Sponzorováno

Kognitivně behaviorální terapie – na co je dobrá? 4.63/5 (24)

 • Kognitivně-behaviorální terapie je formou psychoterapie, která se zaměřuje na identifikaci a změnu negativních myšlenkových vzorců a chování, které mohou způsobovat emocionální obtíže a psychické poruchy.
 • Tato terapie je založena na předpokladu, že naše myšlenky, emoce a chování jsou vzájemně propojeny a že změna negativních myšlenek a chování může vést k pozitivním změnám v emocionálním stavu a duševním zdraví.
 • Kognitivně-behaviorální terapie se často používá k léčbě různých psychických poruch, včetně deprese, úzkosti, fobií, posttraumatické stresové poruchy (PTSD), obsedantně-kompulzivní poruchy (OKP), poruchy příjmu potravy, panických poruch a dalších. Terapeuti pracují s klienty na identifikaci negativních myšlenek a vzorců chování a poté společně vyvíjejí strategie a dovednosti, které klienti mohou použít k překonání svých obtíží.
 • Základní principy kognitivně-behaviorální terapie zahrnují: Kognitivní restrukturalizaci: Pomocí této metody klienti pracují na identifikaci negativních a iracionálních myšlenek a nahrazují je pozitivními a realistickými myšlenkami. Tím se mění jejich způsob vnímání situací a sebe samých. Expozici a reakci na vyhýbání: Klienti jsou vedeni k postupnému vystavení situacím nebo věcem, které je dříve vyhýbali kvůli svým obavám. Cílem je postupně snižovat úzkost a ukazovat klientům, že se mohou naučit efektivně reagovat na stresové situace. Rozvoj dovedností: Terapie také zahrnuje rozvoj konkrétních dovedností, které klienti potřebují k řešení problémů a zlepšení svého psychického zdraví.
 • Kognitivně-behaviorální terapie je krátkodobá a cílená forma terapie, která se obvykle provádí v omezeném počtu sezení. Efektivita této terapie byla prokázána v mnoha výzkumech a je jednou z nejběžněji používaných metod psychoterapie pro léčbu psychických poruch. Kognitivně-behaviorální terapie by měla být prováděna kvalifikovanými terapeuty, kteří mají odbornou přípravu v této metodě.

Kognitivně behaviorální terapie se používá k léčbě široké škály problémů.

Kognitivní behaviorální terapie (KBT) je běžným typem terapie slovem (psychoterapie). Je to moderní účinná metoda pomáhající v boji s alkoholismem, depresí a jinými psychologickými poruchami.

Slovo „kognitivně“ v názvu souvisí s myšlením a vnímáním, slovo „behaviorální“ s chováním. Tato terapie neřeší minulost, nehledá příliš příčiny, ale zaměřuje se na aktuální prožívání a chování.

Kognitivně behaviorální terapie může být užitečným nástrojem při léčbě poruch duševního zdraví, jako je deprese, posttraumatické stresové poruchy nebo potíží s jídlem či alkoholem. Ale ne každý, kdo těží z výhod kognitivně behaviorální terapie, má problémový duševní stav. Tato terapie může být účinná u každého, kdo chce lépe naučit zvládat stresující životní situace.

Na co se tato terapie používá?

Kognitivně behaviorální terapie se používá k léčbě široké škály problémů. Často se jedná o preferovaný typ psychoterapie, protože vám může rychle pomoci identifikovat a zvládnout konkrétní problémy. Obecně vyžaduje méně sezení, než jiné typy terapií a je prováděna strukturovaným způsobem.

Kognitivní behaviorální terapie je užitečný nástroj pro řešení emocionálních problémů. Například vám může pomoci:

 • Do jisté míry ovládat příznaky duševních chorob
 • Zabránit recidivě symptomů duševní nemoci
 • Léčit duševní onemocnění, pokud léky nejsou dobrou volbou
 • Naučit se techniky pro zvládnutí stresových životních situací
 • Určit způsoby, jak zvládat emoce
 • Vyřešit konflikty ve vztazích a zjistit lepší způsob komunikace
 • Vyrovnat se s žalem nebo ztrátou
 • Překonat emoční trauma související se zneužíváním nebo násilím
 • Vyrovnat se s nějakým onemocněním
 • Vyrovnat se a spravovat chronické příznaky nemocí

KBT může pomoci s různými poruchami v oblasti duševního zdraví, tak například:

 • Poruchy spánku
 • Sexuální poruchy
 • Deprese
 • Bipolární poruchy
 • Úzkostné poruchy
 • Fobie
 • Obsedantně-kompulzivní porucha
 • Poruchy příjmu potravy
 • Poruchy kvůli užívání látek
 • Schizofrenie

V některých případech je KBT nejúčinnější, když je kombinována s dalšími léčebnými metodami, jako je třeba užívání antidepresiv (nebo jiných léků).

Rizika kognitivně behaviorální terapie – existují?

Obecně existuje jen malé riziko při kognitivně behaviorální terapii. Protože může pracovat s bolestivými pocity, emocemi a zkušenostmi, můžete se občas cítit emočně nepříjemně. Během náročného sezení můžete dokonce plakat, rozčilovat se, cítit se rozzlobení, nebo se také můžete cítit fyzicky hodně vyčerpaní.

Sponzorováno

Některé formy KBT, jako je expoziční terapie (psychoterapeutický postup, při kterém pacienta terapeut postupně vystavuje situacím, ze kterých má obavy), mohou vyžadovat, abyste čelili situacím, kterým byste se raději vyhnuli – například letadlům, pokud máte strach z létání. To může vést k dočasnému stresu nebo úzkosti.

Spolupráce s kvalifikovaným terapeutem však hodně minimalizuje rizika. Znalosti, které se naučíte, vám ve finále pomohou zvládnout a podmanit si negativní pocity a obavy.

Jak probíhá kognitivně behaviorální terapie – co můžete očekávat

Kognitivně behaviorální terapie se může provádět jen v jednom (1 terapeut a 1 pacient), nebo ve skupinách s rodinnými příslušníky nebo s lidmi, kteří mají podobné problémy. KBT často zahrnuje:

 • Učení se o svém stavu duševního zdraví
 • Učení technik jako relaxace, zvládnutí, odolnost, stresový management a asertivita

Na první terapii

Při vaší první návštěvě bude váš terapeut obvykle shromažďovat informace o vaší osobě, bude se ptát, na čem přesně byste chtěli pracovat. Terapeut se vás pravděpodobně zeptá na vaše současné a minulé fyzické a emocionální zdraví, aby získal hlubší informace k pochopení vaší situace.

První zasedání je také příležitostí pro vás, abyste si pohovořili s vaším terapeutem – jen tak zjistíte, zda je pro vás ten pravý. Ujistěte se, že rozumíte:

 • Jeho přístupu
 • Jaký typ terapie je pro vás vhodný
 • Cílům vaší léčby
 • Délce každého sezení
 • Kolik terapií budete potřebovat

Může klidně trvat i několik sezení u vašeho terapeuta, než plně porozumí vaší situaci a obavám a určí nejlepší postup. Pokud se necítíte dobře s prvním terapeutem, zkuste někoho jiného.

Během sezení kognitivně behaviorální terapie

Váš terapeut vás povzbudí, abyste mluvili o vašich myšlenkách a pocitech a co vás znepokojuje. Nebojte se, jestli je pro vaše city těžké se otevírat. Váš terapeut vám může pomoci získat více důvěry a pohodlí.

KBT se obecně zaměřuje na konkrétní problémy s využitím cíle orientovaného přístupu. Při práci s terapeutem vás může váš terapeut požádat, abyste udělali „domácí úkoly“ – aktivity, čtení nebo praktiky, které vycházejí z toho, co se naučíte během pravidelných terapií – a povzbudí vás, abyste aplikovali to, co se učíte ve svém každodenním životě .

Přístup vašeho terapeuta bude záviset na vaší konkrétní situaci a preferencích. Váš terapeut může kombinovat kognitivně behaviorální terapii s jiným terapeutickým přístupem.

Kroky v kognitivně behaviorální terapii

KBT obvykle zahrnuje tyto kroky:

 1. Identifikujete znepokojující situace nebo podmínky ve svém životě. To mohou být třeba takové problémy, jako je zdravotní stav, rozvod, zármutek, hněv nebo příznaky duševní nemoci. Vy a váš terapeut rozhodnete, na jaké problémy a cíle byste se měli zaměřit.
 2. Uvědomte si své myšlenky, emoce a přesvědčení o těchto problémech. Jakmile zjistíte, na kterých problémech budete pracovat, váš terapeut vás povzbudí, abyste se s ním podělili o své myšlenky.
 3. Identifikujte negativní apod. myšlení. Aby vám pomohl rozpoznat vzorce myšlení a chování, které mohou přispět k vašemu problému, může vás váš terapeut požádat, abyste v různých situacích věnovali pozornost vašim fyzickým, emocionálním a behaviorálním reakcím.
 4. Změňte negativní nebo nepřesné myšlení. Váš terapeut vás pravděpodobně povzbudí k otázce, zda váš názor na situaci je založen na faktu nebo na nepřesném vnímání toho, co se děje. Tento krok může být obtížný. S praxí se pozitivní myšlení a vzorce chování stanou zvykem a nebudou už chtít tolik úsilí.

Délka terapie

KBT se obecně považuje za krátkodobou terapii – asi 10 až 20 sezení. Vy a váš terapeut spolu můžete diskutovat, kolik sezení pro vás bude dobrých. Mezi faktory, které je třeba zvážit, patří:

 • Typ poruchy nebo situace
 • Závažnost vašich příznaků
 • Jak dlouho trpíte příznaky
 • Jak rychle postupujete
 • Kolik stresu vnímáte
 • Kolik podpory získáte od členů rodiny a jiných lidí

Důvěrnost

Kromě velmi specifických okolností jsou konverzace s vaším terapeutem naprosto důvěrné. Terapeut může však porušit mlčenlivost, pokud existuje bezprostřední hrozba pro bezpečnost nebo pokud to vyžaduje státní zákon.

Kognitivně-behaviorální terapie je terapeutický přístup, který nám pomáhá porozumět tomu jak přemýšlíme o světu, o okolí kolem nás, o nás samotných. Jak vše chápeme potom ovlivňuje nás samé a naše jednání.

Závěr

Kognitivní behaviorální terapie nemusí vyléčit váš stav nebo vyřešit nepříjemné situace. Může vám však dát sílu vyrovnat se s vaší situací zdravým způsobem a budete se sami o sobě cítit se lépe.

Sponzorováno

A co vy? Pomohla vám nějak kognitivně-behaviorální terapie? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva