Obsah článku
- Neškrábat se
- Eliminovat ho
- Vyhýbat se spouštěči ekzému
Bohužel ne každý přesně ví, co ekzémům prospívá a co je naopak může zhoršovat. Podívejme se společně na to, co v souvislosti s ekzémem raději nedělat.
1. Ne každý krém je na ekzém tím pravým
Že můžete ekzémy léčit pomocí různých krémů, to je samozřejmě pravda. Neznamená to ale, že můžete sáhnout do své skříně a vytáhnout jakýkoliv krém, který na sebe namažete. Ideální jsou krémy bez parfemace, které obsahují kyselinu hyaluronovou. Dále je vhodné vybírat i takové krémy, které obsahují ceramidy a jsou spíše tučnější. Tyto opravdu pomáhají. Jakékoliv jiné však mohou situaci jenom zhoršit. Jakékoliv parfemace, nebo agresivnější složky způsobí ještě větší podráždění, než které je na vaší kůži nyní. Takže na to pozor.
2. Nedostatečný pitný režim
Jste obecně osobou, která toho přes den zase tolik nevypije? Je to velká chyba. Nejenom, že je pitný režim důležitý pro zdraví obecně. Je také důležitý i pro vaši kůži. Čím více pijete, tím lépe je pleť hydratována. A toto pravidlo si spojte také s ekzémy. Jejich léčba je založena právě na dobré hydrataci. Pokud málo pijete, tak se pokožka vysouší. A to rozhodně není stav, který by vedl ke zlepšení. Právě naopak. A když už se rozhodnete pít, zapomeňte na různé doslazované limonády, nebo džusy. Ideální je černý nebo zelený čaj, stejně jako obyčejná voda. A kolik tekutin vypít? Denně nejlépe 2 litry. Ale i více.
3. Špatné mýdlo
Na trhu je takový výběr mýdel, že se může zdát nadlidský úkol vybrat to pravé. Nutno však říci, že je dobré sledovat jeho složení. Nejlepší mýdlo je takové, které obsahuje dostatek hydratačních složek. A jaké je tím nejhorším? Jak jistě velmi dobře tušíte, jedná se o takové, které vaši kůži vysouší. Dobré je v první řadě hlídat složení. Problémovými mýdly jsou ta, která obsahují třeba laurylsulfát sodný, nebo dokonce i alkohol. Taková způsobují:
- Hrubost kůže
- Vznik drobných šupinek
- Výrazné svědění
Špatné mýdlo lze poznat i po samotném umytí. Klasicky ho aplikujte a omyjte vodou. Pokud vám kůže přijde až příliš, nepřirozeně suchá, používáte to špatné. Použití na ekzém je velkou chybou.
TIP: Přečtěte si zajímavosti o ekzému
Sponzorováno
4. Máte nevhodné oblečení
Jak jsme již zmínili v samotném úvodu, důvodem pro vznik ekzému může být i nevhodné oblečení. O jaké se jedná? V první řadě takové, které je vyráběno z umělých vláken. Ta nejsou moc šetrná k pokožce. Čím obyčejnější a levnější materiál, tím hůře. Nejedná se ale o materiál jediný. Také je velkým problémem jinak osvědčená vlna. To proto, že může škrábat, což v kombinaci s ekzémem není nic příjemného. Proto i tu krátkodobě vynechejte. Naopak místo ní zvolte oblečení, které je spíše lehčí a které je dostatečně prodyšné. Jedině tak bude moci kůže dýchat a nebude nijak výrazně drážděna.
5. Potíte se a moc to neřešíte
Že se člověk potí, je přirozená činnost organismu. Je ale rozdíl mezi tím, zda se zapotíte při dobíhání tramvaje, nebo jste tak oblečení, že se potíte neustále. Právě druhá situace je velkým problémem. Ani ne tak proto, že se na kůži tvoří pot. Je to proto, že daný pot zůstává v oblasti kůže, kde vzniká nadměrná vlhkost. A ta je ideálním prostředím pro různé bakterie, které mohou zcela pochopitelně zhoršovat stav vašeho ekzému.
Je to problém hlavně v chladnějších dnech, kdy na sebe navléknete několik vrstev, které kolem vašeho těla vytvoří nepropustný obal. Když se oblékáte, myslete na to, že pot i vlhkost by měly projít co nejdále od kůže. Tedy do jiné vrstvy vašeho oblečení. Zde už to nebude zase až tak velký problém.
6. Máte doma příliš suché prostředí
Vlhkost vzduchu by neměla být ani příliš vysoká, ani příliš nízká. Jsou dané konkrétní limity pro různé místnosti. Ty doporučíme dodržovat. To proto, že jsou pro vaši kůži tím nejlepším. Ta může díky tomu sama přirozeně regenerovat. Hlavní problém je tedy spojený s tím, že máte doma příliš suché prostředí. Tím se vysouší i vaše kůže a ekzémy se jenom zhoršují. Jak docílit větší vlhkosti? Buď pomocí zvlhčovače, nebo jednoduchých fíglů. Stačí dát mokrý ručník na topení. Vlivem tepla se začne odpařovat vodní pára, která vlhkost vzduchu v místnosti velmi jednoduše zvýší. Vhodnou pomocí však může být také hrnec vařící vody, který na několik desítek minut postavíte do středu místnosti, ve které pobýváte. I takto může vypadat podomácku vyrobený zvlhčovač vzduchu.
7. Vystavujete problémové části těla mrazu
Mráz pokožku vysouší, nedělá ji moc dobře. O tom není pochyb. Pokud se ekzém objeví třeba v oblasti krku, nebo na vašich rukou, je třeba snažit se daná místa před mrazem chránit. Třeba pomocí šály, nebo rukavic – zde ale pozor na již zmíněnou vlnu. Tím, že se mráz k danému místu nedostane, ho nebude vysoušet a nebude tedy stav ekzému nijak zhoršovat. Zde však přihlédněte také k nutnosti eliminovat případné pocení, jelikož jak jsme zmínili výše, ani nadměrná vlhkost není velkým přítelem ekzémů.
A co si ještě o ekzému přečíst?
VIDEO: Atopický ekzém očima lékaře – příčiny a léčba
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekzém
Přečtěte si také naše další články