Sponzorováno

Mandle a zdraví – na cukrovku, hubnutí i jako prevence nemoci srdce 4.89/5 (38)

Mandle odstraňují z těla "špatný" tuk - čistí cévy od cholesterolu...

Mandle odstraňují z těla „špatný“ tuk – čistí cévy od cholesterolu…

Mandle většina z nás používá při pečení nebo slouží jako příležitostnou pochoutku, když nemáme k dispozici nic „lepšího“. Pravda je taková, že tyto oříšky jsou mimořádně přínosné pro lidské zdraví. Ačkoli jsou mandle kalorické, vědecké studie potvrdily, že nezpůsobují přírůstek na hmotnosti. Právě naopak, kvůli vysokému obsahu zdravých tuků v boji s nadváhou pomáhají. Mandlovníku, který připomíná stromy našich meruněk či broskví, se daří v oblastech Itálie, Španělska, Maroka i na Blízkém východě. Již v minulosti byly mandle ceněnou součástí stravy, protože pomáhaly pokrýt denní potřebu bílkovin a zdravých tuků.

Mandle – bohaté zastoupení živin a dalších důležitých látek

30 gramů mandlí obsahuje přibližně 170 kalorií, 6 gramů bílkovin a 15 g tuku (zejména polynenasycených a mononenasycených mastných kyselin), přičemž nasycený tuk představuje pouze 1,5 g. Bohaté je i zastoupení vlákniny, vitamínů E a skupiny B. Pokud trpíte nedostatkem některých minerálů, měli byste vědět, že mandle jsou zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, mědi a zinku. V porovnání s ostatními druhy ořechů jsou jedněmi z nejvýživnějších ořechových plodů.

Mandlemi proti cukrovce a snížení cholesterolu

Vědci z University of Medicine and Dentistry v New Jersey provedli zajímavý pokus. Trval čtyři měsíce a byl zaměřen na lidi, jejichž stav byl označen jako prediabetes (stádium, při kterém nejsou splněny všechny diagnostické kritéria pro cukrovku). Během této doby podávali 65-ti účastníkům pokusu přibližně 57 gramů mandlí denně. Jaký byl výsledek? U skupiny s „mandlovým“ menu se zlepšila citlivost na inzulín a nastalo i snížení hladiny LDL cholesterolu. Pokud máte podobný problém, zařiďte, aby 20% z vašeho denního energetického příjmu tvořily právě mandle (cca 60 až 80 g).

Potřebujete zhubnout? Tuky a vláknina v mandlích pomohou!

Nezpochybnitelným faktem je, že zdravý tuk pomáhá nejen udržet hmotnost, ale i zhubnout. Podle odborníků rozumná konzumace mandlí (i ostatních ořechů) poskytuje tělu dostatek prospěšných zdravých tuků eliminujících chuť na jídlo a přejídání, bílkovin důležitých pro svaly a vlákniny, která ovlivňuje pocit sytosti. Podle nejnovějších studií jsou mandle zdrojem prebiotik, které prospívají střevní mikroflóře a posilují imunitu.

Mandle a lidský mozek

Mandle obsahují množství živin, které jsou potřebné ke správnému fungování mozku. Pokud vás čeká těžká porada či náročná zkouška, přibalte si s sebou pytlík mandlových oříšků. Mandle by neměly chybět ani v jídelníčku nejmenších, protože pozitivně ovlivňují vývin mozku.

Sponzorováno

Mandle a krevní tlak

Mandle jsou bohaté na draslík, který má kromě jiných funkcí schopnost regulovat krevní tlak. Navíc obsahují minimální množství sodíku, který naopak negativně ovlivňuje tlak krve.

Unikátní obsah významného antioxidantu – vitaminu E

Dennodenně je člověk vystaven škodlivému vlivu volných radikálů, které způsobují nejrůznější zdravotní problémy. Proto stále důležitější roli hrají antioxidanty. 100 gramů mandlí pokryje až 170 procent denní potřeby vitamínu E, nezbytného pro buňky, sliznice i kůži.

Kdy s mandlemi opatrně?

Pravdou je, že ani mandle nejsou dokonalými ořechy. Nacházejí se v nich látky, které způsobují krystalizaci. Z tohoto důvodu by je neměli jíst ti, kteří mají problémy se žlučníkem či ledvinami. Velmi důležité z hlediska výživy je zjistit, kdy jsou mandle čerstvé a pro zdraví přínosné. Pokud je mandle po překrojení uvnitř žlutá, je nevhodná ke konzumaci. Střed mandlových oříšků by měl být bílý. Ideálně jsou mandle samozřejmě nesolené.

Účinky mandlí na zdraví

 • Podporují trávení
 • Zlepšují pravidelné vyprazdňování
 • Zasytí na delší dobu
 • Eliminují rapidně změny glykemického indexu
 • Prevence před Diabetes
 • Normalizují hladinu cukru v krvi
 • Odstraňují z těla „špatný“ tuk – čistí cévy od cholesterolu
 • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
 • Pomáhají odkyselovat organismus
 • Zklidňují nervový systém – uvolňují od působení stresu
 • Podporují funkci mozku a soustředěnost
 • Vhodné během bezrizikového těhotenství

Co mandle a hubnutí?

Ořechy mandle jsou výbornou pomůckou při zdravém hubnutí. Sice jejich polovina energetické hodnoty jsou tuky, ale jsou to dobré tuky nenasycené, které zlepšují celkové zdraví člověka a přirozeně zvyšují imunitu, dobré trávení a mohou pomoci v hubnutí. Tato vysoce kalorická potravina je zdravá a pokud dodržíte doporučenou denní dávku, tak nemůžete přibrat! Právě naopak, podpoříte si hubnutí. Nezapomínejte však na zdravé a pravidelné stravování, dostatečný pitný režim a cílenou pohybovou aktivitu. Denně přijměte kolem 26-30 gramů ořechů mandlí a můžete si tak vylepšit a urychlit své hubnutí.

Pravidelnou konzumací mandlí víte hravě předejít cukrovce druhého typu, obezitě a můžete se preventivně uchránit i od kardiovaskulárních onemocnění.

A co si dalšího přečíst o mandlích?

VIDEO: Mandlové mléko a mandlová vláknina

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva