Sponzorováno

Tamanu olej a jeho účinky na pleť, akné a vlasy – jak ho použít? 4.86/5 (14)

Lisovaný tamanu olej má žlutozelenou barvu podobnou olivovému oleji.

Lisovaný tamanu olej má žlutozelenou barvu podobnou olivovému oleji.

Dnes si povíme o jednom z nejcennějších přírodních pokladů Polynésie, pokud jde o péči o pleť – oleji tamanu.

Olej Tamanu je často označován jako olej „zelené zlato“ a nebo jako „listy krásy“. Nenechte se však zmást, pokud se na internetu setkáte i se jmény Kamani, laurelwood, Alexandrian laurel, Calophylle Inophylle, Palo maria, Takamaka a mnoha dalšími. To vše jsou názvy pro tuto jednu velkou složku – přírodní elixír krásy, který má mnoho možností v péči o pleť.

Olej tamanu, původem z jihovýchodní Asie, se po staletí používá jako lidový lék na různé problémy s vlasy a pokožkou. Lidé věří, že může léčit malomocenství, hemoroidy, vaginální infekce, spáleniny od slunce, vyrážky, popáleniny, akné a jizvy po akné, lupénku, ekzémy a růžovku. Dokáže také zvýšit produkci kolagenu a léčit vrásky.

Pokud trpíte suchou stárnoucí plet, je pravděpodobné, že jste již o tomto silném přírodním léku slyšeli. A není žádným překvapením, protože jej dnes najdete v mnoha produktech péče o pleť. Většinou se prodává i jako lék na plísně a nebo jako lék na lupénku.

Jsou však tato tvrzení oprávněná? Pojďme to zjistit v tomto článku.

Co je Tamanu olej?

Tamanu olej je za studena lisovaný z ořechů tropických stromů patřících do čeledi Calophyllaceae (Kalabovité). Ořech tamanu může dorůst až 2–3 metrů a má silný kmen a eliptické lesklé listy. Jádra stromů tamanu mají velmi vysoký obsah oleje (až 75 %). Lisovaný olej má žlutozelenou barvu podobnou olivovému oleji.

Obsahuje mastné kyseliny, jako je kyselina olejová (20-26%), kyselina linolová (21-29%) a kyselina stearová (25-35%).

Kyselina linolová (omega-6) má protizánětlivé vlastnosti, které přispívají k výhodám oleje tamanu. Díky tomu je konzistence řidší, takže je vhodný i pro pleť se sklonem k akné. Navíc podporuje zadržování vlhkosti, díky čemuž je váš obličej jemnější a pružnější a pomáhá při hojení ran.

Kyselina olejová (omega-9) má antioxidační a anti-aging účinky. Kromě toho pomáhá redukovat výskyt vrásek a jemných linek a činí pleť jemnou a zářivou. A konečně, kyselina stearová má silné čistící vlastnosti, které udrží vaši pokožku čistou a bez nečistot, nečistot a odumřelých kožních buněk.

PAMATUJTE: Tamanu není olej, který můžete jíst – jeho použití je omezeno na kosmetický průmysl a medicínu. V současné době však neexistuje dostatek výzkumu, který by podpořil závažnější léčivá tvrzení spojená s výhodami oleje tamanu.

Pokud jde o pokožku, tamanu olej má mnoho výhod. Výzkum ukazuje, že může pomoci s akné, jizvami po akné, vráskami, hyperpigmentací, plísňovou infekcí, svěděním kůže a symptomy stavů spojených se suchou pokožkou.

Pojďme výhody tamanu oleje prozkoumat podrobněji.

Výhody Tamanu oleje pro pleť

Tamanu olej prospívá pleti. Jak přesně?

Tamanu olej pro suchou pleť

Lidé s mastnou pletí nejsou jediní, kdo může zažít všechny ty úžasné výhody tamanu oleje. Vysoký obsah tuku v oleji tamanu je velmi prospěšný pro lidi se suchou pletí, protože může pomoci udržet vlhkost, aniž by váš obličej vypadal mastně.

Má komedogenní hodnocení pouze 2 (z 5), což znamená, že nebude ucpávat vaše póry a bude jemný. Kyseliny olejová a linolová vaši pokožku hydratují, takže je na dotek jemná a vypadá zářivě.

Zlepší také vzhled popraskaných rtů a šupinaté pokožky.

Tamanu olej na vrásky

Suchá a drsná pokožka může vést k většímu počtu jemných linek a vrásek. Udržování zvlhčeného obličeje je jedním ze způsobů, jak zabránit poškození a prasklinám v pokožce.

Antioxidační vlastnosti oleje tamanu vás ochrání před škodlivým vlivem volných radikálů způsobených oxidačním stresem. A navíc, když se vstřebá, může tento produkt stimulovat produkci kolagenu a napomáhat hojení pokožky – může ji napínat, podporovat buněčnou výměnu a udržovat její elasticitu.

Tyto procesy působí proti tvorbě vrásek a také pomáhají redukovat vzhled jemných linek, které se již vytvořily.

Tamanu olej na akné a jizvy po akné

Tamanu olej má silné antibakteriální vlastnosti, které mohou účinně zabíjet bakterie způsobující akné, jako je Propionibacterium acnes (P. acnes). Kromě toho jedna velmi nedávná srovnávací studie provedená na různých rostlinách, z nichž se tamanu olej vyrábí, zjistila, že tato složka může potenciálně sloužit jako hlavní činidlo při prevenci zánětu.

Společně mohou obě vlastnosti bojovat s nepříjemnými pupínky a pomáhají při dlouhodobé léčbě zánětlivého akné a akné vulgaris.

A pokud máte silné cystické akné nebo již máte jizvy, můžete si tamanu olej vtírat do pokožky. Olej je bohatý na antioxidanty a má také vlastnosti při hojení ran a regeneraci pokožky.

Kromě protizánětlivých a antibakteriálních vlastností vám tamanu olej může pomoci konečně se zbavit jizev po akné. V roce 2002 studie publikovaná v International Journal of Cosmetic Science zjistila, že jizvy se po devíti týdnech pravidelného používání oleje z tamanu výrazně snížily.

Tamanu olej na strie a jiné jizvy

Strie, jizvy po akné nebo jiné typy jizev jsou způsobeny kožními lézemi, ke kterým došlo, když se kůže pokoušela vyléčit z náhlého poškození. Například v případě velmi silně zaníceného pupínku nebo náhlé změny hmotnosti. Ačkoli jsou typy jizev různé, a to ovlivňuje jejich léčbu, hydratační, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti organického oleje tamanu vedly lidi k přesvědčení, že jej mohou použít také k vyblednutí vzhledu strií.

Neoficiální důkazy ukazují, že tato praxe přinesla mnoha lidem celkem uspokojivé výsledky, ale stále je zapotřebí dalšího výzkumu.

Tamanu olej na plísně na kůži

Jednou z nejznámějších výhod tamanu oleje je jeho schopnost ničit plísňové infekce. Přesněji řečeno, je to nejvýhodnější pro mykózu nohou – nakažlivou plísňovou infekci nohou. Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Industrial Crops and Products hodnotila a potvrdila antifungální vlastnosti oleje. Ačkoli je zapotřebí více výzkumu, neoficiální důkazy o této výhodě se hromadí a lidé věří, že to může skutečně změnit.

Tamanu olej na ekzémy a psoriázu (lupénku)

Protizánětlivé vlastnosti oleje tamanu jsou vysoce prospěšné při kožních onemocněních, jako je ekzém a lupénka. I když neexistuje žádný velký výzkum podporující myšlenku, že tamanu olej je účinný prostředek proti ekzému, někteří lidé jej používají a hlásí zlepšení. Může pomoci s jizvami a tmavými skvrnami.

Sponzorováno

Na druhou stranu, tamanu olej na lupénku je dobře probádaným tématem.

Až do dnešního dne stále neexistuje žádný lék na lupénku a neměli byste očekávat magické výsledky. Ale tamanu olej může snížit vznik příznaků souvisejících s psoriázou. Olej Tamanu má totiž vysoký obsah mastných kyselin, zejména kyseliny olejové a linolové. Již víme, že míra psoriázy je nižší v oblastech, kde je strava lidí bohatá na tyto mastné kyseliny.

Protože má také mnoho dalších prospěšných vlastností, můžete tamanu olej zařadit do své rutiny péče o pleť. Jen se ujistěte, že jste se poradili se svým lékařem nebo dermatologem. Je to lepší s lékařem tyto metody léčby konzultovat.

Tento olej může zklidnit kousnutí hmyzem

Hlavními sloučeninami v oleji tamanu jsou kyselina olejová, linolová, stearová, palmitová a eruková. Všechny tyto sloučeniny mu dodávají antiseptické, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají pokožce léčit a zotavovat se z bolestivých nebo svědivých kousnutí.

Tamanu olej na zarostlé chloupky

Všichni známe problémy s holením a depilací, zejména v létě. Jednou z největších nočních můr jsou zarostlé chloupky, které jsou nejen nepříjemné, ale někdy opravdu bolestivé – zvláště pokud jsou zanícené. Tamanu olej má protizánětlivé vlastnosti, které jsou prospěšné pro podrážděnou pokožku a zarůstající chloupky.

Nejlepší metodou je nanést pár kapek tamanu smíchaného s několika kapkami tea tree oleje na vatový tampon a potřít jím postiženou oblast pokožky. A nejlepší je to udělat po sprchování, protože teplá voda otevírá póry, což pomáhá olejům lépe se dostat do pokožky.

Na spáleniny od slunce

Již jsme zmínili hojení ran a silné antioxidační vlastnosti oleje tamanu.

Kromě antioxidačního potenciálu oleje, který jsem už popsala výše, studie z roku 2009 zveřejněná v National Library of Medicine zjistila, že Calophyllum inophyllum (tamanový olej) byl jediný olej, který měl schopnost absorbovat UV světlo ve spektru od 260 do 400 nm. To znamená, že 85 % poškození DNA způsobeného UV zářením bylo inhibováno 1 % oleje Tamanu.

Neberte to jako záminku k tomu, abyste zahodili opalovací krém. Stále je zapotřebí mnoho výzkumu, aby bylo možné tamanu umístit jako potenciální produkt na ochranu proti slunečnímu záření – nebo jako způsob léčby drobných popálenin. Bezpečný způsob, jak vyzkoušet tamanu olej, je aplikovat ho spolu s vaším tradičním opalovacím přípravkem.

Vedlejší účinky nebo bezpečnostní opatření při používání oleje Tamanu na kůži?

Nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky spojené s lokálním používáním tamanu oleje na kůži. Přesto existují případy, kdy byste se používání oleje měli vyvarovat, nebo být alespoň opatrnější a před jeho použitím se poradit se svým lékařem.

Požití a otevřené rány

To se dočtete na etiketě produktu, ale i tak to stojí za zmínku. Tamanu olej není jedlý a měli byste se vyvarovat polykání oleje nebo jeho kontaktu s očima, protože může způsobit podráždění.

Vyhněte se také jeho použití na otevřené rány. Vždy se poraďte se svým lékařem, abyste našli nejlepší léčbu pro vaši otevřenou ránu, a po uzavření rány použijte olej, aby se pokožka rychleji hojila.

PAMATUJTE: Kvůli svým chemickým složkám a silným protizánětlivým, protiplísňovým, antioxidačním, antiseptickým a antimikrobiálním vlastnostem je tamanu olej považován za prospěšný pro zmírnění symptomů a nedokonalostí pleti. Rozhodně to však není lék na základní kožní onemocnění a neměli byste jej používat jako náhradu za jakoukoli tradiční léčbu.

Alergie na ořechy

Olej Tamanu je považován za bezpečný a alergické reakce jsou vzácné. Pochází však z ořechu tamanu. Pokud máte alergii na stromové ořechy, měli byste se vyhnout tomuto oleji. Vůně oleje tamanu je silná a zemitá, s oříškovým aroma.

Pokud jste nikdy předtím nepoužívali žádné produkty z oleje tamanu nebo si nejste jisti, zda nemáte alergii na ořechy, zvažte provedení náplastového testu před správnou aplikací. Zde je praktický průvodce, jak provést náplastový test pro všechny vaše produkty péče o pleť.

Jakmile víte, že můžete bezpečně vyrazit, můžete „sklízet“ všechny ty výhody tamanu oleje.

Těhotenství nebo kojení

Stále není dostatek informací k potvrzení tohoto produktu jako nebezpečného nebo bezpečného během těhotenství a kojení. Přesto, protože se jedná o extrémně citlivé období, doporučujeme se prozatím držet dál od tamanu oleje.

Jak používat Tamanu olej v rutině péče o pleť

Tamanu olej jako léčba skvrn po akné

Používejte tento olej takto:

 1. Nejprve si umyjte a vyčistěte obličej před čímkoli jiným.
 2. Poté jej osušte, abyste jej připravili na aplikaci tamanu oleje.
 3. Pomocí vatového tamponu nebo čistých prstů naneste malé množství oleje a jemně jej vmasírujte do obličeje. Můžete jej zředit vodou nebo jiným olejem, který již používáte ve své rutině péče o pleť.
 4. Nechte působit na obličeji 30 minut až hodinu, než jej smyjte vlažnou vodou.
 5. Tento postup můžete opakovat denně nebo dokonce dvakrát denně, dokud neuvidíte zlepšení.

Tamanu olej na vrásky

Pokud jsou vaším hlavním problémem jemné linky nebo vrásky, můžete denně používat tamanu olej v kombinaci s jojobovým olejem, abyste se skutečně vypořádali s těmito nedokonalostmi a obnovili přirozenou pružnost pokožky.

Olej tamanu (nebo některou z našich alternativ) můžete přidat také do svého tělového mléka, obličejového oleje a dalších. Tak to dělám já.

Tamanu olej na rány a modřiny

Tamanu olej nepoužívejte na otevřené rány! V takovém případě navštivte svého lékaře a vyhledejte léčbu. Nepoužívejte ho ani k léčbě infikovaných ran – budete potřebovat péči lékaře. Když je rána uzavřená, můžete aplikovat pár kapek tamanu oleje přímo na postiženou kůži, protože tamanu olej pomáhá rychleji se hojit. Nechte vstřebat do pokožky a poté již nesmývajte.

Další věc: před použitím tohoto oleje na problematickou pleť se ujistěte, že nejste alergičtí, protože to může věci mnohem zhoršit.

Další použití oleje Tamanu:

 • Jako odstraňovač make-upu
 • Jako zvlhčovač pleti
 • Jako zvlhčovač vlasů
 • Jako nosný olej pro esenciální oleje
 • Pro obohacení vašich krémů proti stárnutí
 • Jako voda po holení

Sečteno a podtrženo

Tamanu olej je starý lidový lék na různé problémy vlasů a kůže.

Bohužel, vědecký výzkum oleje tamanu je slabý a pouze některé vlastnosti oleje jsou podpořeny vědeckými důkazy.

Z toho, co víme o tamanu oleji, můžeme říci, že je potenciálně prospěšný pro lidi se suchou kůží, poškozením sluncem, plísňovými infekcemi, ekzémy a lupénkou, akné a jizvami po akné, striemi, zarostlými chloupky, vyrážkami a podrážděním kůže. Můžete jej použít s esenciálními oleji nebo jinými nosnými oleji, které vám pomohou s řadou stavů.

Olej Tamanu pomůže vaší pleti zmírnit příznaky na všech typech pleti, spíše než aby působil jako zázračný lék na výše uvedené stavy.

Sponzorováno

Zkoušeli jste tento olej? Pomohl vám? Napište mi do komentářů.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva