Sponzorováno

Niacinamid (niacinamide) a účinky na pleť – jak tento vitamín pomáhá pokožce? 4.86/5 (14)

Niacinamid a účinky na pleť Vitamíny jsou důležité pro naše celkové zdraví. Pomáhají našemu tělu odolávat infekcím, chrání náš nervový systém, dodávají nám energii a podporují průtok krve. Otázka zní: Mohou také pomoci naší pleti vypadat zdravě a zářivě z dlouhodobého hlediska?

Jedním z nejprospěšnějších vitamínů pro pokožku je niacinamid. V tomto článku prozkoumáme všechna použití niacinamidu, jak jej začlenit do rutiny péče o pleť, také se podíváme na mnoho výhod niacinamidu a jak si vybrat ten nejlepší produkt, který niacinamid obsahuje. Nejprve se však pojďme podívat na to, co přesně je niacinamid.

Co je niacinamid?

Niacinamid, také známý jako nikotinamid, je aktivní formou vitaminu B3 (kyselina nikotinová). Je to ve vodě rozpustný vitamín, což znamená, že se nemůže rozpustit v oleji. To je jeden z důvodů, proč se niacinamid běžně vyskytuje v sérech na vodní bázi. Niacinamid se pro své rozjasňující a zlepšující účinky na pleť používá již dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že se jedná o stabilní složku, která není ovlivněna environmentálními vlastnostmi, jako je světlo a oxidace, je niacinamid snadno použitelný a vysoce praktický.

To, co z něj dělá úžasnou přísadu pro další produkty péče o pleť, je jeho neutrální pH. Neutrální pH znamená, že složka není kyselá, což znamená, že je méně pravděpodobné, že dráždí pokožku a způsobuje určité reakce.

Jak niacinamid působí na kůži?

Niacinamid se přirozeně tvoří v našem těle, když jíme určité potraviny s vysokým obsahem niacinu. Když niacin vstoupí do těla, přemění se na aktivní niacinamid.

Ale nebojte se! Nemusíte kupovat žádné doplňky stravy ani jíst nadměrné množství hub, abyste si všimli výhod plynoucích z užívání niacinamidu. Při místní aplikaci niacinamid proniká hluboko do pokožky, což nám umožňuje využít všechny zázraky tohoto vitaminu, aniž bychom museli platit za další doplňky.

Výhody a účinky niacinamidu

Nyní, když jsme pokryli skutečný proces za aplikací niacinamidu, pojďme prozkoumat všechny výhody, které tato složka může nabídnout, a všechny způsoby, jak může pomoci vaší pleti.

Niacinamid zlepšuje pigmentaci

Mnoho z nás na své cestě při péči o pleť zažilo hyperpigmentaci v té či oné formě. A na čem se všichni shodneme, je fakt, že jde o kožní onemocnění, se kterým rozhodně není snadné se vypořádat. Existuje dostatek vědeckých údajů k závěru, že niacinamid může pomoci léčit pigmentaci a skvrny na pokožce.

Niacinamid má výhody proti stárnutí

Každý z nás má v jednom okamžiku svého života vrásky a jemné linky. Ale co když můžete tento přirozený proces oddálit, nebo dokonce léčit jeho příznaky?

Při pravidelném používání niacinamidu bylo zaznamenáno výrazné zlepšení vzhledu jemných linek a vrásek – a to již po čtyřech týdnech používání. To nás vede k otázce, co přesně niacinamid nabízí, že má tak ohromující výsledky?

Niacinamid zřejmě zvyšuje produkci kolagenu. Kolagen je přirozeně se vyskytující protein v naší kůži, ale množství kolagenu, které produkujeme, se s přibývajícím věkem snižuje. Měli bychom udělat maximum pro to, abychom zachovali hladinu kolagenu, abychom mohli pomoci naší pleti. Snadný způsob, jak toho dosáhnout, je přidat do naší péče o pleť produkt, který obsahuje právě niacinamid. Použití alespoň 5 procent koncentrace niacinamidu by mělo snadno poskytnout opravdu úžasné výsledky.

Výhodou použití niacinamidu pro jeho vlastnosti proti stárnutí na rozdíl od jiného produktu, jako je retinol, je to, že použitím niacinamidu budete používat produkt, který obsahuje také nespočet dalších výhod. Takže ošetřením jemných linek a vrásek budete také léčit jakoukoli hyperpigmentaci, kterou můžete mít, protože kolagen funguje i na tento stav.

Regulace kožního mazu

Sebum je mastná látka vytvářená mazovými žlázami, které udržují naši pokožku a vlasy neustále hydratované. Pokud máte akné a mastnou pleť, pak vám niacinamid jistě prospěje, protože pravidelné používání niacinamidu může mít pozitivní vliv na hladinu mazu. V tomto ohledu můžeme říci, že niacinamid funguje podobně jako retinoly a dokonce i perorální léky, jako je Isotretinoin, pouze bez dalšího rizika vysušení pokožky nebo negativních vedlejších účinků.

Zarudnutí pokožky a růžovka

Mnoho věcí může způsobit zčervenání kůže – i něco jako je alergická reakce nebo spálení sluncem. Rosacea může být také základní příčinou zarudnutí, které zažíváte. Rosacea je chronické kožní onemocnění, které má podobné příznaky jako akné u dospělých, což je jeden z důvodů, proč je tak často mylně diagnostikována. Mezi příznaky růžovky patří:

 • zarudnutí obličeje
 • červené čáry na obličeji
 • pupínky
 • zarudnutí kolem nosu
 • problémy s očima a zrakem

Jak tedy může niacinamid pomoci v tomto konkrétním případě? Bylo prokázáno v několika studiích, že niacinamid snižuje množství zarudnutí, které pacienti pociťují. Zlepšuje červenou a skvrnitou pokožku, a proto je tak běžně předepisován jako léčba růžovky. Možná se ptáte, proč je niacinamid tak účinný. Jedním z důvodů, proč se předpokládá, že pomáhá v této míře, je to, že může zlepšit funkci kožní bariéry, což nás vede k dalšímu přínosu pravidelné aplikace niacinamidu.

Niacinamid může posílit kožní bariéru

Naši kožní bariéru může oslabit mnoho věcí: nesprávné ošetření, dlouhodobé používání drsných a agresivních produktů nebo neléčené kožní problémy. Jak můžete vědět, že je vaše kožní bariéra poškozena? Zde jsou nejčastější příznaky poškozené kožní bariéry:

 • máte červené skvrny na kůži – vaše pokožka je podrážděná a štípe, když aplikujete produkty péče o pleť
 • vaše pleť vypadá dehydratovaná a vyčerpaná
 • vaše pokožka je napnutá a suchá

Pokud pociťujete některé z těchto příznaků, je pravděpodobné, že vaše kožní bariéra byla zasažena. Jedním z mnoha způsobů, jak zlepšit účinnost kožní bariéry, je používání méně drsných produktů a vyzkoušení přírodní řady péče o pleť.

Další možností je jednoduše zavést niacinamid do vašeho pravidelného režimu péče o pleť. Nejen, že je tento produkt účinný, ale nezatíží váš bankovní účet jako ošetření pleti. Niacinamid pomůže s příznaky dehydratace – sníží ztrátu vody ve vaší kůži. Kromě toho zvyšuje vlhkost v nejvzdálenější vrstvě pokožky, což může zesílit bariéru a učinit ji méně citlivou.

Niacinamid pomáhá při akné

S akné je někdy až extrémně těžké se vypořádat. To si vybírá daň na osobě, která trpí tímto nepříjemným kožním onemocněním, jak fyzicky, tak psychicky. V některých případech to není něco, co můžeme ovlivnit, protože genetika hraje velkou roli ve výskytu akné. Rozhodně však můžeme něco udělat s tím, jak naše pleť na akné reaguje, a tomuto procesu pomoci.

Jak pomůže niacinamid? Díky svým antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem dokáže ošetřit pokožku i zabránit tvorbě akné, zvláště pokud jej zkombinujete s dalšími složkami bojujícími proti akné, jako je zinek nebo síra. Získáte to nejlepší z obou světů – produkt, který pomůže se středně těžkým akné, ale není tak drsný na kůži jako mnoho jiných ošetření pleti. Niacinamid do určité míry pomáhá na akné, ale u silného akné je vždy dobré navštívit dermatologa.

Sponzorováno

Niacinamid dělá zázraky při suché pokožce

Této výhody jsme se dotkli, když jsme mluvili o výhodách niacinamidu ohledně kožní bariéry. Studie ukazují, že použití pouhých 2% niacinamidu může snížit ztrátu vody v kůži a zlepšit úroveň hydratace. Pokud máte suchou pokožku, víte, jak to může být někdy těžké. Můžete navrstvit mnoho produktů péče o pleť na sebe, ale vaše pokožka bude i po dokončení posledního kroku péče o pleť napnutá a suchá.

Vypořádat se se suchou pokožkou je složité, ale ne nemožné. Tehdy přichází na pomoc niacinamid. Pravidelná aplikace může mít za následek zlepšení funkce kožní bariéry a vyšší úroveň hydratace v nejsvrchnější vrstvě pokožky.

Zlepšení textury a velikosti pórů pleti

Stažení a zmenšení pórů není snadný úkol. A existuje tolik produktů, které s tím mají pomoci, ale jen málokdy dosáhnou požadovaného efektu. Ale nebojte se, niacinamid přišel na záchranu. V tuto chvíli se pravděpodobně ptáte: Existuje něco, co niacinamid nedokáže?

Několik studií prokázalo, že niacinamid pomáhá snižovat velikost pórů a zlepšovat texturu pokožky. To zase umožní lepší aplikaci make-upu, takže můžeme směle říct, že niacinamid funguje jako primer pod make-up. Seznam výhod tohoto produktu se zdá být nekonečný.

Jak niacinamid pomáhá s velikostí pórů? Jak jsme již zmínili, pomáhá snižovat tvorbu kožního mazu. Jednou z mnoha výhod tohoto procesu je zmenšení velikosti pórů – póry vypadají větší, když jsou plné nadměrného mazu a odumřelé kůže. To znamená, že čím méně oleje máme, tím menší budou naše póry vypadat. Z tohoto konkrétního důvodu mají lidé s mastnou pletí větší póry.

Niacinamid chrání pokožku před poškozením UV zářením

Všichni víme, jak důležitá je ochrana před sluncem. Jednou z mnoha výhod takové péče o pleť je ochrana před škodlivým UV zářením. Mnoho chemických opalovacích krémů bylo spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny.

Těmto vedlejším účinkům se můžete také vyhnout pravidelným užíváním niacinamidu. Zjevně pomáhá při opravě naší DNA, která utrpěla nějaké poškození UV zářením. Ještě překvapivější je, že díky své schopnosti zabránit fotokarcinogenezi je také slibným nástrojem v ochraně před rakovinou kůže.

Jak používat niacinamid

Pokud chcete využívat všechny tyto výhody niacinamidu, je důležité naučit se, jak jej správně začlenit do své rutiny péče o pleť.

Jedním z nejúčinnějších způsobů je použití ve spojení s dalšími úžasnými složkami pro pokožku. Mnoho produktů, které obsahují niacinamid, již přichází s koktejlovou směsí užitečných ingrediencí, takže pro vás bude relativně snadné najít optimální shodu.

Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, můžete jej použít spolu s dalšími produkty, které vám mohou pomoci s jakýmikoli problémy, kterým čelíte. Nanášejte dvakrát denně na vyčištěnou tvář a poté naneste dobrý hydratační krém nebo pleťové sérum.

Pamatujte, že niacinamid vám dokáže pomoci jen do jisté míry – dále to hodně závisí také na dalších faktorech životního stylu, jako je správná, vyvážená strava plná zdravých tuků bohatých na omega-3, zelenina a ovoce, pravidelné cvičení, zdravý spánek a minimalizace stresu.

Můžete si také zakoupit krém pod oči, který obsahuje niacinamid. Bude mít stejné výhody jako při aplikaci na obličej, kromě toho, že složení je jiné pro oblast pod očima, protože pokožka je mnohem jemnější a křehčí. Pravidelné používání může zlepšit texturu, vrásky a tmavé kruhy v oblasti očí.

Můžete získat niacinamid z jídla?

Dostat dostatek vitamínu B-3 ve vaší stravě není těžké, za předpokladu, že jíte vyváženou a zdravou stravu. Pokud chcete užívat perorální doplňky, můžete, ale nejprve musíte diagnostikovat nedostatek.

Pokud chcete zvýšit množství B-3, které přijímáte, jezte stravu bohatou na B-3. Najdete ho v následujících potravinách:

 • fazole
 • zelená zelenina
 • vejce
 • cereálie

Nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše pokožka získala správné výhody niacinamidu, je aplikovat ho lokálně.

Jaký je optimální čas pro aplikaci niacinamidu?

Na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď. Pokud používáte čisté roztoky, můžete je aplikovat dvakrát denně. Pokud však používáte niacinamid v séru, je nejlepší postupovat podle pokynů. Některá séra by neměla být aplikována ráno, takže budete chtít zůstat u aplikace v noci. Záleží tedy na produktu.

Kolik niacinamidu byste měli používat?

Jedním z nejvíce matoucích aspektů niacinamidu je výběr správné koncentrace pro váš konkrétní typ pleti. Některé produkty obsahují 10 % niacinamidu, který je obecně považován za nejúčinnější. V některých studiích, které jsme zmínili, však účastníci používali pouze 4% niacinamid a stále měli vynikající výsledky. Kolik budete potřebovat, závisí také na tom, jaký je váš konečný cíl, takže množství, které byste měli použít, se liší individuálně.

Pokud jde o produkty, které mají mnoho přísad, jak si můžete vybrat takový, který obsahuje vysoké množství niacinamidu, pokud nneí uvedeno jeho množství? Odpověď je jednoduchá: stačí se podívat, jak vysoko se v seznamu ingrediencí objevuje. Pokud chcete vyšší koncentrace, měl by být blízko začátku seznamu.

Vedlejší účinky niacinamidu

Vyjmenovali jsme tolik výhod, které plynou ze začlenění niacinamidu do vaší rutiny péče o pleť. Existují však nějaké možné vedlejší účinky při místní aplikaci niacinamidu?

Může to znít jako příliš dobré, aby to byla pravda, ale podle odborníků na toto téma nemá niacinamid v podstatě žádné vedlejší účinky. Odborníci tvrdí, že jej lze používat ve vysokých dávkách, aniž by se museli obávat potenciálních vedlejších účinků. Místní aplikace se zdá být do značné míry neškodná. Doplňování je další problém a pokud se rozhodnete doplňovat, je nejlepší pečlivě dodržovat pokyny.

Je to bezpečná přísada pro použití na kůži, to je fakt. Ale pro každý případ, pokud máte citlivou pokožku, měli byste si před aplikací ?udělat test. Jednoduše přidejte malé množství přísady na jednu oblast obličeje na několik dní a všimněte si, zda se vyskytnou nějaké nežádoucí reakce. Pokud nejsou, pokračujte v nanášení na celý obličej.

Vyšší koncentrace niacinamidu s větší pravděpodobností přinesou vedlejší účinky, takže je nejlepší držet se 10 % nebo méně.

Pokud po aplikaci niacinamidu zaznamenáte nějaké podráždění, zarudnutí nebo štípání, přestaňte produkt používat a přejděte na jiný, který obsahuje niacinamid, ale má jiné složení.

Závěr a niacinamid

Jedna věc, kterou můžeme bezpečně dospět k závěru, je, že prakticky není na škodu tento produkt vyzkoušet. Niacinamid má mnoho použití, je cenově dostupný, snadno se hledá a ještě snadněji se začleňuje do vaší každodenní rutiny. Bez ohledu na to, jakému kožnímu problému aktuálně čelíte, niacinamid vám může pomoci, protože obsahuje tak rozsáhlý seznam potenciálních výhod. I když nemáte žádné kožní problémy, můžete jej použít jako prevenci nebo jen pro zpestření.

Sponzorováno

Vyzkoušíte v budoucnu niacinamid na pleť? Budu ráda za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva