Sponzorováno

Syndrom polycystických vaječníků (ovarií), neboli PCOS syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.92/5 (62)

 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je endokrinní porucha, která postihuje ženy v reprodukčním věku. Tento syndrom je charakterizován různými symptomy a změnami v hormonálním systému.
 • Mezi hlavní rysy PCOS patří: Ovulační dysfunkce: U žen s PCOS může docházet k nedostatečné nebo nepravidelné ovulaci, což ztěžuje nebo znemožňuje početí. Hyperandrogenismus: Zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů), jako je testosteron, může vést k různým příznakům, včetně nadměrného ochlupení, akné a změn v hlasu. Struktura vaječníků: Vaječníky mohou obsahovat cysty nebo folikuly, které nepravidelně dozrávají a mohou způsobit zvýšení objemu vaječníků. Insulinová rezistence: Mnoho žen s PCOS má problémy s účinností inzulínu, což může vést k zvýšené hladině cukru v krvi.
 • Další příznaky a doprovodné problémy spojené s PCOS mohou zahrnovat nadváhu, potíže s regulací menstruačního cyklu, bolesti hlavy, únava a problémy s plodností.
 • Přesná příčina PCOS není plně pochopena, ale genetické faktory, hormonální nerovnováha a metabolismus inzulínu hrají pravděpodobně roli v jeho vývoji. Diagnóza je často založena na kombinaci klinických příznaků, hormonálních testů a ultrazvukového vyšetření vaječníků.
 • Léčba PCOS zahrnuje změny životního stylu, léky k regulaci menstruačního cyklu a snížení hormonální nerovnováhy, a v případě potřeby může být přistoupeno k léčbě plodnosti. PCOS je častým problémem, který může ovlivnit životní kvalitu žen, a proto je důležité konzultovat s lékařem pro vhodnou diagnostiku a péči.

Syndrom polycystických vaječníků (ovarií), neboli PCOSSyndrom polycystických vaječníků (někdy bývá označován také jako PCOS, což je anglická zkratka polycystic ovary syndrome) je hormonální porucha relativně běžná u žen v reprodukčním věku (je jednou z nejčastějších endokrinních poruch u žen). Syndrom se vyvíjí od puberty a pohlavního zrání, podle statistických údajů jím trpí 5 až 20% žen v produktivním věku.

Ženy s PCOS mohou mít sníženou (nebo žádnou) menstruaci, prodloužené (nebo žádné) menstruační období nebo nadměrné hladiny mužských hormonů androgenů.

Normální vaječník má rozměry asi 30×20 mm a nachází se na něm několik drobných folikulů, které jsou velké zhruba 6 mm. Při polycystických ovariích jsou vaječníky zvětšené kulovité a na délku mají asi 40 mm. Na povrchu v kůře vaječníku jsou uloženy drobné folikuly, které tvoří jako kdyby náhrdelník. V jednom vaječníku je více než 14 folikulů. Takový vaječník má abnormální produkci hormonů, což vede k poruchám ovulace.

Přesná příčina PCOS není úplně známa. Včasná diagnostika a léčba spolu se snížením hmotnosti mohou snížit riziko dlouhodobých komplikací, jako je diabetes typu 2 a srdeční onemocnění. Syndrom polycystických vaječníků je tedy charakterizovaný zastavením ovulace, nepřítomností menstruace, neplodností a ochlupením na u žen nezvyklých partiích.

Syndrom polycystických vaječníků (ovarií) - ilustrace

Syndrom polycystických vaječníků (ovarií) – ilustrace

 

Symptomy (příznaky) syndromu polycystických vaječníků

Příznaky PCOS se často objevují v době první menstruace během puberty. Někdy se PCOS vyvíjí i později, například v reakci na podstatné zvýšení hmotnosti. Příznaky PCOS se liší. Diagnostika PCOS se provádí, pokud se objeví alespoň dva z těchto příznaků:

 • Nepravidelná menstruační období. Zřídkavá, nepravidelná menstruace nebo prodloužené menstruační cykly jsou nejčastějším příznakem syndromu polycystických vaječníků. Můžete například mít méně než devět menstruačních období ročně či více než 35 dní mezi obdobími.
 • Vysoké úrovně androgenu. Zvýšené hladiny hormonu mužského pohlaví mohou mít za následek fyzické příznaky, jako je výskyt chloupků na obličeji a jinde na tělo (hirsutismus) a příležitostně těžké akné, plešatost mužského typu a i změny ve hlase (budete znít prostě více jako muž).
 • Polycystické vaječníky. Vaše vaječníky mohou být zvětšené a mohou obsahovat více folikulů (dutiny, ve kterých zrají vajíčka). Díky nim nedochází ke správnému dozrátí vajíčka. V důsledku toho pak nemusí vaječníky fungovat.

Poznámka: Příznaky PCOS jsou obvykle závažnější, pokud jste obézní.

Určitě navštivte svého lékaře, pokud máte obavy ze svého menstruačního období, pokud trpíte neplodností nebo pokud máte známky nadměrné hladiny androgenu, jako je zhoršení hirsutismu, akné a plešatost mužského typu.

Příčiny syndromu polycystických vaječníků

Přesná příčina PCOS není známa. Mezi faktory, které mohou hrát roli, patří:

 • Přebytečný inzulín. Inzulin je hormon produkovaný v pankreatu, který umožňuje buňkám používat cukr, primární zdroj energie vašeho těla. Pokud se vaše buňky stávají odolné vůči působení inzulinu, mohou se zvýšit hladiny cukru v krvi a vaše tělo pak může produkovat více inzulínu. Nadbytečný inzulin může zvýšit produkci androgenu, což způsobuje potíže s ovulací.
 • Nízký stupeň zánětu. Na základě stanovení zvýšených koncentrací několika zánětlivých markerů (C-reaktivní protein, interleukin-18, počet leukocytů) lze odvodit, že PCOS je onemocnění spojené s mírným systémovým zánětem. Tento termín se používá k popisu tvorby látek bílkovinných látek v boji proti infekci. Výzkum ukázal, že ženy s PCOS mají typ nízkého stupně zánětu, který stimuluje polycystické vaječníky k produkci androgenů, což může vést ke vzniku srdečních a cévních potíží.
 • Dědičnost. Výzkum naznačuje, že některé geny mohou být spojeny s PCOS.
 • Přebytek androgenu. Vaječníky produkují abnormálně vysoké hladiny androgenu, což vede k hirsutismu a akné.

Komplikace a problémy

Komplikace PCOS mohou přinést:

Sponzorováno

 • Neplodnost
 • Gestační diabetes nebo vysoký krevní tlak vyvolaný těhotenstvím
 • Potrat nebo předčasný porod
 • Nealkoholická steatohepatitida – závažný zánět jater způsobený akumulací tuku v játrech
 • Metabolický syndrom – shluk stavů, včetně vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny krevního cukru a abnormálních hladin cholesterolu nebo triglyceridů, které významně zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Diabetes 2. typu nebo prediabetes
 • Spánková apnoe
 • Deprese, úzkost a poruchy příjmu potravy
 • Abnormální děložní krvácení
 • Rakovina děložní sliznice (rakovina endometria)

Diagnóza

Neexistuje žádný přesný test k definitivní diagnostice PCOS. Váš lékař s vámi pravděpodobně zahájí diskusi o vaší anamnéze, včetně menstruace a změn vaší váhy. Fyzikální vyšetření bude zahrnovat kontrolu příznaků nadměrného růstu vlasů, inzulinovou rezistenci a kontrolu akné.

Lékař vám může doporučit:

 • Kontrola oblasti pánve. Lékař vizuálně a ručně kontroluje vaše reprodukční orgány kvůli různým abnormalitám.
 • Krevní testy. Vaše krev může být analyzována pro měření hladin hormonů. Toto vyšetření může vyloučit možné příčiny menstruační abnormality nebo přebytku androgenu, které napodobují PCOS. Můžete podstoupit další krevní testy pro měření glukózové tolerance i hladiny cholesterolu a triglyceridů.
 • Ultrazvuk. Lékař zkontroluje vzhled vašich vaječníků a dělohu. Může přijít řeč na transvaginální ultrazvuk. Používá se na vyšetření orgánů nacházejících se v okolí pochvy.

Léčba syndromu polycystických vaječníků

Léčba PCOS se zaměřuje na zvládání vašich individuálních problémů, jako je neplodnost, hirsutismus, akné nebo obezita. Další léčba může zahrnovat změny životního stylu nebo léky.

Změny životního stylu

Lékař vám může doporučit hubnutí pomocí nízkokalorické stravy v kombinaci s nějakými aktivitami. Dokonce i mírné snížení váhy – například zhubnutí i 5% z vaší tělesné hmotnosti může výtazně zlepšit váš stav. Zhubnutí může také zvýšit účinnost léků, které lékař doporučuje na PCOS, a může pomoci i při léčbě neplodnosti.

„Někdy opravdu stačí změna životního stylu, aby se obnovila pravidelná menstruace. Doporučuji ženám, aby absolvovaly pravidelné (preventivní) prohlídky u gynekologa, a konzultovaly s ním i problémy, které se mohou jevit jako nepodstatné. Protože takové mohou, ale také nemusí být,“ – Gynekoložka.

Léky

Chcete-li regulovat svůj menstruační cyklus, může lékař doporučit:

 • Kombinace antikoncepčních pilulek. Pilulky, které obsahují estrogen a progestin, snižují tvorbu androgenu a regulují estrogen. Regulace hormonů může snížit riziko rakoviny endometria a napravit abnormální krvácení, nadměrný růst vlasů a akné.
 • Progestinová terapie. Užívání progestinu po dobu 10 až 14 dní může každý jeden až dva měsíce regulovat vaše období a chránit před rakovinou endometria.

Abyste vám lékař pomohl ovulovat, může vám doporučit:

 • Clomiphene (Clomid). Tato perorální antiestrogenová medikace se užívá během první části menstruačního cyklu.
 • Letrozol (Femara). Tato léčba rakoviny prsu může sloužit ke stimulaci vaječníků.
 • Metformin (Glucophage, Fortamet, další). Tento orální lék na diabetes typu 2 zlepšuje inzulinovou rezistenci a snižuje hladinu inzulínu.
 • Gonadotropiny. Tyto hormonální léky jsou podávány injekčně.

Chcete-li snížit nadměrný růst chloupků, může lékař doporučit:

 • Antikoncepční pilulky. Tyto pilulky snižují produkci androgenu, který může způsobit nadměrný růst vlasů.
 • Spironolakton (Aldacton). Tato medikace blokuje účinky androgenu na kůži. Spironolakton může způsobit vrozené vady, proto je při užívání tohoto léku vyžadována účinná antikoncepce. Nedoporučuje se, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět.
 • Eflornithin (Vaniqa). Tento krém může zpomalit růst vlasů u žen.
 • Elektrolýza. Do každého vlasového folikulu je vložena malá jehla. Jehla vydává pulz elektrického proudu, který poškozuje a nakonec zničí folikul. Možná budete potřebovat více procedur.

Chcete-li snížit příznaky PCOS, zkuste také těchto pár věcí:

 • Udržujte si zdravou váhu. Úbytek vaší hmotnosti může snížit hladinu inzulínu a androgenu a může obnovit ovulaci.
 • Omezte sacharidy. Nízkotučné a vysoce sacharidové jídelníčky mohou zvýšit hladinu inzulínu. Zeptejte se svého lékaře na stravu s nízkým obsahem sacharidů, pokud máte PCOS. Vybírejte si složité sacharidy, které zvyšují hladinu cukru v krvi pomaleji.
 • Zkuste být aktivní. Cvičení pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Pokud máte PCOS, zvyšování denní aktivity a účast na pravidelném cvičebním programu může léčit nebo dokonce zabránit rezistenci na inzulín a pomáhá vám udržet vaši váhu pod kontrolou a vyhnout se vzniku cukrovky.

A co vy? Máte se syndromem PCOS zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

VIDEO: Polycystické vaječníky

VIDEO: Hormonální jógová terapie – cvičení pro každou ženu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva