Sponzorováno

Aloe Vera a pěstování – jak z ní získáte zdravý gel a na co ho použít? 4.81/5 (113)

 • V tomto článku si ukážeme získání gelu z rostliny Aloe vera a jak postupovat.
 • Vyberte správnou rostlinu Aloe vera: Vyberte si zdravou rostlinu Aloe vera, která je starší než tři roky. Starší rostliny mají totiž obvykle větší množství gelu.</li>
 • Připravte si potřebné nástroje: Připravte si ostrý nůž, misku, prkénko a čistou utěrku nebo ubrousek.
 • Odstraňte zevní kůru Aloe: Pomocí nože odřízněte vnější část listu rostliny. Zaměřte se při odřezávání na ty části, které jsou na okraji nebo ve středu rostliny. Snažte se odříznout list co nejblíže ke kořenům.
 • Odeberte hnědou část gelu: Po odstranění vnější kůry listu se objeví gel. Hořký žlutý nebo mírně hnědý gel, který je nalepený na vnitřní straně kůže, obsahuje látky, které mohou způsobovat podráždění. Místo toho chceme získat čistý gel uvnitř listu.
 • Zaměřte se na čistý gel: Položte odříznutý list na prkénko a pomocí nože ořízněte vnější okraje listu. Potom můžete z jedné strany listu odstranit slupku až ke gelu. Opakujte tento proces na druhé straně listu. Poté byste měli mít přístup ke gelu.
 • Odstraňte zbytky slupky: Ostrým nožem opatrně oddělte gel od vnitřní strany listu. Postupujte pomalu a odstraňujte zbytky slupky, abyste získali co nejčistší gel.
 • Skladujte nebo použijte gel: Získaný gel můžete přenést do čisté misky. Gel lze skladovat v chladničce až několik dní. Gel Aloe vera můžete použít přímo na pokožku, například pro zklidnění podráždění, hojení popálenin nebo jako hydratační masku.
 • Někteří lidé mohou být citliví na gel Aloe vera, a proto je dobré provést test na malé části pokožky před použitím na větší ploše. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo jsi alergický/á na rostliny, měli byste se poradit s odborníkem / lékařem před použitím gelu Aloe vera.

Aloe Vera a pěstování - jak z ní získáte zdravý gel a na co ho použít?Ostré zelené listy aloe vera, ve kterých se skrývá hotový lék, si klidně vypěstujete i doma. Naturálním způsobem si tak můžete dopřát domácí detox pomocí aloe, posílit imunitu, ulevit suché pokožce, kožním problémům či podpořit trávicí a kardiovaskulární systém. A nemusíte dokonce ani utrácet kopec peněz. Aloe si pořídíte za pár korun a několik let sečení zdravou úrodu z květináče. Poradíme vám, jak na to.

Aloe Vera – nenáročný elixír zdraví

Aloe vera je sukulentní rostlina, která pochází z tropických pásem, avšak dá se bez problémů vypěstovat i v našich podmínkách. Její pěstování si navíc nevyžaduje ani žádnou speciální údržbu. Stačí ji jednoduše zasadit a pravidelně zalévat. Celoročně ji můžete pěstovat v květináči, přičemž snáší dobře i suchý panelákový vzduch, ale na léto ji můžete klidně prosadit i do zahrádky. Známe velké množství druhů aloe vera, literatura uvádí, že je jejich až kolem 200, přičemž nejvíce účinných látek obsahuje odrůda Aloe Brabadensis Miller, na kterou je vhodné zaměřit se při pořizování si aloe vera na domácí pěstování.

Jak se o ni starat?

Péče o rostlinu je velmi jednoduchá a zvládne ji každý začátečník. Aloe stačí zalévat v průměru jednou za týden, přičemž v zimě se množství zálivky snižuje na minimum. Má ráda polostín, avšak potřebuje dostatek světla a nesnáší mráz. Na zimu ji je proto třeba přesunout z vnějšího prostředí dovnitř. Je třeba dát také pozor na to, abyste ji nepřelili. Projevilo by se to například zhnědnutím či hnitím listů.

Co prospěšného pro naše zdraví Aloe obsahuje?

Obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek, nacházejí se v ní:

 • bílkoviny
 • minerály: vápník, chrom, měď, draslík, sodík, hořčík, zinek
 • aminokyseliny
 • vitaminy A, C, B
 • enzymy: oxidáza, kataláza, amyláza, bradykináza, celuláza, lipáza, aliináza, fosphatáza
 • monosacharidy, polysacharidy
 • steroly

Použití aloe je jednoduché

Může dokonce sloužit i jako rychlá první pomoc při menších poraněních. Stačí odlomit kousek listu a přiložit ho stranou, ze které vytéká tekutina na místo, které je popálené, pořezané, poškrábané, nebo po bodnutí hmyzem. Čistý gel z listů aloe vera je vhodný při různých kožních problémech, například při ekzému, akné, lupénce (psoriáze), oparu, ale má i skvělou schopnost hydratace. Gelem se proto může potírat i tvář. Kromě toho, že pleti dodá vláhu, pronikne do hloubky kůže dokonce ještě rychleji než voda. Poskytne jí tím expresně dávku živin, které obsahuje.

V domácích podmínkách se aloím daří, pokud dodržíme určité podmínky pro pěstování.

Sponzorováno

 • místo obyčejné zeminy používejte písčitohlinitý substrát
 • květináče s aloe umístěte na místa, kde není průvan
 • aloe miluje slunná a suchá místa
 • při nízkých teplotách omezte zálivku
 • jako každý sukulent, ani aloe není náročná na vodu
 • rostliny můžete přihnojovat minerálním hnojivem
 • aloe se dá množit řízkováním, nejlépe v létě, řízky nechejte dva dny zaschnout
 • pěstování ze semínek je nejlépe zahájit výsevem na jaře

Bude „domácí gel“ dostatečně kvalitní?

To si nemyslíme. Můžete mít stejnou rostlinu, zeminu, zálivku a hnojení jako na profesionální plantáži, ale nikdy do naší zeměpisné šířky nedostanete dostatek tropického slunce. Zkuste doma ve skleníku vypěstovat citrus nebo ananas. Přisvítit můžete čím chcete, přesto nebude nikdy chutnat tak jako „originál“. Proč asi? Protože chuť a aroma určuje spektrum a množství látek obsažených ve zralém plodu. Stejně tak v gelu z listů aloe pěstované doma budou účinné látky jen v omezené skladbě a množství. Navíc, dávkování by mělo být 1 ml na 1 kg váhy denně. Spotřeba pro dospělého na měsíc je přibližně dva litry gelu. Dokážete takové množství doma vypěstovat?

Jak získat gel z aloe vera?

Pro zachování rostliny a její další růst vždy odřezávejte vnější listy, nové mladé výhonky nechte dorůst. Na zpracování jsou vhodné dvouleté výhonky. List odřízněte u kořene, po krajích a odstraňte také ostrý konec. Nyní by se měl dát bez problémů rozdělit na dvě části (podélně). Obě položte vnějším obalem dolů a lžičkou opatrně vyškrabte průhledný gel. Tento gel můžeme rovnou aplikovat na postižené místo, nebo jej dále zpracovat na vnitřní použití.

Postup při výrobě čistého aloe vera gelu.

Postup při výrobě čistého aloe vera gelu.

Body výroby

 1. Nachystejte si list z Aloe.
 2. Pak okrájejte jeho přední a zadní část.
 3. Pak také ostré okraje.
 4. Oloupejte škrabkou nebo nožem zelený obal.
 5. Budete mít čistý aloe vera gel, který je připravený k použití.

Teď ho můžete třeba rozmixovat a uchovat, nebo si ho rovnou aplikujte na popáleninu a podobně.

Čistý aloe vera gel můžete obohatit i o další látky, jako o nějaký oblíbený esenciální olej nebo obsah kapslí s vitamínem E. Záleží na vás.

Čistý aloe vera gel můžete obohatit i o další látky, jako o nějaký oblíbený esenciální olej nebo obsah kapslí s vitamínem E. Záleží na vás.

Tip od Rehabilitace.info: Výborný domácí aloe vera nápoj

Na tento osvěžující a zdravý nápoje potřebujeme:

 • 150 ml vody, nebo džusu
 • šťávu z 1/2 citrónu
 • 3 lžičky aloe vera gelu

Postup přípravy

Čerstvý aloe vera gel přimíchejte do vody. Přidejte od ní i citrónovou šťávu. Pokud nechcete, aby vám v nápoji plavaly kousky aloe vera, můžete ho rozmixovat ponorným mixérem. Pokud vám to nevadí, můžete ho vypít i bez vymixovaní. Vodu můžete obměnit za džus a tehdy nemusíte použít ani citron.

Profesionální pěstování Aloe Vera

Doma v truhlíku nikdy nevypěstujeme tak kvalitní aloe. Proto je třeba ji pěstovat v ideálních podmínkách. Pro Barbadensis Miller je to především vyšší nadmořská výška (nad 800 m) a čisté životní prostředí. Aloe snáší horké dny a studené noci. Roste i v sopečné půdě. Má ráda dostatek větru a hlavně nikdy nezmrzne. Na profesionálních plantážích je sledována voda i půda a je vyloučeno použití umělých hnojiv či pesticidů. Nová pole jsou osázena sazenicemi, pocházejícími z mateřských rostlin. Na jeden hektar pole se vejde cca 15000 rostlin. Sklízet by se měly zralé listy, tedy starší dvou let. Šetrná sklizeň aloe by měla probíhat zásadně ručně. Z jedné zdravé rostliny se sklidí 6 listů 3x do roka. Zralý list má minimálně 50 cm na délku a je v bázi cca 12-14 cm široký.

Dále je aloe přepravena do výroby. Tam by se měla použít jen dužina. Slupka listů aloe totiž obsahuje projímavou látku aloin a dále latex, který může způsobit zažívací potíže.

I když má Aloe jako domovský kontinent Afriku, pěstuje se dnes tato sukulentní rostlina napříč celým světem. Aloe je komerčně pěstována zejména v Austrálii, Mexiku, Indii, Číně, Keni, Jihoafrické republice, Dominikánské republice, na Kubě a Jamajce.

A co vy? Používáte bylinku Aloe Vera pro své zdraví? Jak? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti s Aloe Vera.

A co si dále o aloe přečíst?

VIDEO: Jak získat aloe vera gel (anglicky)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva