Sponzorováno

Dá se tea tree olej (čajovníkový) použít na pleť? 4.85/5 (13)

 • Tea tree oil je esenciální olej, který má mnoho výhod pro pokožku. Je to alternativa ke klasické léčbě problémů pleti.
 • Tea tree oil lze použít k léčbě stavů a příznaků, které ovlivňují kůži, nehty a vlasy. Může být také použit jako deodorant, repelent proti hmyzu nebo ústní voda.
 • Při místním použití může čajovníkový olej léčit určité kožní stavy nebo zlepšit celkový vzhled vaší pokožky.
 • Olej z čajovníku byste neměli nanášet přímo na pokožku. Je důležité olej zředit nosným olejem, jako je olivový olej, kokosový olej nebo mandlový olej.
 • Pozor také při používání tea tree oleje v okolí očí. Expozice může způsobit zarudnutí a podráždění. Než použijete olej z čajovníku, proveďte náplasťový test, abyste se ujistili, že vaše pokožka na olej z čajovníku nereaguje.

Čajovníkový olej (tea tree olej) nabízí mnoho benefitů pro pleť

Čajovníkový olej (tea tree olej) nabízí mnoho benefitů pro pleť

Tea tree oil (neboli čajovníkový olej) je oblíbeným lékem na mnoho neduhů. Pomáhá léčit několik onemocnění a poskytuje dokonce i řadu výhod pro pokožku. Většina lidí ho snáší dobře, i když je tento olej celkem silný.

Čajovníkový esenciální olej pochází z listů druhu stromu zvaného Melaleuca alternifolia, který roste v Austrálii.

V tomto článku se zabýváme použitím, výhodami a riziky tea tree oleje pro pokožku. Použití oleje z čajovníku na kůži může pomoci s různými stavy.

Tea tree oil na akné

Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem může čajovníkový olej pomoci při léčbě akné.

Výsledky jedné studie, do které se zapojilo 14 účastníků s akné, podporují používání tea tree oleje k léčbě akné. Účastníci si olej nanášeli na obličej dvakrát denně po dobu 12 týdnů. Vědci měřili účinnost oleje z čajovníku na základě jakéhokoli snížení lézí akné.

Na začátku studie bylo u 14 účastníků naměřeno průměrně 23,7 lézí akné. Do konce 12 týdnů celkový počet lézí ve skupině klesl na 10,7.

Vědci také zjistili, že účastníci dobře snášeli olej z čajovníku. Přestože došlo k mírnému olupování a suchosti, nevyvinuly se žádné závažné nežádoucí účinky.

Výsledky tedy ukázaly, že tea tree olej může pomoci léčit mírné nebo středně těžké akné.

Čajovníkový olej na mastnou pleť

Olej z čajovníku může také prospět mastné pleti. Jedna studie hodnotila použití opalovacího krému obsahujícího olej z čajovníku, aby se zjistilo, zda redukuje mastnou pokožku u účastníků studie.

Po dobu 30 dnů si účastníci na pokožku nanášeli opalovací krém obsahující olej z čajovníku. Po 30 dnech alespoň 1 ze 2 oblastí obličeje vykazovala snížení mastnoty a zmenšení velikosti pórů.

Čajovníkový olej na suchou kůži

Aplikace esenciálního oleje z čajovníku na pokožku může pomoci zmírnit suchost. Ačkoli chybí studie o oleji z čajovníku a suchosti pokožky, snížení zánětu může snížit suchost, která se obvykle vyskytuje při podráždění.

Při svědění pokožky

V důsledku svých protizánětlivých účinků může čajovníkový olej také pomoci snížit svědění kůže.

Jedna studie z magazínu The Archives of Dermatological Research porovnávala použití oxidu zinečnatého a klobetason butyrátu s použitím oleje z čajovníku u lidí s dermatitidou.

Výsledky ukázaly, že tea tree olej byl lepší při snižování alergické dermatitidy než ostatní topické látky.

Na hojení ran

Díky svým antibakteriálním vlastnostem může čajovníkový olej pomoci urychlit hojení ran. Větší studie v této oblasti však chybí.

Jedna malá studie jen se čtyřmi účastníky porovnávala doby hojení při použití oleje z čajovníku na rány infikované Staphylococcus aureus. Vědci porovnávali dobu hojení pouze za použití konvenční léčby a konvenční léčby plus výpary z oleje z čajovníku. Výsledky ukázaly, že 3 ze 4 účastníků měli zkrácenou dobu hojení ran, které ošetřovali pomocí tea tree oleje.

Ostatní výhody čajovníkového oleje pro pleť

Tea tree oil obsahuje terpenoidy, které mohou mít určité výhody pro pokožku. Ačkoli výzkum není rozsáhlý, tea tree olej pro pokožku může mít následující výhody:

 • protizánětlivé
 • protiplísňové
 • antiseptické

Jak tea tree oil na pleť používat + bezpečnost

Nikdy neužívejte čajovníkový olej perorálně, protože jeho požití může způsobit vážné zdravotní problémy. Vždy jej nanášejte pouze na pokožku. To je první pravidlo.

Sponzorováno

Tea tree oil je složkou mnoha produktů, včetně mastí, ústních vod, pleťových vod a krémů pro péči o pleť. Je k dispozici také jako čistý esenciální olej. Nejčastěji je k dispozici v 5% koncentraci, ale jsou k dispozici i vyšší koncentrace.

Druhé pravidlo je: esenciální olej z čajovníku vždy řeďte v nosném oleji (kokosovém, jojobovém, mandlovém, a podobně).

Po zředění nosným olejem nebo hydratačním krémem naneste na pokožku tea tree olej. Ředění oleje z čajovníku snižuje riziko podráždění pokožky. Je také důležité vyhnout se aplikaci oleje příliš blízko očí, protože vystavení očím může způsobit podráždění a zarudnutí.

Jak ředit čajovníkový olej: Na každou 1 až 2 kapky tea tree oleje přidejte 12 kapek nosného oleje.

Chcete-li použít tea tree olej na kůži, smíchejte několik kapek s nosným olejem a naneste na pokožku pomocí vatového tamponu. Další možností je umístit pár kapek esenciálního oleje z čajovníku do teplé lázně. Aplikujte produkty, které obsahují olej z čajovníku, jako jsou pleťové vody, jak uvádí výrobce.

Já osobně si čajovníkový olej takto kapu do krému

Já osobně si čajovníkový olej takto kapu do krému (stačí maličko)

Možné nežádoucí účinky a rizika tea tree oleje

Možné vedlejší účinky oleje z čajovníku zahrnují zejména podráždění pokožky, suchost a svědění. Obecně většina lidí snese produkty obsahující tea tree oil. Jsou však stále možné vedlejší účinky.

Nežádoucí účinky se pravděpodobněji vyskytnou při použití oleje ve vyšších koncentracích. Nežádoucí účinky mohou být tyto:

 • podráždění kůže
 • suchost pleti
 • odlupování
 • vyrážka
 • svědění

Jako u každého produktu je také možná alergická reakce. Před použitím oleje z čajovníku na kůži je nejlepší provést náplasťový test, abyste se ujistili, že nezpůsobí podráždění.

Vždy zvažte rizika při používání esenciálních olejů, protože některé jsou škodlivé pro děti, těhotné ženy a domácí mazlíčky.

Například jedna studie v New England Journal of Medicine se zabývá souvislostí mezi užíváním tea tree oleje a gynekomastií u chlapců v předpubertálním věku. Studie zahrnuje přehled případů zahrnující tři chlapce ve věku 4, 7 a 10 let, kteří měli normální hladiny hormonů, ale nevysvětlitelný vývoj prsou.

Chlapci používali produkty obsahující tea tree nebo levandulový olej. Po ukončení užívání přípravků gynekomastie u všech tří chlapců vymizela. Toto zjištění samo o sobě však nemůže potvrdit souvislost mezi olejem z čajovníku a gynekomastií.

Je tedy tea tree olej na pleť vhodný?

Ano. Jen ho vždy řeďte v nosném oleji.

Použití tea tree oleje pro pokožku může nabídnout několik výhod. Například může pomoci při léčbě některých kožních onemocnění, včetně akné, svědění a mastné pokožky. Může také podporovat hojení ran.

Ačkoli většina lidí dobře snáší čajovníkový olej v nízkých koncentracích, může také vést k nežádoucím účinkům, včetně podráždění pokožky.

Pokud se objeví příznaky alergické reakce, jako je vyrážka nebo svědění, okamžitě přestaňte tento olej používat.

Sponzorováno

Lidé s již existujícími kožními onemocněními a ženy, které jsou těhotné nebo kojící, by si před použitím oleje z čajovníku měly promluvit se svým lékařem.

A dále si o čajovníkovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva