Sponzorováno

Losos – maso plné zdravých omega 3 kyselin 4.58/5 (12)

Losos - maso plné zdravých omega 3 kyselinPtáte se, proč je dobré jíst lososa? Losos je mastná mořská ryba, čili je to ryba s vyšším obsahem tuku. Zdravého tuku. Řadí se mezi ty živočišné potraviny, které bychom měli konzumovat pravidelně, především pro vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, a to zejména omega-3-mastných kyselin, zvaných v odborné zkratce EPA a DHA.

Omega-3-mastné kyseliny potlačují zánětlivé procesy v organismu a pokládají se za ochranné faktory výživy proti chorobám srdce a cév (je to především srdeční infarkt a mozková mrtvice) a proti rakovině. Je vám to málo? Podívejte se na další důvody, proč vyměnit vepřové za lososa.

Esenciální = musíte tělu dodat

Termín „esenciální“ ve výživě znamená, že je nezbytné, abychom danou živinu (ať už je to mastná kyselina v tuku, aminokyselina v bílkovinách, nebo vitamin) přijímali z potravy. Naše tělo není totiž schopno si esenciální látky vyrobit samy v rámci svého metabolismu, a je proto odkázáno na jeho příjem v potravě.

U tuku platí, že esenciálními mastné nejsou pouze omega-3 (EPA, DHA, kyselina-alfa-linolenová), ale i omega-6 (kyselina linolová). Omega-6 mají opačné účinky v těle jako omega-3; podporují totiž zánětlivé procesy v organismu, což je však někdy pro fungování organismu také potřebné. Pro zdraví je důležité, abychom omega-6 a omega-3 přijímali ve správném a vyváženém poměru. Za správný se považuje příjem omega-6 / omega-3 v poměru přibližně 2: 1, 3: 1, případně 4: 1.

Pokud někdo přijímá ve své stravě soustavně příliš mnoho omega-6 a málo omega-3, dosahuje poměr těchto mastných kyselin v jeho stravě i 10: 1, ba dokonce i více. Věda dnes připouští, že výživa s nadbytkem omega-6 a nedostatkem omega-3 je rizikem pro srdeční a cévní choroby, pro chronické zánětlivé onemocnění a také pro některé zhoubné nádory. Maso z lososa obsahuje velké množství omega-3 a proto se nachází na „dobré straně“ těch živočišných potravin, které máme konzumovat pravidelně a často (alespoň 1-2 krát týdně).

Zatímco volně žijící lososi mají výborný poměr těchto kyselin 12:1 ve prospěch omega 3 tuků, u chovaných zvířat se poměr mění na pouhých 4:1.

Omega 3 v lososovi a zdraví

Význam omega 3 mastných kyselin pro zdraví:

  • mohou snižovat srážlivost krve a krevní tlak
  • pomáhají blokovat zánětlivé procesy, zmírňovat bolesti, záněty a otoky
  • umí zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL)
  • pomáhají zabraňovat usazování cholesterolu v cévách, snížit hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu
  • pomáhají mírnit deprese a psychické problémy
  • jsou důležité i pro těhotné ženy – pro vývoj mozku a očí plodu

Rozdíl mezi lososem z oceánu a lososem z farmy

Losos, kterého si koupíme v obchodě, většinou nebyl ulovený v otevřeném moři, či oceánu, ale dochovaly ho na speciální farmě. Klademe si tedy otázku, zda je maso z obou druhů lososa stejné, a to nejen svou chutí a konzistencí, ale především obsahem živin.

Údaje z odborné literatury potvrzují, že maso z divokého a chovného lososa nemá identické nutriční vlastnosti. Jaké jsou hlavní rozdíly v obsahu jejich živin? Divoký losos obsahuje podstatně méně tuku a tím i méně energie ve srovnání s chovným lososem. Obsah některých minerálních látek je o něco vyšší než u chovaných ryb (např. má více draslíku, 2 krát více železa nebo zinku). Maso z divokého lososa nikdy nemá takovou intenzivní růžovou barvu, jakou má maso z chovných ryb. Má i mírně odlišnou strukturu a konzistenci. Chovný losos z rybí farmy přesně naopak: obsahuje více tuku a více energie, navíc i více nasycených MK a podstatně více omega-6-MK než jeho divoce žijící „kamarád“. Poměr o-6-MK k o-3-MK je proto v tuku chovného lososa podstatně nepříznivější než u volně žijící ryby. Stále však obsahuje významné množství omega-3-MK. Navíc má jeho maso o více než 40% více kalorií, protože obsahuje více tuku. Maso bývá intenzivněji růžové, barva se dosahuje přidáním karotenů do krmiva (což je tak trošku podvod na nás zákazníky).

Sponzorováno

Rozdíly v nutriční kvalitě masa volně žijících a chovného lososa vyplývají z rozdílných životních podmínek a zejména z rozdílné potravy, kterou se tyto ryby živí. Divocí lososi žijí ve volné přírodě, většinou v otevřených mořích a oceánech, méně v sladkovodních tocích. Živí se menšími rybami a dalšími organismy. Chovní lososi se živí speciálně upraveným krmivem s vyšším obsahem tuku. V podmínkách intenzivní živočišné výroby je prvořadým cílem dosáhnout co nejvyšší tělesnou hmotnost ryb v co možná nejkratší době. Chovní lososi obsahují navíc i více kontaminantů, (například těžkých kovů – olovo, arsen; nebo polychlorovaných bifenylů, tzv. PCB), než volně žijící lososi. Každopádně je konzumace masa z volně žijících lososů spojena s příznivějším poměrem užitku k riziku jako u konzumace masa z chovných lososů.

TIP: Jak správně a dietně upravit maso

Dejte si lolosa 2x – 3x týdně

Maso z lososa dnes pokládá mnoho lidí za delikatesu a pravidelně si ho dopřávají. Losos je zdravá ryba, protože má slušný obsah omega-3-MK, které působí preventivně proti závažným srdečním a cévním chorobám, i vůči zhoubným nádorem. Protože většina lidí má ve své stravě nadbytek omega-6-MK a relativní i absolutní nedostatek omega-3-MK, doporučuje se pravidelná konzumace mastných mořských ryb, včetně lososů. Pro vysoký obsah bílkovin a výbornou schopnost nasytit při vcelku nevelkém obsahu kalorií (ve srovnání například s vepřovým masem), jsou lososi stejně jako i libové ryby vhodné jako přirozená součást redukční výživy a diabetické diety. Většinou se doporučuje, aby se mastné ryby (a tedy i losos) konzumovali 1-2 krát týdně v normálních běžných porcích (zpravidla 100 – 125 g). Taková dávka a frekvence konzumace ryb by neměla být spojena s žádným reálným rizikem z nahromaděných polutantů.

Dejte si i lososa z farmy

Volně žijící lososi ulovení v oceánech mají o něco lepší nutriční vlastnosti, dále mají méně tuku, a jsou proto méně energeticky vydatní než lososi chovaní v rybích farmách. Jejich tuk obsahuje navíc i méně kontaminantů z vnějšího prostředí. Navzdory těmto rozdílům se i maso z chovného lososa pokládá za zdravé a prospěšné pro výživu lidí, stejně jako maso z divokého lososa. Je tu navíc ještě dost podstatný rozdíl. Divoký losos je podstatně dražší a méně dostupný, než chovný losos. To, pro kterého se rozhodnete, necháváme na vás. Každopádně vám doporučujeme lososa, ať už z „chovu“, nebo z „moře“ zařadit pravidelně do vašeho jídelního menu.

Losos obsahuje vitaminy a minerály

Bílkoviny lososa obsahují devět základních aminokyselin, bez kterých se lidský organismus neobejde, ale neumí je vytvořit sám. Tyto proteiny se podílejí na tvorbě trávicích enzymů i hormonů, pomáhají obnovovat a udržovat ve zdravém stavu kůži, svaly i kosti.

Co v lososím mase najdete?

Z lososího masa získáte kromě gurmánského zážitku hodně vitamínů A a D, téměř celý komplex vitamínů B, vápník, fosfor, hořčík, draslík, železo, selen i zinek. Odborníci říkají, že zdravý člověk by měl mít dvakrát týdně na talíři maso z lososovitých ryb. Těch je mnoho druhů a patří k nim i pstruh, běžně žijící v českých řekách.

Co si dále o lososovi a omega -3 přečíst?

VIDEO: Příprava lososa na grilování

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva