Rulík zlomocný a zdravotní účinky, o kterých určitě nevíte 4.87/5 (15)

Rulík zlomocný a zdravotní účinkyRulík zlomocný (Atropa belladonna) je jednou z nejznámějších a nejvíce smrtících bylinek na celém světě. Tato vytrvalá bylinka má dlouhou a legendární historii – jak v tradičním použití, tak v literární, historické a populární kultuře. Alkaloidy nacházející se v plodu a listech bylinky jsou extrémně toxické a mohou způsobit halucinace, nemoci, zmatenost, hysterii a dokonce i smrt. V tomto okamžiku se můžete divit, proč je v názvu tohoto článku „zdravotní účinky“. Ale když je rulík zlomocný řádně připraven a zpracován, má některé cenné účinky, které by mohly být považovány za prospěšné pro lidské zdraví.

Tinktury, odvary a prášky vyrobené z rostliny rulíku se používají po staletí, ale kvůli extrémní toxicitě rostliny se vždy doporučuje užívání konzultovat s bylinkovým odborníkem nebo lékařem předtím. Další užívání rulíku bylo jako rekreační droga, ale je snadné se předávkovat, proto je rulík při tomto použití spíše velmi nepopulární volbou.

Pamatujte: Nezkoušejte rulík zlomocný, pokud nemáte potřebné know-how. Je to nebezpečné.

Rulík zlomocný obsahuje silné chemické látky a organické sloučeniny. Když jsou připraveny a upraveny správně, mohou mít poměrně lákavé účinky na tělo. Nyní se podívejme blíže na přínosy rulíku zlomocného pro zdraví. Kdy může pomoci?

1. Na dýchací obtíže

Ačkoli konzumace rulíku zlomocného asi nezní jako nejpříjemnější zážitek, je známo, že snižuje produkci hlenu v dutinách a může také vyčistit dýchací cesty od hlenu. To ve finále pomáhá léčit různá respirační onemocnění, protože mnoho bakterií, které uvíznou v tomto hlenu, způsobují tyto nepříjemné stavy.

2. Poruchy žaludku

Počet lidí, kteří trpí syndromem dráždivého střeva a jinými gastrointestinálními problémy je stále rostoucí. Ukázalo se, že tinktura z rulíku výrazně uklidňuje žaludek, snižuje křeče a nepohodlí, které tato onemocnění často způsobují. Tento účinek je částečně způsoben protizánětlivými a sedativními vlastnostmi rostliny (pozor, ve velkém množství je bylinka smrtící).

3. Zlepšete svůj nervový systém

Když trpíte onemocněním nervového systému, může to být často nekontrolovatelný a nepříjemný proces, ve kterém skutečně máte pocit, že nemůžete udělat vůbec nic. Křeče, svalové problémy a obecná nefunkčnost – to mohou být příznaky problémů v nervovém systému. Je známo, že lilkovité rostliny, mezi které patří i Rulík zlomocný, uklidňují nervový systém a zmírňují příznaky poruch a onemocnění nervového systému.

4. Lék proti bolesti

Ať už při použití lokálně nebo při orálním požití (v malých, velmi dobře měřených dávkách), Rulík zlomocný může výrazně snížit bolest a působí jako silné analgetikum. Toto použití rulíku je asi jednou z nejstarších známých aplikací, s výjimkou toho, že se z něj dělaly jedovaté šípy, samozřejmě. Ať už jste si něco udělali se svalem během sportování nebo trpíte chronickou bolestí někde jinde v těle věřte, že vám rulík s tímto může pomoci.

5. Bolesti hlavy

Při správné aplikaci může trochu tinktury z Rulíku rychle zmírnit bolesti hlavy a může i pomoct s vaší migrénou. Sloučeniny z rulíku by samozřejmě měly být uchovávány mimo oči a ústa, zejména pokud jsou používány v koncentrované formě.

5. Na úzkost a stres

Sedativní povaha rulíku je docela efektivní pro snížení napětí, stresu a úzkosti zejména u lidí trpících chronickými případy úzkosti. Může také pomoci zlepšit náladu a zmírnit pocity deprese. Pokud už užíváte nějaká sedativa nebo antidepresiva, užívání rulíku se k tomu už moc nedoporučuje. Rulík je spojen s uvolňováním jistých příjemných hormonů, jako je třeba dopamin, které mohou vyvolat pocit duševního klidu.

6. Může zlepšit kvalitu spánku

Rulík mnoha lidem také zlepšil kvalitu spánku. Požití příliš velkého množství vás může uspat velmi tvrdě, ale ve vhodných dávkách můžete napravit svoji nespavost a neklid, které jsou v dnešním rychle se rozvíjejícím světě docela běžné.

7. Hormonální nerovnováhy

Před a po menstruaci a menopauze mohou hormonální hladiny v ženském těle dramaticky kolísat, což způsobuje řadu fyzických a psychických změn. Už v dávných dobách byly přípravky s Rulíkem doporučovány k léčbě příznaků těchto dvou ženských problémů, zejména návalů horka, křečí, změn nálad a chutí.

8. Uklidňuje alergické reakce

Studie ukázaly, že účinky přípravků s rulíkem na respirační systém se mohou uplatňovat v léčbě určitých alergických reakcí, zejména senné rýmy. Snížením spasmů a vyčištěním dutin se můžete zbavit těch kýchacích útoků, které přicházejí na jaře!

9. Léčí nemoci pohybu

Atropin v Rulíku je užitečný při léčbě pohybových nemocí.

10. Může pomoci u Parkinsonovy nemoci

Pokud mají lidé s Parkinsonovou nemocí labilní odpověď na léčbu, je zapotřebí hluboká stimulace mozku. Často použití alternativní terapie, jako je použití látek z rulíku, pacientovi do značné míry pomůže. Často pomáhá látka Atropin, které byla zmíněna v předchozím bodu.

11. Používá se k očním vyšetřením

Atropin sulfát z rulíku se používá jako činidlo při léčbě očí. Pomáhá dilatovat oči a doktor může vyšetřit oko podrobněji.

12. Zmírňuje zánět

Používá se ve formě mastí a rulík tak vykazuje příznivý účinek pro zmírnění zánětů všech typů. Mast však musí být odborně připravena a nezvládne to kde kdo.

Varování

Dejte si opravdu pozor. Rulík zlomocný (Atropa belladonna) je extrémně toxická bylina a za žádných okolností by neměly být bobule nebo listy používány bez řádné přípravy a manipulace. Tato rostlina může způsobit všechno, od halucinací a zmatku v hlavě, až po šílenství a smrt. Přínosy této bylinky může využívat ten, kdo tomu opravdu rozumí. Doporučujeme tedy využití pouze prostřednictvím pečlivé konzultace s místním odborníkem, který se zabývá touto delikátní a pečlivou oblastí bylinné studie. Obvykle už konzumace jednoho listu nebo 3-4 bobulí (u dětí ještě méně) může mít fatální důsledky. Jedovatá je celá rostlina.

A co si ještě o rulíku přečíst?

VIDEO: Smrtelně jedovatá rostlina – Rulík zlomocný

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Rulík zlomocný a zdravotní účinky, o kterých určitě nevíte”

  1. Bc, Ing. Tomas Krajnik, Esq napsal:

   ja som cital v knihe magicke rastliny ze rulik vyvolava strach zo smrti ktory moze byt trvaly…i ked posobi aj sedativne,,,liecit nim depresie je podla mna blbost je to bylina spojovana zo smrtou a zvykne rast tam kde niekto umrel

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva