Sponzorováno

Měsíčkový olej a jeho účinky na naše zdraví – jak si ho vyrobit doma? 4.88/5 (40)

Měsíčkový olej se používá hlavně k péči o pleť a k léčbě problémů na pokožce. Má skvělé protizánětlivé vlastnosti.

Měsíčkový olej se používá hlavně k péči o pleť a k léčbě problémů na pokožce. Má skvělé protizánětlivé vlastnosti.

Měsíček lékařský má opravdu mnoho použití z pohledu našeho zdraví. V tradičních kulturách se používá při výrobě homeopatických léků. Třeba měsíčkovou mast známe snad všichni. Naše babičky ji s oblibou používaly na mnoho kožních problémů a neduhů.

Ale znáte olej extrahovaný z květiny měsíčku? Ano, i měsíčkový olej má mnoho zdravotních výhod, které by bylo škoda nevyužít. Přečtěte si v tomto článku více o měsíčkovém oleji destilovaném z okvětních lístků léčivé rostliny Calendula officinalis, česky Měsíčku lékařského. Můžete pak krásně využít jeho zdravotní benefity při každodenním použití.

Představujeme olej z měsíčku

Měsíček je rod asi 15 až 20 druhů rostlin v rodině Asteraceae (Hvězdnicovité). Tato květina pochází z jihozápadní Asie, stejně jako ze západní Evropy a Středomoří. Obecný název „měsíček“ odkazuje na Pannu Marii, s níž je bylina spojována od 14. století, kdy byla zahrnuta v receptu na boj s morem.

Kromě toho, že byl také používán k uctívání Panny Marie během různých katolických událostí, jako výjimečný ho také považovali starověcí Egypťané – ti ho milovali kvůli jeho omlazujícím vlastnostem. Hinduisté zase používali květy měsíčku ke zdobení soch svých bohů v chrámech a také k barvení potravin, tkanin a kosmetiky.

Pozor: Rostlina měsíčku by neměla být zaměňována s okrasnými měsíčky rodu Tagets, které se běžně pěstují na zahradách. Měsíček lékařský s ohnivě červenými a žlutými okvětními lístky je plný flavonoidů, které se přirozeně vyskytují v různé zelenině a ovoci a jsou to látky krásné, jasné barvy.

Měsíčkový olej je destilován z květů rostliny a je poměrně lepkavý a viskózní. Má tak trošku podivný zápach, který je označován jako pižmový, dřevnatý a dokonce i nahnilý – vlastně podobně jako květiny měsíčku. Tato vůně není pro mnoho lidí nijak moc lákavá.

Použití oleje z měsíčku

Toto jsou 3 základní použití tohoto oleje:

  1. Zdraví a wellness – měsíčkový olej má tonizující, vyhlazující, emmenagogické (schopnost stimulovat tok menstruace) a antispastické vlastnosti, používá se hlavně k péči o pleť a k léčbě problémů na pokožce. Má skvělé protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž pomáhá s různými poraněními, akné, u vředů, křečových žílách, vyrážkách, ekzémech a podobných problémech. Pomáhá uklidnit bolavé, zanícené a svědící kožní stavy. Měsíčkový masážní olej také pomáhá při uklidnění a změkčení pokožky, tento olej je dobrý doplněk k různým masážním olejům nebo při přípravě směsi nosného masážního oleje.
  2. Vaření – už od středověku jsou okvětní lístky měsíčku používány jako „šafrán chudých“ pro barvení sýrů, másla a také příloh. Také v různých salátech se používají okvětní lístky a listy. A konečně okvětní lístky se používají i do polévek. A při vaření takto můžete použít i měsíčkový olej.
  3. Další praktické použití – měsíček se dá použít i jako barvivo. Sušené okvětní lístky lze také přidat do purpury (aromatická směs bylin).

Složení oleje z měsíčku

Olej z měsíčku lékařského obsahuje několik látek, které mohou pozitivním způsobem ovlivňovat naše zdraví. Výzkumnými pracovníky bylo určeno až 66 složek. Měsíčkový esenciální olej obsahuje například flavonoidy, těkavé oleje, karotenoidy, flavonoidy, slizy, pryskyřice, polysacharidy, aromatické rostlinné kyseliny, saponiny, glykosidy a steroly.

Benefity měsíčkového oleje

Měsíčkový olej je tradičně používán na břišní křeče a zácpu. Je to hlavně vaše pokožka, která může těžit z jeho vlastností a výhod – jsou to protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Zde jsou jen některé z jeho použití pro naše zdraví a krásu:

1. Na suchou nebo popraskanou pokožku

Olej z měsíčku je skvělý zvlhčovač pro suchou pokožku a pro těžce popraskanou nebo rozštěpenou pleť. Pomáhá uklidnit postiženou oblast na pokožce a snížit bolest.

2. Zánět

Funguje dobře na bolavé svaly nebo modřiny. Jeho protizánětlivé působení pomáhá zmírnit otoky po různých úrazech. A jak už bylo poznamenáno, měsíčkový olej také pomáhá léčit metličkové žilky, křečové žíly, vředy na nohou.

3. Pomoc při péči o dítě

Tento olej pomáhá zmírnit tzv. plenkovou vyrážku, která může velmi dráždit dítě. Obecně se měsíčkový olej používá pro ošetření dětské pokožky.

Sponzorováno

4. Na menší řezy a rány

Antiseptické a antimikrobiální vlastnosti oleje pomáhají urychlit hojení ran a drobných řezů a také pomáhají ulehčit kousnutí hmyzem, akné a hojení vředů.

5. Na různé kožní problémy

Ekzém, psoriáza, dermatitida a další kožní problémy mohou být krásně zklidněny pomocí měsíčkového oleje aplikovaného místně na problémové. Jeho protiplísňové vlastnosti jsou skvělé při léčbě nohou, různých krvácení a svědění plísňového původu.

Jak si vyrobit měsíčkový olej

Měsíčkový olej je extrahován parní destilací. Co budete pro výrobu oleje potřebovat?

  • Sušené okvětní lístky měsíčku
  • Nosný olej (olivový olej, mandlový olej nebo slunečnicový olej jsou fajn)
  • Čistá skleněná nádoba s víkem

A jak na postup při výrobě? Existují vlastně 2 způsoby výroby tohoto oleje:

Metoda studené infuze

Jedná se o obvykle upřednostňovanou techniku, protože chrání choulostivý měsíčky (a látky v něm) před možným tepelným poškozením.

  1. Vložte rozumné množství sušených plátků měsíčku do čisté, suché skleněné nádoby.
  2. Naplňte nádobku nosným olejem, který chcete použít. Zalijte celé okvětní lístky tak, aby byly všechny potopeny. Olej by měl být tak o 2 cm výše než sušené květy. Zakryjte pak nádobu víkem.
  3. Dejte takto nádobu na slunné místo, aby se měsíček pěkně louhoval. Nechte ho tak cca čtyři týdny.
  4. Po této době vyndejte okvětní lístky z oleje a olej uchovávejte v nádobě s víkem. Vydrží takto až jeden rok.

Metoda horké infuze

Tato metoda je mnohem rychlejší než metoda infúze za studena, ale olej nebude mít stejnou intenzitu kvůli přítomnosti tepla.

  1. Vložte množství sušených plátků měsíčku do čisté, suché skleněné nádoby.
  2. Naplňte nádobku nosným olejem, který chcete použít k pokrytí okvětních lístků měsíčku. Opět by olej měl být výše než kvítky o 1-2 cm.
  3. Pak vyklopte celý obsah sklenice (sušené kvítky i olej) do malého kastrolu. Zahřívejte tuto směs na nejnižší možný plamen a nechte hřát takto cca čtyři hodiny. Občas zamíchejte.
  4. Pak nechte vychladnout. Odstraňte okvětní lístky z oleje a olej uchovávejte v nádobě s víkem po dobu až jednoho roku.

TIP: Vitamín E je také často přidáván do měsíčkového oleje, který pak slouží jako kožní kondicionér.

Jak je to s jeho bezpečností?

Měsíčkový olej je obecně bezpečný pro použití, ale doporučujeme vám, abyste dodržovali následující bezpečnostní pokyny a úvahy:

  1. Těhotné a kojící ženy by se obecně měly vyhnout použití měsíčkového oleje. Neužívejte zejména vnitřně, protože existuje obava, že by to mohlo způsobit potrat. Vyhněte se raději také místnímu použití.
  2. U jedinců, kteří mají citlivost na Ambrozii a příbuzné rostliny, jako jsou třeba právě měsíček, chryzantémy a sedmikrásky, může dojít k alergické reakci. Před použitím měsíčkového oleje se proto obraťte na svého lékaře, pokud máte tyto alergie.

Pokud je pozorována alergická reakce, přestaňte ho samozřejmě používat.

Vlastnosti měsíčkového oleje

O těch jsme už v tomto článku na několika místech mluvili. Pojďme si je představit trochu blíže:

Je Protizánětlivý

Oteklé, zaníceně tkáně jsou ideálním místem pro aplikaci hojivých vlastností měsíčkového oleje. Suchá kůže, ekzémy a hemoroidy reagují na tento olej s vysokým obsahem tritrpenoidů. Snížení zánětu je také klíčem ke snížení bolesti.

Je antibakteriální

Používejte měsíčkový olej k boji s bakteriálními infekcemi v odřeninách a poraněních. V několika zdrojích se dokonce uvádí, že externí léčba touto rostlinou „zabije Staphylococcus aureus, bakterii, která infikuje odřeniny, popáleniny a rány.“

Je antiseptický

Antiseptické vlastnosti tohoto oleje ho činí nejlepší volbou pro každou lékárničku. Použijte tuto bylinku, abyste zabránili infekci z kousnutí, poškrábání a menších řezů i popálenin. Olej by se však neměl používat při hlubokých popáleninách a řezech.

A pár slov o měsíčkovém oleji na závěr

Mimořádně mírný a vyživující, olej z měsíčku je jedním z nejoblíbenějších tělových olejů. Výborný pro poškozenou kůži, vyrážky a další kožní onemocnění, protože uklidňuje pokožku a poskytuje ji maximální hydrataci.

Byla by škoda ho nepoužívat. Budeme rádi za vaše doporučení a zkušenosti s měsíčkovým olejem. Napište nám komentář pod článek, budeme rádi.

A co si dále přečíst o měsíčku lékařském?

VIDEO: Jak vyrobit olej z měsíčku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Měsíčkový olej a jeho účinky na naše zdraví – jak si ho vyrobit doma?”

    1. Andrea napsal:

      Dobrý den, díky vašemu receptu nám shořela celá kuchyň, div jsem vylezla pouze s polálenou rukou. Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, co se mohlo stát?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva