Sponzorováno

Rosacea (růžovka) – co je to – příčiny, příznaky a léčba 4.63/5 (57)

rosacea-zarudnutiMožná se vám už stalo, že vaše pokožka zrudla poté, co jste vypili něco horkého, kořeněného, případně po přechodu z chladného prostředí do tepla. Pokud máte podobné příznaky častěji, může jít o predispozici chronického kožního onemocnění „rosacea“, které se projevuje náhlým nebo chronickým zarudnutím pokožky, vřídky a rozšířenými cívkami na tváři. Ojediněle se může vyskytovat i na krku a hrudi. Červené skvrny a pupínky se objevují spolu se štípáním nebo pálením. Vyskytuje se u obou pohlaví, u žen však třikrát častěji než u mužů, u těch má však onemocnění horší průběh. Nejčastěji propukne mezi 30-60 rokem života.

Postihuje hlavně lidi se světlou pokožkou, ale lidé s tmavou kůží mohou také pocítit její symptomy. Rosacea je relativně běžná (odhaduje se, že celosvětově postihuje 5-7% lidí) a zatímco její symptomy mohou přicházet a odcházet, nejčastěji se považuje za chronickou nemoc. Rosacea je ve většině případů progresivní a bez vhodné léčby se může po čase zhoršovat. Rovněž může způsobit problémy na psychologické úrovni.

Rosacea a její příčiny

Spouštěči onemocnění jsou alkohol, cigarety, pálivá jídla a káva, nadměrné vystavení slunečnímu záření a naopak pobyt v chladném a větrném prostředí. Pacienti proto negativně reagují na zimní počasí, když se přesouvají z vytopených místností do chladu. Ti, které trápí toto onemocnění, reagují zarudnutím i na různorodé složky stravy. Často ho doprovází i jiné kožní onemocnění a pleť působí podobně jako při postižení akné. Důležitým faktorem je i stres. Pokud se zarudnutí objevuje následkem stresové situace, doporučuje se využívat techniky hloubkového dýchání a relaxace.

Symptomy a této nemoci

Často rosaceu doprovází následující symptomy:

1. Návaly horka

Nejběžnějším znakem je časté nebo vytrvalé červenání se nebo návaly horka na pokožce. Pokožka obličeje vypadá začervenalá a zanícená. U žen nezaměňovat s podobným symptomy objevujícími se před menstruací.

2. Pupínky

Červené, zanícené léze které mohou ale nemusí mít bílý nebo žlutý střed. Rosacea nezahrnuje bílé nebo černé tečky, ale je možné mít rosaceu a acne vulgaris najednou.

3. Rozšířené cévy

Nazývané teleangiektázie – lokalizované nahromadění rozšířených drobných krevních cév kapilár, drobných žilek, které lze pozorovat např. na kůži či na sliznici. Tyto rozšířené krevní cévy připomínají malé čmáranice na povrchu pokožky. Mohou být viditelné nebo maskované zarudnutím okolní pokožky.

Symptomy rosacey mohou také zahrnovat jakoukoliv kombinaci těchto:

  • Pálení nebo svědění pokožky
  • Zvednutá červená místa
  • Pokožka vypadá suchá
  • Tekutina pod kůží – edémy
  • Pálení nebo svědění očí, zánět očních víček, oční ječmen, červené oči
  • Hrubnutí kůže, výrůstky, rhinophyma („opilecký“ červený nos)

Rosacea je často mylně zaměňována za:

  • acne vulgaris
  • seboroickou dermatitidu
  • demodikózu

Rosacea a léčba

Lék na rosaceu zůstává ale víceméně neznámý a všechny současné léčby slouží pouze ke kontrole symptomů. Žádný precizní léčebný algoritmus se zatím nestal standardem; veškerá léčba zůstává na empirické bázi. I když toto může znít trochu děsivě, ve skutečnosti máme několik metod pro boj s rosaceou, které se ukázaly jako účinné.

Sponzorováno

Léčba se určuje podle stupně onemocnění. Doporučuje se upravení stravy, vyloučení alkoholu a cigaret. V chronických případech se předepisují antibiotika, retinoidy a léčba laserem. V některých případech po léčbě příznaky ustoupí na trvalo, u některých pacientů je však dlouhodobá. Poslední pokusy zjistily, že stav onemocnění se zlepšuje pokud se podávají vitamíny B a nízké dávky zinku jako doplněk stravy. Projevy se dají částečně potlačit používáním make-upu se zelenými pigmenty. U mužů se onemocnění komplikuje po holení žiletkou, čímž se pokožka ještě více podráždí. Odhaduje se, že onemocněním trpí až 45 milionů lidí na světě, mezi nimi je například i Bill Clinton a projevila se i u princezny Diany.

Běžné léky na rosaceu

Metronidazol (MetroGel, MetroCream)

Často předepisovaný lék, studie ukazují, že toto lokální antibiotikum poskytuje lepší výsledky než placebo (72% redukce lézí, 45% redukce zarudnutí, statisticky signifikantní zlepšení rozšířených krevních cév).

Kyselina azelainová (Azelex)

Studie poukázaly na efektivitu (73.4% redukce lézí, významná redukce zarudnutí, žádné zlepšení rozšířených krevních cév) koncentrací do 20% (standard je 15%).

Sulfacetamid sodný 10% and síra 5% (Sulfacet)

Výzkum naznačuje dobré výsledky (80% redukce lézí, 69% redukce zarudnutí, žádná data o rozšířených cévách).

Benzoylperoxid nebo benzoylperoxid + klindamycin (Benzaclin)

Výsledky testů podávání benzoylperoxidu ukazují signifikantní zlepšení u lézí a akné, ale žádné zlepšení rozšířených cév. (Benzoylperoxid + klindamycin způsobily 71.3% redukci lézí a signifikantní redukci zarudnutí. Žádná data ohledně efektivity na rozšířené cévy.)

Roaccutane (isotretinoin)

Efektivní zejména u mladších pacientů a pacientů s fymatózní rosaceou.

Orální antibiotika (zejména doxycyklin)

Pacient a lékař by měly být v častém kontaktu a omezit vystavování krátkodobé léčbě (ne déle než 1 rok). Výsledky z výzkumů ukazují 48-59% zlepšení lézí. Žádná data ohledně redukce rozšířených cév.

IPL (Intenzivní pulzující světlo) a dlouho pulzní lasery

Tyto přístroje mohou poskytnout úlevu od zarudnutí a rozšířených cév, která ale bývá pouze krátkodobá.

Méně běžné léky na rosaceu

Orální nikotinamid + zinek (Nicomide, Nic / Zn)

79% pacientů projevovalo mírné nebo výrazné zlepšení ve vzhledu (na základě globálního hodnocení pacientů) po 4 týdnech od zahájení léčby.

Rifaximin (léčba SIBO)

Zajímavá studie ve vědeckém časopice Clinical Gastrology and hepatolog poukázala na mnohem vyšší výskyt střevních bakterií (SIBO) u lidí s rosaceou ve srovnání s lidmi bez této choroby. Pacientům byl podán Rifaximin, antibiotikum, které zredukovalo nebo vyhubilo SIBO. Po této kontrole SIBO, 20 z 28 pacientů se vyčistili zcela a 6 dalších zaznamenalo výrazné zlepšení. Tyto výsledky trvaly alespoň 9 měsíců.
 

Ostatní opatření, která vám mohou pomoci se symptomy rosacey

Používejte opalovací krém

Opalovací krém je důležitým doplňkem léčby růžovky. Výrobci léčiv někdy do přípravy léčiva zahrnou i ochranu proti slunečnímu záření. Oxid zinečnatý a oxid titaničitý jsou efektivní širokospektrální ochranou před slunečním zářením, kterou pacienti s rosaceou dobře tolerují.

Čemu je dobré se vyhýbat?

Produktům, které nadměrně čistí nebo dráždí pokožku jako například mýdlo (používejte čistící prostředek bez mýdla), laurylsulfát sodný (vyhýbejte se této ingredienci v čisticích prostředcích), stahovače pleti, tonery, mentol a kafr.

Co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Můj život s růžovkou – osobní zpověď blogerky

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva