Obsah článku
Už jste slyšeli o kyselině vinné? Jsem si jistá, že jste již obeznámeni s výhodami kyseliny salicylové a různých tříd AHA kyselin, jako je kyselina glykolová a kyselina mléčná, a také dalších typů přírodních kyselin, jako je kyselina ferulová. Všechny tyto kyseliny se používají především při exfoliaci a ovlivňují hodnotu pH naší pokožky, bez ohledu na podobnosti a rozdíly mezi BHA a AHA.
Ale dosud byla kyselina vinná celkem dost opomíjena. Je pravda, že je to méně známá kyselina v péči o pleť, ale neméně zdravá nebo užitečná AHA kyselina. Dnes je den, kdy tuto nespravedlnost napravíme a řeknu vám vše, co potřebujete vědět o kyselině vinné a jejích výhodách.
Co je kyselina vinná?
Než přejdeme k diskusi konkrétně o kyselině vinné, je na místě trochu kontextu.
Kyselina vinná je alfa hydroxykyselina (AHA)
Jak jsem uvedla výše, kyselina vinná patří do třídy alfa-hydroxykyselin, známých také jako AHA. Alfa hydroxykyseliny jsou přirozeně se vyskytující látky nacházející se v ovoci i zelenině a často se mohou pochlubit silnými antioxidačními vlastnostmi. Kromě toho se však alfa hydroxykyseliny často používají v produktech péče o pleť, jako jsou čisticí prostředky nebo exfoliátory, protože dokážou odstranit odumřelé kožní buňky z povrchu naší pokožky.
Na rozdíl od kyselin BHA rozpustných v oleji (třeba jako kyselina salicylová) jsou alfa-hydroxykyseliny (AHA) rozpustné ve vodě. To znamená, že zatímco AHA kyseliny nejsou tak účinné při pronikání do hlubších vrstev pokožky a vnikání do pórů (které jsou naplněny kožním mazem), jsou stále užitečné při provádění velmi účinného čištění povrchové vrstvy pokožky. kůže. Díky tomu jsou AHA a podobné produkty zvláště vhodné pro lidi s různými typy pleti. Například lidé s normální pletí, smíšenou pletí a dokonce i citlivou pletí mohou všichni považovat alfa hydroxykyseliny za velmi účinné. (A naopak pro lidi s mastnou pletí bude BHA a další možnosti mnohem užitečnější.)
Kyselina vinná je celkem speciální
Kyselina vinná tedy patří do rodiny alfa-hydroxy, ve vodě rozpustných kyselin. Kyselina vinná je přirozeně se vyskytující látka a jako většina AHA je produkována rostlinami. Kyselina vinná je ale trochu speciální, protože mezi její hlavní zdroje patří víno, hrozny, meruňky, avokádo, jablka, slunečnicová semínka, tamarindy a tak dále.
Zmínila jsem víno? Ano vskutku! Kyselina vinná je ve skutečnosti klíčová, pokud jde o vůni a chuť vína – je to právě sloučenina, která dává vínu jeho specifickou kyselost.
Další vlastností kyseliny vinné, která ji dělá trochu jinou než ostatní AHA, je to, že mění tvar, když je vystavena pokojové teplotě. Při extrakci z rostlinných zdrojů získává kyselina vinná bílou barvu a krystalizuje. U vína je tento jev známý jako „vinné diamanty“ – drobné krystalické útvary kyseliny vinné, které se někdy objevují v korku.
Kromě toho se kyselina vinná používá v potravinářském a cukrářském průmyslu, kde se přidává do potravin, aby jim dodala kyselou chuť. Mezi typické produkty, které využívají kyselinu vinnou, patří nealkoholické nápoje, limonády, zeleninové šťávy a různé druhy cukrovinek.
Nezní to všechno lákavě? Opravdu, je. Ale doufám, že tuto informaci nebudete brát jako záminku k tomu, abyste zdvojnásobili své zvyky při ochutnávání vína a sladkém mlsání!
Kyselina vinná má dlouhou a bohatou historii používání
I když není dobře známá a je celkem málo používaná, má kyselina vinná dlouhou a z geografického hlediska širokou historii.
Lidé ze Súdánu a Nigérie získávali kyselinu vinnou z rostlin po staletí a používali ji hlavně jako potravinovou složku. Ale použití kyseliny vinné se neomezuje pouze na africký kontinent. Španělé používali kyselinu vinnou ve své kuchyni již od starověku, což později vedlo k přijetí kyseliny také v řadě mexických jídel.
Ve skutečnosti je Mexiko jedním z dnešních největších producentů kyseliny vinné a vyváží řadu velmi oblíbených produktů. To, že kyselina vinná má dlouhou a bohatou historii používání, dále potvrzuje skutečnost, že také Portugalci používali kyselinu vinnou v jídle od 16. století.
Věda ještě neobjevila všechny výhody kyseliny vinné pro pokožku
Navzdory tomuto tisíciletí trvajícímu používání kyseliny vinné lidmi z celého světa však věda dosud vlastnosti této kyseliny podrobně neprozkoumala. Výzkumu je zatím stále málo a pěvně doufám, že věda se s kyselinou vinnou brzy skamarádí. Dokud se tak nestane, budeme se muset uchýlit ke zkušenostem lidí s touto zajímavou přírodní látkou. Většina z nich je pozitivních, ale existují i některé vedlejší účinky a preventivní opatření. Pojďme se tedy podívat, které to jsou.
Sponzorováno
Výhody kyseliny vinné
Jak jsme uvedli výše, věda stále nevěnovala dostatek času zkoumání specifických přínosů kyseliny vinné pro pokožku. Složka je však poměrně dobře známá a obecně prospěšná pro lidské zdraví a není to tak složitá chemická sloučenina, aby způsobila vážné vedlejší účinky. Je známo, že jde o alfa hydroxykyselinu a že má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. A zde jsou některé z nejlepších výhod kyseliny vinné.
Kyselina vinná posiluje vaši imunitu
Kyselina vinná je skvělým zdrojem antioxidantů (poznámka: antioxidanty jsou vynikající pro pokožku), může posílit váš imunitní systém a chránit vaše tělo před infekcemi a jakýmikoli život ohrožujícími nemocemi z dlouhodobého hlediska. Ve výše uvedených částech jsme krátce zmínili, že kyselina vinná se nachází hlavně v hroznech, víně, meruňkách, jablkách, avokádu, tamarindech a slunečnicových semínkách.
To znamená, že zařazení kteréhokoli z těchto druhů ovoce do vaší stravy vám může přinést stálý přísun kyseliny vinné a na oplátku příjemnou podporu vaší imunity. Nemluvě o tom, že všechny tyto plody překypují spoustou vitamínů a minerálů, jako je vitamín C, vitamín E, vitamíny B5 a B12 a tak dále.
Kyselina vinná napomáhá trávení
Bohatá a dlouhá kulinářská historie kyseliny vinné z ní dělá jednu z gastronomicky nejznámějších a nejlépe využitelných živin. Existuje velmi dobrý důvod, proč se kyselina vinná používá jako přísada do různých potravin a pokrmů od Súdánu a Nigérie po Portugalsko, Španělsko, Mexiko a tak dále – je to přínos pro vynikající trávení. Kyselina vinná pomáhá vašemu tělu snadněji rozkládat vše, co sní, a jídlo je tak příjemnější.
Je tu však ještě jedna výhoda. Tím, že zlepšuje rychlost střevního vstřebávání, a tím zlepšuje rychlost, jakou vaše tělo přijímá všechny zdravé živiny, kyselina vinná také bojuje proti plynatosti. Což… to může být důvod, proč ji lidé začali používat.
Kyselina vinná zlepšuje intoleranci glukózy
Možná jedním z důvodů, proč se kyselina vinná stala základem kuchyně tolika národů, je to, že také zvyšuje intoleranci glukózy. Zatímco většina lidí to nepovažuje za zvláštní přínos, miliony lidí na celém světě, kteří trpí cukrovkou a citlivostí na glukózu, ano. Pokud mezi takové lidi patříte, můžete zvážit užívání doplňků kyseliny vinné nebo si užívat některé ze zmíněných plodů.
Vedlejší účinky kyseliny vinné
Jako všechno, věci mají také potenciální negativní stránky. V případě kyseliny vinné není možných nebezpečí tolik. Ve skutečnosti je znám pouze jeden vedlejší účinek, který může požití této látky způsobit. Tento vedlejší účinek však může mít mnoho podob.
Kyselina vinná může způsobit zažívací potíže
Zejména z dlouhodobého hlediska. Pokud jíte příliš mnoho přírodních i zpracovaných potravin, které obsahují kyselinu vinnou, mohou se projevit některé nepříjemné příznaky. Například kyselina vinná může dlouhodobě vést k bolestem břicha, zánětům, pocitům nevolnosti a dokonce i gastrointestinálním infekcím. To znamená, že byste se měli opravdu vyvarovat požití významného množství čisté kyseliny vinné. Jak řekl starořecký básník Hésiodos – všeho s mírou. Když to psal, nepochybně si užíval sklenku vína.
Když to shrneme
Kyselina vinná patří do velké rodiny alfa-hydroxykyselin. Jedná se o přírodní látku získanou převážně z rostlin, jako jsou hrozny, meruňky, avokádo, jablka, tamarindy, slunečnicová semínka, a také se vyskytuje ve víně.
Věda však ještě musí prozkoumat konkrétní přínosy kyseliny vinné pro pokožku. Mnoho národů v historii používalo kyselinu vinnou pro její trávicí a zdravotní přínosy a udělali z ní základ své kuchyně. Dnes se kyselina vinná používá hlavně jako přísada do nealkoholických nápojů a cukrářských výrobků, aby potravinám dodala kyselou chuť.
Sponzorováno
S jistotou víme, že kyselina vinná může posílit vaši imunitu, zlepšit trávení a zvýšit glukózovou intoleranci. Buďte však opatrní – konzumace (nebo pití) příliš velkého množství kyseliny vinné může způsobit různé zažívací potíže. Takže možná dbejte na starověké rady a držte se jen jedné sklenky vína.
Studie a zdroje článku
- Biosynthesis and Cellular Functions of Tartaric Acid in Grapevines Autor: Crista Ann Burbidge, Christopher Michael Ford
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Kyseliny v kosmetice
Přečtěte si také naše další články