Superpotraviny a podpora plodnosti – které jsou ty nejlepší? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Vyhněte se tučným potravinám a cukru. Ty plodnost zabíjí.

Vyhněte se tučným potravinám a cukru. Ty plodnost zabíjí.

Název superpotraviny (angl. superfoods) se běžně používá pro úzkou skupinu potravin s výjimečnými výživovými vlastnostmi. Superpotraviny mají obvykle mimořádně vysoký obsah vitamínů, antioxidantů, zdraví prospěšných mastných kyselin či proteinů. Některé z nich se podle alternativní medicíny používají hlavně na detoxikaci (např. Chlorella, spirulina, zelený ječmen). Jiné mají povzbuzující účinky (např. Maca, guarana). A některé v sobě spojují zdraví a výbornou chuť (třeba goji). Superpotraviny často pocházejí z exotických oblastí, ale není to pravidlem. I u nás rostou plodiny, které si zaslouží zařazení do této kategorie (aronie, konopný protein, meruňkové jadérka).

Superpotraviny zmíněné v tomto článku dokáží pomoci naší plodnosti – podporují libido, pomáhají tvorbě zdravých vajíček a spermií, regulují imunitu a hladiny hormonů, snižují riziko potratu, a celkově prospívají dobrému zdraví.

Superpotraviny podporující plodnost

Top 10 superpotravin na plodnost:

 • kokosový olej
 • rybí olej
 • lněná semínka
 • černý sezam
 • česnek
 • červená řepa
 • kořen maca
 • goji
 • zelený ječmen
 • mateří kašička

1) Tuky a oleje

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje převážně nasycené tuky se středně dlouhým řetězcem, které jsou výborným zdrojem energie, nezpůsobuje přibírání (naopak napomáhá hubnutí při nadváze), má antibakteriální, antivirotické a antimykotické účinky, podporuje imunitu, podporuje tvorbu pohlavních hormonů (progesteron), zlepšuje funkci štítné žlázy při hypotyreóze, a mnohé další.

Lněný olej

Dobrý zdroj Omega-3 NMK, konkrétně kyseliny linolové a alfa-linolenové (ALA), má protizánětlivé účinky, napomáhá harmonizaci hormonálních hladin.

Rybí olej

Vynikající zdroj Omega-3 NMK (EPA, DHA). Má protizánětlivé účinky, podporuje činnost mozku a působí jako prevence neurologických onemocnění. Ideální je použití čištěného oleje, abyste se vyhnuli nadměrnému příjmu toxických těžkých kovů (olovo, rtuť).

2) Bílkoviny

Kysané sójové výrobky (miso, omáčka tamari, tempeh)

Zdroj fytoestrogenů, které potlačují činnost škodlivých xenoestrogéů a zlepšují hormonální rovnováhu.

Losos (ne z farmového chovu)

Zdroj kvalitních bílkovin a Omega-3 NMK, při nadměrné konzumaci se však zvyšuje riziko nadměrného příjmu těžkých kovů. Více o lososovi jako superpotravině, si přečtěte zde.

Sardinky

Zdroj kvalitních bílkovin a Omega-3 NMK, při nadměrné konzumaci se však zvyšuje riziko nadměrného příjmu těžkých kovů.

Luštěniny – čočka, fazole, hrášek

Zdroj rostlinných bílkovin a fytoestrogenů, které potlačují činnost škodlivých xenoestrogénů a zlepšují hormonální rovnováhu. Vysoký obsah vlákniny pomáhá regulovat obsah cukru v krvi, šetří slinivku a snižuje riziko PCOS.

Sušená syrovátka

Zdroj bílkovin a draslíku, obsahuje Cystin, který se metabolizuje na antioxidant Glutathion důležitý pro správnou funkci imunitního systému.

Ústřice

Klíčový je vysoký obsah zinku, který je důležitý pro správnou tvorbu vajíček i spermií. Ústřice jsou známé také pro své afrodiziakální účinky.

Vejce

Zdroj bílkovin, vápníku, zinku, fosforu, síry, luteinu, cholinu, vitamínu D a B12. Vejce průmyslově chovaných slepic obsahují růstové hormony, ideálně proto konzumujte vejce z domácího chovu nebo v BIO kvalitě. To je nejlepší.

3) Zdravé sacharidy

Bezlepkové celozrnné obiloviny

Hnědá rýže (natural), jáhly (proso), pohanka, quinoa, amarant, oves (oves bývá zařazen mezi lepkové obiloviny kvůli zvýšenému riziku kontaminace lepkem při pěstování a zpracování). Bezlepkové obiloviny obsahují množství živin a vlákniny, a neobsahují lepek, který může poškozovat střevní stěnu, narušovat vstřebávání živin a vychylovat funkci imunitního systému a štítné žlázy. Dostatek vlákniny a polysacharidů s nízkým glykemickým indexem pomáhá zabránit vzniku inzulínové rezistence a syndromu polycystických ovarií (PCOS).

Lepkové celozrnné obiloviny – špalda, kamut, žito

Obsahují méně lepku, více živin a vlákniny než klasická bílá pšeničná mouka.

Med

Obsahuje esenciální aminokyseliny, minerály, stopové prvky a enzymy, které podporují plodnost a správnou funkci imunitní. Dále obsahuje vitaminy A, C, některé vitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitamin D, K, E, minerály vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, křemík, železo. Med podporuje činnost vaječníků.

Třtinová melasa

Výborný zdroj železa, vápníku a dalších stopových prvků, nemá však vyvážený poměr měď: zinek (obsahuje nadbytek mědi, která má proestrogenní působení), proto při konzumaci dbejte na kompenzaci jinými potravinami a výživovými doplňky s obsahem zinku.

4) Ovoce a zelenina

Avokádo

Dobrý zdroj nenasycených MK a vitamínu E, který podporuje plodnost mužů i žen, zlepšuje tvorbu vajíček a spermií, pomáhá regulovat ovulaci a napomáhá tvorbě plodného hlenu.

Česnek

Obsahuje hodně selenu, který zlepšuje mužskou potenci a plodnost, a snižuje riziko potratu. Vitamin B6 pomáhá regulovat hormonální hladiny a podporuje imunitní systém. Česnek má také antimykotické a antibakteriální účinky (přírodní antibiotikum).

Cibule

Antibakteriální účinky, vysoký obsah síry, chrómu, selenu a vitamínu C. Doporučuje se hlavně na zlepšení mužské plodnosti. Cibule je také velmi dobrý zdroj fruktooligosacharidů, které podporují růst zdravé střevní mikroflóry. Sulfidy napomáhají snižovat krevní tlak a „špatný“ cholesterol, a snižují riziko rakoviny.

Sponzorováno

Červená řepa

Vysoký obsah karotenoidů (provitamín A) a kyseliny listové. Pročišťuje krev, pomáhá harmonizovat hladinu estrogenů, chrání vaječníky před tvorbou hormonálních cyst. Červená řepa také pomáhá zlepšit hospodaření s energií, prokrvení a okysličení organismu, tedy i reprodukčních orgánů. Konzumace červené řepy zlepšuje kvalitu výstelky děložní, čímž zvyšuje šanci na uchycení zárodku. K pozitivním účinkům červené řepy patří zmírnění menstruačních bolestí, pročištění krve, detoxikace jater, zlepšení kvality pokožky a vlasů, doplnění živin jako železo a kyselina listová. Ženy s cukrovkou a syndromem polycystických vaječníků (PCOS) také potěší, že červená řepa snižuje inzulínovou rezistenci (zvyšuje citlivost buněk na inzulín).

Dýně (Hokkaidó a jiné dýně s oranžovou dužinou vhodné pro tepelnou úpravu

Vysoký obsah karotenoidů (provitamín A), vitaminu C a vlákniny. Dýně podporuje správnou funkci imunitního systému, a má blahodárný účinek na slezinu, která je z hlediska TCM důležitá pro plodnost.

Goji

Vysoký obsah karotenoidů (provitamín A), vitamin C. Bobule goji zlepšují libido, prokrvení organismu a podporují energii ledvin, která je důležitá pro plodnost. Goji také podporují imunitu.

Mrkev

Obsahuje vápník, draslík, vitamin C, vitaminy skupiny B a má vysoký obsah karotenoidů (provitamín A). Chrání DNA před poškozením volnými radikály, a má blahodárný účinek na slezinu, která je z hlediska TCM důležitá pro plodnost. Mrkev obsahuje Glutathion, který napomáhá detoxikační funkci jater.

Rajčata

Spolu s červeným (vodním) melounem jsou jedinečným zdrojem lykopenu, který podporuje tvorbu spermií.

Schizandra

Vitamin A, C, chrom, fosfor, hořčík. Schizandra podporuje imunitu, chrání před radiačním poškozením, podporuje energii plic, ledvin a jater.

Špenát a jiná listová zelenina

vysoký obsah vlákniny, chlorofylu a kyseliny listové, která je nezbytná pro tvorbu zdravých vajíček a spermií, v těhotenství chrání před vznikem defektů neurální trubice plodu. Obsahuje také železo a vitamín C.

5) Semena a ořechy

Černý sezam

Podporuje čchi (energii) ledvin, která je z hlediska čínské medicíny důležitá pro plodnost. Pomáhá zmírnit nadměrné menstruační krvácení a krvácení v těhotenství.

Dýňová semínka

Vysoký obsah zinku, vápníku, Omega-3 NMK – vhodné zvláště pro muže, podporují mužskou plodnost a chrání zdraví prostaty.

Lněná semínka

Zdroj Omega-3 NMK a lignanů, které pomáhají zlepšit hormonální rovnováhu ve prospěch progesteronu, u žen podporují tvorbu plodného hlenu.

Mandle

Zdroj vápníku, hořčíku, vitamínů skupiny B, vitaminu E. Mandle pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály, takže podporují tvorbu zdravých vajíček a spermií. Ideálně konzumujte po namočení cca. 4 hodiny ve vodě a oloupané.

Ostropestřec mariánský

Pomáhá regenerovat a detoxikovat játra, napomáhá metabolizovat nadbytečné estrogeny.

Vlašské ořechy

Zdroj Omega-3 NMK, vápníku, vitamínu E, podporují čchi (energii) ledvin, která je z hlediska čínské medicíny důležitá pro plodnost.

6) Koření

Kurkuma (složka kari)

Detoxikační účinky, zlepšuje hormonální rovnováhu ve prospěch progesteronu.

Pískavice řecké seno (složka kari)

Afrodiziakální účinky, pozitivní vliv na ledviny.

Skořice

Vysoký obsah antioxidantů, podporuje čchi ledvin, zahřívá.

Medvědí česnek

Několikanásobně účinnější než kuchyňský česnek, má antimykotické a antibakteriální účinky (přírodní antibiotikum), detoxikuje organismus.

Zázvor

Antivirotické účinky, afrodiziakální účinky, zahřívá ledviny.

7) Nápoje

Citronová šťáva

Detoxikační účinky, podporuje funkci jater, doplňuje vitamin C, pomáhá ředit krev.

Červené víno

Obsahuje silné antioxidanty quercetin a resveratrol. Resveratrol je specifická sloučenina s fytoestrogenním charakterem, podporuje tvorbu testosteronu, odbourává nadměrné estrogeny, snižuje krevní tlak.

8) Jiné přípravky

Sušená šťáva ze zeleného ječmene

Má detoxikační a regenerační účinky, podporuje krvetvorbu, zlepšuje imunitní funkce. Vynikající zdroj kyseliny listové, železa, hořčíku, draslíku, fosforu a zinku. Obsahuje také bioaktivní látky – enzymy.

Sladkovodní řasy Chlorella a Spirulina

Řasy Chlorella a Spirulina mají detoxikační účinky (odstraňování chemikálií a těžkých kovů včetně rtuti), pročistí krev, regenerují játra, podporují správnou funkci imunitního systému, mají vysoký obsah železa, vápníku, hořčíku, betakarotenu, chlorofylu, chrom, vitamin B12 (spirulina) a dalších živin.

Mateří kašička

Zlepšuje kvalitu vajíček a spermií, podporuje hormonální rovnováhu, vynikající zdroj minerálů a stopových prvků. Zdroj kyseliny pantotenové a kyseliny 10-hydroxy-2-decenové.

MACA

Podporuje libido, zvyšuje tvorbu estrogenů, pomáhá při slabé menstruaci a anovulace. Není vhodná pro estrogen dominantní ženy s endometriózou, vaječníkových cyst, nádory citlivými na estrogeny a pod. O Mace a plodnosti si přečtěte celý článek zde.

Co říci na závěr?

Sponzorováno

Při výběru preferujte potraviny v biokvalitě, které mají obvykle vyšší obsah účinných látek, a neobsahují zbytky antibiotik, pesticidů, herbicidů, konzervantů a jiných škodlivých přísad. Víte o nějaké superpotravině podporující plodnost, kterou jsme neuvedli? Napište nám do diskuze pod článkem a my seznam aktualizujeme.

Co si ještě o podpoře plodnosti přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva