Sponzorováno

10 nejčastějších příčin a spouštěčů ekzému 4.85/5 (13)

Ekzém, také známý jako atopická dermatitida nebo kontaktní dermatitida, je chronické, ale celkem dobře zvládnutelné kožní onemocnění. Způsobuje vyrážku na kůži, která vede k zarudnutí, svědění a nepohodlí v daném místě (hodně svědí).

Třeba u malých dětí se často objevuje ekzém – jeho příznaky se mohou s věkem zlepšovat. Vaše rodinná anamnéza může být jedním z nejvýznamnějších faktorů vývoje tohoto onemocnění, ale existují i ​​další spouštěče, které způsobují, že se příznaky ekzému objevují nebo zhoršují.

Naučit se identifikovat a řídit spouštěče a příčiny ekzému vám může pomoci kontrolovat symptomy tohoto stavu. Zde je 10 možných příčin a spouštěčů ekzému.

1. Potravinové alergie

Některá jídla mohou vyvolat ekzém nebo zhoršit již přítomný ekzém. Známky ekzému můžete vidět bezprostředně po požití určitého jídla, nebo může trvat hodiny nebo dny, než se objeví.

Ekzém, který se zhoršuje konzumací konkrétních potravin, je pravděpodobnější – vyskytuje se u kojenců a dětí, které již mají středně těžký až těžký ekzém.

Vyhýbání se potravinám, které způsobují ekzém, pravděpodobně zlepší vaše příznaky a sníží výskyt ekzému. Potraviny, které způsobují ekzém, se budou lišit od člověka k člověku, ale potraviny, které nejčastěji způsobují alergie, jsou obecně tyto:

 • ořechy, arašídy i další ořechy
 • kravské mléko
 • vejce
 • sója
 • pšenice
 • mořské plody a měkkýši

Zkuste ze svého jídelníčku vyloučit podezřelé potraviny, abyste zjistili, zda se vaše příznaky zmírňují, nebo navštivte lékaře, který vám provede formální test na potravinovou alergii.

2. Suchá kůže

Suchá kůže může způsobit ekzém. Vaše pokožka se může vysušit nedostatkem vlhkosti ve vzduchu, dlouhým působením příliš horké vody a i nedostatkem každodenní péče o pleť.

Zde je několik způsobů, jak zabránit vysychání pokožky:

 • Hned po koupání nebo sprchování naneste zvlhčovač pleti bez vůně (parfemace), jako je mast nebo krém.
 • Při každém mytí rukou použijte zvlhčovač.
 • Vyvarujte se koupele nebo sprchy, která je delší než 10 minut nebo sprše a koupeli v hodně horké vodě.

3. Emoční stresory

Toto je častý spouštěč ekzému.

Vaše duševní zdraví může ovlivnit vzplanutí ekzému. Studie z roku 2012 ukázala, že stres může zhoršit ekzém kvůli způsobu, jakým se spouští imunitní systém, stejně jako další systémy ve vašem těle.

Ovládání stresu vám může pomoci kontrolovat ekzém. Najděte svoje způsoby relaxace, které vám vyhovují. Tak například:

 • cvičením jógy
 • zkoušení meditace
 • chůze venku
 • věnujte se oblíbenému koníčku

Dostatek spánku vám také může pomoci snížit hladinu stresu. Zkuste se na pár hodin večer uvolnit a jít spát každou noc v přibližně stejnou dobu.

4. Různé dráždivé látky

Kontakt s dráždivými chemikáliemi a látkami může být hlavním spouštěčem ekzému. Patří sem různé vůně, barviva a další chemikálie, které používáte k čištění těla nebo domova.

Dívejte se tedy na seznam přísad v jakémkoli produktu, který na svém těle používáte. Vybírejte si tělové výrobky bez vůní a barviv, abyste snížili riziko vzplanutí ekzému.

Vyberte si také domácí výrobky, které neobsahují dráždivé látky. Vyměňte například prací prostředky za výrobky bez zbytečných přísad. To může také skvěle pomoci.

Dokonce i další látky, jako je třeba nikl, mohou navíc na vašem těle způsobit reakci, která vyvolává ekzém. Zkuste nosit přírodní látky, jako je bavlna, a vždy si oblečení před prvním oblečením vyperte, abyste z oděvů odstranili nežádoucí chemikálie.

Chemikálie, jako je chlor nacházející se v bazénech, mohou také způsobit ekzém. Hned po plavání se osprchujte, abyste spláchli chemikálie, které mohou vaši pokožku dráždit.

5. Alergeny

Alergeny, které vdechujete, mohou způsobit ekzém kvůli tomu, jak váš imunitní systém reaguje na tyto spouštěče.

Mezi vzdušné alergeny patří:

 • pyl
 • zvířecí srst
 • prach
 • plíseň
 • kouř

Snižte expozici těmto alergenům. Třeba takto:

 • nemějte domácí zvířata a vyhýbejte se pobytu v domech a bytech s chlupatými nebo opeřenými mazlíčky
 • pravidelně uklízejte váš byt / dům a prádlo
 • bydlete ideálně bez koberce
 • omezte u vás doma množství čalouněných a dalších vycpaných předmětů (polštáře, vycpaná zvířata)
 • dbejte na udržování vašeho obytného prostoru řádně zvlhčeného
 • zapněte si klimatizaci místo otevírání oken (hlavně v létě)
 • vyhýbejte se plísním
 • vyhýbejte se kouři

Váš lékař může provést kožní test na alergii, aby zjistil, zda jeden z těchto alergenů způsobuje na kůži vyrážku.

Sponzorováno

6. Pot

I váš pot může ovlivnit váš ekzém. Pot nejen pomáhá vašemu tělu regulovat teplotu, ale také ovlivňuje vlhkost pokožky a fungování vašeho imunitního systému.

Vaše tělo může mít alergii na pot, což zhoršuje ekzém, ale i samotný pot bez alergie může ekzém zhoršit. Ekzém může blokovat pot a nedovolit mu, aby opustil vaše tělo tak, jak by měl. Váš ekzém vás může po pocení více svědit.

Jedna studie z roku 2017 dospěla k závěru, že zvládání potu u dospělých s ekzémem je nesmírně užitečné, a to i když na pot nejste alergičtí.

Existuje mnoho způsobů, jak můžete zvládat svůj pot s ekzémem, například necvičit v horku, nosit vhodné oblečení a dělat cvičení, u kterého se moc nezapotíte.

7. Extrémní teploty (vysoké i nízké)

Jak už nyní víme, suchá kůže a pocení mohou způsobit ekzém. Tyto problémy se často vyskytují při vysokých a nízkých teplotách – v horkých a studených dnech. Chladné počasí často postrádá vlhkost a může způsobit suchou pokožku. Horké počasí způsobuje, že se potíte více než obvykle.

Jedna studie z roku 2017 sledovala 177 dětí ve věku 5 let a mladších po dobu 17 měsíců a zjistila, že pokud jsou vystaveny extrémním povětrnostním vlivům, jako je teplota a srážky, a látkám znečišťující ovzduší, bylo to hodně spojeno s příznaky ekzému.

Život v podmínkách s regulovanou teplotou vám může pomoci zvládnout příznaky ekzému. Nevystavujte se velmi teplým ani studeným teplotám.

8. Hormony

Vaše hormony mohou způsobit ekzém, zvláště pokud jste žena. Existuje jeden typ ekzému známý jako autoimunitní progesteronová dermatitida, který se může vzplanout podle vašeho menstruačního cyklu. Tento stav je ale celkem vzácný.

Může dojít k vzplanutí ekzému těsně před menstruací, kdy se hladina progesteronu ve vašem těle zvýší. Váš ekzém pak může zmizet několik dní po menstruaci, aby se znovu objevil během dalšího cyklu.

Diskutujte o tomto stavu se svým lékařem, abyste zjistili, jak jej nejlépe zvládnout. Váš lékař může doporučit způsoby léčby vyrážky, která se vyskytuje kolem vašeho cyklu, například některými topickými mastmi. Vyhněte se lékům s progesteronem.

9. Infekce

Bakterie se mohou dostat přes kůži postiženou ekzémem. Staphylococcus aureus je jedním z typů bakterií, které mohou vést k infekci. Pokud je oblast infikována, můžete si všimnout, že vaše kůže zčervená.

Kůže, která se otevírá kvůli příznakům ekzému, může také nechat vstoupit do vašeho těla jiné viry, jako je herpes. Ty mohou způsobit puchýře na kůži.

Pokud se vaše příznaky ekzému zhorší nebo máte horečku nebo únavu, můžete mít infekci. Navštivte svého lékaře, může vám doporučit léčbu antibiotiky.

Neškrábejte pokožku postiženou ekzémem, aby nedošlo k jejímu otevření. Měli byste si nechat upravovat nehty, abyste snížili šanci na poškození pokožky.

10. Kouření

Kouření může také podráždit vaši pokožku a zhoršit ekzém. Studie z roku 2016 zjistila silnou souvislost mezi kouřením a ekzémem na rukou. Pokud přestanete kouřit, můžete značně snížit své šance na rozvoj nebo vyvolání ekzému na rukou.

Nejčastější příčiny ekzému – sečteno a podtrženo

Existuje celá řada příčin a spouštěčů, které mohou způsobit nebo zhoršit váš ekzém. Pokuste se zjistit, co váš stav zhoršuje, a vyhýbejte se takovému spouštěči, kdykoli můžete. Pokud se u vás objeví vzplanutí, prodiskutujte možnosti léčby se svým lékařem, abyste zmírnili nepohodlí a snížili příznaky ekzému.

Sponzorováno

A co vy? Jaký spouštěč ekzému jste u sebe identifikovali? Budeme rádi za komentáře a tipy pod článkem.

O ekzému si dále přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva