Sponzorováno

Kyselina azelaová pro pleť – její výhody a použití 4.73/5 (15)

Kyselina azelaová pomáhá předcházet a léčit hyperpigmentaci na pokožce, stejně jako vyrovnává tón pleti. Je to antibakteriální antioxidant, který uvolňuje póry a je mírnější než jiné složky bojující proti akné, jako je kyselina salicylová.

Kyselina azelaová pomáhá předcházet a léčit hyperpigmentaci na pokožce, stejně jako vyrovnává tón pleti. Je to antibakteriální antioxidant, který uvolňuje póry a je mírnější než jiné složky bojující proti akné, jako je kyselina salicylová.

Setkáváte se s pojmem kyselina azelaová poprvé? Ani bych se nedivila.

Jak jste si mohli všimnout při čtení našeho blogu – nebo při prohlížení časopisů o péči o pleť a krásu obecně, některé látky jsou populárnější než jiné. Například, pokud jde o léčbu známek stárnutí, jako jsou pigmentace, vrásky nebo jizvy a akné, panuje shoda v tom, že vše, co potřebujete, jsou čtyři „zázračné“ kyseliny: kyselina glykolová, kyselina salicylová, kyselina mléčná a kyselina hyaluronová.

Kyselina glykolová (což je AHA – alfa hydroxykyselina) je velmi účinný exfoliátor, mistrovsky smete všechny odumřelé kožní buňky zaneřáděné naší pokožkou. Pro hlubší a důkladnější čisticí režim doporučuji také kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová (BHA nebo beta hydroxykyselina) „rozpouští“ mastné vazby mezi odumřelými kožními buňkami a je rozpustná v oleji a čistí póry zevnitř. Konečně je tu jemná, úžasná a přirozená kyselina hyaluronová, která nabízí všechny druhy jemných, ale znatelných výhod pro mladší pleť.

A teď k jiné kyselině. Co je kyselina azelaová zač a proč by vás měla zajímat? Uvidíme.

Co je kyselina azelaová?

Co když existuje dermatologicky schválená kyselina, která v sobě spojuje všechny výhody výše uvedených kyselin? Zní to neuvěřitelně, že? Nicméně je to pravda – kyselina azelaová je přesně taková. Dermatologové spolují kyselinu azelaovou s nejlepší léčbou akné, a zvláště když člověk chce léčit i následky.

Určitě se nenechte odradit slovem „kyselina“. Kyselina azelaová je docela přirozená a vyskytuje se v mnoha rostlinách, zejména v zrnech, jako je žito, pšenice, ječmen a tak dále. Kyselina azelaová našla uplatnění v péči o pleť a dermatologii, protože má řadu protizánětlivých a antimikrobiálních vlastností. Díky těmto vlastnostem je kyselina azelaová velmi dobrou léčbou kožních onemocnění, jako je rosacea, akné a různé další formy topické nebo atopické dermatitidy. Kromě toho je kyselina azelaová velmi účinným čisticím prostředkem, který pěkně čistí vaši pokožku od odumřelých kožních buněk a uvolňuje ucpané póry od veškerého náhodného prachu, kožního mazu a bakterií.

Kyselina azelaová však chce svůj čas, a proto o ní málokdy slyšíte. Lidé chtějí více okamžitých výsledků, díky čemuž společnosti vyrábějící produkty pro péči o pleť propagují drsnější látky, jako je kyselina salicylová, kyselina glykolová a další. Kyselina azelaová však také není úplně jemná, protože její vedlejší účinky zahrnují suchost, odlupování a odlupování pokožky a pocity pálení. Ale není tak moc silná.

V péči o pleť se kyselina azelaová obvykle vyskytuje v produktech ve formě krémů, gelů, pěn a tak dále. Někdy se kyselina azelaová používá v lécích na předpis nebo v tandemu se silnějšími léčbami akné a tyto možnosti obvykle obsahují větší koncentraci kyseliny. Ale buďte si jisti, že kyselina azelaová se nachází v mnoha produktech péče o pleť, které lze zakoupit i bez předpisu, i když v menších koncentracích.

Jaké účinky má kyselina azelaová?

Dobře, teď víme, co je kyselina azelaová a kde ji najít, ale… Proč? Proč je kyselina azelaová vhodná k léčbě akné a jeho následků – jako je poškozená kůže a jizvy po akné?

Pojďme se na to spolu podívat.

Kyselina azelaová čistí vaše póry a zabraňuje akné

Kyselina azelaová má mnoho výhod. Pro začátek je to velmi dobré pro čištění pleti a uvolnění ucpaných pórů. To znamená, že kyselina azelaová je látka, která může zabránit vzniku akné, protože ucpané póry jsou v podstatě prvním článkem v řetězci procesů, které způsobují akné. Jakmile se ucpou, mohou se změnit na bílé tečky (uzavřené komedony) nebo černé tečky (otevřené komedony) a pak vzniká pořádný zánět akné.

Kyselina azelaová snižuje zánět a zarudnutí pleti

Kromě čištění pokožky od všech odumřelých kožních buněk, kožního mazu a náhodných nečistot má kyselina azelaová, jak jsme již zmínili, také silné protizánětlivé vlastnosti. Aplikací na pokožku kyselina azelaová zmírňuje zánětlivé a autoimunitní reakce vašeho těla, zklidňuje je a obecně zklidňuje pokožku. S touto kyselinou bolestivost, citlivost, bolest a zarudnutí pokožky ustoupí. Dobře, tak možná máte akné, ale nemusíte tolik trpět, že? Kyselina azelaová je určitě váš přítel.

Kyselina azelaová podporuje regeneraci pokožky

Další jemnou, ale postupně silnou vlastností kyseliny azelaové je, že urychluje řadu procesů na vaší pokožce, díky čemuž se vaše pokožka rychleji regeneruje (uzdravuje, obnovuje). Pokud jste nevěděli, naše pokožka má přirozený, spontánní způsob exfoliace. Tento proces se nazývá deskvamace a během něj staré kožní buňky odumírají, pak se rozbijí a vyčistí, zatímco nové kožní buňky je nahradí a nakonec (tak říkajíc) skončí jejich funkční období. Kyselina azelaová tento proces optimalizuje, takže se vaše pokožka rychleji obnovuje, což znamená rychlejší redukci vrásek a menší pravděpodobnost tvorby jizev. Zní to suprově, že?

Kyselina azelaová zpomaluje syntézu melaninu

Syntéza melaninu, známá také jako melanosyntéza, má na starosti regulaci naší barvy pleti. Produkcí více nebo méně melaninu tento proces činí naši pokožku tmavší nebo světlejší. To je zvláště důležité, pokud se potýkáte se skvrnami, hyperpigmentací, tmavými skvrnami nebo jinými typy zabarvení pleti.

Sponzorováno

Co to ale znamená, zejména pokud jde o kyselinu azelaovou a její účinky? Protože zpomaluje a někdy zmrazuje produkci melaninu, je kyselina azelaová obzvláště vhodná pro lidi, kteří chtějí bojovat s tmavými skvrnami, hyperpigmentací a předcházet změně barvy a dlouhodobým jizvám.

V zásadě má kyselina azelaová na vaši pokožku zesvětlující účinky, působí jako druh „bělidla“. Kyselina azelaová zastavuje množení odbarvených kožních buněk a udržuje naši pokožku blízko její přirozené barvy. Tato vlastnost zpomalovat melanosyntézu spolu s protizánětlivými vlastnostmi kyseliny azelaové (zánět způsobuje poškození naší pokožky, a proto tmavší), ji činí velmi účinnou při prevenci vzniku jizev nebo ztmavnutí pokožky.

Kyselina azelaová je dobrá pro léčbu růžovky (rosacea)

Vzhledem k tomu, že jde o silné protizánětlivé činidlo, může být kyselina azelaová velmi účinnou léčbou pro zmírnění příznaků růžovky. Vzhledem k tomu, že růžovka je v podstatě komplikovaná a zhoršovaná zánětlivými procesy, které ji řídí, může kyselina azelaová snížením zánětu snížit zarudnutí a nepříjemné pocity. Navíc tím, že zklidňuje tělo a snižuje zánět, může kyselina azelaová také snížit příležitostné otoky, které růžovka způsobuje. A to je super benefit.

Jak používat kyselinu azelaovou?

Jak jsem zmínila v úvodní části, kyselina azelaová se vyskytuje v mnoha podobách. Většina výrobců péče o pleť zahrnuje kyselinu azelaovou v produktech, které jsou na trhu ve formě pěn, gelů nebo krémů. A bez ohledu na tvar produktu jsou základní pokyny pro použití kyseliny azelaové zhruba stejné.

Oblast aplikace dobře umyjte

Nejprve je vždy hodně důležité umýt si dobře obličej. Můžete použít teplou vodu nebo jemné mýdlo, ale je důležité zajistit, aby oblast, kterou chcete ošetřit kyselinou azelaovou, byla co nejčistší. Poté, co si umyjete obličej, osušte ho suchým čistým ručníkem.

Poté vezměte produkt, který obsahuje kyselinu azelaovou, a naneste malé množství na požadovanou oblast. Měli byste ho jemně vtírat a dbát na to, aby se dostal do velmi dobrého kontaktu s vaší pokožkou.

Nechte pěkně působit

Po aplikaci kyseliny azelaové tímto způsobem (nebo produktu, který ji obsahuje) byste měli nechat místo v klidu a nechat zaschnout. Není třeba zakrývat oblast náplastí nebo obvazem, stačí nechat působit kyselinu azelaovou jen tak. Ale pozor: při používání kyseliny azelaové nikdy nepoužívejte hloubkové čisticí prostředky nebo adstringentní produkty nebo látky. Pokud tak učiníte, může dojít k poškození kůže a zranění, a to nechcete.

Pokud jde o frekvenci užívání kyseliny azelaové, může se lišit od osoby k osobě. I když někteří lidé jej mohou používat až dvakrát denně, použití jednou denně by mělo stačit. Nejlepším řešením je dodržovat pokyny dodané s produktem a snažit se nepředávkovat. Samozřejmě, pokud zaznamenáte nějaké vedlejší účinky, měli byste okamžitě přestat používat produkt. Abyste se ujistili, že se nezraníte, je vždy moudré před použitím produktu provést test na pleti.

Nežádoucí či vedlejší účinky kyseliny azelaové

Většina lidí nezaznamená žádné vedlejší účinky při použití produktu, který obsahuje kyselinu azelaovou, kvůli nízkým koncentracím. Pokud však použijete příliš mnoho produktu, bez ohledu na jeho pokyny, nebo pokud máte citlivou pokožku, můžete zaznamenat následující nežádoucí účinky:

  • Loupání, odlupování kůže
  • Pocity brnění nebo pálení
  • Suchost
  • Zarudnutí

Zatímco většinu z nich, zejména suchou pokožku, lze zvládnout, ve vzácných případech může kyselina azelaová způsobit závažnější vedlejší účinky:

  • Puchýře
  • Otok
  • Podráždění
  • Bolest nebo pocit napětí v kloubech
  • Svědění
  • Kopřivka
  • Horečka
  • Obtížné dýchání

Pokud náhodou zaznamenáte některý z těchto závažných nežádoucích účinků, měli byste okamžitě přestat užívat kyselinu azelaovou a navštívit svého lékaře a dermatologa.

Abyste se vyhnuli těmto druhům reakcí a zkontrolovali, jak bude vaše pokožka reagovat na kyselinu azelaovou, můžete vždy před použitím provést zmíněný náplasťový test, jak jsem uvedla výše.

Kromě toho byste měli používat opalovací krém vždy, když používáte kyselinu azelaovou. Tato kyselina může vaši pokožku mírně zeštíhlit, což může způsobit, že vaše pokožka bude citlivější na sluneční záření a s ním spáleniny a hyperpigmentace.

Když to shrneme

Sponzorováno

Když se to vezme v úvahu, kyselina azelaová je stále mírnější, i když pomalejší, než kyselina salicylová nebo kyselina glykolová. Kyselina azelaová je přírodní látka nacházející se v obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen a tak dále. Její použití je obecně bezpečné a důkladně čistí pokožku a póry. Kyselina azelaová se často používá v kombinaci s vážnějšími léčbami akné, jako je Retin-A, a je účinná při léčbě akné, jizev po akné, růžovky, nerovnoměrného tónu pleti a dalších kožních onemocnění. V případě, že si nejste jisti, zda byste měli použít kyselinu azelaovou, je vždy nejlepší konzultovat problém se svým lékařem a dermatologem.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva