Pesticidy v potravinách – kde je jich nejvíce a jak vás ohrožují? 4.53/5 (30)

Sponzorováno

Pesticidy z pohledu zdraví? Jsou nebezpečné.

Pesticidy z pohledu zdraví? Jsou nebezpečné.

Také milujete čerstvě utržené jablko? A to jakékoliv? Šťavnaté, červené jablko odrůdy Gala nebo zelené jablko Granny Smith, vaše chuťové pohárky explodují doslova u každého kousnutí. Nejen, že jsou jablka výborné, chutné ovoce, ale jsou také plné nezbytných vitamínů a minerálů, které vaše tělo prostě potřebuje. Oblíbené rčení praví: „jedno jablko denně je lepší než sto doktorů“. A má svým způsobem pravdu. Je to opravdu velmi zdravé ovoce.

Přesto, přemýšleli jste někdy nad následující otázkou?

Mnoho druhů ovoce, jako jsou třeba i jablka, je postříkáno pesticidy. Kvůli hmyzu. Ale pokud pesticidy mohou zabíjet hmyz, jsou potenciálním nebezpečím pro naše tělo a životní prostředí?

To nás povzbudilo k tomu, abychom se této otázce věnovali v tomto článku. Je nebezpečí pesticidů reálné? Čtěte dál, možná budete překvapeni.

Proč se vlastně pesticidy používají?

Jak víte, většina ovoce a zeleniny je pěstována na různých farmách. A na farmách na pěstované plodiny útočí různé nešvary, hmyz, plíseň, různé nemoci, škůdci a tak. Farmáři si nemohou dovolit ztrácet plodiny kvůli otravnému hmyzu, takže někteří zemědělci používají chemikálie, pesticidy, které odpuzují hmyz (nebo drží nemoci dále od jejich plodin). Pesticidy mohou zabránit šíření chorob, takže používání pesticidů logicky snižuje riziko ztráty plodin (a tím i finančních výnosů).

Teď někteří z vás možná přemýšlejí: „Jsou na biopotravinách také používány pesticidy?“. Odpověď je ano, ale tyto pesticidy pocházejí z přírodních zdrojů, jako jsou některé druhy rostlin, a nepoužívají se syntetické pesticidy. Ekologičtí zemědělci mají také tendenci stříkat méně pesticidů na jejich produkci (dobře, jak kdo). A konečně, pokud je výrobek certifikován ekologicky, musí se řídit národními normami.

Pesticidy však nepoužívají jen zemědělci, ale nacházejí se třeba i u vás doma. Používáte v létě spreje na odpuzující hmyz, abyste se vyhýbali pokousání hmyzem? Nu, hmyzí repelenty často obsahují pesticid DEET. Pokud máte dřevěnou podlahu na svém domě, pak pravděpodobně obsahuje pesticid CCA (Chromated Copper Arsenate), který pomáhá při zachování dřeva tak, aby se nerozkládalo. Některé další běžné produkty také obsahují pesticidy: některé druhy barvy a dokonce i několik bazénových chemikálií. Máte-li trávník, můžete používat pesticidy nebo herbicidy, abyste zabránili růstu plevele. Některé pesticidy se používají také na jiná zvířata kromě hmyzu, jako jsou nežádoucí hlodavci (rodenticidy). Takže abychom to shrnuli, pesticidy najdete na mnoha místech kolem nás (i tam, kde to úplně nečekáte).

Pesticidy a životní prostředí

Přestože jsou pesticidy postřikovány na plodiny či půdu, mohou se celkem snadno dostat do vodního zdroje, jako je řeka nebo rybníček v okolí postřiku. Pokud se voda kontaminuje chemikáliemi, mnoho ryb a jiných zvířat může zemřít a onemocnět. To může znevážit celý ekosystém mimo tradiční rovnováhu.

Pesticidy mohou také ovlivňovat podzemní vody procesem známým jako leeching. Mnoho lidí je závislých na podzemní vodě kvůli zásobování pitím, avšak pokud je v nich voda s pesticidy, je to nehygienické a škodlivé pro lidi – k pití i k jakémukoliv jinému užívání.

Dalším způsobem, jakým se pesticidy mohou šířit a způsobit potenciální škodu, je volatilizace. K tomuto znečištění dochází, když se pesticid po stříkání změní na plyn nebo páru, což mu umožní cestovat vzduchem a pak opět klesnout na různé části země. To může být škodlivé pro divokou zvěř, ale i pro lidi. Někteří vědci dokonce věří, že pesticid atrazin, způsobuje reprodukční problémy žab.

Proč jsou pesticidy tak škodlivé pro lidské zdraví?

Pesticidy jsou nejen nebezpečné pro životní prostředí, ale jsou také nebezpečné pro zdraví člověka. Pesticidy jsou uloženy ve vašem tlustém střevě, kde pomalu, ale jistě škodí tělu. Možná si to neuvědomujete, ale když sníte takto ošetřené jablko, sníte mnoho různých pesticidů, kterým byly jablka stříkána. Dokonce i když si umyjete kus ovoce, jako je jablko, stále je v něm mnoho pesticidů – mohly se dostat do ovoce nebo zeleniny. Jahody, jablka, mrkev, celer, špenát, hrozny, jablka, okurky jsou jen některé druhy potravin, které byste neměli jíst, pokud nejsou organické a dobře umyté.

Sponzorováno

Po nesčetných studiích byly pesticidy spojeny s rakovinou, Alzheimerovou chorobou, ADHD a dokonce s vrozenými vadami. Pesticidy mají také potenciál poškozovat nervový systém, reprodukční systém a endokrinní systém. Pesticidy mohou být dokonce velmi škodlivé pro plody, protože chemické látky mohou během těhotenství projít z matky na dítě. Ačkoli jeden kus ovoce s pesticidy vás zcela jistě nezabije, pokud se ve vašem těle budou dlouho kumulovat, může to být potenciálně škodlivé pro vaše zdraví.

Nejlepší je samozřejmě si pěstovat ovoce a zeleninu na svém dvorku. Tam sami nejlíp víte, co používáte. Ale to samozřejmě není umožněno každému.

Největší hrozba pesticidů? Těchto 5 věcí

Zde je 5 nejvíce škodlivých účinků pesticidů.

1. Rakovina

Obávaná diagnóza rakoviny byla spojena ve více než 260 studiích na celém světě s agrochemikáliemi. Horší je, že vědci spojili pesticidy s několika druhy rakoviny, včetně onemocnění prsu, prostaty, mozku, kostí, štítné žlázy, tlustého střeva, jater, plic a dalších. Někteří vědci zjistili, že „u těch, kteří žili ve vzdálenosti 500 metrů od míst, kde byl aplikován methylbromid, captan a osm dalších organokovových pesticidů, se zjistilo, že pravděpodobně měli větší riziko rakoviny prostaty.

Bylo zjištěno, že dokonce i nepřímé vystavení, například prostřednictvím rodičovského užívání, postihuje děti.

2. Obezita a diabetes

Vzhledem k tomu, že pesticidy jsou také spojeny s obezitou, je logické, že jsou spojeny i s cukrovkou, ve které často hraje roli obezita. Někteří vědci zjistili vyšší výskyt obezity u účastníků s vysokou koncentrací pesticidů v moči známou jako 2,5-dichlorfenol (2,5-DCP). Je důležité poznamenat, že 2,5-DCP je jedním z nejrozšířenějších pesticidů na světě.

3. Parkinsonova choroba

Dlouhodobá expozice herbicidům a pesticidům byla spojena ve více než 60 studiích s Parkinsonovou chorobou.

4. Neplodnost a vrozené vady

Jedním z nejznámějších negativních účinků pesticidů je zjištěný vliv na neplodnost jako důsledek expozice těmto agrochemikáliím. Atrazin – zabiják plevelů používaný v zemědělství i na golfových hřištích, který byl nalezen v kohoutkové vodě – může být částečně zodpovědný za stoupající počet potratů a míru neplodnosti. Pokud jde o muže, jedna studie z roku 2006 označila chlorpyrifos za možného viníka snížené hladiny testosteronu. Tento pesticid se často vyskytuje v jahodových polích i v jablečných a broskvových sadech.

Jiní vědci testovali roundup na dospělých samcích potkanů ​​v koncentračním rozmezí od 1 do 10 000 ppm a zjistili, že během 1 až 48 hodin expozice byly testikulární buňky (týkající se varlat) zralých krys buď poškozeny nebo usmrceny.

Vyhněte se pesticidům, když už jste těhotná. Tyto chemikálie jsou odpovědné za způsobení různých vrozených vad. Zpráva ukázala, že nejprodávanější herbicid Roundup narušuje mužské hormony díky hlavní účinné složce – glyfosátu.

5. Autismus a ADHD

Je určitě pravda, že pouze pesticidy nejsou viníky autismu, ale mohou být součástí rovnice. Přední vědci připisují vinu insekticidům vystaveným matce během těhotenství, stejně jako dítěti v raných letech. Jedna Harvardská studie z roku 2010 obviňuje organofosfátové pesticidy, které se vyskytují v moči dětí, z ADHD.

Jaký je nejlepší způsob, jak se vyhnout expozici pesticidů a pesticidům v potravinách? Nepoužívejte pesticidy a nakupujte organické potraviny.

A nakonec malá výzva pro všechny farmáře. Použijte přirozené metody, jak udržet škůdce a plevel daleko od vašeho domova a zahrady.

Co si dále o pesticidech přečíst?

VIDEO: Jak se vyhnout pesticidům v jídle? Radí Jana Hajšlová z VŠCHT

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva