Sponzorováno

Ceramidy – co to je a proč jsou důležité? 4.63/5 (51)

Ceramidové kapsle

Ceramidové kapsle

Co se týče látek proti stárnutí pokožky (takzvané anti-aging ingredience), jsou ceramidy docela často v této problematice skloňovány. Ale jsou často přehlíženy. V tomto článku se detailněji podíváme na to, jak ceramidy pomáhají pokožce zadržovat vlhkost, jak mohou posilovat její ochrannou bariéru a jak udržují pevný vzhled pokožky – zejména vzhledem k nedávnému výzkumu, který objasňuje jedinečnou schopnost ceramidů omlazovat vzhled pokožky.

TIP: Ceramidy jsou také zvláště účinné při léčbě ekzému.

Co jsou to ceramidy?

Jednoduše řečeno, ceramidy jsou lipidy (tuky), které se přirozeně vyskytují ve vysokých koncentracích v horních vrstvách kůže. Jsou obsaženy ve více než 50% složení pokožky, takže není až takovým překvapením, že hrají zásadní roli při určování, jak vypadá vaše kůže (a jak reaguje na hrozby z okolního prostředí).

Co dělají ceramidy?

Představte si ceramidy jako maltu mezi cihlami – cihly pak představují vaše kožní buňky. Ceramidy pomáhají udržovat pokožku spojenou tím, že vytvářejí ochrannou vrstvu, která omezuje ztrátu vlhkosti a chrání před viditelnými škodami způsobenými znečištěním a dalšími stresory životního prostředí. Navíc, ceramidy – dokonce víc než retinol, niacinamid a peptidy – jsou jednou z anti-aging „elektráren“ zodpovědných za podporu dynamické povahy pokožky. Dva konkrétní prekurzory ceramidu – fytosfingosin a sfingolipidy – skutečně pomáhají pokožce vytvářet více ceramidů.

Pokud moje kůže již obsahuje ceramidy, proč je potřebuji v kosmetických přípravcích?

Dobrá otázka. Stárnutí pokožky a její poškození slunečním zářením snižují účinnost přírodních ceramidů na vaší pokožce – nakonec je mohou vyčerpat, což oslabuje bariéru pokožky. Výsledkem je sušší, hrubší kůže, vrásky, podráždění, zarudnutí a viditelné známky dehydratace.

Kde vznikají ceramidy?

Kde vznikají ceramidy?

Jaké výsledky uvidím u produktů obsahujících ceramidy?

Dobře připravené (a dobře balené) produkty péče o pleť obsahující ceramidy pomáhají posilovat bariéru pokožky a zvyšovat její hydrataci, což vám dává hladší, pevnější pocit na pokožce s méně viditelnými liniemi a vráskami. Všimnete se možná také toho, že je vaše pokožka méně citlivá.

Co myslíte tím, že produkty budou „správně zabaleny?“

Většina látek proti stárnutí, které jsou pro vaše pokožku nejlepší, nejsou stabilní. Jednoduše řečeno, ztratí účinnost, pokud jsou vystaveny světlu a vzduchu – což je přesně to, co se děje při každém otevření obalu přípravku. Podívejte se po výrobcích v tubách nebo neprůhledných lahvích s pumpičkou nebo vzduchotěsnými rozprašovači – ty budou udržovat vaše produkty proti stárnutí pokožky tak, jak by to mělo být.

Sponzorováno

Jak zjistím, zda produkt obsahuje ceramidy?

Obecně na produktovém štítku s přísadami můžete najít slovo ceramid, ale ne vždy. Například fytosfingosin a sfingosin jsou ingredience známé jako prekurzory ceramidu, což znamená, že mohou pomoci pokožce „vyrábět“ ceramidy. Ale co si budeme povídat. Marketing je marketing. Vzhledem k tomu, že ceramidy mají schopnosti zabraňovat stárnutí, většina produktů je bude inzerovat na svých štítcích nebo na stránkách výrobků, pokud jsou, i jen minimálně, v jejich obsahu.

Pro které druhy pleti jsou ceramidy nejlepší?

Vzhledem k tomu, že jsou přirozeně součástí kůže, jsou ceramidy ideální pro všechny typy pleti – dokonce i pro nejcitlivější, náchylnější nebo mastnou pleť. Je také bezpečné používat ceramidy kolem očí, pokud je výrobek bez vůně a nedráždivý.

Které další látky s ceramidy dobře fungují?

Ceramidy jsou nejúčinnější v kombinaci s dalšími doplňujícími látkami, jako jsou mastné kyseliny, glycerin a cholesterol. Tyto lipidové směsi jsou ideální pro zlepšení tónu pleti, struktury pokožky a zmírnění příznaků citlivosti. Jediná látka nemůže úplně sama bojovat proti viditelným známkám stárnutí – ujistěte se, že váš výrobek s ceramidem obsahuje také antioxidanty a i další ingredience „obnovující pokožku“ – například retinol, niacinamid, kyselina linolová a peptidy.

5 TOP přínosů ceramidů

Podívejme se nyní na 5 největších přínosů ceramidů:

1. Snižují podráždění

Ceramidy přirozeně snižují podráždění pokožky – to platí i pro nejcitlivější pokožku. Tyto tuky slouží k vytvoření bariéry na pokožce, která chrání kůži před vnějšími dráždivými účinky. Stejně tak bylo prokázáno, že použití ceramidu zlepšuje přirozený způsob hojení kůže, podporuje lepší hydrataci a omezuje expozici jiným dráždivým látkám. Takže ceramidy ve finále snižují podráždění pokožky.

2. Bojují proti stárnutí kůže

Mnoho lidí zažívá to, co je známo jako xeróza, nebo stav související s věkem, který je charakterizován abnormální suchostí pokožky (xeróza je lékařské označení suché pokožky). Podle výzkumu bylo zjištěno, že péče o pleť ceramidem zvrátila tento znak stárnutí. Předpokládá se, že toto souvisí se schopností ceramidů obnovit bariérovou funkci pokožky.

3. Léčí ekzém

Ceramidová terapie kůže je účinnou volbou pro léčbu kožních onemocnění, jako je například ekzém. Výzkum naznačuje, že ti jedinci, kteří mají ekzém, mají ve vnějších vrstvách kůže nižší hladiny ceramidů. Podobně výzkum naznačuje, že lokální léčba s přípravky obsahující ceramidy je účinná při léčbě nejen symptomů ekzému, ale také snižuje trvání a intenzitu tohoto kožního problému.

4. Super na suchou, popraskanou kůži

Kromě toho je terapie produkty s ceramidy účinným prostředkem na suchou, popraskanou kůži. Ať už je to kvůli expozici vnějšímu prostředí, častému mytí rukou nebo jinak, suchá nebo popraskaná kůže může být nepříjemná a dokonce i bolestivá. Ceramidy pomáhají přirozeně obnovovat vlhkost pokožky.

5. Zabraňují infekci

Ceramidy nejen pomáhají řešit kožní problémy, ale také zabraňují infekcím. Pokud jste obzvláště náchylní k infekci, používejte produkty, které obsahují ceramidy.

Sponzorováno

A co vy, jakou máte zkušenost s ceramidovými přípravky?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva