Sponzorováno

Rybí tuk (olej) a jeho účinky – proč si ho dát? 4.82/5 (34)

Rybí tuk (olej) a jeho účinky - proč si ho dát?Rybí tuk je jedním z výživových doplňků, který by neměl chybět v jídelníčku sportovce, ale ani běžného člověka. Podílí se na budování svalové hmoty, podporuje sportovní výkon, snižuje riziko zranění a vůbec, je prevencí řady onemocnění. Co ještě umí? Přečtěte si tento článek a třeba na rybí tuk dostanete chuť ;)

Je plný omega 3

Rybí tuk je známý a pro naše tělo prospěšný zejména kvůli vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin, které pozitivně ovlivňují například zdraví kardiovaskulárního systému, chrání před rakovinou, zlepšují činnost mozku a stav pokožky. Jsou v něm také zastoupeny i důležité vitamíny A, D a E.

Výhody z konzumace rybího oleje

Rybí olej je plný výživných látek, které pomáhají lidskému tělu při řešení mnoha zdravotních problémů. Rybí olej se vyplatí konzumovat, protože:

 • podporuje zdraví kardiovaskulárního systému, konkrétně snižuje riziko vzniku srdečních chorob a kladně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi
 • je prevencí aterosklerózy, artritidy a revmatismu
 • několik vědeckých studií naznačilo, že je nápomocný při shazování přebytečných kilogramů
 • díky obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin posiluje celkovou obranyschopnost organizmu
 • pozitivně ovlivňuje duševní rozpoložení člověka (bojuje proti úzkosti, depresi, strachu, stresu apod.)
 • prospívá zraku, který se s přibývajícím věkem zhoršuje a je prevencí některých očních onemocnění
 • nenasycené mastné kyseliny udržují mozek v dobré kondici
 • je jedním z prostředků, jak se zbavit nebo eliminovat kožní problémy (suchá pleť, akné, lupénka, vyrážky, ekzémy)
 • prospívá těhotným ženám a jejich nenarozeným dětem, protože rybí olej se podílí na správném vývoji dítěte
 • podle některých vědeckých výzkumů zvyšuje kvalitu spermií u mužů
 • stimuluje růst vlasů a dodává jim lesk
 • zlepšuje krevní oběh, tedy je stvořen pro lidí majících problémy s křečovými žilami
 • je důležitým doplňkem pro sportovce, protože podporuje výkon, chrání před zraněními a pomáhá budovat svalovou hmotu

Co byste měli vědět?

Rybí olej je dostupný v tekuté formě, ale i ve formě dražé či kapslí, které jsou praktické na užívání. Při koupi rybího oleje je třeba dbát především na kvalitu a samozřejmě důsledně dodržovat dávkování, aby nedošlo k nepříjemným vedlejším účinkům.

Jak zajistit co nejlepší stravitelnost rybího tuku? Užívejte ho během jídla nebo krátce po jídle. To má i další výhodu: rybí olej napomůže lepšímu vstřebání vitaminů rozpustných v tucích, které obsahuje přijímané jídlo.

Sponzorováno

Jak rybí olej konzumovat?

Rybí olej se nám všem asi spojuje s nepříliš vábivým zápachem. Přece jen ryby jsou ryby. A hltat rybinou páchnoucí olej zřejmě nepatří na seznam oblíbených činností člověka. Dnes se však dají koupit různé druhy rybího oleje jen s minimálním nebo žádným zápachem.

U nás zpravidla nemáme stravu až tak bohatou na kvalitní ryby jako makrely, lososy či čerství tuňáci. Konzervované ryby nemají ani zdaleka takový vysoký obsah vzácných omega-3 mastných kyselin a navíc bývá v těchto konzervách také mnoho soli a často i jiných příměsí. Abychom si zajistili dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, je lepší sáhnout po výživových doplňcích. Dnes jich je na trhu nepočítaně a dostat možná rybí olej tekutý nebo v tobolkách.

Dá se koupit rybí olej určený pro děti, budoucí maminky, pro starší lidi a podobně. Často bývá doplněn o některé vitaminy a minerály (nejčastěji vitamin B12 nebo kyselinu listovou či vápník).
Vybírat si je potřeba podle toho, v jaké formě se vám lépe rybí tuk konzumuje. Někdo upřednostňuje spolknutí tabletky, jiní zase raději trochu oleje na lžičce. V nabídce jsou čadto tabletky i tekutý rybí olej s různými příchutěmi, takže se nemusíte bát odporného rybího zápachu. Tyto výrobky se většinou dají koupit v lékárnách, ale i v některých jiných obchodech, případně na internetu v e-shopech, které se specializují na zdravou výživu.

Dejte pozor na toxické látky

Jedním z velkých problémů dnešní doby jsou toxické látky (těžké kovy a dioxiny) v rybách. Ty se právě akumulují v tuku tučných ryb. Při výběru rybího oleje jako doplňku stravy je proto velmi důležité zajímat se o kvalitu výrobku z pohledu obsahu možných toxických látek (zvláště to platí u dětí, těhotných žen či kojících žen).

Dobré také je, pokud výrobek neobsahuje žádné konzervační látky a další škodlivé aditiva. Někteří výrobci deklarují čistotu svých produktů speciálními certifikáty. Je dobré pozjisťovat si před koupí konkrétního výrobku co nejvíce informací o něm ao výrobci a zajímat se právě o záruku čistoty rybího oleje.

Pro děti se doporučuje více tekutý rybí olej, jelikož je lépe vstřebatelný a do určitého věku děti nedokážou polykat pilulky. Vhodný je zejména rybí olej s různými přírodními ovocnými příchutěmi, co prorazí rybí zápach a bude tak pro děti lákavější.

Co říci na závěr?

Rybí olej je tedy opravdu vhodným výživovým doplňkem. Tobolky ani tekutý rybí olej přitom nepatří k nejdražším doplňkům stravy, takže si je může dovolit snad každý. Pokud jste ještě nezačali s jeho užíváním, možná je nyní ten správný čas ověřit si na vlastní kůži pozitivní účinky rybího oleje. Ne nadarmo nás naše mámy a babičky nutily kdysi konzumovat tento rybinou páchnoucí, zato však velmi cenný, přírodní lék.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem rybího tuku? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si také přečíst o rybím oleji?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Rybí tuk (olej) a jeho účinky – proč si ho dát?”

  1. Hana napsal:

   Jelikož ryby nejíme tak často, jak by bylo potřeba, oblíbili jsme si u nás v rodině Maxicor…tedy omega 3 mastné kyseliny z mořských ryb v jediné tabletce. U dětí je rybí olej důležitý pro správný vývoj mozku, zraku…babičce zas pomáhá snižovat cholesterol.

  2. Zuzaniela napsal:

   Rybí tuk si z dětství pamatuju jako něco ošklivého, co mi pořád vnucovala babička, a asi i kvůli tomu jsem dlouho vůnec nemohla jíst mořské ryby. Dnes si sem tam dám, ale jen čerstvé, takže u moře. Když jsem doma, tak řeším přísun Omega3 MaxiCorem, který obsahuje výtažek z mořských ryb.

  3. Pavlína napsal:

   Rybí olej užíváme již léta, nicméně pro naše malé dítě byl vždy překážkou zápach, nyní jsme spokojeni s norským Pure Arctic Oil od EQology, není cítit rybinou, má vysoké EPA i DHA a nízký totox.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva