Sponzorováno

Pylofenoly – co je to a proč jsou pro nás dobré? Jaké jsou zdroje polyfenolů? 4.82/5 (50)

 • Polyfenoly jsou přirozené sloučeniny nalezené v rostlinách, jako jsou ovoce, zelenina, koření, čaj a víno. Tyto sloučeniny mají silné antioxidační vlastnosti a mohou mít řadu přínosů pro zdraví. V tomto článku najdete přínosy polyfenolů pro naše zdraví.
 • Zlepšení srdečního zdraví: Polyfenoly mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a tlak krve, což může vést k lepšímu srdečnímu zdraví.
 • Podpora zdravého trávení: Polyfenoly mohou mít prebiotické účinky a podporovat zdravou mikroflóru v zažívacím traktu, což může pomoci snižovat záněty a podporovat imunitní systém.
 • Ochrana proti rakovině: Některé polyfenoly, jako například katechiny v zeleném čaji, mají protirakovinné účinky a mohou pomoci chránit tělo před rakovinou.
 • Snížení zánětů: Polyfenoly mají silné protizánětlivé účinky a mohou pomoci snižovat záněty v těle, což může být užitečné při léčbě zánětlivých onemocnění, jako je artritida.
 • Je třeba poznamenat, že některé potraviny bohaté na polyfenoly, jako například čaj nebo víno, mohou mít vedlejší účinky, jako například zvýšenou nervozitu nebo nespavost v důsledku obsahu kofeinu. Je důležité dbát na to, aby byla konzumace těchto potravin umírněná a přizpůsobená individuálním potřebám a toleranci organismu.

Ovoce a zelenina jsou dobrými zdroji polyfenolů...

Ovoce a zelenina jsou dobrými zdroji polyfenolů…

Polyfenoly tvoří skupinu hlavních antioxidantů, které ochraňují buněčné membrány a DNA, čímž preventivně působí proti vzniku mutací způsobujících rakovinu.

Nejnovější výzkumy využívající zvířecí experimentální modely, ale i klinický výzkum naznačily, že vyšší příjem polyfenolických látek z ovoce a zeleniny, ale také z extraktů z červeného vína může mít pozitivní účinky na zdraví.

Některé epidemiologické studie u lidí prokázaly kladnou korelaci mezi pravidelnou přiměřenou konzumací červeného vína, koncentrovaného zdroje polyfenolů, a nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění (například arterosklerózy). Tento jev je dnes známý i jako francouzský paradox. Psi a kočky jsou na druhou stranu velmi zřídka postihováno arterosklerózou a v krvi mají nižší obsah LDL cholesterolu (lipoproteiny s nízkou hustotou) než lidé.

Role polyfenolů v těle

V samotných rostlinách mají polyfenoly různé biologické funkce, například dodávají chuť a barvu, podílejí se na tvorbě struktury rostlin, na ochraně proti infekcím, UV-záření, před patogeny a fyzikálním poškozením. V živočišném organismu mají přírodní polyfenoly široké spektrum fyziologických a farmakologických účinků. V roce 1936 maďarští vědci István Rusznyák a Albert Szent-Györgyi potvrdili, že polyfenoly hrají esenciální roli v rostlinách a v lidském organismu působí podobně jako vitaminy.

Polyfenoly bojují proti volným radikálům

Hlavním pozitivem polyfenolů je jejich vliv na volné radikály. Limitují nepříznivé účinky oxidačního stresu. Zařazení polyfenolů ze zeleného čaje do potravy zlepšuje ústní hygienu. Některé složky brzdí růst bakterií zubního plaku způsobujícím onemocnění periodontu, častého problému stárnoucích zvířat. Příznivý účinek flavonoidů, speciální kategorie polyfenolů, byl také pozorován při ledvinových a srdečních onemocněních. Stimulují tvorbu oxidu dusného, ​​který uvolňuje vlákna hladké svaloviny cév. Denní podávání flavonoidů má za následek snížení krevního tlaku.

Sponzorováno

Polyfenoly a flavonoidy

Přírodní polyfenolické látky tvoří strukturní velmi rozmanitou skupinu přirozeně se vyskytujících látek. V současnosti je známo více než 8000 druhů polyfenolických struktur, z toho více než 4000 druhů patří do skupiny flavonoidů. Právě flavonoidy jsou nejvíce studovanou skupinou polyfenolických sloučenin, zejména pro jejich blahodárný vliv na oběhový systém.

Dále sem patří například isoflavony, katechiny, taniny atd. Některé přírodní polyfenoly například mají strukturu podobnou estrogenům a proto se řadí mezi tzv. fytoestrogeny. Vzhledem k jejich širokému rozšíření a vysoké koncentraci v rostlinách jsou běžnou součástí lidské potravy. Jejich denní příjem byl u člověka odhadnut na přibližně 1 g.

Přirozené zdroje polyfenolů

Existuje více než 8000 známých typů polyfenolů a nacházejí se ve všech rostlinných surovinách. Jsou součástí pigmentace, růstu, reprodukce a odolnosti rostlin vůči chorobám. Hrozny, zelený čaj a kakao jsou rostliny s nejvyšším obsahem flavonoidů.

Hlavním zdrojem přírodních polyfenolů jsou různé druhy ovoce a zeleniny, byliny, ořechy, sója, obilniny, kakao, ale také zelený čaj, olivový olej, káva, pivo a červené víno. Červené hrozny, obzvláště jeho slupka a jadérka, jsou mimořádně bohaté na biologicky aktivní flavonoidy. Červená vína se vyrábějí z hroznové šťávy, ve které jsou během fermentačního zrání přítomné hroznové slupky a jadérka (na rozdíl od bílých vín, kde se slupka a jadérka před zráním separují). Přítomnost těchto složek v hroznové šťávě zajišťuje vysoký obsah flavonoidů v červeném víně, zatímco bílá vína, ale i ostatní alkohol a pivo jsou na obsah flavonoidů chudší.

Polyfenoly jsou tedy přítomny v různých druzích potravin, zejména v ovoci, zelenině, ořeších, semenech, bylinách a koření.

Toto je přehledný výpis nejlepších zdrojů polyfenolů

 • Ovoce: borůvky, jahody, maliny, brusinky, švestky, meruňky, hrozny, granátová jablka, pomeranče, hrušky, jablka, broskve, avokádo
 • Zelenina: špenát, kapusta, brokolice, cibule, česnek, artyčoky, rajčata, paprika, ředkvičky, okurky, cuketa, mrkev
 • Ořechy a semena: lískové ořechy, mandle, ořechy pekan, kešu ořechy, arašídy, vlašské ořechy, slunečnicová semínka, lněná semínka, sezamová semínka, chia semínka
 • Byliny a koření: skořice, kurkuma, oregano, rozmarýn, tymián, máta, bazalka, šafrán, tymián, kmín

Je důležité si uvědomit, že obsah polyfenolů v potravinách se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je druh, způsob pěstování, zpracování a skladování potravin. Proto by měly být zahrnuty do stravy různé druhy potravin, aby se maximalizovalo množství přijatých polyfenolů.

Polyfenoly v boji proti rakovině

Existuje mnoho studií, které se zabývají účinky polyfenolů na rakovinu, a některé z nich ukazují, že polyfenoly mohou mít určité protirakovinné účinky.

Polyfenoly mají antioxidační vlastnosti, což znamená, že mohou pomáhat ochránit tělo před poškozením buněk způsobeným volnými radikály, což může vést k rakovině. Navíc některé polyfenoly mají protizánětlivé účinky a mohou také pomáhat snižovat riziko vzniku rakoviny.

Nicméně je důležité mít na paměti, že výzkumy zatím nedokazují, že by polyfenoly mohly být jediným řešením pro prevenci nebo léčbu rakoviny. Stejně tak neexistuje žádný konkrétní zdroj polyfenolů, který by byl zaručeně účinný proti rakovině. Pokud se vám zdá, že byste mohli mít vysoké riziko rakoviny, je důležité se poradit s lékařem o vhodných preventivních opatřeních.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem polyfenolů? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Pylofenoly – co je to a proč jsou pro nás dobré? Jaké jsou zdroje polyfenolů?”

 1. Pavel napsal:

  Děkuji za nádherný článek.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva