správnou kosmetiku. Nejenom, že to s ní nesmíte přehánět – jak jsme už naznačili výše. Také je třeba myslet na to, abyste hleděla na její složení. Jedině ta správná a ta kvalitní zajistí, že vaše pleť nebude poškozována a zároveň budete moci celkem efektivním způsobem snižovat její citlivost. Když se podíváme na soupis látek, které jsou nežádoucí, jedná se třeba o:

Když máme udat optimální cestu, je nejlepší kosmetika přírodní. Nejenom, že nemá téměř žádné nežádoucí látky, ale také zaujme svou kvalitou a tím, jak pozitivně dokáže působit. Toto je cesta, kterou když se vydáte, můžete citlivost zajímavě snížit.

Pleť čistěte jenom jemnými postupy

U běžné pleti se čas od času doporučuje peeling, některé ženy volí ten přírodní, jiné ženy volí ten chemický. Pokud máte citlivou pleť, není pro vás vhodný ani jeden. Je to proto, že během peelingu dochází celkem výrazně k narušování struktur vaší pleti, což je hlavně u té citlivé zcela nežádoucí. Pokud chcete onu citlivost snížit, zapomeňte n a peeling a k čištění používejte jenom šetrné metody. Raději pleť čistěte pouze na povrchu a do hloubky se pouštějte opravdu, až když je to nevyhnutelné.

Slunce je váš nepřítel

Nejenom proto, že dokáže vaši pleť spálit. Určitě zde nemusíme připomínat, že když začne rudnout, může to znamenat i několik bolestivých dní. Proto je nezbytností kvalitní opalovací krém. Ten vybírejte obezřetně, jelikož je důležitý nejenom ochranný faktor, ale i ochrana proti UV záření. To je pro citlivou pleť ještě nebezpečnější. Když proti němu bude chráněna, nejenom, že se jí nic nestane, ale také si můžete být jisti, že může celková citlivost klesat. Nejenom, že daný krém budete využívat během léta. I v zimě, když vyleze slunce, byste ho měli aplikovat. Často je podceňováno, ale pamatujte, že sílu stále má.

Buďte v klidu a eliminujte stres

To, že stresové situace mají vliv na krásu vaší pleti, to rozhodně sami velmi dobře víte. S tím souvisí i to, že mohou mít vliv také na citlivost vaší pleti. Pokud máte mnoho domácích i pracovních starostí, buďte si jista tím, že se citlivost nebude vytrácet. Právě naopak. Je proto lepší snažit se o čistou hlavu. Pracujte méně, a co není důležité, to neřešte. Také je pro eliminaci stresu doporučována sportovní aktivita. Při ní dokonce své pleti také prospějete. Bude vylučovat pot, kterým se nejenom odstraní nežádoucí látky z těla, ale také se vaše póry přirozenou cestou vyčistí. I sportovní aktivita může být cesta ke snížení citlivosti.

A jak se starat o citlivou pleť?

Dermatologové definují citlivou pokožku jako velmi suchou pokožku, která je náchylná ke kožním reakcím, jako jsou pustuly, kožní eroze, a má tendenci k červenání. Nadměrně suchá kůže již nemůže chránit nervové zakončení, což vede k citlivým kožním reakcím. Nadměrné vystavení účinkům okolního prostředí, jako je slunce a vítr nebo nadměrné teplo nebo chlad, mohou rovněž způsobit citlivou pleť. A jak jsme už ve článku zmínili, i další faktory, jako třeba genetika, mohou způsobit zvýšenou citlivost kůže.

Citlivá kůže obecně špatně reaguje na silný sluneční svit, chemikálie v přípravcích pro péči o pleť, nadměrné používání make-upu a dehydrataci. Navíc je náchylnější k vysušování, svědění a zarudnutí. Stupeň citlivosti se liší od člověka k člověku.

Vzhledem k tomu, že tato kůže je vysoce reaktivní a hodně jemná, potřebuje zvláštní péči a zvláštní pozornost. Péče o citlivou pleť vyžaduje trpělivost, ale jakmile se o ní postaráte, kůže vám to 100x vrátí. Zde je několik našich tipů pro správnou péči o citlivou kůži. Můžete se inspirovat:

Sponzorováno

1. Pijte denně citronovou vodu

Ti z vás, kteří mají citlivou pleť, by měli začít svůj den sklenicí citronové vody. Vitamín C, stejně jako další antioxidanty v citronu, pomáhají bojovat proti poškození pleti volnými radikály. Kromě tohoto benefitu, citronová voda dostává různé toxiny pryč z krve, což pomáhá udržovat pokožku zářící a bez akné, kožních vad, vrásek a dalších problémů. A to je také velký benefit.

Pro výrobu citrónové vody vymačkejte šťávu z 1/2 citronu do sklenice vlažné vody. Přidejte trochu kvalitního medu a pijte tento zázračný nápoj každé ráno na prázdný žaludek. Počkejte nejméně 30 minut a poté si vychutnejte snídani. Pijte vodu po celý den v pravidelných intervalech, aby se vaše pokožka hydratovala a zvlhčila pěkně zevnitř. Také pomáhá tělu vypláchnout všechny toxiny. Super věc pro vaši pokožku.

2. Používejte opalovací krém

Opalovací krém je velmi důležitý pro ochranu citlivé pokožky před škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky ze slunce. Vzhledem k tomu, že většina opalovacích přípravků obsahuje toxické přísady nebo chemikálie, které narušují endokrinní systém, používejte opalovací krém se složkami jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý.

Tyto přísady nabízejí široké spektrum ochrany, aniž by vyvolaly vedlejší účinky. Dodržujte také faktor ochrany proti slunečnímu záření (SPF) 30, který blokuje až 97 procent UV záření. Ať už jsou letní, zimní nebo zakaboněné dny, neopouštějte svůj dům bez použití opalovacího krému. Použijte ho asi 20 až 30 minut, než půjdete ven na slunce.

A také se vyvarujte, abyste byli vystaveni silnému slunci uprostřed dne – to jsou sluneční paprsky nejsilnější, noste klobouk s velkým okrajem a noste volné oblečení, abyste zakryli pokožku.

3. Volte výrobky péče o pleť velmi opatrně

Ať už je to čistící prostředek na pleť, zvlhčovač, mýdlo nebo obličej, musíte si koupit ty správné produkty pro citlivou pokožku. Nepoužívejte kosmetické přípravky, které obsahují alkohol, drsné exfolianty, laurylsulfát sodný, petrochemické látky, kyseliny, barviva nebo syntetické vonné látky, které mohou dráždit pokožku.

Místo toho kupujte výrobky, které mají silné antioxidanty, stejně jako protizánětlivé složky, jako je bílý čaj, zelený čaj, aloe vera, heřmánek, mořské rostliny, nemají alkohol. Platí toto pravidlo: čím méně přísad v přípravku na péči o pokožku, tím lépe je pro citlivou pokožku. Pokud máte potíže najít správný typ kosmetických přípravků, zaměřte se na produkty označené jako „hypoalergenní“ a „bez vůně“. Ty bývají dobré.

Vždy proveďte malý test před nákupem nového výrobku pro péči o pleť. Naneste si ho trošku na ruku a uvidíte. Pokud si nejste jisti o produktu, obraťte se na odborníka před jeho zakoupením.

4. Zvlhčujte pleť kokosovým olejem nebo jiným přírodním olejem

Vysoce čistý kokosový olej je přírodní zvlhčovač pro citlivou pleť. Má velké množství mastných kyselin, které pomáhají udržovat pokožku dobře zvlhčenou a zabraňují jejímu vysušení. Kokosový olej proniká hluboko do pórů, vyživuje a hydratuje zevnitř.

Před spaním jednoduše aplikujte kokosový olej na obličej, ruce a nohy a masírujte s ním. Dělejte to denně, aby byla vaše kůže měkká a hladká. Pro uklidňující koupel si dejte 1 hrnek kvalitního extra panenského kokosového oleje do horké vanové lázně. Koupejte se 15 minut a pak se důkladně osušte.

5. Čistěte pleť mlékem

Kvalitní mléko je vynikající čistící prostředek pro citlivou pleť. Kromě toho má mléko protizánětlivé a uklidňující vlastnosti, které pomáhají zbavit se suché a svědící kůže. Pomáhá také udržovat pokožku hydratovanou a celkově zlepšuje pleť.

Chcete-li použít mléko jako čisticí prostředek, ponořte tampon do syrového mléka a dejte si ho na obličej. Nechte ho působit po dobu 5 až 15 minut, pak opláchněte obličej vlažnou vodou.

6. Rozmazlujte pokožku růžovou vodou

Přirozené chladivé, astringentní, antiseptické, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti růžové vody jsou dobré pro citlivou pleť. Pomáhá také vyrovnat úroveň pH pokožky, aniž by byla příliš mastná nebo suchá. Navíc přirozeně nevyvolává žádnou reakci na kůži. Prostě celkově perfektní pro citlivou pleť.

Růžová voda funguje jako nejlepší toner pro citlivou pokožku. Pravidelné používání růžové vody jako toneru může pomoci zabránit vráskám, pomůže utáhnout póry a vykouzlí na pokožce nádhernou záři. Působí také jako přírodní odstraňovač make-upu.

7. Jíst zdravé potraviny

Konzumace zdravé výživy je dobrá pro citlivou pokožku stejně jako pro celé vaše tělo. Věnujte pozornost správné rovnováze vitamínů, minerálů, antioxidantů, bílkovin, omega-3 a mononenasycených tuků ve vaší stravě, abyste udrželi pokožku pěkně zdravou a vyvarovali se suché, podrážděné pokožky.

Zvyšte příjem protizánětlivých potravin, jako je olivový olej, česnek, kurkuma, zázvor, třešně, divoký losos, špenát, sladké brambory, borůvky, vlašské ořechy a avokádo. Tyto potraviny snižují záněty.

Dejte pozor i na potraviny, které mohou vyvolat kožní reakce u lidí s citlivou pokožkou. A jaké to jsou? Jsou potraviny na bázi lepku, jako je pšeničný chléb, sójová omáčka, pivo, obiloviny a ostatní potraviny, které obsahují pšeničnou mouku, žito a ječmen. Sójové a sójové pokrmy, vejce, červené víno a potraviny s umělými barvivy a konzervačními látkami mohou také způsobit problémy. Vyhněte se nezdravým pokrmům.

A několik rad pro citlivou pokožku na závěr

Dobrá rada nad zlato, že? My radíme v souvislosti s citlivou pokožkou:

 • Pro čištění pokožky nepoužívejte moc horkou vodu.
 • Na citlivou pokožku nepoužívejte produkty na bázi ropy.
 • Udržujte režim péče o pleť jednoduchý jak v procesu, tak i ve složkách.
 • Vyhněte se extrémním teplotám – horku nebo chladu.
 • Nechoďte moc často na masáže, netřete pokožku.
 • Vyvarujte se alkoholu a kouření.
 • Sledujte alergeny a vyhněte se jim.
 • Každodenní cvičení zvyšuje průtok krve do kůže. Takže cvičte pravidelně.cil

A co vy? Jak pečujete o svoji citlivou pleť vy? Budeme rádi za rady a komentáře.

A co si dále o pleti přečíst?

VIDEO: Rady pro citlivou pleť

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak na citlivou pleť? Máme pro vás několik rad”

 1. Sandra napsal:

  Alkohol to fakt nechce, to jsem jednou vyzkoušela nějaký tonikum a to jsem myslela, že se zblázním, takže je to fakt ohledání co bude vyhovovat. Mně se celkem osvědčil krém a voda od Happymary, jeto taková lehká kombinace a neměla jsem na to žádnou reakci, taku toho zatím zůstanu dokud to bude moje pokožka akceptovat. :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva