Hořčíkový (magneziový) olej a jeho účinky na krásu a zdraví 4.6/5 (45)

Sponzorováno

Olej z hořčíku může být také použit na nohy, na všechny různé bolesti v této oblasti.

Olej z hořčíku může být také použit na nohy, na všechny různé bolesti v této oblasti.

Všichni se někdy cítíme unavení. Sem tam to na nás prostě přijde. Ale co když tyto pocity nejsou jen důsledkem dlouhého dne, ale jsou spojeny s velkým nedostatkem hořčíku? Ano, skutečně tento nedostatek není nic výjimečného.

Zajímavost: I přes to, že se nazývá hořčíkový olej, není to vlastně tradiční olej, ale spíše směs chloridů hořčíku a vody.

Studie tvrdí, že jen o něco méně než 60 procent dospělých lidí splňuje hodnoty pro dostatečný příjem hořčíku (podle Světové zdravotnické organizace). Mnoho lékařů dokonce nazývá nedostatek hořčíku „tichou epidemii“. A bez ohledu na to, kolik kapusty s vlašskými ořechy jíte, stále se nedostanete na požadované hodnoty, což je důvod, proč se mnozí obracejí k hořčíkovému oleji. Ano, aby získali potřebný hořčík – a to buď díky hořčíkovému olej z obchodu nebo jednoduchému domácímu hořčíkovému oleji.

Proč potřebujeme hořčíkový olej?

Většina z nás nemá v těle dostatek hořčíku. A pozor. Někdy i přesto, že vás lékař vyšetří na nedostatek hořčíku, a výsledek nedostatku je negativní. Jak je to možné? Podle skupiny lékařů, to může být proto, že hořčík je tak důležitým faktorem, že vaše krev udělá cokoli, aby doplnila jeho zásobu – dokonce ji může vytáhnout z různých buněk.

Dokonce, i když je vaše hladina hořčíku dle testu normální, ve skutečnosti nám to neřekne nic o tom, jaká je intracelulární hladina hořčíku. Test zkrátka ukáže, že mezibuněčná hladina hořčíku je tam, kde má být. Ale u intracelulární hladiny hořčíku to může být jinak.

Zatímco většinou si doplňujete nedostatečné minerály prostřednictvím stravy, bohužel, pokud jde o hořčík, je to docela těžké. Z potravin, které jíme, jsme v minulosti mohli získat poměrně velké množství hořčíku – obzvláště z tmavé zeleniny a některých ořechů. Ale půda na mnoha místech po celém světě se z hořčíku výrazně vyčerpala.

Některé důkazy dokonce poukazují na současnou úroveň hořčíku ve špenátu, která je jen asi 13 procent z toho, co bylo v roce 1950.

Proč tedy nebrat doplňky stravy ústy, které by kompenzovaly všechny tyto hořčíkové problémy, že? No, existuje řada důvodů. Perorálně užívaný hořčík může lidem způsobit pohyby střev nebo dokonce průjem. Ale mnohem důležitější je skutečnost, že absorbujeme hořčík mnohem rychleji přes kůži. Spousta lidí si ani neuvědomuje, že kůže je regulérní orgán. Cokoli si na tělo namažete, jde do krevního oběhu mnohem rychleji než to, co jste si dáte do žaludku.

Ve studii z roku 2010 došlo u pacientů užívajících transdermální terapii s hořčíkem ke zvýšení hladiny buněčného hořčíku po pouhých 12 týdnech s průměrným přírůstkem 25,2%. A protože hořčík hraje zásadní roli ve více než 300 denních biochemických reakcích, zvýšení hladiny hořčíku tímto způsobem je super pro lepší zdraví.

Výhody hořčíkového oleje

Zde jsou jen některé z výhod, které může hořčíkový olej přinést do vašeho každodenního života.

1. Snižuje bolesti

Jeden z nejlepších použití hořčíkového oleje je vliv na snížení bolesti. Hořčík dokáže napravit bolesti svalů i nervů. Jedna nová studie v The Journal of Physiology ukázala, že hořčík pomáhá utišit NDMA – chemickou látku, která stimuluje, vytváří bolest.

Když je hořčíkový olej lokálně aplikován, může poskytnout úlevu od bolesti zad, tendonitidy a syndromu karpálního tunelu.

Pacienti s karpálním tunelem si mohou na zápěstí natřít hořčíkový olej a bolest může zmizet téměř okamžitě.

Olej z hořčíku může být také použit na nohy na všechny různé bolesti a další nepohodlí. Například křeče v nohách, nebo dokonce na neklidné nohy.

2. Zpevňuje zuby a kosti

Hořčík je hlavní klíč k úspěšnému vstřebávání vápníku, takže není překvapením, že když je hladina hořčíku nízká, vápník není správně absorbován.

Přezkum údajů z roku 2013 v oblasti výživy zjistil, že „pečlivá kontrola homeostázy hořčíku se jeví jako klíčová pro zdraví kostí.“ To znamená, že nejen potřebujete zvýšit hladinu hořčíku, ale musíte ho pravidelně doplňovat, abyste si zajistili silné zuby a kosti.

Také zabraňuje osteoporóze. Hořčík je klíčovou součástí zdraví kostí. Proto je pro zajištění správného zdraví kostí a prevenci osteoporózy, používat hořčíkový olej.

3. Regeneruje svaly

Hořčík už dlouhou dobu užívají sportovci k úlevě od bolesti svalů a zánětů. Ošetřovatelka, která často používá magneziový olej v lázních říká:

„Máme klienty, kteří hodně pracují, a velmi často se sami olejem potírají, když mají velmi napjaté svaly. Moc si to chválí, takže to obecně doporučujeme,“ vysvětluje.

4. Pro lepší spánek

Přirozené svalové relaxační vlastnosti hořčíku jsou důvodem pro to, že je hořčík tak velkou pomocí při spánku – díky schopnosti uvolňovat GABA receptory v mozku a nervovém systému, hořčíkový olej usnadňuje usínání.

TIP: Ve skutečnosti lékaři doporučují pacientům, aby používali hořčíkový olej večer, těsně před spaním.

Sponzorováno

5. Zlepšuje zdraví zubů

Věřte tomu nebo ne, hořčík se dá také použít jako součást režimu ústní hygieny. Pokud je hořčíkový olej nastříkán orálně, snižuje nárůst plaků a podporuje zdravé dásně. Používání hořčíku může zpevnit ústní a zubní prostředí takové v míře, která snižuje riziko rakoviny úst. Stačí si jím vypláchnout ústa.

6. Vyřešte problémy s kůží

Olej z hořčíku lze použít lokálně k řešení různých kožních potíží, včetně mastné pleti a akné. Hořčík rozkládá různé tuky a oleje, čímž snižuje mastnotu pokožky a pomáhá s některými typy akné.

Mnoho lidí používá hořčíkový olej k řešení ještě větší škály problémů s kůží, včetně růžovky, seboroické dermatitidy, psoriázy a ekzému.

7. Používejte ho jako deodorant

Asi víte, že deodoranty obsahující hliník jsou spojeny s nejrůznějšími zdravotními problémy, ale možná nevíte, že hořčík je skvělou náhražkou vašeho klasického deodorantu. Bylo prokázáno ve studiích, že se minimalizuje zápach způsobený nadměrným potem. Dokonce můžete přidat trochu svého oblíbeného esenciálního oleje, jako je levandulový, to je super. Jen si dávejte pozor na stříkání na čerstvě oholenou pokožku, protože to může způsobit její podráždění.

8. Uvolňuje stres

Všichni dnes chceme využít každé šance na trochu úlevy od stresu a odborníci tvrdí, že i hořčík může být odpovědí. Hořčík je typicky vylučován z těla močí v době stresu a protože hořčík je klíčem k úspěchu mnoha hlavních hormonálních procesů v těle, doplňování hořčíku v době stresu je vždy dobrým nápadem.

Je to hlavní anti-úzkostný agent a ve skutečnosti funguje proto, že ztiší vzrušivost nervů nejen v našich svalech a v našem srdci, ale také v našem mozku. Hořčík je také vyčerpán léčivy, kofeinem a alkoholem, takže ti, kteří se ve stresové době obrátí na další šálek kávy nebo sklenku vína, by si měli vzít zvláštní pozor na příjem hořčíku.

9. Na snížení hypertenze

Hypertenze a jiné srdeční problémy jsou podle některých lékařů často způsobeny těžkým nedostatkem hořčíku.

Lékař doplňuje: „Průměrný pacient, který přijde do naší nemocnice se srdečním onemocněním, třeba se srdečním záchvatem nebo pacient potřebující bypass, je tak málo v hořčíku, že jim někdy musíme dávat dva gramy síranu hořečnatého intravenózně každých šest hodin po dobu 48 hodin, abychom dostali hladiny hořčíku do dobrých hodnot,“.

Studie z roku 2012 v Evropském časopise o klinické výživě ukázala, že jednoduchá suplementace hořčíku by mohla pomoci snížit krevní tlak u pacientů trpících hypertenzí.

10. Regulace diabetu

Hořčík může být také užitečný při regulaci diabetes. Špatně léčený diabetes vede k velkému vylučování glukózy v moči, což zase snižuje hladinu hořčíku a má významný vliv na inzulínovou rezistenci. Správné hladiny hořčíku jsou neuvěřitelně důležité u pacientů s diabetem, jelikož inzulínová rezistence může vést k závažným problémům při snaze zvládnout diabetes mellitus.

Jak vyrobit hořčíkový olej?

I když si můžete koupit hořčíkový olej v mnoha obchodech se zdravou výživou a alternativní medicínou, je také velmi snadné ho vyrobit doma – za předpokladu, že máte přístup k vločkám s chloridem hořečnatým. Ty mohou být zakoupeny online od mnoha distributorů, stejně jako v mnoha obchodech. Když vyrábíte svůj vlastní hořčíkový olej, můžete si být také jistější, pokud jde o čistotu oleje, který aplikujete na vaše tělo. Prostě víte, co vyrábíte.

Nachystejte si:

 • 1/2 šálku vloček chloridu hořečnatého
 • 1/2 šálku vody (destilované)

Jak na přípravu?
Krok 1 – Přiveďte vodu do varu v nerezovém hrnečku.
Krok 2 – Přidejte hořčíkové vločky do misky a poté je přelijte převařenou vodou.
Krok 3 – Neustále míchejte, dokud se vločky úplně nerozpustí.
Krok 4 – Nalijte směs do lahve nebo jiné nádoby a nechte ji vychladnout.
Krok 5 – Použijte olej na kůži (cca tak 10-15 postřiků denně).

Shrnutí

Magneziový olej je vyroben ze směsi vloček chloridu hořečnatého a vody. Když jsou tyto dvě látky smíchány, výsledná kapalina má olejovitou konzistenci, ale technicky to není olej. Chlorid hořečnatý je snadno vstřebatelná forma hořčíku, která může být schopna zvýšit hladinu této živiny v těle, když je lokálně aplikován na kůži.

Hořčík je pro nás důležitou živinou. Má mnoho důležitých funkcí uvnitř těla. Například:

 • reguluje nervové a svalové funkce
 • podporuje zdravé těhotenství a laktaci
 • pomáhá k udržování zdravé hladiny cukru v krvi
 • pomáhá k udržování optimálních hladin krevního tlaku

A co vy? Znáte hořčíkový olej? V čem vám pomohl? Budeme rádi za komentáře.

A co si o hořčíku ještě přečíst?

VIDEO: Jak přežít dobu Jedovou? Téma hořčík.

VIDEO: Jak mám doplňovat hořčík?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Hořčíkový (magneziový) olej a jeho účinky na krásu a zdraví”

  1. Jarmila Müllerová napsal:

   Dobrý den, moc se mi líbil váš článek a určitě budu používat hořčíkový olej.Mullerova.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva