Sponzorováno

Jak na stárnoucí pleť? Máme pro vás TOP rady. 4.73/5 (122)

Jak na stárnoucí pleť?Věda je dnes opravdu hodně mocná a hodně toho dokáže. Je ale jedna věc, se kterou ještě nedokázala nic udělat – neumí zastavit přirozený proces stárnutí. Ale truchlit rozhodně nemusíte. S náležitou péčí o pleť a při dodržování některých zásad můžete zpomalit proces stárnutí do značné míry i vy sami.

O stárnutí pokožky – proč vlastně pleť stárne?

Stárnutí se vyskytuje v každé vrstvě pokožky. Změny uvnitř těchto vrstev se projevují na povrchu pokožky jako známky stárnutí – vrásky, jemné linie a stařecké skvrny.

Mladistvě vypadající kůže je způsobena z velké části pružností pokožky, která ji udržuje pevnou a hladkou. S věkem se tato elasticita snižuje, jak se snižuje produkce kolagenu a elastinu. Toto je vlastně primární příčina přirozeného stárnutí pokožky.

Dále kombinace dalších faktorů – vnitřních i vnějších – také přispívá k poškození a stárnutí pokožky.

Další hlavní hlavní příčiny stárnutí pokožky jsou špatný krevní oběh a genetika. Klíčovými vnějšími faktory, které ovlivňují rychlost, kterou naše kůže stárne, je vystavení škodlivému ultrafialovému záření (UV) slunce, znečištění okolí kde žijeme, kouření, nadměrné pití alkoholu, špatná životospráva a nesprávná rutina při péči o pleť.

Čas se prostě na vaší pleti projeví ať chcete nebo ne. Můžete však udělat jisté kroky, aby vaše pokožka vypadala mladší po delší dobu a zabráníte tak předčasnému stárnutí. Zde jsou zásadní rady jak zabránit předčasnému stárnutí pokožky. Inspirujte se:

1. Vějířkovité vrásky

Vějířkovité vrásky, jemné linie, které se tvoří na vnějších koutcích vašich očí, jsou jedním z prvních projevů stárnutí. Obyčejně se začínají objevovat v polovině mezi 20 a 30 léty věku a zesilují se s věkem. Vzhledem k tomu, že produkce kolagenu a elastinu se s věkem snižuje, měkká kůže kolem vašich očí má tendenci rychleji rozvíjet malé linie.

TIP: 3 zajímavé superpotraviny pro vaši pleť

Trávení delšího období na slunci je také důležitým faktorem, který přispívá k vějířkovitým vráskám. Dalšími faktory ve vývoji jsou kouření, vysoké znečištění v oblasti kde žijete, časté mračení. Jak na ně?

 • Jemně naneste olej s vitaminem E kolem očí a masírujte pár minut – dvakrát denně. Pokud nemáte olej s vitamínem E, můžete otevřít několik tobolek vitaminu E a obsah použít k tomuto účelu.
 • Také můžete použít aloe vera gel kolem očí před spaním.
 • Skvělý na tento typ vrásek je i kokosový olej.

Podívejte se na další tipy, jak zatočit s vějířkovými vráskami okolo vašich očí.

2. Vrásky

Vrásky jsou definovány jako záhyby nebo jemné linie vytvořené na kůži, které se obvykle vyskytují s postupujícím věkem. Jedná se o docela významný příznak přirozeného stárnutí, který se obvykle začíná objevovat po dosažení věku 25-30 let. Vrásky jsou nejčastější na obličeji, krku, zadní straně rukou a horní části předloktí.

Vzhledem k tomu, že hladiny kolagenu a elastinu slábnou díky stárnutí, pokožka není schopna udržet hladký, plný a mladistvý vzhled. Kromě stárnutí mají podíl na tvorbě vrásek i další faktory, jako je přílišné vystavování se slunci nebo životní prostředí, kouření, stres, náhlé úbytky hmotnosti a genetická predispozice. Jak si s vráskami poradit?

 • Pravidelná denní masáž pokožky, na které jsou vrásky teplým olivovým nebo kokosovým olejem může pěkně pomáhat se vzhledem vrásek.
 • Také můžete aplikovat masku z rozmačkaného zralého banánu, papáje nebo avokáda, a nechte ji působit po dobu nejméně 30 minut, poté ji umyjte vlažnou vodou. Dělejte to takto 2 až 3 krát týdně.
 • Hodně pijte, aby byla vaše pleť hydratovaná.
 • Zbytečně moc se nevystavujte slunci (neopalujte se moc dlouho a podobně, prostě s rozumem).

Chcete pravdu? Hluboké vrásky krémy nevyléčí.

Co je nejdůležitější? Prevence. Ani nejlepší krémy hluboké vrásky nevyléčí, to si pamatujte. V první řadě je důležité pochopit, že stav pleti je ovlivňován vnitřními i vnějšími faktory včetně genetické predispozice, hormonálních změn, životosprávy i počasí. A tak jako v mnoha oblastech zdraví má i v tomto případě své místo prevence. To znamená pečovat o pokožku, čistit ji a vyhýbat se nadměrnému příjmu alkoholu, kouření a pobytu na slunci. Při opalování (i v soláriích) a při kouření dochází k úbytku vody v pokožce, ta se dehydruje a vznikají vrásky. Obecně má suchá pleť větší sklon k tvorbě vrásek, jak pleť mastná. Jmenovaným rizikovým činitelům je třeba se vyhnout. Kosmetický výrobek je zboží běžné spotřeby, avšak často se mu přisuzují někdy až zázračné účinky a na to navazující očekávání zákazníků. Toto platí i pro skupinu takzvaných anti-aging přípravků, které ošetřují, tak jako kosmetické přípravky obecně, pouze povrch kůže a odlišují se od přípravků lékařské kosmetiky.

Jiná pleť, jiná péče

Pokud je pleť mladá a bez vrásek, stačí ji pravidelně krémovat hydratačními nebo výživnými krémy. Při základní péče je vhodná aplikace dvakrát denně po ranní a večerní hygieně pleti. V případě výrazné suchosti pleti lze počet aplikací v průběhu dne zvýšit. Potřebné je pleť udržovat vláčnou bez pocitu napnutí a pálení.

Když se začnou objevovat první mimické vrásky, preventivně mohou působit vyhlazující krémy nebo takzvaná mezoterapie či jiné stimulační přístrojové ošetření.

O zralou pleť s již vytvořenými vráskami je třeba se starat komplexně. Vrásky a jiné změny se odstraňují v estetické ambulanci anti-agingovými ošetřeními. Žena s výraznými hlubokými vráskami si tak sama doma pomocí kosmetických přípravků a krémů nepomůže. Tyto nežádoucí změny se dají účinně řešit pouze pomocí estetických zákroků.

3. Suchá pokožka

Vaše pleť může být najednou suchá a hrubá, což může být také známkou stárnutí pokožky. Jak stárnete, vaše kůže nevytváří dostatek přírodních olejů, aby zůstala měkká a vláčná. To způsobí, že vrchní vrstvy pokožky jsou vysušené. Také s věkem klesá rychlost obnovy buněk vaší pokožky. Vedle stárnutí přispívá k suché pleti ještě dehydratace, nadměrné expozice slunci, nadměrné používání mýdla, suchý vzduch, kouření a stres. A jak na suchou pleť?

Sponzorováno

 • Asi 30 minut před sprchou naneste trochu olivového oleje na kůži a lehce masírujte. Proveďte sprchu a poté aplikujte lehký hydratační krém.
 • Nedostatečný pitný režim je v tomto případě zabiják pěkné pleti. Pijte čistou vodu. 2,5-3 litry denně.
 • Nepoužívejte pěny do koupele. Mýdla a sprchové gely ničí přirozený obranný mechanismus pokožky. Ochranná vrstva pokožky se sice rychle opět vytvoří, ale při stálém používání se ochranná vrstva postupně ztenčuje a pokožka bude stále sušší a sušší. Nejvhodnější jsou sprchové a čisticí prostředky na bázi olejů.
 • Pokud denně trávíte hodně času v uzavřené místnosti se suchým vzduchem, v klimatizované místnosti nebo máte doma suchý vzduch vyzkoušejte zvlhčovače vzduchu.
 • Nejen aktivní kouření má negativní vliv na pokožku, ale i pobyt v zakouřených prostorách. Dnes už téměř všechny pohostinství nabízejí i nekuřácké prostory nebo dokonce je v nich úplný zákaz kouření. Kouření má velký vliv na vysušování pokožky a následně na tvorbu vrásek. Kromě toho, že Vaše pokožka bude na první pohled vypadat lépe, uděláte něco i pro své celkové zdraví.
 • I když je pleť suchá, nepřehánějte to s maštěním. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. Platí to i v tomto případě. Zkuste vyměnit mastné krémy za jemnější s lehčím složením.

4. Povislá kůže

Dalším velmi častým projevem stárnutí je povislá pokožka. Je to opět kvůli ztrátě elasticity pokožky s věkem. Vaše kůže je v mládí pružná díky silným pojivovým tkáním, kolagenu a elastinu. Ale s věkem se tyto tkáně oslabují.

Mezi další faktory, které přispívají k povislé kůži, patří nadměrné vystavení se slunečním paprskům, nadměrné kouření, nadměrné pití alkoholu, časté změny hmotnosti, špatná strava, používání nevhodných přípravků pro péči o pokožku, které nejsou vhodné pro vaši pleť, dehydratace a použití drsných chemikálií na kůži.

 • Maska z vaječných bílků je jedním z nejlepších způsobů ošetření povislé kůže. Přidejte 1 polévkovou lžíci obyčejného jogurtu na 1 vaječný bílek a obě ingredience spolu vyšlehejte. Aplikujte směs na obličej a krk a nechte ji tam působit 20 až 30 minut před opláchnutím. Dělejte to tak 2 až 3 krát týdně.
 • Pravidelná masáž teplým olivovým nebo kokosovým olejem také napomáhá na povislou pokožku, aby byla opět pevnější.
 • Zkuste také speciální přípravky podporující pevnost pokožky. Masírujte pokožku těmito přípravky.
 • Střídavá sprcha je super na povislou pokožku – Začněte s jemně teplou vodou, pak pokračujte studenější – nejprve osprchujte ruku a nohu na jedné straně těla, pak druhou stranu. Krev tak bude cirkulovat rychleji a uvidíte, že vaše pokožka bude pevnější a viditelně svěžejší. Navíc střídavá sprcha a otužování podpoří i vaši imunitu.
 • Hýbejte se – Ochablou kůži dokáží vypnout i některé druhy cvičení. Nebojte se, nejde o nic extra náročné. Vsadit můžete na dřepy, posilování, břišní tance, pilates nebo aerobik. Hýbat se však musíte minimálně jednou týdně, ideálně však alespoň 2- až 3-krát týdně.
 • Pijte hodně vody, i to na povislou pleť pomáhá.
 • Plastika – pokud vás tento problém hodně tíží, můžete zkusit i plastickou operaci. Třeba abdominoplatiku na bříšku.

5. Stařecké skvrny a vybledlý tón pleti

Vybledlý tón pleti nebo hyperpigmentace může vyplynout z různých důvodů a stoupající věk je jen jedním z nich. Nadbytečná produkce melaninu, která se může vyskytnout v důsledku hormonálních změn v těle při stárnutí, může způsobit právě to ztmavnutí oblastí pokožky.

Kromě věku se na vzniku stařeckých skvrn (hyperpigmentaci) podepisuje opět nadměrné sluneční záření, poranění kůže nebo popálení, emoční stres nebo kontakt s některými chemickými látkami. Hyperpigmentace a tmavé skvrny způsobené stárnutím jsou obvykle viditelné nejvíce na obličeji, pažích, zádech a rukou.

 • Potřete čerstvou citronovou šťávou kůži pomocí tampónu. Nechte působit po dobu 10 až 15 minut a poté jej omyjte vodou. Udělejte to takto dvakrát denně.
 • Před spaním zkuste na hyperpigmentovanou pleť aplikovat čerstvý gel z aloe vera a nechte působit přes noc. Ráno opláchněte.
 • Chraňte si pokožku před sluncem použitím kvalitního krému na opalování – to může mít velký vliv.

Podívejte se na další rady jak si poradit se stařeckými skvrnami.

A ještě několik tipů k oddálení předčasných příznaků stárnutí

 • Používejte opalovací krémy když svítí slunce a omezte čas strávený na přímém slunečním svitu. Expozice slunce zvyšuje příznaky stárnutí pokožky.
 • Pravidelně hydratujte pokožku, protože suchá kůže je náchylnější k vráskám.
 • Ženy, nechoďte spát, aniž byste nejprve neodstranily make-up.
 • Umývejte si obličej dvakrát denně a po větším pocení.
 • 1-2x týdně si dopřejte opatrný peeling.
 • Jezte potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vápníku, protože jsou životně důležité pro zdraví kůže a vlasů.
 • Odstraňte ze svého jídelníčku sladké a zpracované potraviny.
 • Každý den pijte velké množství vody. Udržování hydratace zevnitř pomáhá udržovat pokožku měkkou a pružnou. Vypijte až 3 litry vody denně.
 • Spěte 7 až 8 hodin každou noc. Když spíte, vaše tělo se regeneruje a omlazuje samo.
 • Přestaňte kouřit, protože to hodně urychluje proces stárnutí.
 • Vyvarujte se používání přípravků pro péči o pokožku obsahujících drsné chemikálie, ty ve finále mohou dráždit a poškodit pokožku.
 • Zaměřte se na organické a bylinné přípravky pro péči o pokožku a vlasy.
 • Vyhněte se koupání ve vysoce chlorovaných bazénech, protože to může podráždit pokožku i vlasy.
 • Nedávejte si dlouhé a velmi teplé sprchy.
 • Nechoďte do solária nebo jiných vybavení pro vnitřní opalování.
 • Pijte méně alkoholu, protože dehydruje tělo.
 • Cvičte 5 dnů v týdnu, abyste zlepšili cirkulaci krve a zdraví pokožky.

TIP: Jak oddálit stárnutí pleti?

Sponzorováno

Jaké tipy na stárnoucí pleť máte vy?

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak na stárnoucí pleť? Máme pro vás TOP rady.”

  1. Bohu Novákova napsal:

   Moc děkuji krásné rady

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva