Chronický stres a zdraví – je to strašák dnešní doby. Co vše způsobuje? 4.77/5 (48)

Sponzorováno

  • Chronický stres může mít značný negativní vliv na fyzické i duševní zdraví. Některé z hlavních vlivů chronického stresu na zdraví si projdeme v tomto článku.
  • Negativní účinky na kardiovaskulární systém: Chronický stres může přispívat k zvýšenému krevnímu tlaku a zvýšenému riziku srdečních onemocnění. Stres může také ovlivnit srdeční rytmus a způsobit záněty v cévách.
  • Oslabení imunitního systému: Stres může potlačit imunitní odpověď, což znamená, že tělo může být náchylnější k infekcím a nemocem. Imunitní systém může být dlouhodobým vystavením stresu oslaben.
  • Problémy se spánkem: Chronický stres může vést k nespavosti, poruchám spánku nebo nepříjemným nočním můrám. Nedostatek kvalitního spánku může ovlivnit celkovou vitalitu a duševní pohodu.
  • Změny v hladině hormonů: Stres aktivuje reakci tzv. "boj nebo útěk," což vede k uvolnění hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Při chronickém stresu mohou být hladiny těchto hormonů vysoké, což může mít negativní vliv na různé orgány a systémy.
  • Problémy s trávením: Stres může ovlivnit trávicí systém, což může vést k problémům jako jsou zažívací potíže, nadýmání, průjmy nebo zácpy.
  • Vliv na duševní zdraví: Chronický stres je spojen s větším rizikem vývoje úzkostných poruch, deprese a dalších duševních onemocnění. Může také přispívat k exacerbaci existujících psychických problémů.
  • Je důležité si být vědom vlivu chronického stresu na zdraví a hledat způsoby, jak s ním efektivně zvládat - zkoušení relaxačních technik, cvičení, meditace nebo podpory od odborníků na psychické zdraví je fajn. V některých případech může být užitečné vše konzultovat s lékařem nebo terapeutem, aby se identifikovaly strategie pro zvládání stresu a minimalizaci jeho negativních dopadů.

Chronický stres vaše tělo i vaši mysl devastuje. Vyhýbejte se mu!

Chronický stres vaše tělo i vaši mysl devastuje. Vyhýbejte se mu!

V jaké žijeme době? Charakterizovat ji můžeme jako dobu, ve které jde vše velmi rychlým tempem kupředu a ve které žijeme spíše ve spěchu. A to negativně ovlivňuje kvalitu našeho života. Jedním z problémů, který se u žen i mužů objevuje stále více, je takzvaný chronický stres. Pokud jde čas od času ve stresu, není to nic výjimečného. To proto, že stresové situace může navodit řada věcí, jako třeba:

  • Problémy v práci
  • Problémy doma
  • Mezilidské vztahy
  • Krátkodobý stres může být dokonce pozitivní, může vás nakopnout k lepším výkonům a tak. Když je ale stres dlouhodobý, už to problém je, a to jak pro zdraví, tak vaši krásu. My doporučujeme změnit svůj styl života, jelikož chronický stres rozhodně nepřinese nic pozitivního. Pokud nevěříte, podívejte se, co všechno může mít na svědomí.

    Pozor na problémy s pletí

    Snažíte se vypadat stále dokonale? Pečujete o svou pleť a nevystavujete ji žádným negativním vlivům? Dejte si pozor na to, že jeden negativní vliv se může ukrývat také uvnitř. Opravdu nejde o nic jiného, než o chronický stres. Pokud jím trpíte, již brzy začnete pozorovat změny právě na vaší pleti. V první řadě takové, že pleť nebude tak svěží. Vy budete vypadat spíše sešle a také spíše ustaraně. Nezapomínejme ani na to, že se chronický stres na vašem vzhledu podepíše i tím způsobem, že se mohou objevit i různé pupínky. A to jak v podobě klasického akné, tak i v podobě různé vyrážky. Pokud chcete být krásní, zapomeňte na starosti, a co nejdříve si takzvaně vyčistěte hlavu.

    Budete náchylnější na nemoci

    Skutečně je tomu tak. Pokud budete dlouhodobě ve stresu, tak se to negativně podepíše i na vašem imunitním systému. Ten přestane fungovat tak, jak by fungovat měl. A problém je tady.

    Rázem vaše tělo nebude schopno zvládat ani ty nejjednodušší nemoci, jako je třeba:

    • Rýma
    • Kašel
    • Chřipka

    Dokonce jsou známy i souvislosti, kdy chronické stres může výrazně zhoršovat řadu závažných nemocí. Příkladem mohou být různé druhy rakoviny. U žen to může být třeba rakovina prsu, u které bylo studií prokázáno, že u většiny žen, které trpěly chronickým stresem nebo si prošly traumatem, se problémy s danou nemoci výrazně zvýšily.

    Sledujte svou váhu

    Pokud trpíte chronickým stresem, rozhodně vám doporučíme podívat se na váhu. Proč? Jelikož tento psychický problém se negativně podepisuje i na tom, kolik vážíte. Je malé procento z nás, u kterých to funguje naopak – kdy ve stresu hubnou. Většina naopak při stresu přibírá. A to hned ze dvou důvodů.

    Prvním důvodem je to, že vlivem stresu lidské tělo nefunguje tak, jak se od něho očekává. To znamená, že tuky nemusí být spalovány tak efektivně, stejně jako může docházet k tomu, že se tukové zásoby tvoří výrazně rychleji. Nejde ale o důvod jediný. Mnoho žen přiznává i to, že pokud jsou ve stresu, velmi často sáhnou po něčem nezdravém. A to třeba po čokoládě, nebo smažených lupíncích. A protože takto mlsají poměrně často, je důvod nárůstu váhy při chronickém stresu celkem pochopitelný. Podívejte, jak řešit přibírání ve stresu.

    Hlídejte také své vlasy

    U krásy ještě zůstaneme, protože chronický stres se přímo dotýká i oblasti vaší hlavy. Tedy konkrétně se dotýká vašeho účesu. Čím více jste ve stresu, tím častěji může docházet k tomu, že na hřebenu nacházíte více vlasů. Klasické padání je zcela přirozené. Když ale po psychické stránce nejste v dokonalé kondici, výrazně se tento problém prohloubí. Výsledkem může být dokonce třeba i to, že vaše vlasy zřídnou natolik, že si toho všimnete nejenom i vy sami, ale i vaše okolí. Obvykle nepomohou ani osvědčené pomoci, a to třeba ve formě vitaminů na vlasy, nebo ve formě různých vlasových aktivátorů, které mají za cíl stimulovat pokožku na vaší hlavě.

    Problémy s trávením nejsou také vůbec ničím výjimečným

    Chronickým stresem se naruší i fungování trávicího systému. To už jsme lehce naznačili v souvislosti s imunitou. Ta totiž velmi často souvisí se stavem vašich střev a tím, jak fungují. Když je fungování narušeno, můžete nejenom onemocnět, ale mohou se objevit i komplikace další. A to třeba průjem, nebo naopak zácpa. Co konkrétně potká vás nelze s určitostí říci. Ani jedno však není příliš příjemné. Z dlouhodobého hlediska může takové narušení trávicího systému znamenat i to, že se mohou objevit různé záněty, nebo také žaludeční vředy, které budou vyžadovat dlouhodobou a logicky i celkem náročnou dietu.

    1. Vliv stresu na jícen

    Když jste dlouho ve stresu, můžete jíst mnohem více nebo mnohem méně, než je to u vás obvyklé. Pokud budete jíst více jídel nebo různé nezdravé potraviny, či pokud zvýšíte spotřebu alkoholu nebo tabáku, můžete se setkat s pálením žáhy nebo kyselým refluxem. Stres obecně může také zvýšit závažnost bolesti při pálení žáhy.

    2. Vliv stresu na žaludek

    Když jste stresovaní, váš mozek se stává více ostražitý k pocitům ve vašem žaludku. Váš žaludek může reagovat pocitem „motýlů v břiše“ nebo dokonce nevolností či bolestí žaludku. Můžete až zvracet, pokud je stres vysoký. A pokud se stres stává chronickým, můžete si pěkně zadělat na žaludeční vředy. To fakt není nic příjemného.

    3. Vliv stresu na střevo

    Stres může ovlivnit trávení a na to, jaké živiny vaše střeva absorbují. Možná zjistíte, že chronický stres vám způsobuje průjem nebo zácpu. To se také často stává.

    Sponzorováno

    Chcete být nastávající maminkou? Tak bacha na chronický stres!

    Chronický stres může výrazně ovlivnit i vaše budoucí plány na rodinný život. V jakém ohledu? Jasným příkladem je váš plán spojený s početím. Nejenom, že na něho má roli kvalita spermií vašeho partnera, nebo celkově dobré fungování vašeho těla. Ovlivněna je také vaše hlava.

    Chronický stres rozhodně nepřispívá tomu, aby bylo početí bezproblémové. Naopak může dojít k tomu, že se vám i po dlouhé měsíce nepodaří otěhotnět. Navíc je to celkem začarovaný kruh. Chronický stres způsobí první problémy s početím. To se dále nedaří a vy začínáte propadat panice. A i když jste chronické stresové potíže postupně odbourali, objevuje se narušení psychiky z důvodu, že se vám otěhotnění nedaří. V takovém případě doporučíme dát si pauzu, nebo navštívit odborníka. Proč? Není nic výjimečného, že kombinace negativních psychických stavů skončí až v depresi. A to přeci rozhodně nechcete.

    Vědci zjistili, že chronický stres hraje roli v tolika nemocích moderního života – od astmatu, deprese a migrény až po srdeční záchvaty, rakovinu a diabetes – že pravděpodobně představuje více než polovinu finančních výdajů souvisejících se zdravotní péčí.

    Stres má negativní vliv i na dýchací systém

    Stres může dost ztížit i dýchání. Pro většinu lidí to nemusí být až tak zásadní problém, ale pro ty, kteří mají astma nebo plicní onemocnění, jako je emfyzém, může být obtížné získat dostatečný přísun kyslík, který potřebujete dýchat.

    A některé studie ukazují, že akutní stres – například smrt milovaného člověka – může ve skutečnosti vyvolat silné astmatické záchvaty, při nichž dýchací cesty mezi nosem a plícemi ztuhnou. Stres může navíc způsobit rychlé dýchání – hyperventilaci, která může vyvolat záchvaty paniky (speciálně u někoho náchylného na záchvaty paniky).

    Negativní vliv na endokrinní systém

    Když je tělo stresováno, hypotalamus signalizuje autonomní nervový systém a hypofýzu a proces začíná produkovat epinefrin a kortizol, někdy nazývané „stresové hormony“. Pokud je stres dlouhodobý, chronický, tak je to pro tělo problém.

    1. Vliv stresu na nadledvinky (jsou v blízkosti ledvin)

    Stresové signály z hypotalamu způsobují, že kůra nadledvinek produkuje kortizol, aby produkoval epinefrin. Tím se spouští proces, který dává vašemu tělu energii, aby mohla uniknout potencionálnímu nebezpečí.

    2. Vliv stresu na játra

    Když se uvolní kortizol a epinefrin, játra produkují více glukózy, což je krevní cukr, který vám v případě nouze poskytne energii pro „boj“. Pro většinu z vás, pokud nepoužíváte všechnu tuto extra energii, tělo je schopno reabsorbovat krevní cukr, i když jste znovu a znovu stresu. Ale u některých lidí – zejména u lidí, kteří jsou vystaveni cukrovce typu 2, extra cukr v krvi může znamenat fakt problém.

    Studie ukazují, že pokud se naučíte řídit stres, můžete řídit hladinu cukru v krviněkdy téměř stejně efektivně jako u léků.

    Co říci na závěr. Chronický stres nechcete! Zaměřte se na prevenci.

    Když stres začne narušovat vaši schopnost žít normální život po delší dobu, stane se ještě nebezpečnější. Čím déle trvá stres, tím horší je stav vaší mysli i těla. Můžete se cítit unavení, neschopní se soustředit se nebo podráždění bez zjevného důvodu. Chronický stres však způsobuje i opotřebení vašeho těla.

    Jak na chronický stres?

    Díky snížení úrovně stresu se budete nejen cítit lépe, ale také si budete dlouhodobě chránit zdraví.

    V jedné studii výzkumníci zkoumali souvislost mezi „pozitivním vlivem“ – pocity jako štěstí, radost, spokojenost a nadšení – a rozvojem koronárních onemocnění srdce po dobu deseti let. Zjistili, že každý bodový nárůst pozitivního vlivu na pěti bodové stupnici, snižuje míru srdečních onemocnění až o 22 procent.

    Vědci obecně doporučují posílit váš pozitivní vliv tím, že si každý den najdete trochu času na zábavné aktivity. Že žádné nemáte? Ale no tak. Teď nejste upřímní. Jde přeci o vaše zdraví a váš život.

    Další strategie pro snížení hladiny stresu:

    • Určete, co způsobuje stres. Sledujte svůj stav mysli po celý den. Pokud máte pocit stresu, napište si jeho příčinu, své myšlenky a náladu. Jakmile víte, co vás obtěžuje, vypracujte plán, jak to řešit. Uveďte všechny své závazky, zhodnoťte priority a odstraňte všechny úkoly, které nejsou zcela nezbytné.
    • Vytvářejte silné vztahy. Vztahy mohou být zdrojem stresu. Ale vztahy mohou také sloužit jako relaxace. Oslovte členy rodiny nebo blízké přátele a dejte jim vědět, že máte „horší období“. Mohou nabídnout praktickou pomoc, užitečné nápady nebo jen novou perspektivu. Zajděte si na skleničku s kamarádkou nebo na pivo s kamarádem. Super věc proti stresu.
    • Jděte pryč, když jste naštvaní. Předtím než budete reagovat, než třeba vybouchnete, potřebujete čas na přeskupení myšlenek. Vše znovu zvažte. Chůze nebo jiné fyzické aktivity vám mohou efektivně pomoci odstranit nahromaděný stres. Plus cvičení, které zvyšuje produkci endorfinů, přirozeným způsobem posiluje váš organismus. Choďte denně na procházku nebo cvičte. To vás posune v boji proti chronickému stresu o notný kus dále.
    • Ovládněte svou mysl (alespoň trochu). Podle průzkumu více než 40 procent dospělých mají problémy s nočním spánkem, protože stále myslí na svoje problémy. Chcete-li si zajistit sedm nebo osm hodin kvalitního spánku, nepijte odpoledne kofein, odstraňte televizi nebo počítač z ložnice, a choďte spát ve stejnou dobu každou noc. Výzkumy ukazují, že aktivity jako jóga a relaxační cvičení nejen pomáhají snižovat stres, ale také posilují imunitní funkci a zlepšují spánek.
    • Nebojte se vyhledat pomoc. Pokud se budete i nadále cítit pod tlakem a ztraceni, poraďte se s psychologem nebo jiným licencovaným profesionálem v oblasti duševního zdraví, který vám pomůže naučit se efektivně zvládat stres. On nebo ona vám může pomoci identifikovat situace nebo chování, které přispívají k chronickému stresu, a poté spolu můžete vypracovat akční plán jejich změny.

     

    Máte vlastní plán proti chronickém stresu? Budeme rádi za rady a doporučení pod článkem.

    Co si o stresu ještě přečíst?

    VIDEO: Deprese, únava a syndrom vyhoření

    Sponzorováno

    Studie a zdroje článku

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva