Dyshidrotický ekzém – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.55/5 (60)

Sponzorováno

Takto může vypadat dyshidrotický ekzém na rukou.

Takto může vypadat dyshidrotický ekzém na rukou.

Dyshidrotic ekzém je stav kůže, při kterém se puchýře vyvíjejí na chodidlech vašich nohou a / nebo dlaních vašich rukou. Tyto puchýře jsou obvykle dost svědivé a mohou být také naplněny tekutinou. Puchýře jsou obvykle přítomny asi dva až čtyři týdny a mohou souviset se sezónními alergiemi nebo i se stresem.

Příčina – co způsobuje dyshidrotický ekzém?

Přesná příčina dyshidrotického ekzému není známa. Odborníci se domnívají, že tento stav může souviset se sezónními alergiemi, jako je senná rýma, takže puchýře se mohou během jarní alergické sezóny objevovat častěji.

U dyshidrotického ekzému jsou toto běžné spouštěče:

 • Stres
 • Pyl
 • Vlhké ruce a nohy z nadměrného pocení nebo dlouhodobého kontaktu s vodou
 • Nikl v každodenních předmětech, jako jsou šperky, klíče, mobilní telefony, rámy na brýle, předměty z nerezové oceli a kovové knoflíky, patentky a zipy
 • Nikl v potravinách, jako je kakao, čokoláda, sójové boby, ovesné vločky, ořechy, mandle, čerstvé a sušené luštěniny a konzervované potraviny
 • Kobalt v každodenních předmětech, jako jsou nádobí kobaltové barvy a laky; určité lékařské vybavení; šperky; a v kovových sponách, knoflících a zipech
 • Kobalt v potravinách, jako jsou škeble, ryby, listová zelenina, játra, mléko, ořechy, ústřice a červené maso
 • Chromové soli používané při výrobě cementu, malty, kůže, barev a antikorozních látek

Kdo je ohrožen rozvojem dyshidrotického ekzému? U koho se nejčastěji objevuje?

Lékaři se domnívají, že máte větší šanci na rozvoj stavu, pokud trpíte vysokou úrovní stresu (fyzického nebo emočního) nebo trpíte alergiemi. Někteří lékaři se domnívají, že dyshidrotický ekzém může být určitým typem alergické reakce.

A také se pravděpodobně u vás vyvine dyshidrotický ekzém, pokud máte často ruce nebo nohy vlhké nebo ve vodě, nebo pokud vás vaše práce vystavuje kovovým solím, jako je kobalt, chrom a nikl.

Atopická dermatitida a kontaktní dermatitida mohou vypadat jako dyshidrotický ekzém.

Dyshidrotický ekzém u dětí

Ekzém nebo atopická dermatitida je obecně častější u dětí a kojenců, než u dospělých. Asi 10 až 20 procent dětí má nějakou formu ekzému. Polovina však z tohoto problému „vyroste“ v dospělosti – pak s atopickou dermatitidou nebo ekzémem nemají žádné problémy.

U dyshidrotického ekzému je to naopak – může se sice objevit i u dětí, ale obvykle se vyskytuje u dospělých ve věku 20–40 let.

Příznaky dyshidrotického ekzému – jaké jsou jeho symtomy?

Pokud máte dyshidrotický ekzém, všimnete si, že na prstech na nohou či rukou se tvoří puchýře. Puchýře mohou být častější na okrajích těchto oblastí a pravděpodobně budou plné tekutiny.

Někdy se pak vytvoří velké puchýře, což může být obzvláště bolestivé. Puchýře budou obvykle velmi svědivé a mohou způsobit šupinatění kůže. Zasažené oblasti mohou být na dotek prasklé nebo bolestivé.

Puchýře mohou trvat až tři týdny, než začnou schnout. Jakmile puchýře vyschnou, promění se v trhliny kůže, které mohou být bolestivé. Pokud jste škrábali postižené oblasti, můžete si také všimnout, že vaše pokožka vypadá silnější nebo je jakoby houbovitá.

Jak je diagnostikován dyshidrotický ekzém?

V mnoha případech bude váš lékař schopen diagnostikovat dyshidrotický ekzém pečlivým vyšetřením pokožky. Protože příznaky dyshidrotického ekzému mohou být podobné příznakům jiných kožních onemocnění, může se lékař rozhodnout provést určité testy.

Sponzorováno

Testy mohou zahrnovat kožní biopsii, která zahrnuje odebrání malé náplasti kůže pro laboratorní testování. Biopsie může vyloučit další možné příčiny vašich puchýřů, jako je například plísňová infekce.

Pokud se váš lékař domnívá, že vaše ohnisko dyshidrotického ekzému je přímo spojeno s alergiemi, může také objednat testování vaší alergie.

Léčba dyshidrotického ekzému

Existuje celá řada způsobů, jak může dermatolog léčit dyshidrotický ekzém. Závažnost vašeho ekzému a další faktory určují, které metody léčby lékař navrhne. Může být také nutné vyzkoušet více než jednu léčbu, než se pro vás najde ta správná.

Dyshidrotický ekzém na nohách

Dyshidrotický ekzém na nohách

Léky a lékařské metody léčby

U mírných ohnisek ekzémů zabírají kortikosteroidní krémy nebo masti, které aplikujete přímo na kůži. V případě závažnějších ohnisek vám může být předepsán topický steroid, injekce steroidů nebo pilulka.

Další používané lékařské ošetření je:

 • Ošetření UV zářením
 • odvodnění velkých puchýřů
 • antihistaminika
 • různé krémy proti svědění
 • imunitu potlačující masti, například Protopic a Elidel (jedná se o vzácnou možnost léčby)

Pokud se vaše kůže zanítí, pak vám budou také předepsána antibiotika nebo jiné léky k léčbě infekce.

Léky na předpis

Pokud máte jen mírné ohnisko dyshidrotického ekzému, může vám lékař předepsat antihistaminika, jako je Claritin nebo Benadryl, aby vám pomohl zmírnit příznaky.

Domácí metody léčby

Namáčení rukou a nohou v chladné vodě nebo studené obklady po dobu 15 minut, dvakrát až čtyřikrát denně, může pomoci zmírnit nepohodlí spojené se svěděním kůže.

Váš lékař může doporučit použití masti nebo nějakého zvlhčovače po použití obkladů. Zvlhčovač může také pomoci se suchostí, a proto také omezuje svědění. Třeba tyto zvlhčovče:

Strava a jídelníček

Změna stravy může velmi pomoci, pokud se zdá, že léky moc neúčinkují. Protože se předpokládá, že alergie na nikl nebo kobalt může způsobit ekzém, může pomoci odstranění potravin, které je obsahují.

Někteří lidé uvedli, že přidání vitaminu A do vaší stravy hodně pomůže, ale před tím se zeptejte svého lékaře.

Ošetření nohou

Tato běžná forma ekzému způsobuje malé, intenzivně svědivé puchýře na okrajích prstů, prstů na nohou, dlaních a chodidlech. U žen je dvakrát běžnější než u mužů.

Lékaři mohou také označovat dyshidrotický ekzém jako:

 • Cheiropompholyx
 • Dyshidróza
 • Ekzém nohy a ruky
 • Pompholyx
 • Vesikulární ekzém
 • Palmoplantární ekzém

Dyshidróza se může také objevit na chodidlech, i když to není tak běžné jako na vašich prstech nebo dlaních. Ošetření nohou je podobné léčbě ostatních oblastí.

Také byste se měli vyhnout použití produktů, které mohou dráždit vaši pokožku, jako jsou parfémované vody a třeba přípravky na mytí nádobí.

Sponzorováno

A stejně jako všechny typy ekzému, ani tento není nakažlivý. Nemůžete „chytit“ dyshidrotický ekzém od jiné osoby nebo jej někomu jinému předat.

Co si dále o ekzému můžete přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Dyshidrotický ekzém – co je to – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Pavla napsal:

   Dobrý večer. Po přečtení Vašeho článku jsem asi konečně objevila, co mě tak dlouho trápí na pravé ruce (puchýřky, svědění, rozpraskaná kůže). Byla jsem s tím před několika lety u dermatoložky a ta mi řekla, že je to „typická ruka matky na mateřské dovolené“ a dala mi kortikoidovou mast (upřímně, absolutně jsem nebyla s vyšetřením a závěrem spokojena). Mast sice pomohla, ale nepřipadne mi to jako vhodné řešení – musela bych se mazat pořád a neřeší příčinu. . S ohledem na prokázánou alergii na chrom, kobalt a nikl jsem se Vás chtěla zeptat, co je zmíněná práce, která vystavuje kovovým solím? Jak si můžu ekzém zhoršovat v domácnosti? Mockrát děkuji za Vaši odpověď a rady. S pozdravem Kulhánková Pavla

  2. Petra napsal:

   Dobrý den, trpím tímto exémem asi dva roky. Kortikoidové masti vždy zaberou na chvíli. Jediné co se mi nyní opravdu osvědčilo a exém téměř vymizel, když jsem začala pravidelně užívat Imunoglukan P4H. Mohu všem doporučit. Plus samozřejmě asi už celoživotně na vše používat rukavice, bavněné a na ně gumové, dále mažu ruce modrou indulonou.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva