Sponzorováno

Jak léčit rosaceu (růžovku)? Moje ověřené tipy 4.69/5 (13)

Jak se dá léčit rosacea na tváři?

Jak se dá léčit rosacea na tváři?

Rosacea je kožní onemocnění, které může být docela těžké diagnostikovat, natož se s ním vypořádat. S několika tipy a triky však tento nepříjemný stav pokožky zvládnete i vy.

V tomto článku zjistíte, jaké má rosacea příznaky, jak se diagnostikuje a dozvíte se i 6 život zachraňujících tipů péče o pleť, které vám umožní se s růžovkou vyrovnat.

Nyní začněme vysvětlením, na které příznaky byste si měli dávat pozor.

Co je to vlastně ta Rosacea (neboli růžovka)?

Rosacea je chronické a zánětlivé kožní onemocnění, které se vyznačuje mnoha příznaky. Růžovkou, jak se tomuto problému také říká, ovlivněny miliony lidí po celém světě. Vzhledem k tomu, že její příznaky jsou tak zvláštní, je snadné ji špatně diagnostikovat, což ztěžuje a prodlužuje proces léčby růžovky.

V současné době neexistuje specifický test na růžovku. To, co lékaři často dělají, je to, že důkladně prozkoumají příznaky a provedou fyzické vyšetření vaší kůže zblízka. Kvůli podobnosti příznaků s jinými kožními onemocněními někdy lékaři dělají další testy, aby vyloučili jakékoli jiné diagnózy, jako je akné nebo ekzém.

Příznaky růžovky

Jedním z nejzjevnějších příznaků růžovky je zhoršené zarudnutí na tvářích a v oblasti T-zóny. Často toto zarudnutí pokrývá krk, ruce a oblast uší. Nejen, že je přítomno zarudnutí, ale může být doprovázeno i otokem v těchto místech.

Existuje několik dalších příznaků, na které byste si měli dávat pozor, jako jsou například:

  • pocit pálení
  • problémy se zrakem
  • suché kožní skvrny
  • otok v nose
  • rozšířené póry

Příznaky růžovky nejsou konzistentní. Mohou se jeden den objevit a druhý den zmizet. Tato nejednotnost způsobuje mnoho problémů, pokud jde o diagnostiku. Pokud některé z příznaků poznáváte, ujistěte se, že si naplánujete schůzku s dobrý, dermatologem, aby vaši pokožku vyšetřil.

Jaké jsou příčiny růžovky

Existuje mnoho důvodů, proč se toto chronické kožní onemocnění může objevit. Bohužel dermatologové nemají jedinou odpověď a také ne vždy znají příčiny růžovky.

Obecně existuje několik věcí, které mohou přispět k výskytu růžovky, jako jsou například tyto:

Genetika

Mnoho lidí si neuvědomuje, že růžovka se vyskytuje v rodinách a může se přenášet prostřednictvím našich genů. To je jeden z důvodů, proč se dermatologové často ptají pacientů na jejich anamnézu, než dojdou k definitivní diagnóze. „Má někdo z vaší rodiny problémy s rosaceou?“ ptají se často. Pokud je někdo ve vaší nejbližší rodině, kdo trpěl rosaceou, je pravděpodobné, že se může týkat i vás. To ale na 100% nezaručuje, že vaše diagnóza bude stejná, takže lékaři se musí před definitivním závěrem podívat na možné jiné problémy vaší pleti.

Bakterie

Stejně jako akné, které je způsobeno bakterií zvanou P.acnes, je růžovka způsobena bakterií zvanou H.pylori, kterou lze nalézt v našich střevech. Možná si nyní říkáte: jaká je korelace mezi typem bakterií, které se nacházejí v našich střevech a naší kůži? O této bakterii je známo, že zejména zvyšuje hladinu hormonu zvaného gastrin, který způsobuje zarudnutí naší kůže.

Roztoči

Podobně mohou roztoči způsobit růžovku. Je nechutné, že tento hmyz žije na naší kůži, ale většinu času nezpůsobuje žádné nepříznivé účinky. Pokud však máte větší množství roztočů než průměrný člověk, může to způsobit určité potíže s vaší pokožkou.

Zvětšené krevní cévy

Pokud trpíte chronickým zarudnutím, může to být způsobeno zvětšenými cévami na obličeji. Tento stav se často zhoršuje neléčeným poškozením sluncem nebo přetrvávajícím nedostatkem sluneční ochrany. Prostě ho může způsobit slunce.

Jste náchylnější k růžovce?

Existuje skupina lidí, která je náchylnější k tomuto kožnímu onemocnění. Statistiky ukazují, že lidé, kteří mají světlejší barvu pleti, vlasů a očí, jsou náchylnější k onemocnění růžovkou než ostatní. Kromě toho jsou ženy náchylnější k onemocnění růžovkou než muži, zejména ve věku 30 až 60 let.

Podobně lidé, kteří v minulosti trpěli jiným kožním onemocněním (například akné), jsou náchylnější k onemocnění růžovkou. Pokud jste typ člověka, který se snadno červená, pak je pravděpodobnější, že budete trpět růžovkou. A v neposlední řadě tento stav častěji onemocní také kuřáky.

Fáze růžovky

Pokud jde o samotný skutečný stav, obvykle se projevuje v několika fázích.

  1. Pre-rosacea fáze: této fázi předchází většina ostatních příznaků a je charakterizována zčervenáním kůže. Poté lze pozorovat výrazné zarudnutí a zvětšení krevních cév.
  2. Cévní růžovka: tato fáze je charakterizována zhoršením stávajících symptomů (ty, které jsme zmínili dříve v tomto článku). Pokožka se stává náchylnější k podráždění a následně citlivější. T-zóna je často pokryta zarudnutím a někdy i oteklá.
  3. Fáze zánětu: konečné stadium rosacey, toto konkrétní stadium je charakterizováno velkými hrbolky nebo puchýřovitými skvrnami na postižených oblastech.

Spouštěče růžovky – co vlastně rosaceu spouští?

Stejně jako každé jiné chronické onemocnění má i rosacea určité spouštěče. Pokud vám byla v určitém okamžiku diagnostikována růžovka, zde jsou věci, na které byste si měli dávat pozor, pokud jde o spouštěče rosacey.

  • Některá jídla, jako jsou extrémně horké nápoje a velmi kořeněná jídla, mohou být pro pacienty s rosaceou velkým spouštěčem. Pokud máte růžovku, snažte se určitě vyhnout požití těchto druhů potravin.
  • Být ve stresových situacích nebo trpět chronickým stresem. Stres je nedílnou součástí života a nelze se mu vždy vyhnout, ale existuje několik způsobů, jak se můžete naučit zvládat stres podle svých nejlepších schopností. Tyto metody jsou různé, takže si můžete vybrat ty, které nejlépe vyhovují vašemu životnímu stylu.
  • Meditace a jóga – je známo, že praktikování meditace po dobu několika minut denně snižuje stres a udržuje nás šťastnější. V podobném duchu je cvičení jógy nebo jakékoli jiné fyzické aktivity jedním z nejlepších způsobů, jak snížit stres a udržet tyto endorfiny v chodu. Bylo také prokázáno, že psaní deníku a čtení mají podobný účinek na ty, kteří jsou chronicky stresovaní. Snížení úrovně stresu by mělo být prioritou, nejen pokud jde o růžovku, ale také o vaše celkové zdraví.
  • Alkohol je jedním z nejznámějších spouštěčů mnoha kožních onemocnění, nejen růžovky. Tím nechci říct, že byste se měli alkoholu úplně vyhýbat, ale buďte opatrní ohledně jeho účinku na vaše tělo. Ne každý alkohol je špatný, ale silnější nápoje, jako je whisky nebo vodka, mohou vést k silnějším zrudnutí obličeje, než kdybyste si dali například sklenku červeného vína.
  • Slunce je dalším spouštěčem, ale naštěstí se mu můžete vyhnout. Nikdy neopouštějte dům, aniž byste použili nějakou ochranu proti slunci.
  • Některé léky, jako jsou steroidy nebo léky na vysoký krevní tlak, mohou také vyvolat růžovku.

Vyhnout se spouštěčům je jistě dobrý výchozí bod, ale některým věcem na tomto seznamu se nelze vyhnout, jako je užívání léků nebo neustálý stres. Pokud jde o věci, které můžete ovlivnit, snažte se jim vyhnout.

Léčba – Možnosti léčby rosacey (růžovky)

Probrali jsme všechny příznaky, všechna stadia a všechny spouštěče růžovky a nyní je čas přejít k možnostem léčby, které jsou k dnešnímu dni k dispozici.

Ačkoli technicky neexistuje lék na růžovku, existují určité léky a možnosti léčby, které snižují většinu příznaků, které s tímto stavem přicházejí. Zde jsou nejčastěji používané možnosti léčby růžovky, pojďme se na ně podívat.

Léky na růžovku

Antibiotika: možná nejběžněji používaný perorální lék k léčbě rosacey, antibiotika byla pacientům předepisována po celá desetiletí. Antibiotika se používají i na jiná kožní onemocnění, jako je akné. Nejčastěji používanou formou antibiotik pro tento účel je tetracyklin. Předepisuje se také doxycyklin, zejména celkem nízká dávka doxycyklinu, která není na těle tak silná jako ostatní. Trvá jeden až tři měsíce léčby, než pacienti uvidí jakékoli znatelné výsledky, a antibiotika jsou většinou předepisována pacientům s těžkou růžovkou.

Antibiotika neléčí zarudnutí, ale léčí léze způsobené rosaceou. Pokud váš lékař zjistí, že potřebujete antibiotika pro diagnózu rosacey, necháte si je předepsat ve spojení s jinou lokální léčbou, možná dokonce s lokálními antibiotiky.

Sponzorováno

Taková trošku negativní věc na antibiotikách je, že vaše tělo si na ně může vyvinout rezistenci. Tento stav nazývaný antibiotická rezistence je v současné době hlavním problémem lékařské komunity. Kromě toho i vaše střeva mohou také trpět užíváním příliš velkého množství antibiotik bez jakýchkoli probiotik.

To jsou některé z důvodů, proč byste antibiotika nikdy neměli užívat sami, aniž by vám je předepsal atestovaný lékař nebo dermatolog. Vždy je užívejte s probiotiky a nikdy nepřestávejte uprostřed léčby ani nezkracujte léčbu, bez ohledu na výsledky, které jste dosud viděli.

Retinoidy (Isotretinoin/ Accutane/ Roaccutane): pokud vaše diagnóza nereaguje na konvenční léčbu antibiotiky, může vám lékař předepsat retinoidy. Retinoidy jsou silné perorální léky, jsou to deriváty vitaminu A. I když má tento konkrétní lék vysokou úspěšnost, má celkem hodně vedlejších účinků, které musí pacienti brát vážně.

Mezi nejčastější vedlejší účinky patří suchá kůže, problémy se zrakem, suché rty, bolesti kloubů a vypadávání vlasů. Pokud některý z těchto nežádoucích účinků přetrvává po dlouhou dobu, nebo pokud si začnete všimnout jakýchkoli jiných nežádoucích účinků souvisejících s duševním zdravím, okamžitě kontaktujte svého lékaře. V závislosti na závažnosti vašeho stavu může lékař předepsat nízkou dávku retinoidů nebo o něco vyšší dávku.

Stejně jako antibiotika působí retinoidy většinou jen na hrbolky způsobené rosaceou, takže pokud jde čistě o zarudnutí, nebude to užitečná léčba. Pro boj se zarudnutím vám může být předepsána místní léčba.

Je nesmírně důležité si uvědomit, že tento lék se nesmí užívat během těhotenství nebo kojení. To je důvod, proč některé instituce po vás budou vyžadovat, abyste podepsali dohodu, která prohlásí, že během léčby neotěhotníte.

Lokální medikac (krémy, gely) e na rosaceu

Lokální léčba je také účinným způsobem léčby příznaků růžovky s méně vedlejšími účinky.

Brimonidin je účinná lokální medikace, která se aplikuje na kůži jako gel. Je velmi užitečná pro pacienty s růžovkou, protože stahuje krevní cévy, což, jak jsme popsali v tomto článku, je jedním z nejvýraznějších příznaků růžovky. Tento lék se obvykle aplikuje asi dvakrát denně, ráno a večer.

Metronidazol je další krém, který může pomoci s růžovkou. Dobrá věc na tomto krému je, že se nepoužívá pouze k léčbě pupínků, které jsou vedlejším účinkem tohoto kožního onemocnění, ale dokáže také léčit zarudnutí, se kterým je velmi těžké se vypořádat. První aplikace metronidazolu může být trochu složitější, protože je často doprovázena pocitem pálení, ale obvykle sama odezní, jakmile se na to kůže adaptuje.

Kyselina azelaová je specifické ošetření pleti, které se také aplikuje na pokožku lokálně dvakrát denně. Funguje tak, že zesvětluje pokožku a bojuje proti notoricky známému zarudnutí spojenému s růžovkou. Kyselina azelaová má sama o sobě několik vedlejších účinků, takže buďte připraveni na pocity pálení a brnění, jakmile tento krém nanesete poprvé. Jakmile si vaše pokožka zvykne na ošetření, tyto pocity by měly odeznít. Pokud ne, kontaktujte svého lékaře a informujte ho o přetrvávajících vedlejších účincích této lokální léčby.

Síra je výjimečně účinná při řešení několika kožních onemocnění. Pokud jde o růžovku, může pomoci jak se zarudnutím, tak s pupínky, takže je velmi užitečná jako možnost léčby. Nejlepší na tom je, že se sírou jsou spojeny jen malé nebo žádné vedlejší účinky, takže i když máte citlivou pokožku, není pravděpodobné, že by způsobila žádné potíže.

Mluvili jsme o perorálních retinoidech jako o možnostech léčby, ale topické retinoidy mohou být stejně účinné. Mají stejný účinek jako při perorálním užívání, a pokud použijete obě možnosti léčby současně, budete mít větší šanci vyhrát boj s růžovkou. Kromě pomoci s rosaceou mohou lokální retinoidy také pomoci s pravidelným akné a předčasnými známkami stárnutí. Tento krém se obvykle aplikuje na noc a používat ochranu proti slunci, když jste na něm, je nutností!

Další možnosti léčby

Existují některé další možnosti léčby, které lze provést na většině dermatologických pracovišť. Pokud máte nějaké peníze navíc, zvažte zahájení laserové terapie. Laserová nebo světelná terapie může být použita k boji proti zarudnutí a akné, vše najednou. I když je to docela drahé, ukázalo se, že je účinný pro většinu pacientů trpících růžovkou. Jedno ošetření však nestačí, takže musíte provést několik ošetření, abyste viděli velké výsledky. Ujistěte se, že lékař, který provádí léčbu, je kvalifikovaný a má zkušenosti s tímto typem léčby.

Další zajímavé tipy pro boj s růžovkou

Pokud jde o vaši rutinu péče o pleť, je nutné, abyste věnovali zvláštní pozornost produktům, které na pleť používáte. Kromě toho hodně věnujte pozornost svým životním návykům a volbám, protože, jak jsem psala, mohou také zhoršit růžovku.

Umývejte si pokožku hodně jemným čisticím prostředkem

Pravděpodobně jednou z nejdůležitějších voleb, kterou musíme udělat v souvislosti s péčí o pleť, je to, jaký čisticí prostředek na pleť použijeme. U pacientů s rosaceou se doporučuje, abyste to dělali jednoduše a jemně. Nepoužívejte čisticí prostředky, které obsahují příliš mnoho chemikálií, protože mohou vyvolat příznaky. Další věc, které je třeba věnovat pozornost, je, jak často si myjete obličej. Přílišným mytím obličeje riskujete, že z pokožky odstraníte přirozené oleje, a tím zanecháte pokožku suchou a podrážděnou. Abyste tomu zabránili, dodržujte zlaté pravidlo: myjte si obličej ráno a večer jemným čisticím prostředkem, který je považován za šetrný k pokožce s růžovkou.

Pokračujte kvalitním hydratačním krémem

K čemu je správné čištění pleti, když po něm nepokračujete kvalitním hydratačním krémem? Hydratace je zásadní pro lidi, kteří trpí rosaceou, bez ohledu na to, zda je vaše pokožka suchá nebo mastná. Může obnovit rovnováhu ve vaší pokožce a pomoci s jakýmikoli příznaky tohoto stavu, jako jsou suché skvrny a loupání. Stejně jako když si vybíráte, který čisticí prostředek použít, měli byste věnovat pozornost také vašemu hydratačnímu krému. Musí být šetrný k rosacei a v ideálním případě nebude obsahovat žádné agresivní chemikálie, které by mohly zhoršit jakékoli přetrvávající příznaky, které můžete mít, jako je alkohol, vůně, kyselina glykolová, kyselina mléčná a kafr.

Vždy používejte ochranu proti slunci

Ochrana pokožky před sluncem je důležitá pro každého, ale zvláště důležitá je, pokud jde o lidi, kteří trpí růžovkou. I když svou pokožku nevystavujete přímo slunci, pokud plánujete odejít z domu, měli byste vždy nosit opalovací krém alespoň SPF 15 (lépe 30). Slunce může proniknout i skrz mraky, takže zamračené počasí také vyžaduje, abyste nosili krém s SPF.

Ať děláte cokoli, buďte ke své pokožce šetrní

Drsná péče a přísady mohou růžovku dále dráždit. Vyhněte se příliš hrubému zacházení s kůží a používání drsných produktů nebo houbiček. Nikdy nepoužívejte přípravky, které vám nepředepsal váš lékař. Zjednodušte si rutinu péče o pleť a vaše pleť vám za to poděkuje.

Najděte si podporu

S růžovkou může být velmi těžké se vypořádat, jak fyzicky, tak emocionálně, a proto je důležité, abyste se obklopili lidmi, kteří vás podporují a pečují. Nikdy se nestyďte za svůj obličej. Pamatujte – miliony lidí někdy trpěly růžovkou.

Abyste měli co nejbezpečnější a nejrychlejší léčbu, nejprve se poraďte s lékařem.

Závěrečné myšlenky

Rosacea je běžná kožní porucha, která je charakterizována příznaky, jako je zarudnutí, otok, rozšířené póry a pupínky podobné akné. I když k dnešnímu dni nemá stanovenou léčbu, existují některé možnosti léčby, které vám lékař nasadí, jako jsou perorální nebo topické léky a krémy, které pomáhají s příznaky.

Chcete-li bezbolestný proces léčby, musíte provést několik změn ve svém životním stylu a návycích a věnovat pozornost své rutině péče o pleť. Kromě toho se také doporučuje vyhnout se některým známým spouštěčům.

Vypořádat se s růžovkou může být vyčerpávající proces, ale pokud se budete řídit radami certifikovaného lékaře, můžete se rychle zotavit a cítit se lépe.

A dále si o růžovce přečtěte

VIDEO: Jak se starat o pleť s růžovkou

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva