Sponzorováno

Mýty u superpotravinách – nevěřte jednoduše všemu 4.75/5 (8)

Mýty u superpotravináchSuperpotraviny jsou opravdu super, to není mýtus. Ale není pravda vše, co se říká, nebo co se píše. O těchto skvělých potravinách jste již určitě slyšeli nebo četli. Víte však, co jsou mýty a co je pravda? Připravili jsme pro vás malý přehled – hned budete o kousek chytřejší ;)

Mýty o superpotravinách

Mýtus 1 – kapusta je nejvýživnější

Mýtus: Kapustové listy jsou nejvýživnější z veškeré zelené listové zeleniny.

Pravda: Ve skutečnosti jsou špenát, římský salát, petrželová nať a mangold mnohem zdravější, výživnější. Netvrdíme však, že kapusta je špatná, vždyť obsahuje poměrně vysoké procento vitamínů A, C, E, K a vlákniny. Takže jezte všechny. Jsou super.

Mýtus 2 – mražené borůvky jsou horší

Mýtus: Mražené borůvky mají méně živin než čerstvé.

Pravda: Co se týče výživové hodnoty, jsou na tom úplně stejně – mají nejvyšší podíl antioxidantů z veškerého ovoce. Jeden hrnek borůvek odpovídá čtvrtině doporučené denní dávky vitamínu C, který pomáhá při prevenci i léčbě kardiovaskulárních onemocnění. A to ať už jsou borůvky mražené nebo čerstvé.

Mýtus 3 – význam názvu Chia

Mýtus: „Chia“ znamená v mayštine „síla“.

Pravda: Tento překlad je opravdu přesný. Semínka chia jsou k prasknutí plné hořčíku, manganu a fosforu, které jsou skvělé pro silné kosti.

Mýtus 4 – kde jsou sbírány mořské řasy

Mýtus: Sušené mořské řasy jsou sbírány na pobřeží.

Sponzorováno

Pravda: V kuchyni nejčastěji využívaný druh wakame se pěstuje na speciálních farmách a nesbírá se v moři, kde by se mohl kontaminovat. Tato řasa obsahuje stejné omega-3 mastné kyseliny, jaké najdeme i v rybím oleji. Obsahuje i jód, potřebný na správnou funkci štítné žlázy.

Mýtus 5 – avokádo je nezdravé, je totiž velmi tučné a plné tuku

Mýtus: Avokádo je nezdravé, protože obsahuje příliš mnoho tuku.

Pravda: Ano, obsahuje hodně tuku, ale tuku, který je zdraví prospěšný. Oleje v avokádu podporují HDL, tedy lidově řečeno dobrý cholesterol v krvi. Ten napomáhá například při hubnutí. Dalším zajímavým faktem je, že avokádo obsahuje více draslíku než banán. To se málo ví.

Mýtus 6 – spirulina je toxická řasa

Mýtus: Spirulina toxická řasa rostoucí v bažinách.

Pravda: Ano, spirulina je druh řasy, ale je pouze vzdáleně příbuzná své toxické sestřenici. Užívá se ve formě tablet nebo prášku v množství 5 g na den. Pomáhat by měla při hubnutí a v boji s vysokým cholesterolem a cukrovkou.

Mýtus 7 – lněná semínka jsou nejlepší zdroj mastných kyselin

Mýtus: Lněné semena jsou nejlepším způsobem, jak vegetariáni mohou doplnit denní dávku mastných kyselin.

Pravda: Stejně vhodnými „doplňovači“ mastných kyselin jsou i vlašské ořechy, olivový olej a semínka chia. Dvě 2 PL lněných semen doplní doporučenou denní dávku omega-3 mastných kyselin na celých 100%.

Sponzorováno

TIP: Mrkněte na seznam 23 TOP zajímavých superpotravin

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články