Sponzorováno

Kokosový olej na ekzém (atopickou dermatitidu). Může pomoci? 4.8/5 (15)

  • Existuje omezené množství důkazů naznačujících, že kokosový olej by mohl mít některé příznivé účinky při léčbě ekzému, včetně atopické dermatitidy. Kokosový olej je bohatý na tuky, včetně mastných kyselin, které mohou pomoci hydratovat a zvlhčovat pokožku.
  • Některé studie naznačují, že aplikace kokosového oleje na postižené oblasti pokožky může pomoci snížit zánět, svědění a suchost spojené s ekzémem. Kokosový olej by mohl také přispět k obnově rovnováhy lipidů v pokožce a posílení její ochranné bariéry.
  • Je však třeba poznamenat, že reakce na kokosový olej může být individuální a co funguje pro jednu osobu, nemusí nutně fungovat pro jinou. Každopádně je vhodné konzultovat použití kokosového oleje s lékařem nebo dermatologem, zejména pokud máte vážný případ ekzému nebo jste přecitlivělí na některé složky kokosového oleje.
  • Vyberte si kvalitní a čistý kokosový olej bez přidaných chemikálií a parfemace.
  • Nanášejte kokosový olej na postiženou oblast pokožky a jemně jej vmasírujte.
  • Pokud si všimnete jakékoli alergické reakce, podráždění nebo zhoršení příznaků, přestaňte používat kokosový olej a vyhledejte lékařskou pomoc.

Pomůže kokosový olej s příznaky ekzému?

Pomůže kokosový olej s příznaky ekzému?

Kokosový olej se stal takovým moderním lékem na cokoliv. Ať už se objeví na pokožce kdejaká potvora, tak si ji hodně lidí maže právě „kokosákem“. A ono to v mnoha případech funguje. Ale může kokosový olej být dobrým pomocníkem i při ekzému? Na to se podíváme v dnešním článku.

„Ano, už jsem zkoušela kokosový olej“

V zahraničí jde často na pacientech s ekzémem spatřit tričko s nápisem „Ano, už jsem zkoušel/a kokosový olej“. Je to taková reakce na dobré rady všech okolo. Takový malý vtípek, chcete-li.

Kokosový olej na ekzém – jak je to doopravdy?

Tak jak je to s tím kokosovým olejem? Dokáže skutečně vyléčit ekzém? Krátká odpověď zní: Ne. Kokosový olej není lékem na ekzém, protože v této době vlastně ani neexistuje lék na ekzém.

Ekzém je chronický nebo celoživotní zdravotní stav spojený s vaším imunitním systémem a jeho zánětlivou reakcí.

Běžné látky, s nimiž se setkáváme v každodenním životě, jako jsou prach, plísně, zvířecí srst nebo určité chemické látky, které zřejmě vyvolávají alergickou reakci u lidí s ekzémem. Ten způsobuje, že se jejich kůže stane hodně svědivou, suchém, popraskanou s bolestivou vyrážkou a pupínky.

Možná jste schopni léčit příznaky ekzému a snížit jeho vzhled na kůži, ale samotná nemoc nikdy zcela nezmizela. Správná otázka by tedy měla být: „Pomáhá kokosový olej na příznaky ekzému?“ A správná odpověď na tuto otázku zní: „To závisí na více věcech“.

Jak kokosový olej pomáhá ekzému?

Mnoho stránek prezentuje kokosový olej jako takřka zázračný produkt, který může pomoci s čímkoliv od uklidnění suché, popraskané kůže, přes vlasy, až k bělení zubů a osvěžení dechu. A ano, za tímto humbukem je kus pravdy.

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, výživnou mastnou kyselinu nebo lipid chcete-li, který se také nachází v mateřském mléce. Kyselina laurová se také používá k vývoji monolaurinu, což je antimikrobiální činidlo, které může bojovat proti bakteriím, houbám, kvasinkám, virům a jiným patogenům.

Jinými slovy, když slyšíte mluvit lidi o kokosovém oleji s antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi, které jsou pro ekzém užitečné, je to správně. Mají pravdu. Kokosový olej má opravu přirozenou schopnost rychle a efektivně pronikat do pokožky, což může zlepšit její hydrataci, zlepšit pružnost pokožky, bojovat se svěděním a snížit riziko infekce.

Kokosový olej a ekzém – co na to říká věda a studie?

Ze všech přírodních složek používaných k léčbě ekzému bylo na kokosovém oleji (asi) provedeno nejvíce vědeckého výzkumu, který podpořil jeho legitimitu.

Článek publikovaný v lednu 2018 v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine zjistil, že kokosový olej je účinný při snižování přítomnosti bakterií, hub, virů a dalších patogenů.

Další studie z roku 2018 zjistila, že kokosový olej má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají chránit pokožku.

Ačkoli při výzkumu kokosového oleje bylo řešeno několik typů chorob, probíhala zejména jedna studie zaměřená konkrétně na děti s ekzémem. ?Výsledky této studie, publikované v časopise International Journal of Dermatology v prosinci 2013, ukázaly, že panenský kokosový olej aplikovaný lokálně na pokožku po dobu osmi týdnů zlepšil hydrataci kůže u dětí s ekzémem.

Ekzém nastane, když vaše vrchní vrstva pokožky v podstatě nedělá svoji práci. Normálně by tato vrstva měla uzamknout dostatečnou vlhkost, aby vaše pokožka byla hydratovaná a pružná, a současně mohla bojovat s bakteriemi, dráždivými látkami, alergeny a dalšími látkami, které mohou způsobit zhoršení stavu pokožky. Tedy vzhledem k tomu, že ekzém je problém s horní vrstvou kůže, má smysl, že se lidé mohou pokusit bojovat proti němu tím, že mažou kokosový olej na postižené oblasti.

To je všechno hezké, ale pomůže mi kokosový olej s mým ekzémem?

To je přesně to místo, kde se hodí odpověď „to záleží“. Vědci dělají obrovské kroky při hledání léku, ale teprve začínají dekódovat záhady, které se skrývají za ekzémem a imunitním systémem.

Dobrou zprávou je, že můžete hrát aktivní úlohu při zlepšování příznaků ekzému tím, že si vyberete cestu zdravého životního stylu a vezmete si za svou rutinu v péči o pleť, což samozřejmě znamená udržet kůži čistou a hydratovanou! Je důležité si uvědomit, že ekzém je u každého víceméně jedinečný. Ne všichni máme stejné spouštěče, které vyvolávají vzplanutí ekzému. A některé léky na ekzém, které se zdají být zázrakem pro některé pacienty, nemusí fungovat u všech pacientů – a kokosový olej je vlastně stejný.

Sponzorováno

Ve skutečnosti někteří lidé s ekzémem mohou mít také alergii na kokosový olej, což by mohlo zhoršit jejich symptomy místo toho, aby jim pomohl. Vždy konzultujte s poskytovatelem zdravotní péče, než vyzkoušíte nový produkt na pokožce. Zvlášť, když máte citlivou pokožku.

Konvenční léčba ekzému

Pokud vám lékař diagnostikuje ekzém, pravděpodobně vám doporučí, abyste se pokusili zabránit jeho vzplanutí (musíte najít způsoby jak na to – jako je vyhýbat se spouštěčům a používat jemné výrobky pro péči o pokožku) a užívat určité léky (jako jsou kortikosteroidní krémy a přípravky proti svědění), abyste omezili zánět a podráždění. Někdy může lékař doporučit používat antibiotika, pokud se obává, že byste mohli dostat infekci kůže.

Máte-li ekzém, je také důležité hydratovat pokožku dvakrát až třikrát denně pomocí krémů, které neobsahují alkoholy, vůně, barviva a jiné chemikálie, které mohou dráždit kůži. Podle některých odborníků by kokosový olej mohl pomoci výše uvedeným snahám, i když jím nestačí nahradit konvenční metody léčby.

Někomu kokosák opravdu hodně pomáhá

Opravdu existuje výzkum, který ukazuje, že kokosový olej může být v některých případech schopen uklidnit ekzém.

Peter Lio, MD, klinický asistent profesor dermatologie na Northwestern University Feinberg School of Medicine, který zkoumal použití kokosového oleje na ekzém říká, že existují údaje, které to podpořily. Problémem je, že výzkum není příliš robustní.

Dr. Lio cituje jednu randomizovanou dvojitě zaslepenou studii publikovanou v magazínu o dermatologii v roce 2014, která se prováděla na 117 dětech s ekzémem a jejich rodiče používali na kůži svých dětí panenský kokosový olej nebo minerální olej po dobu 8 týdnů (pozn. panenský kokosový olej je nejčistší forma oleje, zpracovává se specifickým způsobem, který zavádí co nejméně kontaminantů a zachovává přirozené vlastnosti oleje). Výzkumníci zjistili, že 47 procent dětí ve skupině s kokosovým oleje zaznamenala „mírné“ zlepšení svých symptomů, zatímco 46% mělo dokonce „vynikající“ odpověď. Ve skupině s minerálními oleji mělo 34% mírné zlepšení a 19% mělo vynikající zlepšení.

Další dvojitě slepá kontrolovaná studie publikovaná v časopise Dermatitis v roce 2008 analyzovala 52 pacientů s ekzémem. Někteří používali panenský kokosový olej na pokožce dvakrát denně po dobu čtyř týdnů, zatímco jiní dělali totéž s panenským olivovým olejem. Celkově lidé, kteří používají panenský kokosový olej, zaznamenali větší snížení závažnosti ekzému. Ale bylo zde i další zajímavé zjištění. Dvanáct lidí ve skupině s kokosovým olejem mělo na své pokožce Staphylococcus aureus, což je bakterie, která může způsobit bolestivou a vážnou infekci kůže, a pak bylo i 12 lidí v skupině s olivovým olejem. Na konci studie všichni kromě jednoho z lidí léčených kokosovým olejem odstranili ze své pokožky Staphylococcus aureus, zatímco jen šest lidí ve skupině s olivovým olejem mohlo říci totéž.

Nezapomeňte, že když máte ekzém, vaše kůže vás nemůže správně chránit před bakteriemi, takže potenciál kokosového oleje ke snížení škodlivých bakterií může být v tomto případě hodně užitečný.

Přesto jsou tyto studie malé a je to opravdu jen začátek. Je zapotřebí více výzkumu k upevnění tohoto spojení. Dr. Lio však říká: „Tyto studie naznačují, že kokosový olej má jak zvlhčující vlastnosti, tak i některé antibakteriální vlastnosti, z nichž obě se zdají být užitečné při léčbě atopické dermatitidy.“

Podívejte se, jak nejlépe použít kokosový olej

Pokud jde o tvrzení, že kokosový olej je výborný zvlhčovač pokožky při ekzému, je to o něco složitější, než se může zdát. Hydratační přípravky spadají do tří skupin:

  1. zvlhčující látky (přitahují vlhkost do pokožky),
  2. okluzivní látky (pokrývají povrch pokožky a snižují ztrátu vlhkosti),
  3. změkčovadla (změkčují pokožku).

Oleje spadají do okluzivních a změkčujících kategorií, což znamená, že budou působit na kůži a budou pracovat, aby se zabránilo úniku vlhkosti. Proto tvrdí Dr. Lio, že má kokosový olej hydratační vlastnosti. Ale protože olej není zvlhčujícím činidlem, ve skutečnosti nesvádí vlhkost k suché pokožce tak, jak to dělají jiné zvlhčovače. To znamená, že kokosový olej teoreticky pracuje nejlépe, když je navrstven na zvlhčovač, který ve skutečnosti přivede vlhkost do povrchu pokožky.

A pár slov na závěr

Bude kokosový olej lékem na váš ekzém? Bohužel ne. Může pomoci? Ne každému, ale někomu ano. Nejprve se poraďte s lékařem. A zůstaňte naladěni na pozitivní vlnu. I pozitivní přístup totiž pomáhá.

Co si ještě o ekzému přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o kokosovém oleji a vlivu na ekzém

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva