Sponzorováno

Toner na pleť – k čemu se toner vlastně používá + tipy na přírodní tonery 4.78/5 (9)

  • Toner na obličej je v podstatě mezistupeň péče o pleť. Je určen k použití po umytí obličeje, ale před aplikací séra nebo hydratačního krému.
  • Historicky se tonery používaly jako způsob, jak vyrovnat pH pokožky po použití alkalického mýdla k čištění. Nyní, protože čisticí prostředky mají tendenci mít vyváženější pH a jemnější, se tonery vyvinuly do kategorie péče o pleť, která stojí sama o sobě.
  • Pleťová tonika připraví pokožku na hydratační krémy a pleťové sérum a zároveň ji zbaví přebytečné mastnoty a odolných nečistot nebo make-upu, které zbyly na obličeji poté, co si jej umyjete.
  • Pamatujte, že tonery nejsou náhradou za mytí obličeje.

A co vy? Používáte na svoji pleť toner? Měli byste.

A co vy? Používáte na svoji pleť toner? Měli byste.

Dnes je na trhu mnoho produktů péče o pleť, že je opravdu snadné se ve vší té „beauty“ terminologii ztratit. Existují čisticí prostředky, séra, krémy, masky, zvlhčovače, pleťové vody, esenciální oleje, tonery a jsem si jista, že jsem něco vynechala.

Není toho všeho už trochu moc? Existuje skutečná potřeba všech těchto produktů? Jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu vlastně slouží?

Pokud si pokládáte některou z těchto otázek – nebojte se, nejste sami! V tomto článku se zaměřme pouze na tonery a podíváme se na to, co přesně toner je, jak je potřebný a k čemu ho můžete použít. Opravdu pleť toner tak moc potřebuje?

Pojďme začít.

Co je to vlastně toner?

Stále slyším, jak se lidé ptají: „Co je to sakra ten toner a k čemu se používá?“. I když mnoho dermatologů uvádí tonery jako jeden z nejdůležitějších produktů v režimu péče o pleť.

Ano, skutečně. Odborníci se shodují, že tonery jsou důležitější než séra, pleťové vody, oleje a masky a mohou pro vaši pleť udělat více, protože ji udrží čistou.

Ale co jsou tedy ty tonery?

Pokud se budeme řídit oficiálními definicemi, toner je produkt péče o pleť ve formě tekutiny, který je určen k čištění pleti a pomáhá redukovat výskyt velkých pórů.

Aplikace tonerů je velmi jednoduchá a přímočará. Stačí vzít vatový tampon, ponořit ho do toneru a přejet po celém obličeji. Můžete jej také nastříkat přímo na pokožku nebo nechat kousek gázy pokrytý tonerem na obličeji několik minut pěkně působit.

Existují tři typy tonerů pro aplikaci na pleť:

Klasický toner na pleť

Typická stará generace tonerů je typ tonerů, které ve svém složení obvykle obsahují celkem vysoké množství alkoholu. Tyto tonery zajišťují hydrataci, rovnováhu pH pokožky, napnutí pokožky a přípravu pórů pro lepší vstřebávání a pronikání dalších produktů. To je důvod, proč je nutné po aplikaci tohoto typu toneru použít hydratační krém a zabránit tak vysychání pokožky.

Pro normální nebo mastnou pleť se sklonem k akné jsou nejvhodnější právě klasické tonery.

Osvěžovač pleti

Osvěžovače jsou nejjemnějším a nejjemnějším typem toneru, proto jsou nejvhodnější pro citlivou a suchou pokožku.

Tyto tonery v sobě obsahují opravdu malé množství alkoholu, nebo je najdete i úplně bez alkoholu.

Ale buďte opatrní. I když bez alkoholu, mnoho osvěžujících tonerů obsahuje množství výtažků a vůní, které mohou citlivou pokožku dráždit. Sledujte ingredience, zvláště pokud máte citlivou pokožku, nebo jděte jen po toneru z přírodních složek.

Adstringent (svíravé)

Adstringentní typ tonerů je forma, která je dnes na trhu nejrozšířenější a nejznámější typ – obvykle spojený s obecnějším významem slova „toner“.

Adstringenty jsou tonery inzerované pro mastnou a aknózní pleť kvůli vysokému obsahu alkoholu a abrazivním vlastnostem snižujícím mastnotu. Vzhledem k těmto vlastnostem by se však adstringenty měly používat opatrně. Můžete je zkusit naředit, pokud se vám budou zdát příliš silné, vždy použijte vatový tampon (protože vata absorbuje hodně tekutiny a méně dráždí pokožku) a poté naneste hydratační krém.

Třeba vilín je nejrozšířenější složkou adstringentního typu tonerů.

PAMATUJTE: V závislosti na typu toneru nebo složkách ve složení je obvykle vyžadována nebo doporučena aplikace hydratačního krému po tonizaci pokožky.

Na co použít toner? Výhody používání toneru na pokožku

Každý může a měl by používat tonikum ve své rutině péče o pleť. Jde spíše o konkrétní typ toneru a jeho složení, které může ovlivnit jejich použití. Obecně jsou však tonery spojeny s následujícími výhodami:

Tonery pomáhají pěkně vyčistit mastnou a aknózní pleť

Tonery nezaútočí přímo na již vynořené pupínky, ale mohou působit jako preventivní opatření proti novým vzplanutím akné. To proto, že takové pleťové tonikum dokonale čistí pokožku a odstraňuje nahromaděné odumřelé kožní buňky, nečistoty, zbytky make-upu a přebytečný maz, což vše ucpává póry a vede k podráždění a zánětu. Většina malých pupínků, černých teček a bílých teček se objevuje, protože póry ucpávají zvenčí látky znečišťující životní prostředí. Pokud použijete toner dvakrát denně, výrazně snížíte možnost vzniku akné na vaší pokožce.

Abych to vyjasnila – tonery nemohou nahradit čisticí prostředky a neměli byste toner používat k čištění obličeje nebo k odstranění make-upu. Tonery můžete použít vždy po použití čisticího prostředku.

Tonery pomáhají zmenšit velké póry

Někdy jsou velké póry důsledkem genetiky a v těchto případech máme tak trochu svázané ruce. Ale většinou je ještě více zvětšuje přebytečný kožní maz, nečistoty a odumřelé kožní buňky uvnitř pórů. Pokud budete udržovat póry čisté, časem jim to pomůže zmenšit se do původní velikosti a budou méně viditelné na obličeji. Což je super.

Tonery pomáhají obnovit rovnováhu pH vaší pokožky

Normální ph lidské pokožky je mírně kyselé, s hodnotou pH 5-6 (na stupnici od 0 do 14, kde 7 je neutrální. Každá hodnota pod 7 je kyselá a každá hodnota nad 7 je zásaditá). Většina problémů v této oblasti nastává proto, že mýdla a další čisticí prostředky jsou zásadité a mohou snížit kyselost pokožky. Použití tonika po čištění může pomoci pleti dostat se rychle a bez následků zpět do rovnováhy.

Tonery obnovují a chrání vaši pokožku

Věděli jste, že voda z kohoutku obsahuje mnoho chemikálií, které mohou dráždit pokožku? Po umytí a vyčištění pleti může pleťové tonikum pomoci a dokonce i chránit vaši pleť tím, že odstraní chlór a minerály obsažené ve vodě z vodovodu. Již jsem zmínila, že tonery pomáhají při stahování pórů. To znamená, že se póry stahují, což zabraňuje chemikáliím z vodovodní vody a dalším faktorům proniknout na povrch pokožky a poškodit ji.

Vedlejší účinky používání toneru na pleť

Tonery jsou obecně velmi bezpečné a nejsou známy žádné nebezpečné vedlejší účinky. Ale mnoho známých tonerů pleti obsahuje vůně a alkohol ve vysokých množstvích, které nejsou vhodné pro citlivou a suchou pokožku. Tak na to pozor. Jinak v pohodě.

Lidé s citlivou pokožkou mohou po aplikaci toneru pociťovat zarudnutí nebo pálení. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků nebo jiné nepohodlí, umyjte si obličej studenou vodou a tento produkt již nepoužívejte. Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte svého dermatologa nebo lékaře.

U lidí se suchou pokožkou mohou některé specifické typy tonerů způsobit, že se pokožka stane opravdu napnutou a matnou, nebo dokonce způsobí suché skvrny a odlupování pokožky. Pokud máte suchou pokožku, neznamená to, že byste se měli vzdát tonerů, ale možná si udělejte malý průzkum a najděte ten, který vám bude vyhovovat. Po nanesení toneru také vždy skončete hydratačním krémem.

Sponzorováno

Kdy použít toner na pleť?

Nejlepší je použít tonikum po vyčištění pleti, ale před aplikací hydratačního krému. To je fakt nejlepší.

Například takto by měla vypadat vaše nejjednodušší rutina péče o pleť:

  1. První krok: Když ráno vstanete, první věc, kterou musíte udělat, je umýt si obličej vlažnou vodou a jemným čisticím prostředkem. Poté si jemně osušte obličej čistým měkkým ručníkem. Ujistěte se v zrcadle, že je vaše pleť čistá a bez odumřelých kožních buněk, nečistot nebo zbytků make-upu.
  2. Druhý krok: Pokud používáte silný typ toneru, vezměte vatový tampon, ponořte jej do tekutiny a jemně jej rozetřete po celém obličeji. Buďte opatrní a držte se dál od citlivých oblastí kolem očí, nosu a úst. Po několika minutách byste měli pocítit stahující a vysušující pocit. Pokud používáte jemný osvěžovač bez alkoholu, místo vatového tamponu naneste toner čistými prsty. Je to proto, že vatový tampón dokáže absorbovat produkt a zanechat na pokožce tenčí vrstvu toneru, což je skvělé pro silné typy toneru, ale ne pro jemné typy tonerů. Poté opakujte stejný postup, jak je popsáno o pár vět dříve.
  3. Třetí krok: Po několika minutách, až se toner zcela vstřebá, naneste svůj oblíbený hydratační krém.

Tento postup je nejúčinnější a uzamkne v pleti dlouhotrvající vlhkost a hydrataci. A to je super!

Jak vybrat správný toner pro vaši pokožku?

Existuje několik věcí, které byste si měli uvědomit, než popadnete nějaký toner.

Pokud máte mastnou pleť, jděte do složení na vodní bázi, které může pomoci vaší pleti zmatnit, spíše než ji udělat lesklejší.

Naopak, pokud máte suchou pokožku, hledejte tonery, které jsou obohaceny o esenciální nebo přírodní oleje a vitamíny, které poskytují více vlhkosti.

Pokud máte citlivou pokožku, hledejte toner, který je zcela přírodní a neobsahuje žádné drsné nebo abrazivní složky.

Navíc vždy hledejte tonery, které jsou 100% bez alkoholu.

Při kontrole štítků je dobré hledat přísady, které jsou léčebné pro váš konkrétní stav. To je nejlepší, co můžete udělat.

Pokud bojujete s akné, hledejte například tonery, které jsou obohaceny o olej s vitamínem E nebo tea tree oil. Růžová voda nebo heřmánek, pokud máte citlivou pokožku.

A pokud máte problémy s důvěrou v produkty péče o pleť, nechcete utrácet peníze za další produkt nebo jste jen fanouškem přírodních prostředků, pak zde jsou nejlepší přírodní ingredience, které jsou úžasnými tonery pro různé typy pleti a pleti podmínky.

TOP 8 přírodních tonerů

Růžová voda

Je vhodná pro všechny typy pleti.

Růžová voda je skvělá pro kontrolu rovnováhy pH pokožky a také udržuje produkci oleje pod kontrolou. Obecně má mnoho výhod pro pokožku. Tím, že je růžová voda tak jemná k pokožce, lze ji používat na všechny typy pleti a to až dvakrát denně. Nejlepší ze všeho je, že růžová voda úžasně voní a můžete ji použít jako parfém.

Vilín

Je vhodný pro normální a mastnou pleť. Nevhodný ale pro citlivou pokožku.

Vilín je slavný a silný přírodní lék s mnoha výhodami, z nichž většina je podpořena vědou. Dnes se celosvětově používá v široké řadě produktů péče o pleť, ale nejznámější je v použití pro mastnou pleť a problémy s akné.

Vilín je opravdu silný a před použitím přímo na pokožku by se měl zředit vodou nebo jinou přírodní složkou. Můžete jej používat každý druhý den.

Zelený čaj

Je vhodný pro všechny typy pleti.

Zelený čaj má vysoký obsah antibakteriálních a antioxidačních vlastností, které udrží pokožku čistou, ochrání ji před oxidativním poškozením a poskytne živiny, ze kterých bude vaše pokožka hedvábná. Chcete-li použít zelený čaj jako toner, jednoduše uvařte 1 šálek zeleného čaje a nechte jej vychladnout. Jakmile dosáhne pokojové teploty, je připraven k použití.

Heřmánkový čaj

Je vhodný pro všechny typy pleti. Nejlepší pro citlivou pokožku.

Heřmánkový čaj je nejjemnější ze všech tonerů. Jeho aplikace na pokožku poskytuje extrémně uklidňující pocit. Heřmánek byl spojován se schopností zmírnit bolest způsobenou prasklinami a odlupováním suché kůže, svěděním a zánětem akné.

Protože je tak jemný, že jej můžete použít tolikrát, kolikrát budete potřebovat, jen se před aplikací ujistěte, že má čaj pokojovou teplotu.

Jablečný ocet

Vhodný zejména pro mastný typ pleti. Nevhodný pro suchou pokožku.

Jablečný ocet je jedním z nejčastěji uváděných přírodních prostředků pro čištění pokožky, odstraňování bakterií a boj proti akné. Je opravdu silný a dokáže vysušit pupínky a také zabránit novým ohniskům. Nevýhodou však je, že může způsobit podráždění a přesušit pokožku, protože je vysoce kyselý, což může mít nepříznivý vliv na akné.

Nejprve jej nařeďte vodou v poměru 1:1. Za druhé, po aplikaci jablečného octa vždy použijte hydratační krém. Nedoporučuje se používat často – dvakrát týdně by mělo být více než dost. Je opravdu silný.

Citronová šťáva

Vhodná pro mastný typ pleti. Nevhodná pro suchý typ pleti.

Citronová šťáva, kromě toho, že má všechny výhody jako jablečný ocet, může také rozjasnit pokožku a snížit výskyt hnědých skvrn nebo nerovnoměrného tónu pleti. Má vysoký obsah vitamínu C, který má také úžasné výhody pro pokožku. Bohužel, stejně jako jablečný ocet, i citronová šťáva může vysušit pokožku a spustit mazové žlázy, aby produkovaly více oleje. Vždy proto investujte do dobrého hydratačního krému, který budete používat vždy po ošetření pleti citrónovou šťávou.

Okurková šťáva

Vhodná pro všechny typy pleti. Nejlepší pro citlivou pokožku.

Okurková šťáva má chladivý a osvěžující účinek na pokožku. Udrží ji čirou, vyživí ji mnoha nezbytnými vitamíny a dostatečně hydratuje, aby nevysušovala. To je důvod, proč je zvláště prospěšná pro suchou a citlivou pokožku. Chcete-li vyrobit toner z čerstvé okurky, musíte jednu okurku nakrájet na malé kousky, vložit do velké mísy a zalít čerstvou vodou. Nechte jej v lednici 24 hodin a poté jej můžete použít jako toner.

Závěrečné myšlenky o tonerech na pleť

Nyní, když víte, co to pleťový toner přesně je, k čemu ho můžete použít a co z něj získáte, můžete se rozhodnout, zda ho ve své péči o pleť opravdu potřebujete. Většina odborníků se přiklání k používání tonerů především proto, že čistí pokožku a udržují přebytečný maz, nečistoty a odumřelé kožní buňky pod kontrolou a mimo póry.

Mezi další výhody spojené s používáním tonerů patří zmenšování velkých pórů, regulace rovnováhy pH pokožky a působení jako ochranná vrstva proti škodlivinám z prostředí.

Použití tonerů je opravdu snadné a celý proces aplikace je hotový za méně než 5 minut – což je další plus pro používání tonerů.

Ale protože je většina tonerů jemná, někteří lidé skutečně nevidí výsledky a rozhodnou se, že se bez nich obejdou, zatímco jiní se mohou zříct z jejich používání, protože některé čisticí prostředky mohou vysušovat pokožku.

Než se rozhodnete vzdát tonerů, měli byste experimentovat s různými typy určenými pro různé typy a stavy pleti a také možná zkusit použít některé z přírodních ingrediencí jako tonery ve vašem každodenním režimu péče o pleť.

Domnívám se, že jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro zlepšení svého režimu péče o pleť, je nejprve určit typ pleti a poté zjistit, který toner je pro váš typ pleti vhodný.

Sponzorováno

Vy toner na pokožku používáte? Dejte mi vědět do komentářů.

A dále si o péči o pleť přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva