Sponzorováno

Makrela a její přínosy pro naše zdraví 4.6/5 (53)

Maso z makrely obsahuje mnoho omega 3 mastných kyselin.

Maso z makrely obsahuje mnoho omega 3 mastných kyselin.

Makrela je vlastně obecný termín, který zahrnuje více než 30 druhů ryb, z nichž většina patří k čeledi makrelovitých. V mnoha částech světa jsou makrely známé jako ryby bangada. Tyto ryby se obvykle nacházejí poblíž pobřežních oblastí, kde se chovají a krmí, najít je můžete v tropických i mírných oblastech.

Makrely se obvykle pohybují ve velkých hejnech, což z nich činí snadný cíl pro komerční rybáře. To ve finále způsobuje, že makrela patří mezi nejobvyklejší ryby v nabídce různých obchodů i restaurací (např. v Severní Americe). V rozmezí od 20 cm do 200 cm mají tyto ryby různé fyzikální vlastnosti (jsou jinak mrštné a podobně), ale nabízejí podobnou chuť a poměrně vyrovnaný nutriční profil.

Makrela a výživové (nutriční) informace

Makrely jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a jejich maso obsahuje také hodně vitamínu B12 (téměř 700% denní potřeby). Maso makrel dále obsahuje minerály, jako je selen, měď, fosfor, hořčík a železo. Jsou v něm také menší množství vitaminu A, draslíku, zinku a sodíku. Spolu s 230 kaloriemi na filet – v průměru 100 gramů – je v něm také 21 gramů bílkovin, což představuje zhruba 40% denního doporučeného příjmu.

Díky tomuto působivému nutričnímu profilu a různým způsobům přípravy makrely zůstává stále jednou z nejoblíbenějších a i nejchutnějších ryb na světě.

Makrely jsou tedy ryby s mnoha živinami. Jejich maso má obzvláště vysoký obsah vitamínu B12, selenu, niacinu a fosforu, mezi řadou dalších důležitých vitaminů a minerálů. 100g vařené makrely obsahuje přibližně:

  • 223 kalorií
  • 20,3 gramů bílkovin
  • 15,1 gramu tuku
  • 16,1 mikrogramů vitaminu B12 (269 procent DDD)
  • 43,9 mikrogramů selenu (63 procent DDD)
  • 5,8 miligramů niacin (29 procent DDD)
  • 236 miligramů fosforu (24 procent DDD)
  • 82,5 miligramů hořčíku (21 procent DDD)
  • 0,4 miligramu riboflavinu (21 procent DDD)
  • 0,4 miligramu vitaminu B6 (20 procent DDD)
  • 341 miligramů draslíku (10 procent DDD)
  • 0,1 miligramu thiaminu (9 procent DDD)
  • 0,8 miligramů kyseliny pantothenové (8 procent DDD)
  • 1,3 miligramu železa (7 procent DDD)

Kromě výše uvedených živin obsahuje makrela také i zinek, měď a vitamin A.

Makrela a její zdravotní přínosy

Mezi přínosy makrely patří zejména:

  • zlepšení zdraví a vzhled vlasů,
  • ochrana kůže,
  • prevence makulární degenerace související s věkem,
  • posílení imunitního systému,
  • snížení hladiny cholesterolu,
  • prevence různých chronických onemocnění,
  • zlepšení zdraví kostí

Pamatujte, že to jsou pouze některé ze zdravotních benefitů, které makrely nabízí. Podívejme se na ně trochu detailněji.

Benefity pro vaši pokožku

S tím velkým množstvím omega-3 mastných kyselin a selenu, které maso z makrely obsahuje, se mohou postarat o všechny nutriční potřeby vaší pokožky. Zmíněné látky působí v těle jako antioxidanty, pomáhají snižovat oxidační stres a účinky volných radikálů, které jsou přirozenými vedlejšími produkty buněčného metabolismu. Mohou také pomoci snížit vzhled vrásek a stařeckých skvrn a zmírňují určité zánětlivé stavy, jako je psoriáza a ekzém.

Posílí vaše vlasy

Existuje mnoho živin, které jsou důležité při péči o vlasy, jako jsou bílkoviny, železo, zinek a omega-3 mastné kyseliny. Mnoho z těchto pro vlasy důležitých látek se nachází právě ve makrele. Pravidelná dávka těchto živin ve vaší stravě pomůže zlepšit lesk a vzhled vašich vlasů a současně krásně posílí vlasové prameny. A jako bonus kombinace těchto živin snižuje množství lupů. Opravdu, výzkum na to je zde.

Sponzorováno

Zlepší vaši imunitu

Navzdory nízké hladině vitamínu C můžeme makrely pochválit i kvůli jejich účinkům na imunitní systém. Koenzym Q10 je jedním z unikátních prvků v makrelách. Je úzce spojen s prevencí infekcí a posilováním obranyschopnosti těla před oxidačním stresem. Omega-3 mastné kyseliny jsou také známy snižováním zánětu, který může vyvíjet zbytečný tlak na imunitní systém.

Sníží hladiny cholesterolu

Díky již několikrát zmíněným omega-3 mastným kyselinám makrely zlepšují rovnováhu cholesterolu v těle. Jak? Snížením LDL cholesterolu (toho špatného) a zvýšením hladiny HDL cholesterolu (toho dobrého). To ve finále sníží množství cholesterolu, který je oxidován a ukládá se v tepnách jako plak. Ve finále tedy tato ryba snižuje riziko aterosklerózy, infarktu, mrtvice a koronárních srdečních onemocnění.

TIP: Můžete také snížit hladinu cholesterolu přirozeně omezením příjmu zpracovaných (nezdravých) potravin, pravidelnou fyzickou aktivitou a vyzkoušením některých jednoduchých antistresových metod.

Chronická onemocnění jsou bez šance

Antioxidační účinky makrel jsou hodně studovány. Je to především kvůli vysoké hladině selenu, což je více než 80% denní potřeby na porci. Selen funguje v těle jako antioxidant, pomáhá předcházet buněčným mutacím a chronickým onemocněním neutralizací volných radikálů ještě předtím, než mohou nějak poškodit tkáně, buňky a orgány.

Zlepšují minerální hustotu kostí

V mase makrel je opravdu mnoho minerálů včetně mědi, selenu, hořčíku, manganu, vápníku a železa – ty všechny jsou všechny spojeny s hustotou kostí. Pravidelným konzumováním této ryby můžete zabránit nástupu osteoporózy, budete se cítit mladší a silní.

Zlepšení kognitivních funkce

Vysoká hladina omega-3 mastných kyselin, která se vyskytuje u makrely, zejména DHA, znamená zlepšení kognitivních funkcí a nižší riziko neurodegenerativních onemocnění. Protizánětlivé vlastnosti těchto látky snižují tvorbu plaků, které často předcházejí symptomům Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci.

Redukce hmotnosti

Přestože makrely mají vysoký obsah kalorií, téměř 250 na jeden filet, poskytují také obrovské množství bílkovin, které mohou pomoci stimulovat metabolismus. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou také známy tím, že vás zasytí na dlouhou dobu. To může pomoci zabránit přejídání.

Snižuje riziko makulární degenerace

Výzkum naznačuje, že ryby bohaté na omega-3 jako makrely jsou nejlepší potravou pro vaše oči. Zabraňuje poškození očí způsobené diabetem, což často vede k diabetické retinopatii. Slepota a cukrovka často chodí ruku v ruce.

Snižuje riziko vzniku cukrovky

Makrela obsahuje dobré množství zdravých tuků, jmenovitě mononenasycené mastné kyseliny (MUFA), které hrají klíčovou roli při prevenci a kontrole hladiny cukru v krvi u diabetiků. Konzumace těchto ryb pravidelně reguluje nejen hladinu cukru v krvi v těle, ale také snižuje viscerální tuk, čímž snižuje riziko vzniku cukrovky.

Pomáhá bojovat proti depresi

Makrela má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, což je zdravý druh tuku, který byl spojen s řadou impozantních přínosů pro zdraví. Ve skutečnosti některé nedávné výzkumy dokonce zjistily, že omega-3 mastné kyseliny mohou dokonce pomoci chránit před depresí.

Revize publikovaná v časopise CNS Neuroscience & Therapeutics se zabývala výsledky tří studií a ukázala, že omega-3 mastné kyseliny dokázaly snížit depresivní symptomy až o 50 procent u pacientů s významnou depresí, bipolární poruchou a dětskou depresí. A nejen to, ale jiné studie nalezly souvislost mezi nižšími příjmy omega-3 mastných kyselin a depresivními příznaky. Takže na to pozor.

Sponzorováno

A co vy? Máte makrelu rádi? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o rybách přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva