Sponzorováno

Kyslina listová a její nedostatek – TOP 10 příznaků, že chybí kyselina listová 4.85/5 (40)

Jako první si můžete všimnout glositidy, když jazyk bolí při polykání nebo mluvení.

Jako první si můžete všimnout glositidy, když jazyk bolí při polykání nebo mluvení.

Většina lidí ví, že relativně vysoký příjem kyseliny listové je nezbytný pro zdravé těhotenství.

Nicméně, méně jsou si lidé vědomi toho, jak důležitý tento vitamín B může být pro naše zdraví i když nečekáme miminko. Například kyselina listová se podílí na výrobě a opravách DNA, jakož i na tvorbě červených krvinek. V závažných případech nedostatku kyseliny listové může v těle nastat typ anémie, ve které je narušena funkce krevních buněk.

Většina případů deficitu kyseliny listové pochází ze špatných stravovacích návyků, ale je také možné, že nastane kvůli nadměrné konzumaci alkoholu, některým poruchám střev, rakovině a zánětlivým onemocněním. Zde je deset hlavních varovných signálů, které by mohly nastat deficitem kyseliny listové v těle. Zároveň připojujeme rady, které vám pomohou zvýšit svůj přísun této kyseliny v potravě.

1. Změny na jazyku

Jedním z nejvýznamnějších příznaků nedostatku kyseliny listové je glositidabolestivý, zarudlý jazyk, který je choulostivý na dotek. Jako první si můžete všimnout glositidy, když jazyk bolí při polykání nebo mluvení. Nebo si také můžete všimnout změny barvy při kontrole svého jazyka, protože cítíte, že není úplně v pořádku.

2. Necitlivost v končetinách

Příznakem nedostatku kyseliny listové je i necitlivost.

Pokud někdy zažijete náhlý nástup extrémní necitlivosti, ihned vyhledejte lékařskou pomoc (zejména v případě, že otupělost je jednostranná, protože to může znamenat mrtvici). Nicméně, pokud trpíte častěji sníženým citem v nohou a rukou, může být příčinou právě nedostatek kyseliny listové. Otupělost může doprovázet mravenčení ve končetinách. Je vhodné v tomto případě udělat vyšetření (např. neurologická), aby se vyloučily jiné problémy.

3. Deprese

Nedostatek kyseliny listové ve vašem těle může také ovlivnit vaše duševní zdraví, a to především tím, že sníží vaši náladu. Pokud nemáte historii rodiny velké deprese a nepotýkáte se s traumatickými životními změnami, může rychlý test krve zjistit, zda kyselina listová a její nedostatek může být viníkem deprese.

4. Extrémní únava

Stejně jako anémie z nedostatku železa může způsobit letargii, takže velkou únavu také může způsobit nedostatek kyseliny listové. Pacienti si často stěžují na pocit neodpočinutí, sníženou vůli ke cvičení a dušnost. Prostě jsou velmi unavení. Tyto příznaky se vyvinou, protože abnormálně velké červené krvinky nejsou schopny účinně nést hemoglobin (a kyslík) v těle.

Sponzorováno

5. Kognitivní poruchy

Kognitivní poruchy spojené s nedostatkem kyseliny listové mohou být podobné příznakům demence, zejména, pokud váš nedostatek této kyseliny je opravu závažný. Může být pro vás těžší pamatovat si věci (zejména informace uložené v krátkodobé paměti).

6. Oslabené svaly

Svalová slabost může být patrné pokaždé, když třeba trénujete. Nebo dokonce i když jen vyjdete po schodech nahoru a „máte dost“.

7. Vředy v ústech

Vředy v puse opravdu velmi bolí (zejména v případě, že jsou na vnitřní straně vaší tváře nebo dásní), ale jsou obecně neškodné. Máte-li vředy v ústech velmi často nebo opakovaně, může to být od stresu nebo hormonálních výkyvů. Nicméně pozor, kyselina listová a její nedostatek je relativně častou příčinou opakujících se vředů v ústech, takže to berte vážně, zejména pokud jsou vředy v kombinaci s několika dalšími příznaky na tomto seznamu.

8. Změny v tónu pleti

Jakýkoli typ anémie může vést ke světlejší pleti, takže pokud od lidí občas slyšíte, že jste nějací bledí, tak je čas si nechat vyšetřit krev. Nedostatek kyseliny listové může také způsobit bledou pleť, která má žluté tóny.

9. Šedé vlasy

Někteří lidé šedivějí dříve než ostatní, ale pokud je vám sotva 20 či 30 a pozorujete přicházející šediny, pak by to mohlo být nízkými hladinami kyseliny listové v těle. Problémy se štítnou žlázy nebo hypofýzou mohou také způsobit tyto změny v pigmentaci ochlupení. Pokud toto začnete řešit, vaše vlasy mohou být opět plné pigmentu, což je pro vás dobrá zpráva.

10. Trávící problémy

Díky nedostatku kyseliny listové se mohou dít nepříjemné změny v trávicím ústroji. Průjem je nejčastější příznak, ale může také dojít k nadýmání nebo křečí zažívacího ústrojí.

Neváhejte a zeptejte se svého lékaře na to, zda může zkontrolovat vaši hladinu kyseliny listové, pokud máte obavy z výše uvedených příznaků. Denní dávky kyseliny listové mohou rychle pomoci, abyste se cítili lépe. Ale co také stojí rozhodně za zvážení je váš jídelníček. Některé z nejlepších potravinových zdrojů kyseliny listové jsou chleby a obiloviny, hnědá rýže, chřest, brokolice, hrášek a růžičková kapusta.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na dostatečný příjem kyseliny listové v potravě? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva