Sponzorováno

Ekzém a noční svědění – příčiny + 10 tipů jak na ho řešit 4.8/5 (10)

Noční svědění ekzému trápí kojence, děti, ale i dospělé

Noční svědění ekzému trápí kojence, děti, ale i dospělé

Příznaky ekzému se často zhoršují v noci a přerušují noční spánek. A tento problém je častý třeba u dětí. Různé léky, mokré zábaly, léčivé koupele a další metody mohou lidem s ekzémem pomoci si kvalitně odpočinout.

Ekzém neboli dermatitida je kožní onemocnění, které způsobuje skvrny na pokožce, které svědí, záněty, otoky a popraskanou kůži. Když v noci začne ekzém „otravovat“, nepohodlí může ztěžovat usínání a také spánek samotný.

Toto narušení spánku je běžné a dle studií postihuje 33,0 až 87,1 procent dospělých s ekzémem. Tento stav způsobuje potíže se spánkem dokonce u 83 procent dětí s ekzémem, což může výrazně ovlivnit kvalitu jejich života. A to samozřejmě nechceme.

V tomto článku se podíváme na to, proč příznaky ekzému v noci často vzplanou a jak se jim předcházet.

Příčiny – proč často ekzém svědí hodně právě v noci?

Vědci si nejsou úplně jisti, co ekzém způsobuje, ale pravděpodobně do něj mohou být zapojeny různé genetické a environmentální faktory.

Ale proč nás ekzém otravuje často v noci?

Příznaky ekzému se mohou v noci zhoršovat hned z několika důvodů:

 • Kvůli cyklům spánku a bdění těla v noci teplota člověka klesá, což může způsobit svědění pokožky.
 • Pokud si člověk pleť zvlhčuje během dne, účinky této hydratace mohou v noci odeznít.
 • Lidé se častěji škrábou ve spánku (nevědomky), což může svědění ještě zhoršit.
 • Noční oblečení a prostěradla, na kterých spíte, mohou také někdy způsobit svědění díky tření o vaši pokožku.

Lidé pak mají tendenci se během noci několikrát probudit, aniž by si to uvědomovali. Mohou se škrábat, protože jsou příliš ospalí, aby si pamatovali, že to nemají dělat. To může zhoršit svědění, což může dále přerušovat spánek.

Jak se dá zabránit svědění ekzému v noci

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit škrábání ekzému v noci, je vyhnout se spouštěčům před spaním. A co je takovým spouštěčem? Mohou to být různé činnosti a látky (materiály).

Následující tipy mohou pomoci zabránit nočnímu svědění ekzému:

1. Před spaním problémové místo dobře zvlhčete

Před spaním použijte jemný zvlhčovač na bázi oleje nebo léčivý krém, jako je steroidní krém. Lékař vám může poskytnout silnější verze krémů. Jaký krém pomůže vám? No to musíte vyzkoušet. Až najdete ten pravý, používejte ho.

2. Koupejte se večer

Pravidelné koupání je důležité pro udržení hydratace pokožky a prevenci infekcí. Vždy pak hydratujte pokožku do 3 minut po koupání, aby se hydratace v pleti jakoby uzamkla. Vyzkoušejte také léčivé koupele, které mohou zahrnovat koloidní ovesné vločky nebo jablečný ocet.

3. Použijte terapii mokrým zábalem

Pokud má pokožka v noci tendenci se vysušovat, zkuste po hydrataci omotat postižené místo vlhkým hadříkem. Ponechání zábalu přes noc může pomoci udržet pokožku hydratovanou.

4. Vyhněte se drsným tkaninám

Nepoužívejte prostěradla ani pyžama vyrobená z tkanin, které mohou dráždit pokožku, jako je vlna nebo polyester. Oděvy a ložní prádlo ze 100 procent bavlny jsou k pokožce jemnější.

5. Vyhněte se alergenům (hlavně před spaním)

Mnoho lidí s ekzémem má také alergie a takové reakce mohou příznaky ekzému ještě zhoršit. Proto vám může pomoci vyhýbat se běžným alergenům, jako je srst zvířat a pyl.

6. Vezměte si antihistaminikum

Zatímco antihistaminika nemusí snižovat svědění, mohou člověku navodit ospalost a pomoci mu navzdory svědění usnout.

7. Zkuste melatonin

Studie z roku 2016 naznačuje, že doplněk melatonin může pomoci dětem s ekzémem rychleji usnout.

8. Do postele noste rukavice

Zdá se to divné, že? Ztížení poškrábání může pomoci v noci kontrolovat svědění ekzému. Někteří lidé najdou úlevu i v tom, že si nechají velmi krátké nehty nebo si vezmou rukavice do postele.

Sponzorováno

9. Ložnici udržujte chladnou

Pořádně vyvětrejte. Pocení nebo pocit horka může kůži i nadále dělat svědivou. Tělesná teplota a ekzém spolu úzce souvisí. Čím teplejší budete, tím horší váš ekzém bude. Mnoho lidí se probouzí uprostřed noci, protože se přehřívají a zhoršuje se jejich svědění související s ekzémem. Zde je několik metod, kterými se můžete v noci ochladit:

 • Upravte si termostat, než půjdete spát. To může znamenat úplné vypnutí topení nebo snížení teploty.
 • Otevřete si na noc okno.

Takto můžete snížit závažnost příznaků ekzému. Neexistuje však univerzální teplota, která by byla pro každého super. Možná budete muset vyzkoušet různé teploty, abyste našli tu, která vám bude nejpohodlnější, když spíte.

10. Naučte se zvyky pro dobrý spánek

Jděte každou noc spát ve stejnou dobu a udělejte si před spaním čas na relaxační aktivitu, jako je čtení nebo meditace (ne tablet nebo telefon!).

Vytvořte si konzistentní rutinu před spaním. Rutina před spaním není jen pro malé děti. Abyste usnuli, musíte být klidní a uvolnění. Vyhraďte si 15–30 minut před spaním, abyste si každý večer udělali stejnou, příjemnou a tichou rutinu (např. čištění zubů, čtení, zhasnutí světla a relaxace).

11. Vyhněte se…

Lidé s ekzémem a další osoby s citlivou pokožkou by se měli vyvarovat (zejména před spaním) těmto látkám:

 • mýdla, pleťová mléka a kosmetika, které obsahují vůně nebo barviva
 • čisticí prostředky pro domácnost
 • plíseň
 • roztoči
 • benzín
 • nikl a jiné kovy
 • cigaretový kouř
 • pot
 • vysoce stresové situace

Pokud ekzém brání člověku spát nebo pokud je stav vážný, může lékař doporučit imunosupresivní léky. Ty zabraňují nadměrné reakci imunitního systému a zabraňují vyvolání vzplanutí ekzému.

Při těžkém ekzému může pomoci také světelná terapie neboli fototerapie.

Noční svědění ekzému u dětí a kojenců

Ekzém se může objevit i v kojeneckém věku, obvykle jako vyrážka na obličeji a pokožce hlavy. To může u dětí i kojenců způsobit noční svědění a nepohodlí.

Léčba ekzému u dětí a kojenců je často stejná jako léčba dospělých, ale rodiče mohou učinit určitá zvláštní opatření, aby se děti cítily pohodlněji, zejména pak v noci.

Ke snížení příznaků ekzému u dětí:

 • byste jak rodič měli znát spouštěče ekzému a měli byste dohlédnout na to, aby se spouštěč nedostal s dítětem do kontaktu
 • dodržujte každodenní koupání a zvlhčování plti u dítěte (po koupání)
 • vyhýbejte se nebo buďte opatrní při používání antibakteriálních mastí, jako jsou ty, které obsahují neomycin nebo bacitracin, protože mohou dráždit pokožku
 • nepoužívejte dětské ubrousky obsahující isothiazolinony, které mohou vyvolat nevhodné kožní reakce
 • vyhýbejte se šamponům a dalším produktům, které obsahují cocomidopropyl betaine

Shrňme si informace

Ekzém je celkem běžné, nekontaktní kožní onemocnění, které může způsobit svědění, vyrážky, drsné skvrny a bolest.

Tyto příznaky často mizí s věkem. Asi 95 procent dětí s ekzémem nemá po 20 letech už žádné příznaky.

Když ekzém způsobuje svědění, může zabránit nebo narušit spánek, ale pravidelné koupání, zvlhčování a užívání léků může výrazně snížit noční příznaky ekzému.

Takto jsou příznaky obvykle celkem dobře zvládnutelné.

Sponzorováno

A co vy? Jak s nočním svěděním a škrábáním ekzému bojujete vy? Budeme rádi za komentáře k tématu.

A dále si o ekzému přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva