Sponzorováno

Karotenoidy – proč jsou důležité pro naše zdraví? 4.77/5 (31)

Brokolice je dobrým zdrojem luteinu.

Brokolice je dobrým zdrojem luteinu.

Existuje více než 600 různých karotenoidů, které patří mezi izoprenoidyfytochemikálie, které si rostliny tvoří pro své účely (na ochranu, barevnou přitažlivost apod.). Vzhledem k největší podíl ve stravě člověka, je nejlépe prozkoumaných těchto 6 karotenoidů:

 1. alfa-karoten
 2. beta-karoten
 3. beta kryptoxantin
 4. lutein
 5. zeaxantin
 6. lykopen

Alfa-karoten, beta-karoten a beta kryptoxantin

Alfa-karoten, beta-karoten a beta kryptoxantin mají postavení provitamínů A – organizmus je dokáže proměnit na biologicky účinný vitamín A (retinol). Lutein, zeaxanthin a lykopen mají podstatně slabší provitamínovou aktivitu, ale pro lidský organismus to nijak nesnižuje jejich biologickou důležitost. Jsou totiž velmi silnými antioxidanty.

Lutein a zeaxantin

Lutein a zeaxantin se nejvíce koncentrují v čočce, kde brání vzniku šedého zákalu (katarakty) a v buňkách sítnice (sítnice oka), kde podporují tvorbu pigmentu a zlepšují zrakovou ostrost a současně chrání membrány buněk pro oxidací. Tento kombinovaný účinek je považován za významný faktor prevence makulární degenerace, která je z celosvětového hlediska nejčastější příčinou slepoty.

Nejvíce luteinu a zeaxantinu obsahuje: špenát, kapusta, růžičková kapusta, brokolice, kukuřice, zelený hrášek, chřest a zimní oranžová dýně.

Lykopen

Lykopen je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který dokáže chránit nejen buněčné membrány před ničivým vlivem volných radikálů, ale i „špatný“ LDL před oxidací. LDL se totiž stává pro vás „špatným“ tehdy, když ho zasáhnou volné radikály a zoxiduje. Lykopen v koordinaci s vitamínem C a E brání této chemické degeneraci LDL částic a proto je považován za silnou ochranu před aterosklerózou, infarktem a mozkovou porážkou.

Zajímavost: lykopen z rajčat a ostatních potravin bohatých na lykopen, chrání muže před rakovinou prostaty. Lykopen se nachází zejména v rajčatech, červeném melounu, červených a růžových grapefruitech a barevných paprikách.

Beta-karoten v tabletách neberte

Beta-karoten je i díky farmaceutickému průmyslu nejznámější karotenoid. Vzniká z něj důležitý vitamin A a patří k nejsilnějším antioxidantům. Má však vlastnost ohně: „Dobrý sluha, zlý pán“. Nebudeme vás tu zatěžovat složitostmi biochemie a fyziologie betakarotenu, zkusíme to stručně zjednodušit:

Sponzorováno

 • beta-karoten se hůře vstřebává ze syrových potravin
 • beta-karoten v přirozené formě (potraviny) obsahuje směs různých izomerů, přičemž se za nejúčinnější proti oxidaci považuje 9-cis izomer
 • beta-karoten v syntetické formě (tablety) obsahuje téměř výhradně izoformou all-trans, které má jinou geometrii jako cis izoformy.

A teď ona zápletka

Přesto, že množství výzkumných prací prokázalo významný pozitivní účinek potravin bohatých na beta-karoten a jiné karotenoidy v prevenci rakoviny plic a prostaty, kardiovaskulárních onemocnění, katarakty, makulární degenerace a při podpoře imunity, užívání syntetických koncentrátů těchto látek (zejména beta-karotenu) se jeví spíše jako rizikové.

Již několik let se například ví, že pokud kuřák užívá syntetický beta-karoten, jeho riziko rakoviny plic je ještě větší, než kdyby betakaroten neužíval. Před pár týdny byly publikovány další výsledky výzkumu: muži, kteří užívají syntetický beta-karoten, nejenže nejsou chráněni před rakovinou prostaty, mají dokonce větší riziko, že pokud je rakovina prostaty postihne, bude agresivnější než kdyby beta-karoten v tabletách neužívali.

Tato „nečekaná“ zjištění mají takové možné vysvětlení: syntetický beta-karoten obsahuje pouze trans formu, která se očividně zpráva v organismu jinak než přirozená směs různých forem beta-karotenu.

Přirozený betakaroten obsahuje i 9-cis formu, která má nejvýznamnější antioxidační a protirakovinný účinek. Nadměrná koncentrace syntetického betakarotenu v organismu se může paradoxně projevit jako „prooxidant“, který podporuje tvorbu volných radikálů (podobně se chová i nadbytek vitaminu C při současné vysoké konzumaci živočišného železa a stresových podmínkách v organismu např. onemocnění).

Je jen málo pravděpodobné, že si takové nebezpečně vysoké koncentrace betakarotenu způsobíte přirozenými potravinami. U tabletek však ano.

Z těchto důvodů považujeme za velmi nevhodné užívat syntetický betakaroten v tabletách. Před letní sezónou opalování je to o to nebezpečnější, že prooxidační účinek megadávek betakarotenu se může kombinovat s oxidačním účinkem UV záření. Výsledkem nebude ochrana před rakovinou kůže, ale její podstatně zvýšené riziko. Před rakovinou kůže vás budou i v létě spolehlivě chránit potraviny bohaté na karotenoidy, pokud je budete užívat podle níže uvedených doporučení a zejména pravidelně.

Rady ohledně potravin a koretonoidů

Přečtěte si několik našich rad ohledně karotenoidů:

 • nejvíce přirozených karotenoidů získáte z potravin, které jsou mírně tepelně upravené dušením, vařením v páře, blanšírováním nebo krátkým vařením v mikrovlnce – vstřebávání karotenoidů se po takové tepelné úpravě zvyšuje několikrát
 • potraviny bohaté na karotenoidy konzumujte vždy alespoň s malým množstvím oleje nebo mletých ořechů a olejnatých semen
 • neužívejte ostrovidky a podobné levné přípravky s obsahem pochybného množství a kvality proklamovaných látek (lutein, zeaxantin, lykopen apod.)
 • nedejte se přemluvit k měření koncentrace karotenoidů v krvi přes kůži, které následně „odhalí potřebu“ užívat drahé speciální preparáty prodávané toutéž firmou, která „revoluční“ měření provádí.
 • neužívejte beta-karoten v tabletách!

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem karotenoidů? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva