Aloe Vera a pěstování – jak z ní získáte zdravý gel a na co ho použít? 4.82/5 (90)Aloe Vera a pěstování - jak z ní získáte zdravý gel a na co ho použít?Ostré zelené listy aloe vera, ve kterých se skrývá hotový lék, si klidně vypěstujete i doma. Naturálním způsobem si tak můžete dopřát domácí detox pomocí aloe, posílit imunitu, ulevit suché pokožce, kožním problémům či podpořit trávicí a kardiovaskulární systém. A nemusíte dokonce ani utrácet kopec peněz. Aloe si pořídíte za pár korun a několik let sečení zdravou úrodu z květináče. Poradíme vám, jak na to.

Aloe Vera – nenáročný elixír zdraví

Aloe vera je sukulentní rostlina, která pochází z tropických pásem, avšak dá se bez problémů vypěstovat i v našich podmínkách. Její pěstování si navíc nevyžaduje ani žádnou speciální údržbu. Stačí ji jednoduše zasadit a pravidelně zalévat. Celoročně ji můžete pěstovat v květináči, přičemž snáší dobře i suchý panelákový vzduch, ale na léto ji můžete klidně prosadit i do zahrádky. Známe velké množství druhů aloe vera, literatura uvádí, že je jejich až kolem 200, přičemž nejvíce účinných látek obsahuje odrůda Aloe Brabadensis Miller, na kterou je vhodné zaměřit se při pořizování si aloe vera na domácí pěstování.

Jak se o ni starat?

Péče o rostlinu je velmi jednoduchá a zvládne ji každý začátečník. Aloe stačí zalévat v průměru jednou za týden, přičemž v zimě se množství zálivky snižuje na minimum. Má ráda polostín, avšak potřebuje dostatek světla a nesnáší mráz. Na zimu ji je proto třeba přesunout z vnějšího prostředí dovnitř. Je třeba dát také pozor na to, abyste ji nepřelili. Projevilo by se to například zhnědnutím či hnitím listů.

Co prospěšného pro naše zdraví Aloe obsahuje?

Obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek, nacházejí se v ní:

 • bílkoviny
 • minerály: vápník, chrom, měď, draslík, sodík, hořčík, zinek
 • aminokyseliny
 • vitaminy A, C, B
 • enzymy: oxidáza, kataláza, amyláza, bradykináza, celuláza, lipáza, aliináza, fosphatáza
 • monosacharidy, polysacharidy
 • steroly

Použití aloe je jednoduché

Může dokonce sloužit i jako rychlá první pomoc při menších poraněních. Stačí odlomit kousek listu a přiložit ho stranou, ze které vytéká tekutina na místo, které je popálené, pořezané, poškrábané, nebo po bodnutí hmyzem. Čistý gel z listů aloe vera je vhodný při různých kožních problémech, například při ekzému, akné, lupénce (psoriáze), oparu, ale má i skvělou schopnost hydratace. Gelem se proto může potírat i tvář. Kromě toho, že pleti dodá vláhu, pronikne do hloubky kůže dokonce ještě rychleji než voda. Poskytne jí tím expresně dávku živin, které obsahuje.

Jak získat gel z aloe vera?

Pro zachování rostliny a její další růst vždy odřezávejte vnější listy, nové mladé výhonky nechte dorůst. Na zpracování jsou vhodné dvouleté výhonky. List odřízněte u kořene, po krajích a odstraňte také ostrý konec. Nyní by se měl dát bez problémů rozdělit na dvě části (podélně). Obě položte vnějším obalem dolů a lžičkou opatrně vyškrabte průhledný gel. Tento gel můžeme rovnou aplikovat na postižené místo, nebo jej dále zpracovat na vnitřní použití.

Postup při výrobě čistého aloe vera gelu.

Postup při výrobě čistého aloe vera gelu.

Body výroby

 1. Nachystejte si list z Aloe.
 2. Pak okrájejte jeho přední a zadní část.
 3. Pak také ostré okraje.
 4. Oloupejte škrabkou nebo nožem zelený obal.
 5. Budete mít čistý aloe vera gel, který je připravený k použití.

Teď ho můžete třeba rozmixovat a uchovat, nebo si ho rovnou aplikujte na popáleninu a podobně.

Čistý aloe vera gel můžete obohatit i o další látky, jako o nějaký oblíbený esenciální olej nebo obsah kapslí s vitamínem E. Záleží na vás.

Čistý aloe vera gel můžete obohatit i o další látky, jako o nějaký oblíbený esenciální olej nebo obsah kapslí s vitamínem E. Záleží na vás.

Tip od Rehabilitace.info: Výborný domácí aloe vera nápoj

Na tento osvěžující a zdravý nápoje potřebujeme:

 • 150 ml vody, nebo džusu
 • šťávu z 1/2 citrónu
 • 3 lžičky aloe vera gelu

Postup přípravy

Čerstvý aloe vera gel přimíchejte do vody. Přidejte od ní i citrónovou šťávu. Pokud nechcete, aby vám v nápoji plavaly kousky aloe vera, můžete ho rozmixovat ponorným mixérem. Pokud vám to nevadí, můžete ho vypít i bez vymixovaní. Vodu můžete obměnit za džus a tehdy nemusíte použít ani citron.

A co si dále o aloe přečíst?

VIDEO: Jak získat aloe vera gel (anglicky)

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva