Sponzorováno

Olej z tresčích jater a jeho zdravotní přínosy – proč si ho dát? 4.87/5 (76)

Olej z tresčích jater může pomoci vašemu zdraví. V našem článku si přečtěte jak přesně.

Olej z tresčích jater může pomoci vašemu zdraví. V našem článku si přečtěte jak přesně.

Olej z tresčích jater je druh rybího oleje, tedy druh výživového doplňku. Podobně jako běžné rybí oleje má i tento vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou spojeny s mnoha přínosy pro zdraví, včetně snížení zánětů v těle a snížení krevního tlaku. Olej z tresčích jater dále obsahuje vitaminy A a D, které rovněž poskytují zdravotní benefity.

A je toho mnohem víc, proč je olej z tresčích jater zajímavý z pohledu zdraví. Podívejte se na jeho TOP 9 zdravotních přínosů.

1. Vysoký obsah vitamínů A a D

Většina olejů z tresčích jater je extrahována z jater tresky obecné. Olej z tresčích jater se po staletí používá ke zmírnění bolesti kloubů a k léčbě křivice (rachitidy), což je onemocnění, které dětem způsobuje křehké kosti. Za křivicí stojí nedostatek vitamínu D.

Přestože olej z tresčích jater je doplněk na bázi rybího tuku, je zcela odlišný od běžného rybího tuku. Klasický rybí olej je extrahován z tkáně mastných ryb jako je tuňák, sleď, sardel a makrela, zatímco olej z tresčích jater je extrahován z jater tresky. Játra jsou bohatá na vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou vitamíny A a D, které tomuto oleji dodávají působivý výživový profil.

Jedna čajová lžička (5 ml) oleje z tresčích jater poskytuje následující živiny:

 • Kalorie: 40
 • Tuk: 4,5 gramů
 • Omega-3 mastné kyseliny: 890 mg
 • Mononenasycený tuk: 2,1 gramů
 • Nasycený tuk: 1 gram
 • Polynenasycený tuk: 1 gram
 • Vitamin A: 90% DDD
 • Vitamin D: 113% DDD

Olej z tresčích jater je neuvěřitelně výživný, přičemž jak můžete vidět, jedna čajová lžička poskytuje 90% denních požadavků na vitamín A a 113% denních požadavků na vitamín D. Vitamin A má mnoho funkcí v těle, je super při udržování zdravých očí, funkcí mozku a kůže. Olej z tresčích jater je také jedním z nejlepších potravinových zdrojů vitamínu D, který má důležitou roli při udržování zdravých kostí regulováním absorpce vápníku.

2. Pomáhá snížovat zánět

Zánět je přirozený proces, který pomáhá tělu bojovat s infekcemi a léčit zranění. Bohužel v některých případech může zánět pokračovat na nízké (pro nás neviditelné) úrovni po dlouhou dobu. Toto je známé jako chronický zánět, který je škodlivý a může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku a několika nemocí, jako jsou srdeční choroby a další.

Omega-3-mastné kyseliny v oleji z tresčích jater mohou snížit chronický zánět potlačením proteinů, které ho podporují. Ty zahrnují TNF-alfa, IL-1 a IL-6.

Olej z tresčích jater obsahuje také vitaminy A a D, které jsou silnými antioxidanty. Mohou snížit záněty vazbou a neutralizací škodlivých volných radikálů.

Je zajímavé, že studie také ukazují, že lidé s nedostatkem vitamínů A a D jsou vystaveni většímu riziku chronického zánětu v těle.

3. Olej z tresčích jater může zlepšit zdraví kostí

Je velmi důležité udržovat zdravé kosti. A to platí zejména s přibývajícím věkem. Je to proto, že začnete po 30 letech ztrácet kostní hmotu. To může vést ke zlomeninám později v životě, zejména u žen po menopauze.

Jak jsme už v tomto článku uvedli, olej z tresčích jater je skvělým zdrojem vitamínu D ve stravě a může snížit kostní ztráty související s věkem. To proto, že pomáhá tělu absorbovat vápník ze střeva, který je nezbytným minerálem pro silné kosti. Ve skutečnosti studie ukazují, že když je jídelníček s vysokým obsahem vápníku doprovázen užíváním doplňky vitamínu D, jako je olej z tresčích jater, může to krásně snížit kostní ztrátu u dospělých a posílit křehké kosti u dětí.

4. Může snížit bolesti kloubů a zlepšit příznaky revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které se vyznačuje poškozením kloubů. V současné době neexistuje léčba revmatoidní artritidy, ale studie naznačují, že olej z tresčích jater může snížit bolesti kloubů a zlepšit příznaky revmatoidní artritidy jako je tuhost a otok kloubů.

V jedné studii 43 lidí denně po dobu tří měsíců užívalo 1 gram kapsle oleje z tresčích jater. Zjistili, že redukuje příznaky revmatoidní artritidy, jako je ranní ztuhlost, bolest a otok.

V jiné studii pak u 58 jedinců výzkumníci zkoumali, zda by užívání oleje z tresčích jater snížilo bolest před revmatoidní artritidou, aby pomohl pacientům snížit jejich užívání protizánětlivých léků. Na konci studie 39% lidí, kteří užívali olej z tresčích jater, snížilo užívání protizánětlivých léků o více než 30%.

Předpokládá se, že také omega-3 mastné kyseliny v oleji z tresčích jater mohou pomoci snížit záněty v kloubech a chránit před poškozením.

Sponzorováno

5. Může podporovat zdraví očí

Ztráta zraku, ať už z jakéhokoliv důvodu, je obrovský zdravotní problém. A ten postihuje více než 285 milionů lidí po celém světě. Existuje mnoho důvodů, proč lidé ztrácejí zrak, ale dvě hlavní příčiny jsou glaukom a věkem podmíněná makulární degenerace. Obě tyto nemoci mohou vyplynout z chronického zánětu.

Ukázalo se však, že omega-3 mastné kyseliny a vitamín A v oleji z tresčích jater chrání před očním onemocněním způsobeným zánětem. Studie na zvířatech zjistily, že omega-3 mastné kyseliny snižují rizikové faktory glaukomu, jako je oční tlak a poškození nerv.

V jiné studii se 666 lidmi se zjistilo, že ti, kteří konzumovali nejvíce omega-3 mastných kyselin, měli o 17% nižší riziko časné MD a 41% nižší riziko pozdní makulární degenerace. Kromě toho jídelníčky s vysokým obsahem vitamínu A mohou snížit riziko vzniku glaukomu a makulární degenerace, ve srovnání s jídelníčky s nízkým obsahem vitamínu A.

V jedné studii u 3 502 lidí ve věku 55 let vědci zjistili, že lidé, kteří konzumovali nejvíce vitaminu A, měli mnohem nižší riziko glaukomu než ti, kteří jedli nejméně vitamín A. Přestože vitamín A je skvělý pro zdraví očí, nedoporučuje se užívat vysoké dávky vitaminu A, protože to může způsobit toxicitu vitamínem A. Prostě rozumně.

6. Může snížit riziko onemocnění srdce

Srdeční onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí na celém světě a postihují více než 17,5 milionů lidí ročně. Studie ukázaly, že lidé, kteří pravidelně konzumují ryby, mají mnohem nižší riziko onemocnění srdce. Tento účinek lze připsat právě obsahu omega-3 mastných kyselin.

Omega-3 ukázaly, že mají mnoho výhod pro vaše srdce, včetně:

 • Snížení triglyceridů: Omega-3 mastné kyseliny v oleji z tresčích jater mohou snížit triglyceridy v krvi o 15-30%.
 • Snížení krevního tlaku: Mnoho studií zjistilo, že omega-3 mastné kyseliny mohou snižovat krevní tlak, zejména u lidí s hodně vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem.
 • Zvýšení HDL cholesterolu: Omega-3 mastné kyseliny v oleji z tresčích jater mohou zvýšit dobrý HDL cholesterol, který je spojen s nižším rizikem onemocnění srdce.
 • Zabránění tvorbě plaků v tepnách: Studie na zvířatech zjistily, že olej z tresčích jater může snížit riziko výskytu plaků v tepnách. Nánosy plaku mohou zúžit tepny a vést k infarktu nebo iktu.

Doplňky z rybího tuku, jako je olej z tresčích jater, může snížit riziko vzniku srdečních chorob, existuje však jen málo důkazů o tom, že může zabránit vážným srdečním onemocněním nebo mrtvici. Bohužel jen málo studií konkrétně zkoumalo asociaci olejů z tresčích jater a onemocnění srdce, jelikož mnoho studií klasifikuje olej z tresčích jater jako běžný rybí olej. Proto je zapotřebí specifičtějšího výzkumu.

7. Tento olej může zlepšit příznaky úzkosti a deprese

Úzkost a deprese jsou časté nemoci, které společně postihují více než 615 milionů lidí na celém světě. Zajímavé je, že studie naznačují, že mezi chronickým zánětem a úzkostí a depresí může existovat vazba. Mnoho studií zjistilo, že omega-3 mastné kyseliny v oleji z tresčích jater mohou snížit zánět a snížit příznaky úzkosti a deprese.

Velká studie zahrnující 21.835 osob zjistila, že lidé, kteří užívali olej z tresčích jater, měli opravdu pravidelně méně příznaků deprese nebo problémů kombinovaných s úzkostí. Přestože omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat příznaky úzkosti a deprese, zdá se, že jejich celkový účinek je relativně malý.

V analýze 26 studií byly omega-3 doplňky jen mírně účinnější než placebo při snižování symptomů deprese a úzkosti. To, jak přesně snižuje příznaky deprese je stále nejasné, ale některé studie naznačují, že vitamín D se může vázat na receptory v mozku a stimulovat uvolňování hormonů zlepšujících náladu, jako je serotonin.

8. Může pomoci zlepšit žaludeční a střevní vředy

Vředy jsou malé jizvy v žaludku nebo střevě. Mohou způsobovat příznaky nevolnosti, bolesti horní části břicha a další nepohodlí. Vředy jsou často způsobeny bakteriálními infekcemi, kouřením, nadměrným užíváním protizánětlivých léků nebo příliš vysokou koncentrací kyseliny v žaludku.

Studie na zvířatech naznačují, že olej z tresčích jater může pomoci léčit vředy, zejména v žaludku a střevě. V jedné studii na zvířatech výzkumníci zjistili, že dávky oleje z tresčích jater pomohly léčit vředy jak v žaludku, tak i ve střevě. Je ale zapotřebí více studií na lidech, aby bylo výsledkem jasné doporučení.

9. Je snadné ho přidat do stravy

Olej z tresčích jater je neuvěřitelně snadné přidat do vaší stravy. Je dostupný v mnoha formách, nejčastější jsou však kapalná a tobolková forma. Nejsou stanoveny žádné pokyny pro příjem oleje z tresčích jater, takže většina doporučení je založena na bezpečném příjmu omega-3 mastných kyselin, vitaminu A a D.

Obvyklá dávka je cca 1-2 čajové lžičky, ale užívání až jedné polévkové lžíce denně je obvykle úplně bezpečné. Vyšší dávky se nedoporučují, protože by vedly k nadměrnému příjmu vitamínu A. Ačkoli olej z tresčích jater je extrémně zdravý, někteří lidé musí být opatrní ohledně jejich příjmu, protože olej z tresčích jater může působit ředění krve. Před podáním oleje z tresčích jater se proto zeptejte svého lékaře, pokud užíváte krevní tlak nebo léky na ředění krve. Také těhotné ženy by se měly před zahájením léčby poradit se svým lékařem, protože vysoká hladina vitaminu A může způsobit poškození plodu. Na to pozor.

Sponzorováno

A co vy? Máte s olejem z tresčích jater nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Olej z tresčích jater a jeho zdravotní přínosy – proč si ho dát?”

  1. Starý děda napsal:

   Rád bych se zeptal:
   Z podobně staré literatury o léčení výživou jsem získal dosti obecný názor, že těžší poruchy způsobené nedostatkem některých vitamínů se dají napravit jen asi v 50% případů podáváním těchto vitamínů v jejich izolované podobě v pilulkách.
   Vitamín D v podobě oleje z tresčích jater mi vychází násobně dražší (i méně pohodlný) než izolovaný z lékáren. Předpokládám, že jde o posouzení pouze vitamínu D, o situaci kdy ostatní významné složky (vit.A, omega 3) jsou v potravě v dostatku.
   Jsou již nějaké poznatky o tom zda je přírodní podoba hodnotnější, úměrně její ceně?

   • Na toto téma jsou například dvě zajímavé studie (samozřejmě jich existuje více):
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1182346/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068720/

    Bohužel jsou anglicky, takže vypíšeme zde jen několik málo informací o porovnání konvenční léčby a alternativních metod léčby:

    – Mnohé z forem alternativní medicíny jsou konvenční medicínou odmítány, protože účinnost léčby nebyla prokázána pomocí dvojitých randomizovaných kontrolovaných studií. A naopak, konvenční léky se dostanou na trh teprve poté, co takové zkoušky prokázaly svou účinnost.
    – Oblast alternativní medicíny je ale i tak velmi obrovská a stále rostoucí, pokud se budeme bavit o moderním světě (Evropa, Severní Amerika). Například v Kanadě byly minulý rok vynaložené výdaje na poskytovatele alternativní péče ve výši 5,6 miliardy dolarů – což je značná částka, dokonce i ve srovnání s 31,1 miliardy dolarů vynaložených na klasické farmaceutické léky. Tedy i přes nedostatek důkazů oblíbenost alternativní medicíny roste. Důvodů je samozřejmě více.

    Co se však týče nějakého srovnání nákladů a přínosů přírodní léčby, je to samozřejmě hodně, hodně individuální.

    Příklady ve výše uvedených odkazech ukazují, že alternativní (chcete-li přírodní) terapie mohou být považovány za nákladově efektivní ve srovnání s běžnou péčí pro různé stavy: akupunktura pro migrénu, manuální terapie na bolesti krku, lázeňská terapie pro Parkinsonovou chorobu, stresový management u pacientů s rakovinou podstupujících chemoterapii, pooperační orální doplňky výživy pro operaci dolního gastrointestinálního traktu, biofeedback u pacientů s „funkčními“ poruchami (např. syndrom dráždivého tračníku) a relaxační terapie a dieta bohatá na draslík pro pacienty s kardiem. Takže závěr? Je to velmi individuální, do konečného výsledku vstupuje také mnoho proměnných, ale některé studie ukazují, že přírodní léčba se vyrovná konvenční léčbě, ale je bez vedlejších účinků. Je přirozená a někdy je i účinnější, ale to je hodně individuální, nelze to paušalizovat.

    Pokud se budeme bavit o vašem případu a o tom vitamínu D, berte to, s čím máte nejlepší zkušenosti, co vám nejvíce pomáhá, po čem se cítíte dobře.

    • Josef napsal:

     Pro tým rehabilitace.
     Vaše věta „A naopak, konvenční léky se dostanou na trh teprve poté, co takové zkoušky prokázaly svou účinnost“ mne rozesmála a neudržel jsem se nezareagovat. Skoro všechny
     lekařskařské studie jsou financovány farmaceutickými firmami tak aby jim to vycházelo a ptoto to je podvod. Dělají to honbou za ziskem. Lidé jsou na celém světě čímdál víc nemocní, přes to že se na léčení vynakládà čím dàl víc peněz. A kdyby lidé byli zdraví, tak Big pharma by zkrachovala. Například mRNA vakcíny nebyly zkoumány skoro vůbec a přesto byli vynucovány celém světě. A já pevně věřím tomu, že francouský vědec Luc Montagnier, který dostal Nobelovu cenu za to, že oběvil vir HIV, má pravdu, když prohlàsil, že první očkování mRNA vakcínou, snižjje imunitu o 16%, druhá posilující dàvka sníží imunitu o 24% třetì o 36% a každá další o dalších 16%. Jeho poslední veřejné prohlášení před tím než ho zavraždili byllo, že lidé s třemi dávkami mRNA na Covid 19, by si měli udělat test na HIV, protože ti budou s největší pravděpodobností pozitivní. A moje známá, která pracuje v nemocnici MOTOL v kanceláři pro pojišťovny mi řekla, že každý měsíc v letošním roce (2023), je více pozitivních pacientů na HIV, než bylo pozitivní za celé roky do roku 2021. Takže Montegnier bude mít pravdu. Proto už není mezi živými!
     PS:.Je tady druhà možnost a to, že by statistiku na HIV zvýšili Ukrajinci.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva