Sponzorováno

Ekzém – zajímavosti, které jste o něm určitě nevěděli 4.71/5 (17)

 • Ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Je charakterizován svěděním, zarudnutím, suchou pokožkou a vyrážkou. Onemocnění může mít vliv na různé části těla a může se objevit ve všech věkových skupinách.
 • Ekzém má multifaktoriální příčiny: Příčiny ekzému jsou komplexní a multifaktoriální. Genetické faktory, imunitní systém, prostřední faktory (jako jsou alergeny a podráždění kůže) a faktory životního stylu mohou hrát roli v rozvoji onemocnění.
 • je zde významný vliv psychologických faktorů: Stres a emocionální faktory mohou hrát důležitou roli v exacerbaci ekzému. Svědění a viditelné příznaky mohou mít negativní dopad na psychické zdraví pacienta, což vede k začarovanému kruhu, kde stres může způsobit zhoršení příznaků a naopak.
 • Prevalence u dětí: Ekzém je často spojován s dětstvím. Velký počet případů se objevuje u dětí, ale mnoho z nich přerůstá nebo snižuje příznaky v průběhu času. V některých případech však může přetrvávat nebo se objevit později v životě.
 • Léčba a správa onemocnění: Ekzém není zcela vyléčitelný, ale může být řízen léčbou a správou příznaků. Opatrná péče o pokožku, vyhýbání se spouštěčům, používání hydratačních krémů, lokálních kortikosteroidů a další léčby mohou pomoci zmírnit příznaky a udržet onemocnění pod kontrolou. V některých případech může být zapotřebí také léčba antihistaminiky nebo systémovými léky.

Přečtěte si zajímavé informace a fakta o ekzému.

Přečtěte si zajímavé informace a fakta o ekzému.

Ekzémy jsou jedny z nejčastějších problémů, které se mohou týkat právě vaší pokožky. V souvislosti s nimi jistě nevíte několik důležitých informací, které vám pomohou nejenom v pochopení, proč vznikají, nemohou vám pomoci i v souvislosti s léčbou.

Proč se ekzém vlastně objevuje?

Začněme tedy tím, proč se ekzém může objevit. Mezi hlavní příčiny patří:

 • Oslabení obranyschopnosti lidského těla
 • Alergie na určité látky
 • Oslabení ochranné funkce vaší pokožky

Toto jsou tři nejznámější příčiny, ke kterým musíme zařadit ještě jednu poslední, kterou je dědičnost. Ano, i ta může způsobit, že máte ekzém. Zde ale jenom ve chvíli, že je to ten atopický, který navíc mají oba rodiče. Poté je zde poměrně výrazná pravděpodobnost ve výši až osmdesáti procent, že ho mít také budete.

Co pomůže? Hlavně dostatek tekutin

Pokud se na svůj ekzém podíváte blíže, jistě začnete pozorovat, že dané místo je až extrémně suché. Není to nic výjimečného, jelikož ekzémy jsou spojeny s tím, že výrazně narušují funkci potních a také mazových žláz ve vaší kůži. To vede k tomu, že ta je velmi málo hydratována a to vede k tomu, že působí velmi výrazným suchým dojmem. Jak toto eliminovat? Prioritou by měly být krémy, které dokážou kůži dobře hydratovat a dodat jí potřebnou tekutinu. Stejně tak byste neměli zapomínat na dostatečný pitný režim. Ano, i ten je důležitý, pokud chcete proti ekzému bojovat. I voda ve vašem těle se totiž umí dostat do oblasti kůže.

Když zmiňujeme i boj proti ekzému, tento základ nezapomeňte doplnit specialními krémy, které koupíte v lékárně, nebo vám je předepíše lékař. Ty už jsou určené ke konkrétní léčbě daného místa a k tomu, aby ekzém co nejdříve a také co nejrychleji ustoupil.

Ekzém se může objevit kdykoliv v průběhu let

Na ekzému je zajímavé, že se může objevit prakticky kdykoliv v průběhu všeho života. Velmi často se objeví hlavně v dětství, kdy následně i vymizí. Pokus si myslíte, že se už nikdy neobjeví, je to velký omyl. Ekzémy totiž mohou přecházet do různých klidových stádií, během kterých dochází k tomu, že ani vlivem působení různých příčin nedojde k jejich vzniku. To se může stát kdykoliv později, v průběhu let. To stejné platí i o situaci spojené s tvrzením, že kdo neměl ekzémy v dětství, ten je nebude mít ani v dospělosti. I toto je celkem velký omyl. I vám jako dospělé osobě se na těle mohou znenadání objevit. A to proto, že onen klidový režim ekzému jste zažili právě v době, kdy jste byli malá.

Spouštěče ekzému

Nenadálých spouštěčů ale může být více, než jsme zmínili jenom na samotném začátku. Vyvolat je může i něco, co s nimi na první pohled možná nesouvisí. Když se podíváme na konkrétní věci, patří sem třeba:

 • Silný stres
 • Psychická traumata
 • Změny životního stylu

Neléčený ekzém může znamenat další zdravotní riziko

Objevil se vám na kůži ekzém, který však delší dobu neléčíte a necháváte ho být? Doporučujeme takto neriskovat. Pokud se nesnažíte o jeho eliminaci, nebo to z dlouhodobého hlediska ani není možné, je třeba říci, že to později může znamenat riziko i dalších výrazných zdravotních komplikací, které se u vás mohou objevit. Typická je třeba alergická rýma nebo jiné alergie. Výjimkou nemusí být ani dýchací problémy, a to až ve stádiu, kterým není nic jiného než astma. I zde proto doporučujeme být výrazně na pozoru, a když se ekzém objeví, tak ho léčit. A pokud se to nebude dařit, vaše kroky by měly mířit k lékaři.

Sponzorováno

Ideální léčba je pomocí kortikoidů

V úvodu jsme zmínili, že nezbytnou doprovodnou součástí léčby je nutnost dostatečné hydratace, a to nejenom postiženého místa. Dále je třeba už specializovaný lék. Ty, které se užívají na léčbu ekzémů, se označují jako kortikoidy. Jejich účinek je spojený s tím, že dokážou velmi rychle utlumit případný zánět. Díky tomu zrychlí léčbu regeneraci pokožky, ale zajistí i to, že se mohou zmírnit doprovodné příčiny, jako je svědění a pálení, nebo i poměrně časté zarudnutí.

Kromě kortikoidů jsou ale i jiné možnosti léčby. Kdo vsadí na přírodní segment, může používat různé odvary a výluhy z bylin. Třetí možnost je následně spojena s použitím koloidního stříbra, které má také celkem pozitivní účinky na tento zdravotní problém.

Stoprocentní vyléčení ekzému může být realitou

O ekzémech se mluví také v souvislosti s tím, že pokud jde o účinnost léčby, tak ta sice dokáže ekzém eliminovat, ale ten se může dříve – za pár dní, nebo později – za pár let, zase objevit. Dodat ale musíme, že stoprocentní vyléčení může být opravdu realitou. Souvisí však nejenom s přípravky, které používáte. Stoprocentní léčba je vždy spojena s vaším životem a životním stylem. Čím více se budete vyhýbat alergenům, čím lépe budete dodržovat vláčnou kůži a hydratované tělo, a čím více se budete vyhýbat stresovým situacím, tím větší pravděpodobnost je, že se ekzém už skutečně nevrátí. Na druhou stranu, i když se objeví, tak díky léčbě už od samotného počátku nemusí být zase až tak hrozným zdravotním problémem, který se může objevovat.

Neexistuje ale lék, který by trvale odstranil ekzém u chronických pacientů, existují však možnosti léčby, které mohou pomoci většině obyvatelstva.

A několik dalších zajímavých faktů o ekzému

1. Ekzém je dnes běžnější než kdy předtím

Dnes existuje mnohem více lidí, kteří trpí ekzémem než kdykoliv předtím. Je to proto, že vědci věří, že existuje přímá souvislost mezi zdravotními problémy rodičů v této oblasti a jejich dětmi. Rodiče, kteří trpí alergiemi, astmatem nebo ekzémem, velmi pravděpodobně předají podobné vlastnosti i svým dětem. Také děti dnes tráví hodně času doma a nepřichází tak do styku s různými věcmi v přírodě. Jsou tak na ně více hákliví.

2. Vyhýbejte se chladu

Lidé, kteří žijí v teplejších klimatických podmínkách, jsou ve skutečnosti mají menší pravděpodobnost, že budou mít tuto poruchu kůže. Ekzém může postihnout každého, kdo žije kdekoli, ale statisticky je častější v demografické populaci, která pravidelně žije v chladnějších klimatech. To je zajímavé, nemyslíte?

3. Je to věc potravinářství a potravin obecně

Ve skutečnosti existují určité specifické potraviny, které mohou zhoršit výskyt ekzému. Veškerým mléčným výrobkům je třeba se vyhnout, pokud se na těle vyskytne ohnisko ekzému. Ořechy a korýši mohou také přispět k tomuto problému. Někdy je jídlo důležitější než ekzém samotný.

4. Existuje mnoho různých druhů ekzémů

Existuje mnoho druhů ekzémů a onemocnění. Tento bod je důležité si uvědomit, protože léčba se liší v závislosti na jednotlivci a na druhu ekzému. Je velmi obtížné se auto-diagnostikovat a léčba, kterou si naordinujete je často neúčinná. Proto se doporučuje navštívit dermatologa.

TIP: Jak na přírodní léčbu ekzému? Máme 20 TOP tipů.

 • Odborníci říkají, že 15% malých dětí trpí atopickým ekzémem. Je častější v městských oblastech než na venkově. Důvody jsou nejasné.
 • Ekzém, astma a senná rýma spolu úzce souvisí. Všechny mají atopické podmínky se silným rodinným základem. Odhaduje se, že přibližně 50% dětí s ekzémem bude mít astma nebo sennou rýmu.
 • Za posledních 30 let se počet lidí s ekzémem zdvojnásobil.
 • Stres může ekzém zhoršovat.
 • Asi u 90% pacientů se ekzém rozvíjí ještě před dosažením věku pěti let.
 • Studie ukázaly, že laurylsulfát sodný (SLS), který je běžným detergentem používaným ve sprchových gelech a jiných kosmetických přípravcích, může zvýšit propustnost přirozené ochranné bariéry zdravé pokožky a způsobit podráždění. Podle výzkumníků by tento účinek byl ještě výraznější u pacientů s ekzémem.
 • Kůže, která je červená a zapálená, nemusí být nutně ekzémem. Obecně řečeno, musí být přítomna svrbitelnost, která indikuje stav ekzému.
 • Lidé, kteří mají ekzém, mají přítomnost určitých genů, které je předurčují k tomuto problému.

Sponzorováno

Znáte také nějaké zajímavosti o ekzému? Napište nám je do komentářů.

Co si dále o ekzému přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva