Pylofenoly – co je to a proč jsou pro nás dobré? Jaké jsou zdroje polyfenolů? 4.82/5 (38)

Sponzorováno

Ovoce a zelenina jsou dobrými zdroji polyfenolů...

Ovoce a zelenina jsou dobrými zdroji polyfenolů…

Polyfenoly tvoří skupinu hlavních antioxidantů, které ochraňují buněčné membrány a DNA, čímž preventivně působí proti vzniku mutací způsobujících rakovinu.

Nejnovější výzkumy využívající zvířecí experimentální modely, ale i klinický výzkum naznačily, že vyšší příjem polyfenolických látek z ovoce a zeleniny, ale také z extraktů z červeného vína může mít pozitivní účinky na zdraví.

Některé epidemiologické studie u lidí prokázaly kladnou korelaci mezi pravidelnou přiměřenou konzumací červeného vína, koncentrovaného zdroje polyfenolů, a nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění (například arterosklerózy). Tento jev je dnes známý i jako francouzský paradox. Psi a kočky jsou na druhou stranu velmi zřídka postihováno arterosklerózou a v krvi mají nižší obsah LDL cholesterolu (lipoproteiny s nízkou hustotou) než lidé.

Role polyfenolů v těle

V samotných rostlinách mají polyfenoly různé biologické funkce, například dodávají chuť a barvu, podílejí se na tvorbě struktury rostlin, na ochraně proti infekcím, UV-záření, před patogeny a fyzikálním poškozením. V živočišném organismu mají přírodní polyfenoly široké spektrum fyziologických a farmakologických účinků. V roce 1936 maďarští vědci István Rusznyák a Albert Szent-Györgyi potvrdili, že polyfenoly hrají esenciální roli v rostlinách a v lidském organismu působí podobně jako vitaminy.

Polyfenoly bojují proti volným radikálům

Hlavním pozitivem polyfenolů je jejich vliv na volné radikály. Limitují nepříznivé účinky oxidačního stresu. Zařazení polyfenolů ze zeleného čaje do potravy zlepšuje ústní hygienu. Některé složky brzdí růst bakterií zubního plaku způsobujícím onemocnění periodontu, častého problému stárnoucích zvířat. Příznivý účinek flavonoidů, speciální kategorie polyfenolů, byl také pozorován při ledvinových a srdečních onemocněních. Stimulují tvorbu oxidu dusného, ​​který uvolňuje vlákna hladké svaloviny cév. Denní podávání flavonoidů má za následek snížení krevního tlaku.

Sponzorováno

Polyfenoly a flavonoidy

Přírodní polyfenolické látky tvoří strukturní velmi rozmanitou skupinu přirozeně se vyskytujících látek. V současnosti je známo více než 8000 druhů polyfenolických struktur, z toho více než 4000 druhů patří do skupiny flavonoidů. Právě flavonoidy jsou nejvíce studovanou skupinou polyfenolických sloučenin, zejména pro jejich blahodárný vliv na oběhový systém. Dále sem patří například isoflavony, katechiny, taniny atd. Některé přírodní polyfenoly například mají strukturu podobnou estrogenům a proto se řadí mezi tzv. fytoestrogeny. Vzhledem k jejich širokému rozšíření a vysoké koncentraci v rostlinách jsou běžnou součástí lidské potravy. Jejich denní příjem byl u člověka odhadnut na přibližně 1 g.

Přirozené zdroje polyfenolů

Existuje více než 8000 známých typů polyfenolů a nacházejí se ve všech rostlinných surovinách. Jsou součástí pigmentace, růstu, reprodukce a odolnosti rostlin vůči chorobám. Hrozny, zelený čaj a kakao jsou rostliny s nejvyšším obsahem flavonoidů.

Hlavním zdrojem přírodních polyfenolů jsou různé druhy ovoce a zeleniny, byliny, ořechy, sója, obilniny, kakao, ale také zelený čaj, olivový olej, káva, pivo a červené víno. Červené hrozny, obzvláště jeho slupka a jadérka, jsou mimořádně bohaté na biologicky aktivní flavonoidy. Červená vína se vyrábějí z hroznové šťávy, ve které jsou během fermentačního zrání přítomné hroznové slupky a jadérka (na rozdíl od bílých vín, kde se slupka a jadérka před zráním separují). Přítomnost těchto složek v hroznové šťávě zajišťuje vysoký obsah flavonoidů v červeném víně, zatímco bílá vína, ale i ostatní alkohol a pivo jsou na obsah flavonoidů chudší.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem polyfenolů? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Pylofenoly – co je to a proč jsou pro nás dobré? Jaké jsou zdroje polyfenolů?”

  1. Pavel napsal:

   Děkuji za nádherný článek.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva