Sponzorováno

Potraviny na plodnost – těchto 8 potravin jezte! 4.8/5 (15)

Vlašské ořechy podporují plodnost mužů i žen...

Vlašské ořechy podporují plodnost mužů i žen…

Snažíte se otěhotnět již několik měsíců nebo jste se jen nyní rozhodli pro tento velký krok? Přidáním některých potravin do svého jídelníčku zvýšíte svoji plodnost a šanci na zdravé dítě.

1. Na talíři nesmí chybět vejce

Vejce jsou nejen výborným zdrojem bílkovin, ale obsahují i ​​cholin (vitamin B8). Nejen, že pozitivně působí na vajíčka ženy, ale také odstraňuje podrážděnost a náladovost. Vitamín se v takovém případě doporučuje dostávat do těla prostřednictvím jídel (ne ve formě tablet). Kromě vajec ho najdete i v rybách, jablkách, ořeších nebo v obilných klíčcích.
 

2. Plnotučné mléko – ano, ale s mírou

Tento druh mléka je pro ženu důležitý kvůli vysokému obsahu vápníku, který hraje klíčovou roli při „zdravé plodnosti“. Obzvláště je plnotučné mléko výhodné pro ženy, které mají problémy s ovulací. Doporučuje se pít jen jeden sklenici denně, aby nedošlo k nárůstu hmotnosti ženy v důsledku většího obsahu tuku (přibývání na váze má negativní vliv na plodnost).
 

3. Ústřice nejsou jen afrodiziakum

Význam těchto plodin spočívá v jejich bohatém obsahu zinku. Nedostatek zinku může ve skutečnosti zpomalit produkci ženských vajíček a vyvolává problémy s menstruačním cyklem.
V jakých potravin ještě najdete vysoký obsah této látky? Vejce, ryby, sýry, ořechy, luštěniny a další. V ústřicích najdete však zinku velmi mnoho. Takže si je sem tam dejte.
 

4. Bez bílkovin to nejde!

Bílkoviny, nazývané i „stavební kameny života“, musí být nezbytnou součástí vaší stravy, pokud se snažíte otěhotnět. Přirozené libové maso – krůtí, kuřecí nebo hovězí – může zvýšit vaši hladinu železa v těle. Studie totiž ukázaly, že ženy s vyšší úrovní železa jsou plodnější než ženy, kterým daná živina chybí.
 

5. Žluté a oranžové potraviny

Plodiny jako mrkev, sladké brambory a meloun jsou bohaté na beta-karoten, který pomáhá vyrovnávat hormony a je výbornou prevencí proti potratům.
 

6. Banány

Banány jsou vynikajícím zdrojem vitamínu B6, který také dokáže regulovat hormony v té správné míře. Nedostatek tohoto vitamínu se spojuje s nepravidelným menstruačním cyklem, který může způsobovat nesprávný vývoj spermií a vajec.

7. Cereálie (kvalitní)

Nedocenitelným pomocníkem při povzbuzení ženské plodnosti jsou cereálie. Ty představují nejen vynikající zdroj energie, ale především obsahují velké množství vitaminů B a E, které jsou klíčové pro buněčnou reprodukci, hormonální rovnováhu a tedy i tvorbu zdravých vajíček.

Sponzorováno

8. Vlašské ořechy a mandle

Hrstka vlašských ořechů denně zajistí mužům podle UCLA lepší vitalitu, pohyblivost a morfologii spermií. Muži i ženy si jimi doplní zdraví prospěšné omega 3-mastné kyseliny, vitamin E navíc přispívá ke zdraví ženského endometria. Zásoby vitaminu E můžete doplnit také zobáním mandlí, ideálně neloupaných a nepražených.
 

Kterým potravinám je dobré se vyhnout?

  • Některé mořské plody nebo ryby (steak ze žraloka nebo tuňáka) – obsahují vysokou hladinu rtuti, která je spojena s neplodností
  • Alkohol
  • Nápoje obsahující kofein
  • Určitě nekuřte!

Stejně jako vhodné jídlo může plodnost podpořit, nevhodné potraviny mají na schopnost zplodit potomka výrazně negativní dopad. Skutečným zabijákem ženské plodnosti je alkohol. Podle dosud provedených výzkumů stačí i pravidelná konzumace malého množství alkoholických nápojů a plodnost ženy může být snížena až o padesát procent.

Stejně tak by měly ženy, které si přejí otěhotnět, snížit konzumaci kávy. Příliš velký příjem kofeinu totiž negativně ovlivňuje plodnost a v poslední době se objevují i hypotézy, že kofein souvisí se zvýšeným rizikem potratů v raném stádiu těhotenství. V době, kdy se snažíte o dítě nebo jste těhotná, by vaše konzumace kávy neměla přesáhnout dva šálky za den.

TIP: Mrkněte na superpotraviny podporující plodnost

Hlídejte si váhu

Příliš nízká, nebo naopak vysoká váha u žen způsobuje nepravidelnosti cyklu a ovulace. Vaječníky a tukové buňky produkují estrogen, který dále ovlivňuje ovulaci. Pokud je žena příliš hubená, její tělo nemusí produkovat dostatek estrogenu, a ovulace tak může úplně vymizet. Při obezitě je produkce estrogenu zase moc velká.

Co číst dále?

VIDEO: Pravda o (ne)plodnosti

Sponzorováno

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva