Sponzorováno

Jak na zralou pleť? Jak se o ni starat? 4.83/5 (12)

  • Změny související s věkem snižují schopnost kůže plnit svou bariérovou funkci.
  • Pamatujte, že zdraví kůže je zásadní pro zdraví starších lidí.
  • Raději než každý den se koupejte každý druhý den, abyste zabránili vysoušení pokožky. Pijte hodně vody a jiných tekutin. Omezte kofein, který vás vysušuje.
  • Vyhněte se přímému slunečnímu záření, zejména během horkého dne, mezi 10:00 a 16:00. Pokud jdete na slunce, používejte opalovací krém, noste klobouk a noste volné oblečení, které zakrývá co nejvíce odhalenou pokožku.
  • I když některé kožní změny u starších osob lze očekávat, existuje spousta možností, jak udržet pokožku zdravě vypadající a pěnou i příjemnou.

O zralou pleť se starejte s jemností

O zralou pleť se starejte s jemností

Máte už zralou pleť a hledáte způsoby, jak se o ni starat a zlepšit ji?

Po 60. roku života může být vaše pokožka suchá a i častěji podrážděná. To se děje z mnoha důvodů, a zejména i kvůli tomu, že pokožka je v tomto věku již tenčí a snadněji ztrácí vodu (vlhkost). Svou roli mohou hrát i léky a zdravotní stav.

Máme pro vás ale celkem dobré zprávy. Správná péče o pleť může zlepšit to, jak vaše pleť vypadá a jak se ve své kůži cítíte.

Změny v péči o pleť, které doporučují dermatologové

Pokud jde o péči o pleť ve věku po 60. roce života, dermatologové doporučují provést následující změny životního stylu, tedy pokud jste tak ještě neudělali.

Koupele mohou zmírnit suchou pokožku

Některé jednoduché změny času koupele mohou snížit (nebo zmírnit) suchou, svědící pokožku a zabránit tomu, aby se suchá a svědivá pleť stala vážným problémem. Zde je to, co můžete udělat:

  • Myjte se jemným hydratačním mýdlem bez parfemace a vůně, čisticím prostředkem nebo mycím prostředkem na tělo. Pokud tak učiníte, pomůže vám to pokožku spíše uklidnit, než vysušit. Hydratační složky, které mohou pomoci snížit suchost, zahrnují glycerin, kyselinu hyaluronovou a lanolin.
  • Používejte teplou (ne horkou) vodu. Horká voda zbavuje pokožku jejích přirozených olejů, což může zvýšit suchost pokožky.
  • K mytí pokožky používejte měkký hadřík či velmi měkkou houbu. Tvrdý koupelový kartáč může podráždit vaši pokožku.
  • Dávejte si jen krátkou sprchu nebo koupel. Možná zjistíte, že se nutně nemusíte koupat (sprchovat) každý den. Když se koupete, nedělejte to dlouho. Dejte si 5 až 10 minut koupel nebo sprchu.
  • Po koupeli nechte na pokožce trochu vody. Mít na pokožce trochu vody, když aplikujete hydratační krém (další krok), pomáhá hydratovat pokožku.
  • Naneste krémový hydratační krém bez parfemace určený pro suchou pokožku do 3 minut po koupání a pak i během dne. Zvlhčení pomáhá zmírnit suchost a obnovit ochrannou bariéru pokožky. Když se vaše pokožka cítí velmi suchá, dermatologové doporučují místo krému použít mast. Mast zadržuje vodu v kůži lépe než krém.

Jste dříve narození? Pak raději v koupeli vynechejte koupelový olej. Proč?? Když používáte koupelový olej ke zvlhčení pokožky, hodně tím zvyšujete riziko uklouznutí a pádů, takže je nejlepší se olejům v koupeli vyhnout.

Když je vzduch u v8s v domácnosti suchý, použijte zvlhčovač

Vytápění a klimatizace mohou ze vzduchu odstranit vlhkost. Suchý vzduch může způsobit, že vaše pokožka bude suchá a svědí.

Udržování vnitřní vlhkosti mezi 45 % a 60 % může snížit suchou a svědivou pokožku. Vlhkost vzduchu snadno změříte pomocí vlhkoměru (hygrografu), který zakoupíte klasicky v domácích potřebách.

Jak se může změnit kůže po 60. roce života? Každý stárne jinak, ale během tohoto období vašeho života si můžete všimnout, že vaše pleť je sušší, tenčí a začíná vypadat jako papír, svědivá, vyvíjející se na ni více stařeckých skvrn, vrásek, snadno se podráždí, je náchylnější ke kožním infekcím, snadněji se na ni tvoří modřiny, méně se potí a obecně se léčí pomaleji.

U domácích prací a zahradničení používejte rukavice

Práce kolem vašeho domu a na zahradě může vaši pokožku vystavit drsným chemikáliím, slunečnímu záření a dalším věcem, které mohou vaši pokožku dráždit a vysušovat. Když nosíte ochranné rukavice, snižujete také riziko poranění pokožky.

Chraňte svou pokožku před sluncem. Pokud se vám objevují další vrásky, stařecké skvrny a modřiny, možná si říkáte, zda stále potřebujete chránit svou pokožku před sluncem. Určitě! V této fázi vašeho života nabízí ochrana před sluncem stále mnoho výhod. Pomáhá předcházet vzniku nových stařeckých skvrn a skvrnité pokožky. Snižuje také riziko vzniku rakoviny kůže.

K ochraně pokožky před škodlivými slunečními paprsky dermatologové doporučují:

Sponzorováno

  • Při pobytu venku hledejte stín. Vyhledejte stín vždy, když je to vhodné, nezapomeňte, že sluneční paprsky jsou nejsilnější mezi 10:00 a 14:00.
  • Noste oblečení, které chrání vaši pokožku před sluncem. Pokud je to možné, noste lehkou košili s dlouhým rukávem, kalhoty, široký klobouk a sluneční brýle s UV ochranou.
  • Naneste na pokožku širokospektrální voděodolný opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším. Aplikujte krém na celou pokožku, kterou oblečení nezakryje, když jste venku.

Kupujte si produkty pro péči o pleť bez parfemace

Vůně a parfémy mohou dráždit vaši pokožku. Chcete-li pomoci léčit suchou, svědivou pokožku a zabránit jejímu návratu, přestaňte používat parfémy, kolínské vody a produkty péče o pleť, které obsahují vůni a parfemace. Ty bývají pro pokožku zbytečně agresivní.

TIP: U produktů, které jsou bez parfemace, je na obalu uvedeno „bez parfemace“.

Pravidelně si kontrolujte pokožku

Proč? Kvůli rakovině kůže. Kolem 50. roku života se u vás totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a předrakovinových výrůstků. Jak roky plynou, toto riziko roste.

Když je rakovina kůže nalezena včas a odstraněna, je to často jediná léčba, kterou budete potřebovat. Pokud se rakovina šíří a dlouho se neléčí, léčba se stává obtížnější.

Když se naučíte, jak na kůži vyšetřit známky rakoviny kůže, pomůže vám to včas odhalit rakovinu kůže. Chcete-li se dozvědět, jak si vyšetřit kůži, podívejte se na článek: Jak provést samovyšetření kůže.

Pokud si všimnete skvrny, která se liší od ostatních nebo která se mění, svědí nebo krvácí, měli byste si domluvit schůzku s dermatologem. A to co nejdříve.

Vyzkoušejte přípravky proti stárnutí

Pokud je vám více než 50 let, mohou vám volně prodejné krémy a pleťové vody pomoci zlepšit vaši přirozenou krásu omlazením vaší pleti. Pentapeptidy (chemická sloučenina v mnoha nových produktech) mohou pomoci podnítit kožní buňky k produkci více kolagenu, což je podpůrná struktura, která dodává pleti pevnější vzhled.

Možnosti jsou také přípravky na předpis a retinoidní krémy. Informujte se u svého lékaře nebo dermatologa.

Dobré zdraví pokožky u seniorů

Obecně platí, že starší lidé potřebují speciální péči o pokožku, protože stárnoucí pokožka je tak tenká a suchá. Pokud je jejich kůže příliš suchá, je náchylná k popraskání a dermatitidě, což umožňuje pronikání bakterií, které mohou vést k infekci.

Starší lidé by tedy měli:

  • Vyhýbat se horkým koupelím a častému sprchování.
  • Používat pouze jemná mýdla (bez parfemace) a po každé sprše nebo koupeli jemně nanášet na pokožku zvlhčovače. Měli by tedy požívat spíše jemné čisticí prostředky než silná mýdla a produkty na bázi alkoholu.
  • Seniory upoutané na lůžko často otáčejte, abyste se vyhnuli proleženinám a vředům citlivým na tlak.
  • Často měnit případné absorpční produkty a katétry.
  • Používat hydratační krémy na pleť – zvažte hydratační krém bez parfemace a udržujte svou pokožku dobře hydratovanou, abyste předešli popraskání a svědění, které může suchou pokožku doprovázet. To pomůže předejít „cyklu svědění-škrábání-vyrážka-svědění“.
  • Jezte správně a hydratujte. Dobrá výživa pomáhá tělu regenerovat pokožku. Pití velkého množství vody pomáhá hydratovat pokožku zevnitř.

Pro podporu dobrého zdraví pokožky by senioři měli také:

  • Přestat kouřit
  • Používat opalovací krém vždy, když jsou vystaveni slunci.
  • Pít pravidelně tekutiny, aby byli správně hydratovaní. Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Když se dehydratujete, vaše pokožka také – a to také zvyšuje pravděpodobnost, že si poraníte pokožku.
  • V zimě a v suchých klimatických podmínkách používat pokojový zvlhčovač.
  • Vyhnout se horkým a suchým místům, jako jsou sauny.

Pokud dodržujete všechny tyto další tipy a stále máte suchou a svědící kůži, požádejte o pomoc svého lékaře. Může vás zkontrolovat na cukrovku nebo onemocnění ledvin a také poskytnout aktuální doporučení pro úlevu.

Péče o pleť v pokročilém věku je jedním ze základních kamenů ošetřovatelské praxe, ale důležitost obecné péče o pleť je oblastí praxe, která je často přehlížena. Udržování nebo zlepšování zdraví pokožky však obecně není nákladné ani obtížné. Jednoduché a levné zásahy mohou mít velmi pozitivní dopad na kvalitu života a pomáhají předcházet poškození kůže.

Hygiena pokožky je nezbytná pro zdraví pokožky a je důležitá pro podporu osobní pohody. Pro starší lidi se suchou kůží je zvláště důležité dosáhnout rovnováhy mezi čistotou a přílišným mytím, které může poškodit bariérovou funkci pokožky. Použití vhodných mycích prostředků a změkčovadel může přispět k udržení zdraví pokožky.

Sponzorováno

A co vy? Jak péči o zralou pleť a pokožku zvládáte vy? Máte nějaké další tipy? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Odborné studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva