Sponzorováno

Jak na zdravé spermie? Tajemství je v mrkvi a další barevné zelenině! 4.92/5 (12)

Jak na zdravé spermie?O mrkvi se už dlouho říká, že je dobrá pro zrak. Nyní se ale ukazuje, že může mít pozitivní vliv i na zlepšení mužské plodnosti. Vědci zkoumající účinek ovoce a zeleniny pro zdraví spermií. Zjistili, že mrkev působí nejlépe. Měla největší vliv na „pohyblivost“ spermií, což charakterizuje schopnost spermií plavat směrem k vajíčku. Vědci z Harvardské univerzity v USA sledovali téměř 200 mladých mužů. Ti měli před testováním ve stravě různé ovoce a zeleninu, aby vědci odhalili, jaký vliv to mělo na jejich sperma.

Důležitá je barva

Vědci díky testům zjistili, že žluté a oranžové potraviny pomáhají spermiím nejintenzivněji. Připisují to pigmentům, karotenoidům, protože tělo přemění některé z nich na zdraví posilující antioxidanty. Mezi ně patří i betakaroten, ze kterého tělo může udělat antioxidant vitamin A.

Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály, destruktivní skupiny atomů, které jsou vedlejším produktem metabolismu a mohou zapříčinit poškození buněčné membrány a DNA. Podle dailymail.co.uk, sladké brambory a meloun mohou sice zvýšit množství a kvalitu spermií, ale mrkev zlepšuje výkon spermií v rozmezí mezi 6,5 a 8 %.

Červené ovoce a zelenina, zejména rajčata, které obsahují protinádorovou látku lykopen, stojí za menším počtem abnormálně tvarovaných spermií. Dokonce přispěly k 8-10% zvýšení množství „normálních“ spermií. Tyto poznatky by mohly pomoci párům, které mají problémy s otěhotněním. Přečtěte si o stravování podle barev.

Sponzorováno

Zachrání zelenina populaci?

Výsledky výzkumu říkají, že v populaci zdravých mladých mužů byl příjem karotenoidů spojen s vyšším množstvím spermií a, v případě lykopenu, i s lepší morfologií spermií. Údaje naznačují, že karotenoidy ve stravě mohou mít pozitivní vliv na kvalitu semene. Tyto zprávy přišly vhod. Zpráv o poklesu množství a kvality mužského semene, v některých případech až o polovinu, totiž působí hrozivě.

Předchozí studie z Harvardu ukázaly, že muži, jejichž strava obsahuje nejvíce nasycených tuků, mají nejnižší počet spermií a dokonce v horší kvalitě. Avšak muži, kteří jedli více dobrých tuků (včetně omega – 3 mastných kyselin, které jsou například v rybách a některých rostlinách), měli kvalitnější spermie.

Mrkev je již dlouho ceněna pro svou schopností přispívat k zachování zdraví očí. Je přece hlavním zdrojem vitaminu A, který sítnice oka potřebuje na normální fungování. Tento vitamin v sobě nese antioxidační vlastnosti, že může zabránit vzniku šedého zákalu, a jeho nedostatek způsobuje šeroslepost. Nyní však potěšila i svým pozitivním účinkem na mužskou plodnost.

A dále si přečtěte

VIDEO: Spermie pod mikroskopem

Sponzorováno

Zdroj obrázku: www.irishhealth.com

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva