Sponzorováno

Zázrak jménem omega-3 mastné kyseliny – jaké mají účinky na zdraví? 4.95/5 (20)

Zázrak jménem omega-3 mastné kyselinySlýcháme o nich z reklam, čteme o nich v časopisech, ale víme, proč jsou Omega 3 mastné kyseliny tak zdravé a kde je hledat? Omega 3 – mastné kyseliny jsou zázrakem, který nám nabízí příroda. Jejich pravidelný příjem je jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké může těhotná žena udělat pro své dítě. Doktor Andrew Stoll z Harvardovy univerzity je přesvědčen o tom, že kdyby se často vyskytovaly ve stravě Američanů, každoročně by zachránili 70 tisíc životů a snížily počet smrtelných arytmií srdce o 30 procent.

Kde hledat omega-3 mastné kyseliny?

V rostlinné říši se nacházejí ve lněných semínkách, ale tento zázrak najdeme především v zdravých rybách, což je někdy velmi těžké posoudit. Nejzdravější jsou totiž ty, které ulovili ve volné přírodě a ne z chovů. Pokud už se vám podaří zjistit, v jakých vodách plavaly ryby, které se chystáte koupit, vyberte si v první řadě lososa, velké množství omega-3 mastných kyselin mají i ančovičky, sardinky s kostmi, atlantický sleď, atlantická makrela, pstruh duhový, mečoun obyčejný nebo tuňák bílý. Rybí olej najdete i v tabletách v lékárně, ale raději se poraďte s lékařem, jak často a v jakých dávkách ho užívat.

Mezi tučné ryby s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin patří tuňák s obsahem 5 999 mg omega-3 v jedné 100gramové porci, dále makrela (2 777 mg), sleď (2 541 mg), čerstvé sardinky (1 579 mg), losos (309 mg) a platýs (482 mg). Ze sladkovodních pak úhoř (1 035 mg), sumec (877 mg) či pstruh (717 mg).

Abychom měli dostatek omega-3 mastných kyselin, stačí jíst alespoň 2x týdně tučnější mořské ryby a k tomu zařadit alespoň občas do jídelníčku vlašské ořechy, sóju, různá semínka a další ořechy. Z olejů bychom měli používat především olej řepkový a olivový, jen výjimečně slunečnicový. Občas pak ještě můžeme použít třeba do salátů olej lněný nebo konopný olej. Ty je ale potřeba uchovávat v ledničce, aby se omega-3 mastné kyseliny nerozkládaly.

Berme si příklad z Eskymáků a starých Japonců

Odborníci dlouho neuměli přijít na to, proč Eskymáci, kteří žijí ve svém teritoriu a živí se převážně rybami, mají podstatně méně tuku a cholesterolu v krvi jako Evropané, i když jejich strava obsahuje stejné nebo dokonce ještě vyšší množství tuku. V mase tučných ryb a tuleňů konzumují obrovské množství bílkovin a jejich strava je chudá na cukry. Zdravotní význam ryb je zřejmý i v japonské populaci, pro kterou byly ryby po staletí základem jídelníčku. Při emigraci japonské rodiny do USA, která se postupně přeorientuje na západní stravovací návyky, obyčejně vzroste počet kardiovaskulárních onemocnění v dalších generacích.

TIP: Jak užívat omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny?

Na co všechno jsou tedy dobré omega3 mastné kyseliny

Začněme buněčnými membránami. Omega3 mastné kyseliny jsou zabudovány do buněk. Jejich membrány jsou díky tomu propustnější, a proto mohou buňky mezi sebou komunikovat. To například znamená, že neurotransmitery potřebné k navození dobrých pocitů, jako jsou serotonin a dopamin, se mohou dostat do buňky a z ní mnohem snadněji, a tak navozují lepší náladu. Vědci v současnosti zkoumají vliv omega-3 mastných kyselin k léčení deprese.

Významný vliv mají i na problémové chování, myšlení a prožívání. Pozitivně působí na vývoj mozku lidského plodu. Množství omega 3 mastných kyselin ve stravě těhotných žen pomáhá určit inteligenci dítěte, jeho motorické dovednosti, ale také sklon k antisociálnímu chování. Omega 3 – mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky, což pomáhá při léčbě prakticky všech degenerativních chorob od onemocnění srdce až po Alzheimerovu chorobu.

Podporují také cirkulaci krve, působí já na ředění krve, pomáhají snižovat krevní tlak a pro diabetiky jsou účinné z hlediska zlepšení metabolismu inzulínu a glukózy.

Sponzorováno

Omega 3 mastné kyseliny v mateřském mléce – kojte děti!

I když umělá výživa pro kojence dosáhla velkého pokroku, ideální výživu malým dětem stále poskytuje mateřské mléko. Představuje přirozený zdroj živin i vody a plně uspokojuje potřeby kojence. Kojené děti v průměru lépe prospívají a jsou odolnější vůči infekcím, nádorovým onemocněním a alergiím.

Nenasycené mastné kyseliny v mateřském mléce tvoří celých 57 % všech tuků. Tuky jsou zde ale složkou velmi proměnlivou, jejich množství totiž přímo souvisí se stravou matky. Na tuk je bohaté především tzv. „zadní mléko“, které dítěti poskytuje značnou část potřebné denní energie. „Zadní mléko“ ale dítě saje až ke konci kojení, doba jednotlivých kojení by tedy neměla být ze strany maminky nijak omezována. Další důležité živiny obsažené v mateřském mléce jsou bílkoviny, cukry, vitaminy a minerální látky.

U omega-3 tuků se nespoléhejte na rostlinné zdroje.

U omega-3 tuků se nespoléhejte na rostlinné zdroje.

 

Podle odborníka na výživu Jiřího Bráta omega-3 mastné kyseliny jsou významné již v období těhotenství. Objevují se informace, že děti, jejichž maminky mají ve stravě dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin, se snadněji učí mluvit a mívají větší slovní zásobu. U těchto dětí se také hovoří o větší ostrosti vidění, která souvisí s prostorovou orientací nebo schopností uchopovat předměty. V průběhu těhotenství čerpá plod omega-3 nenasycené mastné kyseliny z placenty, po narození dítěte je nejdůležitějším příjmem právě mateřské mléko.

Omega 3 mastné kyseliny mohou být prospěšné i při dalších problémech

Vysoká hladina cholesterolu a triacylglycerolů

Eskymáci a lidé, kteří jedí hodně mořských ryb mají vysoký HDL cholesterol (dobrý) a nízkou hladinu triacylglycerolů (krevní tuk). Několik studií prokázalo , že suplementace rybím olejem snižuje hladinu triacylglycerolů a zlepšuje poměr HDL/LDL cholesterolu.

Hypertenze – vysoký krevní tlak

Asi 17 studií potvrdilo, že příjem přibližně 3g rybího oleje denně může snížit krevní tlak u neléčené hypertenze.

Srdeční choroby

Klinické zkušenosti ukazují, že příjem omega 3 mastných kyselin EPA a DHA pomáhají snížit rizikové faktory pro vznik srdečních příhod včetně hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Ukázalo se, že rybí olej u lidí kteří prodělali infarkt myokardu, snižuje riziko úmrtí a dále také snižuje riziko mozkových příhod a vznik srdečních arytmií. Rovněž zabraňuje rozvoji aterosklerózy a vzniku plaků na cévních stěnách.

Diabetes – cukrovka

Lidé trpící diabetem mají často sníženou hladinu triacylglycerolů a HDL cholesterolu. Rybí olej může pomoci snížit hladinu krevního tuku a zvýšit hladinu HDL cholesterolu a tím zlepšit klinický stav lidí trpící diabetem.

Alergie

Pro svůj protizánětlivý účinek jsou omega 3 mastné kyseliny vhodné u všech forem alergií jako jsou sezónní rýma, astma, ekzémy apod.

Revmatoidní artritida

Většina klinických studií se soustřeďuje na problematiku revmatoidní artritidy (autoimunitní onemocnění postihující klouby). Několik studií ukázalo, že rybí olej redukuje symptomy , jako jsou bolesti kloubů a ranní stuhlost kloubů. Některé studie ukazují pozitivní vliv omega 3 mastných kyselin na artrózu (degenerativní onemocnění kloubů).

Karcinom tlustého střeva

Zdá se, že omega 3 mastné kyseliny snižují riziko vzniku nádoru tlustého střeva. (Eskymáci mají velice nízký výskyt nádorů tlustého střeva). Studie provedené na zvířatech a v laboratorních podmínkách potvrdily, že omega 3 mastné kyseliny zpomalují progresi onemocnění. Pozitivní účinek je znatelný zejména v časných fázích onemocnění.

Karcinom prsu

Ukazuje se, že omega 3 mastné kyseliny mohou mít preventivní účinek na vznik nádorů prsu. Lze předpokládat i pozitivní účinek při komplementární léčbě nádorů prsu.

VIDEO: Vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin na organismus

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

6 Komentářů u článku “Zázrak jménem omega-3 mastné kyseliny – jaké mají účinky na zdraví?”

 1. […] hodně omega-3 a omega-6 mastných kyselin. V ideálním případě by měly pocházet z přírodních zdrojů, […]

 2. […] ořechy obsahují nejvyšší množství omega-3 mastných kyselin ze všech druhů ořechů. Kromě jiných pozoruhodných účinků pomáhají podporovat správnou […]

 3. […] pro výzkum Alzheimerovy choroby v americkém Eastone nejnovější zjistili, že vyloučení omega-3 mastných kyselin (O3MK) z jídelníčku může vést až k poškození mozku. Varují proto, že úprava stravy na […]

 4. […] ryby obsahují zdraví prospěšné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které výrazně snižují riziko rakoviny. Švédští vědci dokázali, že riziko onemocnění […]

 5. […] středomořské stravy vědci vidí v zvýšeném příjmu potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Mají prý příznivý vliv na kardiovaskulární systém a najdete je v ořeších a některých […]

 6. […] tvoří omega – 3 mastné kyseliny v rybách a množství zeleninu. Jeden ze zvyků, které byste měli probrat z japonské kultury […]

 7. […] podílem tuků. Ve skutečnosti jsou nejbohatším rostlinným zdrojem, pokud bereme v úvahu obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin – tedy formu tuků, která má několik vlastnosti ovlivňujících zdraví a sportovní […]

 8. […] obsahují takzvaný zdravý tuk, ve kterém se nacházejí i omega-3 mastné kyseliny a vysoký příjem těchto kyselin je dobrou prevencí proti srdečně-cévním onemocněním. […]

 9. […] Musíme tedy pravidelně jíst potraviny, které obsahují EFA. V tomto článku se budeme zabývat omega – 3 mastnými kyselinami, které má většina z nás […]

 10. […] a citrusové plody. Jejich místo by měly nahradit hlavně protizánětlivé potraviny bohaté na omega 3 kyseliny jako vlašské ořechy, mastné ryby, lněné semeno a chia semínka, které pomohou obnovit […]

 11. […] Mezi ty nejdůležitější, které nám v našich končinách rozhodně chybí, patří omega 3 nenasycené mastné kyseliny, selen (adsbygoogle = window.adsbygoogle || […]

 12. […] když by to od ní čekal málokdo, bazalka obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Kromě nich je nabitá i dalšími skvělými látkami, jako například vitamíny K, A, C, […]

 13. […] tuku. Je vhodný na grilování a pečení, ale zvykne se také konzervovat nebo udit. Vedle omega 3 mastných kyselinách a vitamínu B12 je také bohatý na […]

  • janka napsal:

   Myslíte, že je lepší užívat přímo omega 3 nebo raději olej z krillu? – http://www.fitnessprotebe.cz/ostatni/krill-oil-90-kapsli/

   • Dr. Petr napsal:

    Ani jedno, ani druhé. Existují dvě mastné kyseliny tzv. esenciální, které si tělo nedovede samo vytvořit: kyselina alfa linolenová (patří mezi omega-3) a snad důležitější kyselina linolová (patří mezi omega-6). Další aminokyseliny, tedy i ty v rybím oleji a různých preparátech Omega-3, si tělo vytvoří z těch esenciálních podle potřeby.
    Doporučuje se směs 1 díl lněného oleje (obsahuje k. alfa linolenovou) a 3 díle slunečnicového (k. linolová), oleje nejlépe lisované za studena (při běžné výrobě se vysokou teplotou tyto kyseliny zničí). Denně stačí 1 lžička. max. dvě.

    • Marek napsal:

     Pro mne jsou nejvýznamnějším zdrojem omega 3 lněná semínka v podobě oleje, olivový olej a vlašské ořechy. Slyšel jsem, že by měla být omega 3 vs omega 6 v nějakém optimálním poměru – 1:2-3? Jak na sobě poznám, jestli už nemám třeba moc omega 3? Je vůbec toto otočení – mít přebytek omega 3 reálné? A jsou zde nějaká zdravotní rizika?

     Asi to u mne moc nehrozí, protože také do sebe dostávám hodně slunečnicových semínek především v podobě domácího slunečnicového mléka, ale kdyby náhodou….

   • Zuzaniela napsal:

    Já jsem se po poradě s doktorem rozhodla pro Omega3 a to v přípravku MaxiCor. Obsahuje přesně tu dávku, která tělu prospívá.

 14. Hanička napsal:

  Jelikož moje maminka má vyšší cholesterol i vysoký krevní tlak, tak jsem jí také po poradě s lékárnicí koupila Maxicor, aby každý den tělu dodávala omega 3 mastné kyseliny. Maminka potvrdila, že se jí dokonce zlepšily migrény a téměř je nemívá.

 15. MichalPauk napsal:

  Omega3 musím tělu dodávat kapslemi s výtažkem z mořských ryb MaxiCor, protože ryby jíst nemůžu, mám na ně alergii. A na cholesterol mi to pomáhá, od té doby co ho beru mám hodnoty v pořádku.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva