Sponzorováno

Epsomská sůl je hořká sůl (není to Glauberova sůl) – má léčivé účinky 4.75/5 (81)

  • Epsomská sůl, také známá jako hořká sůl nebo síran hořečnatý, je minerální sloučenina s chemickým vzorcem MgSO4.7H2O. Získává se z minerálních ložisek a často se používá jako přísada do koupelových vod, kosmetických výrobků a hnojiv.
  • Epsomská sůl má několik potenciálních zdravotních účinků.
  • Uvolňuje svalové napětí: Koupel s přídavkem epsomské soli může pomoci uvolnit svaly a zmírnit svalové napětí. To je často využíváno pro relaxaci a zmírnění bolesti po fyzické námaze.
  • Podporuje detoxikaci: Někteří lidé věří, že epsomská sůl může pomoci při detoxikaci těla. Údajně by mohla podporovat eliminaci toxinů z těla a zlepšovat funkci jater.
  • Pomáhá zmírnit záněty: Hořčík obsažený v epsomské soli má protizánětlivé vlastnosti. Přidání epsomské soli do koupele nebo aplikace jako obklad na zanícenou oblast může pomoci zmírnit bolest a otoky spojené se zánětem.
  • Uklidňuje podrážděnou pokožku: Epsomská sůl může být užitečná pro péči o pokožku. Přidávání epsomské soli do koupelí může pomoci uklidnit podrážděnou pokožku, například při ekzému nebo popáleninách.
  • Podporuje trávení: Hořčík obsažený v epsomské soli může podporovat normální funkci trávicího systému a pomáhat při regulaci stolice.
  • Je však důležité poznamenat, že účinky epsomské soli na zdraví nejsou vědecky prokázány a mohou se lišit v závislosti na jednotlivci. Je vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem, pokud máte zdravotní problémy nebo se vám zdá, že epsomská sůl by mohla být pro vás prospěšná.

Epsomská sůl je hořká sůl (není to Glauberova sůl) - má léčivé účinkyEpsomská sůl je svými blahodárnými účinky pro zdraví a krásu známá stovky let. Její historie začíná v 17. století, kdy farmář žijící nedaleko městečka Epsom v Anglii objevil pramen bohatý na obsah siřičitanu hořečnatého a krátce poté byly odhaleny i léčivé účinky této sloučeniny.

Epsomská sůl je složena z minerálů hořčíku a síranu. Výzkumy prokázaly, že hořčík a síran se snadno vstřebávají přes kůži, proto jsou lázně v epsomské soli výbornou volbou, jak doplnit tyto minerály důležité pro tělo. Hořčík v těle hraje významnou roli při regulaci aktivity přes 325 enzymů, snižuje záněty, pomáhá funkci svalů a nervů a pomáhá produkovat serotonin, hormon zodpovědný za pocit pohody a štěstí. Sírany zlepšují vstřebávání živin, vyplavují z těla toxiny a zmírňují migrény.

Známé léčivé účinky epsomské soli

Koupel v epsomské soli uvolňuje nervový systém, léčí kožní problémy, utišuje bolest zad a končetin, uvolňuje svalové napětí a pomáhá tělo zbavovat škodlivých látek. Pomáhá lepšímu a klidnějšímu spánku. Prospěšná je i při srdečních problémech, snižuje nepravidelný srdeční rytmus, brání kornatění tepen, snižuje krevní sraženiny a krevní tlak.

Využití epsomské soli pro krásu

Peeling

Smíchejte hrst epsomské soli a lžíci olivového oleje a vzniklou pastou si vmasíruj celé tělo. Nakonec opláchni.

Nebo druhá varianta. Smíchejte půl hrnku soli a kávové sedliny, přidejte 1 lžičku eukalyptového oleje a dostatek sezamového oleje, aby se vytvořila hladká pasta. Tento domácí peeling vám pomůže zredukovat vzhled pomerančové kůže na stehnech a hýždích.

Zkuste i čisticí pleťový peeling

Smíchejte půl lžičky epsomské soli s čisticím gelem, který používáte. Epsomská sůl pracuje jako přírodní čistič, omladí a rehydratuje pokožku a pomůže ji zbavit toxinů.

Uvolnění ucpaných pórů

Smíchejte lžičku epsomské soli s 3 kapkami tekutého jódu a půl šálkem vařící vody. Pastu nanes s vatovým tamponem na postižená místa.

Sponzorováno

Domácí pedikúra

Přidejte půl šálku soli do teplé vody a namočte si nohy na 10 minut. Solná koupel zbaví nohy zápachu a otoků, utiší bolest a změkčí ztvrdlou kůži na patách. Podívejte se na postup domácí pedikúry.

Relaxační hořčíková koupel

Přidej 1 hrnek soli do teplé vody a užijte si koupel s benefity po dobu alespoň 12 minut. Budete uvolnění, zbavíte se bolesti a budete mít klidný a dobrý spánek.

Maska pro objem vlasů

Smíchejte stejné množství kondicionéru a epsomské soli a nechte působit na vlasech 20 minut. Nakonec důkladně opláchněte a nechte vlasy volně uschnout. Vlasy budou vypadat plnější a díky vysokému obsahu minerálů pomůže maska opravit a posílit teplem poškozené konečky vlasů. Tato kúra je zvláště vhodná pro uhlazení krepovitých vlasů.

Pro mastné vlasy

Epsomská sůl dokáze nasáknout přebytečný maz z vlasů. Přidejte hrst soli do našampónovaných vlasů, umyjte je a opláchněte.

Pro ploché bříško

Koupel v epsomské soli přispívá ke snížení zadržování vody v břiše a nadýmání, výsledkem je plošší bříško. Vyzkoušejte koupel s 2 hrníčky epsomské soli 3-krát týdně. Tuto metodu si pochvalují známé krásky jako Gwyneth Paltrow či Victoria Beckham a je nedílným rituálem modelek před focením.

Pokud chcete epsomskou sůl použít do potravinářství (např. jako součást jaterní očisty) volte epsomskou sůl potravinářskou. Epsomská sůl je významnou součástí mořské vody i některých minerálních vod. Tradičně je užívána jako součást solí do koupele. Koupele v hořkých solích jsou jedním nejjednodušších způsobů, jak zmenšit otoky. Hořké soli se tradičně používají k léčbě bolavých svalů i pro relaxaci. Jsou běžně používané a doporučované přírodními léčiteli a ortopedy na zmírnění stresu a odstranění toxinů a k obnovení rovnováhy pH těla. Koupel jednoduše připravíte jejím rozpuštěním ve vaně plné horké vody.

Na detoxikaci

Že je epsomská sůl velice oblíbena a často se používá na detoxikaci těla je obecně známá věc. Epsomská sůl se tradičně užívá jak na vnitřní tak i vnější detoxikaci. Mrkněte na krátký recept na očistu:

Recept na očistnou jaterní kůru epsomskou solí
60g epsomské soli, 180ml šťávy z grepu (dva kusy), 120ml extra panenského olivového oleje. Doporučujeme jaterní očistu naplánovat na volné dny, ideální je víkend, kdy si naordinujte odpočinek a nicnedělání. Den před očistou vynechte maso a smažené, jezte hodně ovoce, výborné jsou džusy.

Epsomská není Glauberova sůl

Název Glauberova sůl se původně používal na síran sodný. Zdomácněl se však i na síran hořečnatý, lidově nazývaný hořká sůl. Glauberova či hořká sůl je využívána například i americkými herečkami a modelkami pro udržení štíhlé linie a pěkné pleti, má projímavé a pročišťující účinky.

Epsomská sůl není Glauberova sůl. Epsomská sůl je siran hořečnatý MgSO4, Glauberova sůl, neboli Mirabilit je síran sodný Na2SO4. Nesmí se zaměňovat, protože při očistě střev síran hořečnatý je šetrný k ledvinám, síran sodný naopak ledviny zatěžuje mnohem více.

TIP: 5 druhů soli pro zdraví i relaxaci

Co říci na závěr?

Užitečnost Epsomské soli, to nejsou jen povídačky. Hluboké a všestranné příznivé účinky hořčíku a síranu, dvou hlavních složek Epsomské soli, prokázaly četné studie. Na Epsomskou sůl pějí ódy jak přírodní léčitelé, tak odborníci na zahradničení – a mnozí jiní.

TIP: Koukněte na zdravé druhy solí

VIDEO: Co je to Epsomská sůl (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

11 Komentářů u článku “Epsomská sůl je hořká sůl (není to Glauberova sůl) – má léčivé účinky”

  1. Jana napsal:

    Dobry clanek, skoda jen, ze tuto sul nelze zu normalne koupit v lekarne… Zakladni suroviny pry nevedou, takze jedine objednat pres Internet…

    • janny napsal:

      Aspoň ušetříte :-) zkuste stránky fichema.cz

      • ales napsal:

        Mohu potvrdit, fichema.cz , taky jsem odtamtud nakoupil horkou sul a i slozky pro tepperweinovu smes.

      • Miroslava napsal:

        Dobrý den,
        epsomská sůl se dá koupit v lékárně nebo tam si jí objednat.Používám jí při mytí vlasů a mám s ní velmi dobré zkušenosti i na zahrádce,kde jí používám na žluté fleky po naší fenečce.Ještě zkusím tu detoxikaci.
        S pozdravem Mirka.

    • Jana napsal:

      epsomskou sůl si objednávám od f. Ekokoza, mají prášek i krystaly, já si na jaterní očistu i na koupele beru krystalickou

    • Jana napsal:

      Ahoj, zkuste se mrknout na web Kutilov.cz – tam Epsonskou sůl mají a levnou… :-) Jana

  2. Micina napsal:

    Magistry v lékárnách neví obvykle, oč se jedná. Dá se sehnat na Medicatus.cz

  3. Líba Kral napsal:

    Po dlouhém shánění jsem koupila Epsomskou sůl v Bauhausu v oddělení Zahrada. Je to mezi hnojivy jako síran hořečnatý, hořká sůl.
    V technické kvalitě mi na koupele naprosto vyhovuje. A cenově je to pakatel.

    • blanka napsal:

      Nepodcenovala bych vstřebávání do těla kúží. Je to možná zavádějící, ale povrch těla je velká plocha a prostřednictvím ní se vše vstřebává stejně jako ústy a myslím, že není jedno, jestli něco dáte do svěho těla, anebo to rozhodíte na zahradu. Je prostě rozdil v čistotě výrobku potravinářské, kosmetické a průmyslové soli.

  4. Líba Král napsal:

    Tak jsem si nechala poslat z Fichemy 5kg balení na koupele. Jsem spokojená a mám klid, že si nevstřebávám do těla nic nevhodného.

  5. Světlana napsal:

    Dobrý den na jaterní očistu můžu použít jen krystalickou opsomskou sůl nebo dase koupit už naředěno jako koncentrát děkuji

Zanechat komentář ke článku

Zpráva