Sponzorováno

Fytoestrogeny v potravinách – co to je a proč jsou důležité? 4.81/5 (36)

  • Fytoestrogeny jsou přírodní rostlinné sloučeniny, které svým chemickým složením a funkcí připomínají estrogeny, což jsou ženské pohlavní hormony.
  • Nacházejí se v různých potravinách, zejména v rostlinných zdrojích, jako jsou sója, luštěniny, celozrnné produkty, ovoce a zelenina. Mezi nejznámější typy fytoestrogenů patří isoflavony, lignany a kumestany.
  • Fytoestrogeny mohou napodobovat nebo blokovat účinky estrogenu v těle, což může pomoci regulovat hormonální hladiny. To je zvláště užitečné pro ženy během menopauzy, kdy klesají hladiny přírodních estrogenů.

Soja patří mezi velký zdroj fytoestrogenů...

Soja patří mezi velký zdroj fytoestrogenů…

Fytoestrogeny (FE) jsou svou chemickou stavbou a strukturou blízké ženskému pohlavnímu hormonu, estrogenu. Působí dokonce také obdobně, jen v podstatně slabší intenzitě. Přirozeným zdrojem fytoestrogenů jsou luštěniny, sója, nebo některá semena. Konzumace fytoestrogenů vytváří účinnou bariéru před vznikem mnoha onkologických onemocnění. Především ženám radí odborníci konzumovat potravu bohatou na tyto látky. Týká se to především žen po menopauze.

Fytoestrogeny jsou rostlinné estrogeny, které se vážou na estrogenní receptory u lidí, což má efekt na hormony v těle. Když se vážou na estrogenní receptory, mohou buď podporovat nebo omezovat estrogen, ale chování závisí na množství cirkulujícího estrogenu a na počtu a typu estrogenových receptorů. Fytoestrogeny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak, příznaky menopauzy, riziko vzniku některých druhů rakoviny a riziko osteoporózy.

Estrogeny vs. fytoestrogeny

Základní nedorozumění kolem fytoestrogenů vzniká z nesprávné úvahy, že fytoestrogeny působí na organismus stejně jako estrogeny a tedy, pokud konzumujeme pravidelně potraviny s vysokým obsahem FE, vystavujeme se zcela stejným rizikům jako kdybychom užívali estrogeny. Častým argumentem odpůrců sóji je i tvrzení, že v jednom zrníčka sóji se nachází tolik estrogenů jako v jedné antikoncepční tabletě. Toto má zastrašit a vyvolat paniku. Ale pojďme dál s touto úvahou. Pokud by v jednom zrníčku sóji bylo tolik estrogenů jako v jedné antikoncepční tabletce, tak proč se sója neujala jako nejlevnější forma antikoncepce? Stačí přidat trochu progesteronu a máme revoluční a levné řešení proti nežádoucímu otěhotnění. Zatím se však tohoto byznys nápadu nikdo neujal. Naštěstí. Nefungoval by.

Jaký je tedy rozdíl?

Důkazem rozdílu mezi účinkem estrogenů a fytoestrogenů je mimo jiné i fakt, že fytoestrogeny na rozdíl od estrogenů nemají žádný vliv na vaginální maturační index (nelekněte se názvu, tento parametr jednoduše měří „estrogenní účinek“). Na druhé straně stejně spolehlivě jako estrogeny i fytoestrogeny prokazatelně ulevují od menopauzálních obtíží (návaly horka apod.) a zlepšují endoteliální funkci cév (což je významný faktor ve smyslu kardiovaskulárního zdraví). Obecně tedy lze říci, že fytoestrogeny někdy účinek estrogenů podporují jindy ho mohou dokonce blokovat). Podstatné je, že populace dennodenně konzumující sóju a sójové produkty (a není pravda, že pouze fermentované) se těší výbornému zdraví a ani náhodou neumírají na rakovinu či jiné civilizační choroby tak často jako v zemích, kde je konzumace sóji na nízké úrovni. Na tento nejpodstatnější argument se často zapomíná.

Zdroje fytoestrogenů

Fytoestrogeny jsou v ještě větší míře zastoupeny v sezamovém či lněném semenu a nacházejí se i v mnoha jiných potravinách. Najdete je v ovesných otrubách, rýži, brokolici či česneku. A teď se podržte: ve víně a v pivu jsou fytoestrogeny také.

Věřte či nevěřte, fytoestrogenů se opravdu bát nemusíte. Významné medicínské instituce jejich přirozené zdroje včetně sóji považují za bezpečné a využitelné tak v úlevě od příznaků menopauzy jakož i v prevenci rakoviny.

Sponzorováno

Třídy fytoestrogenů

Třídy fytoestrogenů jsou isoflavony, lignany a kumestany. Isoflavony, konkrétně genistein a daidzein, mají největší vlastnosti estrogenu a nacházejí se v luštěninách, jako je sója, cizrna, jetel, čočka a fazole. Lignany se nacházejí ve lněných semínkách, čočce, celých zrnech, fazolích, jahodách, ovoci a zelenině. Kumestany se nacházejí v klíčkových rostlinách. Fytoestrogeny, především isoflavony jsou k dispozici také v zpracovaných a balených potravinách a kojeneckých sójových recepturách. Často se používají jako konzervační prostředek.

Fytoestrogeny a jejich vliv na prsní tkáň

Fytoestrogeny léčí různé zdravotní potíže a ovlivňují prsní tkáň. Existují tvrzení, že fytoestrogeny mohou zvyšovat vývoj prsů, ale větší výzkum zjišťuje, jaký efekt mají fytoestrogeny na rakovinu prsu.

Protože fytoestrogeny napodobují estrogen, otázkou je, jaký mají vliv na lidské hormony. Jak fytoestrogeny ovlivňují prsní tkáň je oblast mnoha spekulací, zejména v oblastech, jako je rakovina prsu a zvětšení prsou. Fytoestrogeny mají největší vliv na prsní tkáň, kdy dochází k expozici před pubertou. Existuje souvislost mezi vysokým příjmem sóji brzy v životě a zvýšenou hustotou prsní tkáně.

Zvětšení ňader pomocí fytoestrogenů?

Fytoestrogeny mohou zvýšit velikost prsou. Studie potvrdily, že expozice genisteinu u kojenců krmených sójovou formulí vyvolává estrogenní změny v obou reprodukčních a nereprodukčných orgánech. Další studie ukázaly, že děti krmené sójovou formulí měli nárůst ve vývoji prsů v druhém roce života, což naznačuje, že fytoestrogeny přispívají k udržování infantilní prsní tkáně. Tyto studie odrážejí infantilní expozici sóji v extrémně vysokých hodnotách, ne spotřebitelů snažících se zvýšit velikost prsů. Mnoho kosmetických a doplňkových společností propagují své výrobky na zvýšení velikosti prsů kvůli fytoestrogenům, ale buďte opatrní, než si koupíte tyto produkty.

Fytoestrogeny a rakovina prsu

Celkově, fytoestrogeny mají ochranný účinek proti rakovině prsu, ale výzkum ukázal, že v některých případech mohou vyvolat vývoj nádoru. V premenopauze, fytoestrogeny chrání prsy proti rakovině, když hladina estrogenů je vysoká, ale podporují růst rakovinných buněk pro období po menopauze, kdy hladina estrogenu je nízká. Tato studie také ukázala, že vyšší hladiny izoflavónového genisteinu, zpomaluje vývoj nádorových buněk, chrání proti rakovině prsu.

Zdroje fytoestrogenů

Největší zdroje jsou zejména tyto:

Kdo by tedy měl fytoestrogeny užívat?

Na fytoestrogeny by se měly zaměřit:

  • Ženy v premenopauzálním věku (tj. v přechodu), které si chtějí aktivně vychutnat další léta zralé dospělosti a preventivně se vyhnout zdravotním komplikacím.
  • Dále fertilní (plodné) ženy, u kterých se projevují zdravotní problémy navozené estrogenovou dominancí.
  • Těhotné a kojící matky by případné užití měly konzultovat s odborným lékařem.
  • Ženy, které prodělaly nebo prodělávají některé závažné onemocnění související s přechodem, by měly tento produkt pravidelně užívat, případně i s farmakologickou léčbou a s dalšími přírodními léčivými prostředky.
  • Zní to paradoxně, ale z užívání mohou mít prospěch i muži. Především ti, kteří se léčí na benigní zvětšení prostaty a ti kteří se léčí nebo prodělali léčbu karcinomu prostaty.

Shrnu to

Fytoestrogeny mohou mít pozitivní vliv na zdraví, zejména pokud jsou součástí vyvážené stravy. Je důležité si uvědomit, že jejich účinky mohou být individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu, genetice a dalších faktorech.

Sponzorováno

Konzumace potravin bohatých na fytoestrogeny může být prospěšná, ale vždy je dobré se poradit s odborníkem na výživu nebo lékařem, zejména pokud máte specifické zdravotní potřeby nebo obavy.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva