Sponzorováno

Allantoin – co to je a jaké jsou jeho účinky na pokožku 4.89/5 (18)

 • Allantoin je široce považován za univerzální, bezpečnou a účinnou složku péče o pleť s mnoha různými výhodami, včetně vyhlazení, změkčení a zvlhčení pokožky.
 • Ve své organické formě se allantoin nachází v mnoha rostlinách, jako je cukrová řepa, kostival, heřmánek či klíčky pšenice.
 • V dnešní době se také vyrábí laboratorně. Většina allantoinu používaného v kosmetice je čistě syntetického původu.
 • Populárním zdrojem allantoinu je extrakt z kostivalu, druhu byliny pocházející z Evropy.
 • Allantoin považován za účinnou zvlhčující látku.

Allantoin - co to je a jaké jsou jeho účinky na pokožkuAllantoin je běžná a docela dobře známá složka, kterou můžete najít v mnoha populárních přípravcích pro péči o pleť. Je to jedna z nejuniverzálnějších používaných složek. Je také známo, že účinně pomáhá při hojení, regeneraci a obnovování pokožky. Studie z roku 2015 provedená na University of Liverpool potvrdila prospěšné vlastnosti allantoinu dodávaného prostřednictvím produktů péče o pleť a podrobně popsala jeho funkce.

Účinky allantoinu pro pokožku

Allantoin je někdy považován za zvlhčovač, přestože působí odlišně – chemicky a fyzicky – než většina ostatních zvlhčovačů. Na dehydratovanou suchou pokožku je často považován kvůli jeho uklidňujícím vlastnostem, pro změkčení pokožky a umožnění jí absorbovat více vlhkosti. Dále pomáhá tělu odstraňovat odumřelé kožní buňky v horních vrstvách pokožky a zároveň ji zjemňuje.

Vlhkost z allantoinu zabraňuje svědivé nebo šupinaté pokožce. Allantoin je také netoxický, nealergení a bez zápachu s protizánětlivými a dráždivými vlastnostmi.

Allantoin má skvělou přilnavost k pokožce, je to aktivní zvlhčující sloučenina s má schopnost odstraňovat přebytečné kožní buňky.

Výhodou alantoinu ve je i to, že je velmi aktivní i při nízkých koncentracích – až do 0,5% – a není dráždivý a je netoxický. Jedna studie dokonce zjistila, že už koncentrace pouze 0,2% prokázala výrazné zlepšení u více než 90% žen se symptomy zarudnutí a popraskání pokožky.

Sponzorováno

Další výhody allantoinu jsou:

 • hydratace: zvyšuje absorpci vlhkosti pokožkou
 • regenerace: podporuje regeneraci buněk a působí proti suché pokožce
 • deskvamace: neboli peeling – je olupování vnějších membrán buněk podporuje přirozené odlupování vnější vrstvy pokožky
  – aktivně chrání pokožku
 • ochrana: zjemňuje pokožku a zabraňuje jejímu poškození sluncem
 • prevence: bojuje s akné, pupínky i černými tečkami
 • léčivé vlastnosti: stimuluje proliferaci (bujení, novotvoření, růst) buněk a růst nových tkání a pomáhá hojit rány (současně účinně ošetřuje popáleniny, kožní vředy a ekzémy)
 • zklidňuje: uklidňuje pokožku, má protizánětlivé vlastnostmi a snižuje zarudnutí

Tyto zmíněné vlastnosti z něj činí vynikající složku pro výrobky pro péči o pleť, zejména pokud je smíchán správně s jinými výživnými složkami, a je používán v pravidelném režimu péče o pleť.

Kromě toho je allantoin známým keratolytikem (= látky změkčující rohovou vrstvu pokožky), což znamená, že může zvýšit obsah vody v buňkách a zároveň napomáhat procesu deskvamace (peelingu) vnějších vrstev kůže.

Odkud se allantoin bere?

Obvykle pochází z botanických výtažků, které se nacházejí v kořeni rostliny kostivalu, aloe vera, heřmánku, lotosu a dalších rostlin.

Použití allantoinu

Jeho první použití sahá do dávné historie – až do starověkého Egypta a Číny. Je známo, že jeho chemické složení je bezpečné, pokud je aplikován na pokožku. Je jen velmi málo vedlejších účinků. Allantoin je použitelný na všechny typy pleti. Ano, dokonce i pro velmi citlivou pokožku.

Pár slov na závěr

Allantoin je něco jako dar z nebes pro citlivou, podrážděnou pleť. Uklidňuje zarudnutí a podráždění, zklidňuje ekzémy a psoriázu, zvlhčuje pokožku, odlupuje ji a dokonce pomáhá hojit rány rychleji.

Sponzorováno

A co vy? Používáte produkty pro pleť a allantoinem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva