Sponzorováno

Přírodní léčba ekzému – 20 TOP tipů jak na to 4.78/5 (121)

Jak řešit ekzém přírodní cestou? Poradíme vám v tomto článku.

Jak řešit ekzém přírodní cestou? Poradíme vám v tomto článku.

Ekzém ve skutečnosti není nějakým jediným problémem. Ekzém je ve skutečnosti skupina kožních onemocnění, která zahrnuje atopickou dermatitidu, kontaktní dermatitidu, dyshidrotický ekzém, neurodermatitidu, nummulární ekzém či stázovou dermatitidu. Mnoho lidí dnes trpí tímto frustrujícím stavem. A nalezení nějaké uklidňující, přírodní léčby může pro ně být jakýmsi životním hledáním a životním snem.

Ekzém se zpravidla poprvé objevuje u velmi malých dětí. Jeden výzkum zjistil, že 65 procent případů se vyskytuje předtím, než kojenci mají na své první narozeniny, a 90 procent postižených má své první případy ještě předtím, než se stanou pětiletými. Další věc k zamyšlení je ta, že ekzém u dětí je stále častější. Ekzémy se mohou podobat psoriáze, rosacee a dermatitidě, ale je to jiný stav. To není ekzém.

Studie provedená oddělením pediatrie v nemocnici v Cincinnati zjistila, že 39% kavkazských dětí rozvíjí ekzém ve věku 3 let. Je zajímavé, že tato stejná studie zjistila, že děti, které mají psa v domácnosti, mají významně nižší pravděpodobnost vývoje ekzému v jakémkoli věku.

Ačkoli počáteční výskyt ekzému se nejčastěji objevuje u kojenců a malých dětí, může se objevit prakticky kdykoliv. Většina kožních stavů, které spadají pod definici ekzému, je chronická. Je ale důležité poznamenat, že kontaktní dermatitida a ruční ekzém mohou mít akutní povahu, ke které dochází v důsledku expozice alergenům nebo chemickým látkám. Pro mnoho lidí se závažnost vzplanutí ekzému zmenšuje s věkem. Ekzém však může přijít a pokračovat po celý život. Naučit se léčit váš ekzém a identifikovat spouštěče, které způsobují jeho vzplanutí, to je ten nejlepší postup.

A ačkoli neexistuje přesná odpověď na příčinu ekzému a neexistuje identifikovaná léčba, existují účinné přírodní léčby, domácí léky a esenciální oleje na ekzém, které mohou pomoci zabránit budoucím vzplanutím a usnadnit nepříjemné pocity během jeho vypuknutí. Je důležité si uvědomit, že ekzém je nepříjemný, stresující a frustrující stav, který často narušuje dokonce i spánek. Největší prioritou je tedy nalezení správné metody léčby ekzému, která pomůže zmírnit příznaky.

Ekzém – rizikové faktory, příčiny a příznaky

Ve skutečnosti existuje řada příčin a rizikových faktorů spojených s ekzémem. A příznaky ekzému se mezi postiženými mohou projevit velmi odlišně. Je to hodně individuální. Doposud nebyla zjištěna žádná jedinečná příčina ekzému, existují však určité společné příčiny vedoucí k jeho nástupu a vzplanutí. Kromě toho byla identifikována celá řada rizikových faktorů.

Rizikové faktory pro vznik ekzému

Rizikové faktory pro ekzém jsou tyto:

 • Genetická predispozice nebo rodinná anamnéza ekzému, senné rýmy nebo astmatu
 • Mladý věk
 • Zdravotní pracovník
 • ADHD
 • Život ve velmi suchém podnebí
 • Nutriční nedostatečnost
 • Adolescentní obezita – pozdější nástup ekzémů
 • Nízké hladiny vitaminu D během těhotenství mohou také v prvním roce života zvýšit riziko vzniku ekzému.

Příčiny ekzému

Je fér říct, že lékařská komunita dosud nezjistila definitivní příčinu ekzému. U některých se může objevit kvůli nedostatku výživy, zatímco u jiných může vzniknout kvůli nějakému alergenu nebo jinému dráždivému účinku. Zde jsou odborníky akceptované příčiny ekzému:

 • Suchá kůže a citlivá pokožka, která praská
 • Dysfunkce imunitního systému
 • Ekologické předpoklady
 • Genetická změny, které ovlivňují kůži
 • Alergie na potraviny, kosmetické výrobky, prací prostředky nebo jiné chemické alergie
 • Chronický stres
 • Změny teploty

Příznaky ekzému

Příznaky ekzému se mohou pohybovat od mírných až po velmi závažné + mohou se měnit z jednoho ohniska na jiné. Mezi běžné příznaky patří:

 • Vzhled malých, vyvýšených hrbolů, které v sobě mohou mít kapalinu a nahoře krustu
 • Silná, velmi suchá, šupinatá kůže, která praská
 • Červená, hnědá nebo šedavá kůže na rukou, nohou, kotnících, zápěstí, krku, horní části hrudníku, očních víček, v kožních záhybech a na tváři i pokožce hlavy, zejména u dětí
 • Citlivá kůže, která je oteklá, svádí ke škrábání
 • Opakující se vyrážka, která způsobuje intenzivní svědění, často narušuje spánek
 • Vyrážky v důsledku atopického ekzému

Dnes neexistuje lék na ekzém. Existují ale různé neinvazivní ekzémové možnosti léčby, které mohou poskytnout úlevu při jeho vzplanutí a některé, které mohou zabránit jeho nástupu. Tyto mohou zahrnovat kortikosteroidy, ale následující možnosti domácí léčby ekzému mohou být také velmi zajímavé. A jsou čistě přírodní. Zde je několik tipů, jak se zbavit ekzému přírodním a přirozeným způsobem.

1. Kokosový olej

Mnoho lidí používá kokosový olej snad úplně na všechno. Je to jedna z věcí, která je pro mnoho z nás na seznamu v typické situaci typu „co si sebou vezmete na opuštěný ostrov“. Tento olej se dá použít na pokožku, vlasy, zuby, obecně pro zdraví a dokonce i jako mýdlo. Ale je také skvělý na ekzém (pokud není osoba alergická / intolerantní vůči kokosu!).

Jen tenká vrstva kokosového oleje pomáhá jakoby zchladit ekzém, velmi zmírňuje svědění i případnou bolest. Určitě doporučujeme vyzkoušet. Celý článek na téma kokosového oleje a ekzému.

2. Mořský sprej

Na ekzém, který je mokrý / mokvá, obecně jeho sušení funguje lépe než snaha ho zvlhčit. K tomu se dá použít jakýsi domácí mořský sprej. Když posloucháte lidi s kožními problémy, tak často říkají, že se na pláži cítí lépe. A to dává smysl. Vitamín D, hořčík a minerály ve slané vodě – to je přeci skvělé pro zdraví kůže! Pro ty, kteří nežijí v blízkosti oceánu či moře, zkuste si udělat níže uvedený domácí sprej. S jeho pomocí dosáhnete takřka stejných výhod.

Budete potřebovat:

 • 1 šálek destilované nebo převařené vody
 • 1 lžičku Himálajské soli (nebo mořské soli)
 • Špetka epsomské soli nebo hořčíku
 • Nepovinně: 1-3 kapky esenciálního oleje dle výběru (dobrý je třeba levandulový)

Návod, jak vyrobit solný sprej:

 1. Přidejte sůl a epsomskou sůl / hořčík (pokud používáte) do vody a míchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí.
 2. Přidejte esenciální olej, pokud ho používáte, a skladujete tuto směs ve skleněné nádobě nebo ve spreji.
 3. Použití: Aplikujte na kůži postřikem nebo pomocí bavlněného tamponu. Tato směs je vynikající pro použití jako součást každodenní péče o pleť po koupání.

Poznámka: Místo destilované vody lze použít bylinný čaj, pokud je vyroben ze sušených bylin. Měsíčkový olej, mátový nebo heřmánkový čaj je opravdu skvělý pro tento chladicí sprej!

3. Hořčíkové lázně

U některých lidí namáčení ve vodě ekzém zhoršuje. Pro ty, kteří namáčení tolerují, mohou být při hojení kůže užitečné hořčíkové koupele a další typy detoxikačních lázní. Pravidelně zkuste dávat epsomskou sůl, hořčíkové vločky a několik polévkových lžic himalájské soli do dětských lázní. Oblíbený recept na hořčíkové lázně je:

 1. 1-2 šálky epsomské soli nebo hořčíkových vloček (hořčíkové vločky jsou absorbovány mnohem snadněji)
 2. 1/2 šálku himálajské nebo mořské soli
 3. 1/2 lžičky přírodního vanilkového extraktu
 4. 10-15 kapek esenciálního oleje dle výběru (nejlepší je asi levandulový a mátový)

TIP: Přečtěte si o hořčíkovém oleji

4. Probiotika

Probiotika a potraviny bohaté na probiotické látky jsou prvkem, který často chybí v moderním stravování. Existuje stále více výzkumů, které ukazují, jak bakterie střev ovlivňují naše celkové zdraví. V minulosti lidé často uchovávali jídlo fermentací, což pro ně bylo velmi dobrým zdrojem probiotik. Nyní je většina potravin „mrtvá“ a zřídkakdy je fermentujeme tradičními způsoby, takže konzumace potravin bohatých na probiotika je určitě super.

Probiotika můžete do těla dostat třeba ve fermentovaných pokrmech a nápojích, jako jsou:

 • Kombucha
 • Vodní kefír
 • Kysané zelí
 • Laktátová fermentace téměř jakékoliv zeleniny pomocí syrovátky

Zde se podívejte na 10 nejlepších zdrojů probiotik.

5. Světelná terapie / fototerapie

Fototerapie pomáhá uklidnit zánět, snižuje svědění, zvyšuje produkci vitaminu D a pomáhá potlačovat bakterie na pokožce. Přidání 10-15 minut denně expozice slunci, zvláště při ekzémovém záchvatu, může poskytnout úlevu a potenciálně i urychlit hojení.

Sponzorováno

6. Vitamin D

Kromě zvýšení expozice slunci vám mohou doplnit vitamín D i různé potraviny, jako je olej z tresčích jater, sardinky, losos, vejce a kvalitní mléko. V ideálním případě, během vzplanutí ekzému byste měli přijmout 2 000-5 000 IU denně – pokud je vaše expozice slunečnímu záření nízká, měli byste zvážit zvýšení příjmu nějakým kvalitním doplňkem. Předběžný výzkum také ukazuje, že nízká hladina vitaminu D během těhotenství a během dětství může zvýšit riziko vzniku ekzému. Takže na tento vitamín se v případě ekzému zaměřte.

7. Vyčistěte mysl a tělo

Podle Harvardské lékařské školy mají některé kožní stavy, včetně ekzému, psychologický základ. Souvislostí tělesných a psychických projevů se zabývá psychodermatologie. Výzkumníci zjistili, že hypnóza, meditace v mysli, progresivní svalová relaxace, cílené dýchání, kognitivní behaviorální terapie a podobné terapie mohou poskytnout nejen úlevu během vzplanutí, ale urychlit uzdravení ekzému a zabránit jeho budoucím vzplanutím.

Léčte mysl i tělo, abyste dosáhli nejlepších výsledků, protože zvýšená úzkost a deprese mohou zhoršit příznaky a je pravděpodobné, že stres způsobuje vzplanutí ekzému u mnoha dospělých.

8. Sůl z Mrtvého moře

Mrtvé moře je známo svými léčebnými schopnostmi a vědci zjistili, že koupel se solí z vody Mrtvého moře zlepšuje hydrataci pokožky, zlepšuje funkci kožní bariéry, snižuje záněty a zhoršuje zarudnutí a nerovnosti. Vzhledem k tomu, že se ekzém může zhoršovat při vystavení vysokým a nízkým teplotám, voda v lázni by měla být dostatečně teplá, aby se zabránilo extrémnímu ochlazení.

9. Chladné a mokré zábaly

Chladné a mokré zábaly snižují svědění (u některých jedinců s ekzémem). U malých dětí může navlhčené pyžamo přinést přes noc úlevu od svědění. Pokud se však ekzém už vyvinul do puchýřů, může mokrý zábal zvýšit riziko infekce a neměl by se používat.

10. Použijte domácí krém proti svědění

Intenzivní svědění je často nejhorším projevem ekzému. Zkuste použít přírodní domácí krém na ekzém, který obsahuje bambucké máslo, kokosový olej, kvalitní med a éterické oleje, které vám poskytnou potřebnou úlevu.

11. Extrakt z lékořice

Lokálně používaný extrakt z lékořice slibuje snížení svědění. Přidejte několik kapek tohoto extraktu do kokosového oleje nebo domácího krému proti svědění.

12. Omega-3 mastné kyseliny

Výzkumní pracovníci z norské univerzity zjistili, že když jsou ryby více zavedeny do stravy malých dětí ve věku 9 měsíců (a ryby jsou konzumovány týdně), riziko vzniku ekzému se dramaticky snižuje. Je třeba vzít v úvahu potraviny bohaté na omega-3, pokud chcete zabránit ekzému. Během vzplanutí jsou tyto potraviny vynikající léčbou ekzému, která posílí funkci imunitního systému a urychlují hojení.

Poraďte se se svým lékařem o užívání doplňku z rybího tuku. Olivový olej, lněné semínko, ořechy a mastné ryby, jako je losos, sardinky, sleď, makrela a tuňák, jsou všechny dobré přírodní zdroje omega-3 mastných kyselin.

13. Olej z levandule

Kromě intenzivního svědění ekzém také obvykle způsobuje úzkost, depresi, frustraci a špatný spánek. Lékařský olej z levandule je zajímavá léčba ekzému, která dokázala snížit tyto běžné příznaky. Přidejte 10 kapek na 1 polévkovou lžíci kokosového oleje nebo mandlového oleje a jemně protřete problémovou kůži.

14. Vitamin E

Užívání 400 IU vitaminu E denně může přispět k urychlení hojení a se snížením zánětu. Kromě toho může lokální aplikace vitaminu E pomoci zmírnit svědění a zabránit tvorbě jizev. Zkuste, mnoha lidem to pomůže.

15. Vilín

Aplikace vilínu může přispět k podpoře hojení díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem. Výzkum zjistil, že krém obsahující vilín a fosfatidylcholin může být stejně účinný jako hydrokortizon. Ujistěte se, že používáte nealkoholický produkt s vilínem, neboť nechcete způsobovat vysušení pokožky.

16. Přeslička rolní

Přeslička je úžasná bylina, pokud jde o ekzém, protože má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit bolest i svědění vyrážky. Navíc žádná další rostlina v celé rostlinné říši není tak bohatá na křemík jako právě tato stará bylina. Křemík je materiál, ze kterého se vyrábí kolagen. Kolagen je jako „tělové lepidlo“, které dodává pokožce svalový tón a pružnost a je potřebný pro normální regeneraci zdravých kožních tkání. Přeslička je známa pro zmírnění svědění, podráždění a zánětu spojených s kožními stavy, jako je právě ekzém.

Nejlepší způsob, jak používat přesličku, je vytvořit zábal:

 1. Dejte do hrnce trochu vody a pak do něj vložte vysušenou přesličku a nechte ji vařit asi 15 minut.
 2. Nechte vodu vychladnout a pak vložte do vody ručník.
 3. Vymačkejte ručník tak, aby z něj netekla voda.
 4. Zakryjte postiženou oblast pokožky ručníkem a nechte působit 20 minut.
 5. Postup opakujte dva až třikrát denně, dokud se ekzém nezlepší.

17. Konopný olej

Konopný olej pomáhá léčit kožní onemocnění, včetně ekzému, stejně jako vyrážky a psoriázu. Bylo to prokázáno v několika studiích. Tento olej funguje, protože obsahuje vysoké množství mastných kyselin, které ovlivňují imunitní odpovědi v těle – mohou tak přispět k podpoře hojení. Pro úlevu je dobré použít konopný olej jak uvnitř, tak i zvenčí. Studie ukázaly, že jeho konzumace pomáhá zvyšovat hladinu esenciálních mastných kyselin v krvi, která může pomoci léčit zvenčí, zatímco aplikace na kůži může zmírnit suchost a svědění, což snižuje potřebu léků.

A nebojte, konečný produkt neobsahuje THC, což je psychoaktivní složka rostliny.

18. Použijte jablečný ocet

Jablečný ocet je již dlouho používán k uklidnění různých zánětu kůže a popálenin + je také dezinfekčním prostředkem. Můžete použít bavlněné tampony, abyste aplikovali jablečný ocet přímo na problémové oblasti nebo ho naneste na větší plochy čistou plínkou namočenou v 1 dílu jablečného octa a 1 dílu vody.

Poznámka: Nepoužívejte tento lék, pokud je vaše kůže prasklá nebo krvácí, protože ocet vás bude dráždit.

19. Použijte Aloe Vera

Čistý aloe vera gel je bohatý na protizánětlivé a hojivé sloučeniny a dává příjemný pocit ochlazení na svědivou pleť. Máte-li ekzém, zvažte pěstování vlastní rostliny aloe. Pak můžete mít gel přímo z přirozeného zdroje. Čistý gel z aloe vera lze nalézt také u většiny prodejen drog a obchodů se zdravou výživou.

20. Zkuste čajovníkový olej

Naneste na ekzém několik kapek oleje z čajovníku, zředěného malým množstvím olivového oleje. Nanášejte ideálně několikrát denně. Tento olej je užitečný pro zmírnění svědění ekzému (zejména u mírnějších případů ekzému).

Ekzém a potraviny – které ano a které ne?

Jídlo, které ANO:

 • Esenciální mastné kyseliny
 • Semena dýně nebo chia semínka – tato semena poskytují zinek, který je nezbytný pro hojení ran a metabolizaci mastných kyselin.
 • Potraviny bohaté na probiotické látky – konzumujte kozí mléko a kefír. Jedná se o dobré probiotické potraviny a mohou podporovat zdraví střev a imunitní zdraví, což zlepšuje ekzém.
 • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
 • Potraviny bohaté na vitamín A – zvyšte příjem oranžové a žluté zeleniny, které mají vysoký obsah vitamínu A, ty jsou nezbytné pro zdraví pokožky.
 • Jezte kurkumu – studie jasně ukázaly, že toto protizánětlivé koření pomáhá v řadě kožních stavů, včetně psoriázy či ekzému. Kurkumin, antioxidant nalezený u kurkumě, dokázal, že chrání pokožku neutralizací volných radikálů a zkrácením doby hojení. Chcete-li dosáhnout přínosu, snažte se každodenně užívat asi jednu čajovou lžičku kurkumy.

Potraviny, kterým je třeba se v souvislosti s ekzémem vyhnout:

 • Aditiva, přísady – vylučte přísady a zpracované potraviny ze svého jídelníčku.
 • Potravinářské alergeny – vyhněte se potenciálním alergenům (lepek, nekvalitní mléčné výrobky, a podobně).
 • Cukr – Zvyšuje zánět a snižuje imunitní funkci.
 • Smažené potraviny – mohou zhoršit zánět.
 • Vyhněte se fast foodům.
 • Nepijte alkohol.

Buďte trpěliví. Pamatujte si, že léčení ekzému potřebuje čas. Dokonce i když nevidíte výsledky okamžitě, dodržujte svůj přirozený režim a dodržujte postup léčby. Nakonec byste měli dosáhnout zdravější a jasnější pleti.

A co vy? Jak s ekzémem bojujete vy? Budeme rádi, pokud se podělíte o svoje zkušenosti v komentářích pod článkem.

Co si o ekzému dále přečíst?

VIDEO: Atopický ekzém – Očima lékaře – příčiny a léčba

VIDEO: Atopický ekzém – jak se ho zbavit?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Přírodní léčba ekzému – 20 TOP tipů jak na to”

  1. Tuny napsal:

   Velmi se mi na zanícený ekzém osvědčil čaj z Řepíku lékařského

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva