Sponzorováno

Vilín a jeho účinky na zdraví – keř s protizánětlivým účinkem 4.78/5 (9)

Vilín má protizánětlivé účinky.

Vilín má protizánětlivé účinky.

Listnatý keř, který v zimních měsících oživí každou zahradu, se původně vyskytoval ve východních státech USA, Kanady a ve východní Asii. Dnes se využívá pro jeho adstringentní, stahující a protizánětlivý účinek ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

Jasně žluté květy vilínu začínají kvést až v podzimních měsících. Obvykle se objevují v říjnu až prosinci. Listy oranžové a červené barvy zkrášlují jinak fádní zimní zahradu. Dva až čtyři metry vysoká rostlina se dá pěstovat i v našich zeměpisných šířkách. Ve volné přírodě ji nenajdete, ale mladé stromky se dají zakoupit v každém větším zahrádkářství. Jako vhodné prostředí postačí světlé teplé místo a neutrální odvodněna půda. Bez přesazování a zastřihávání si dopěstujete zimní dekoraci, která vám zároveň do lékárničky přispěje užitečnými látkami. Kůra a listy se sbírají na jaře nebo na pozdě na podzim.

Pro ty, kteří nemají prostor k pěstování vlastního keře se kůra a listy vilínu dají koupit v bylinkových obchodech a na specializovaných eshopech.

Kůra, větvičky a listy vilínu mají léčivé vlastnosti

Už domorodí Američané znali působení odvaru ze stonků tohoto keře. Z listů a kůry si připravovali odvary a pomocí větviček hledali vodu.

Tinktura, destilát nebo jednoduchý zábal se užívá na vnější ošetření rozličných problémů a neduhů. Tak třeba o ošetření:

  • poranění
  • pokousání či poštípání
  • bodnutí hmyzem
  • zánětlivých onemocnění pokožky
  • popálenin
  • proleženin
  • pohmožděnin
  • vykloubení
  • namožených svalů
  • křečových žil
  • hemoroidů
  • vředů

Vysoký obsah třísloviny účinně zastavuje krvácení

Svíravý efekt tříslovin způsobuje, že se svaly a krevní cévy stáhnou. Zastavení krvácení není jedinou účinnou vlastností. Odvary z tohoto keře mají hojivé účinky, zmírňují bolest a při použití zábalu zabrání nežádoucí infekci. Antibakteriální účinek vilínu spočívá v jeho schopnosti třísloviny uzavírat póry a tak zabránit bakteriím, aby do nich pronikly. V dnešním kosmetickém průmyslu se používá jako účinná složka krémů proti hemoroidům a křečovým žilám.

V minulosti se používal k zastavení vnitřního krvácení z plic, žaludku, dělohy a střev. Používal se na výplach dělohy po porodu. Takto zastavoval případné krvácení. Schopnost vyplavovat hleny dělá z vilínu účinný lék na průjem nebo katar.

Sponzorováno

Postavení vilínu v přírodní kosmetice

Dnes je tento keř často nabízen na trhu. Na pleť působí tak, že ji stahuje. Vyčistí ji, odstraní přebytečný maz a tonizující účinek na pleť pomůže odstranit zvětšené póry. Antiseptický a antibakteriální účinek pomůže pleti potlačit akné. Antistrigentní účinky této rostliny se využívají i v boji proti stárnutí. Kosmetický průmysl je využívá jako základní složku pleťových masek a krémů. Nevýhodou je, že přípravky v obchodě mají v sobě i různé další látky. Ať už jste alergici, máte přecitlivělou pleť nebo nechcete používat přípravky s obsahem konzervantů, zkuste si připravit vlastní pleťové tonikum i doma.

Domácí tonikum z vilínu

Stačí si ve vroucí vodě 20 minut povařit lístky nebo kůru vilínu. Přidáním alkoholu si připravíte tonizující vodu. Nesmíte ale zapomenout na vysušování. Pokud se vaše pleť rychle vysušuje nahraďte alkohol esenciálními oleji. Bez použití alkoholu musíte skladovat tonikum v chladničce.

Vilín je i pro pány

Takto připravená pleťová voda není určena jen pro ženy. Vilín je součástí pánské kosmetiky. Zklidňující účinky jej předurčují jako vhodnou přísadu do vody po holení. Při boji s akné jej mohou používat vaše děti a vnoučata a při ošetření pokožky vašeho domácího miláčka připraveným tonikem mu pomůžete odstranit svědění pokožky.

Produkty v lékárně, které obsahují vilín

  • vilínová pleťová voda na mastnou pleť
  • uklidňující ústní voda na podrážděné dásně
  • kloktadlo na bolestivé hrdlo, záněty a infekce
  • obklad na poranění
  • smícháním s růžovou vodou vznikne osvěžující oční výplach

Kde se o vilínu dozvíte další informace?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Hamamelis mollis6“ od Kurt Stüber [1] – caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva