Kurkumin a zdraví – jaké má účinky? Na co je dobrý a jak vám může pomoci? 4.85/5 (41)

Sponzorováno

Jak může kurkumin pomoci vašemu zdraví?

Jak může kurkumin pomoci vašemu zdraví?

Kurkuma (latinsky Curcuma Longa) je nejvíce známá jako koření nacházející se v kari. A není známé jen pro svou chuť, ale i pro její nesčetné přínosy pro naše zdraví.

Kurkuma obsahuje několik hlavních složek známých jako kurkuminoidy, které typicky tvoří asi 3% její hmotnosti v klasicky dostupných přípravcích.

A právě kurkumin je nejvíce aktivní fytochemikálie ze všech čtyř kurkuminoidů nalezených v kurkumě. Kurkumin tvoří 77% ze všech kurkuminoidů. Zbývající tři složky jsou obvykle v těchto poměrech:

 • 17% desmethoxycurcumin
 • 3% bisdemethoxycurcumin
 • 3% Cyclocurcumin (nedávno identifikovaný kurkuminoid)

A nyní se podíváme na hlavní zdravotní benefity, které nám kukrumin může dát.

1. Kurkumin pomáhá trávení a střevu obecně

KurKumin stimuluje žlučník k uvolnění žluči. Bioaktivní kurkumin pomáhá se žaludečními vředy inhibicí sekrece žaludeční kyseliny a inhibicí aktivity pepsinu.

2. Kurkumin bojuje proti autoimunitním onemocněním

Kurkumin zlepšuje roztroušenou sklerózu, revmatoidní artritidu, psoriázu a zánětlivé onemocnění střev (to se potvrdilo na studiích u lidských i zvířecích modelů). Kurkumin pomáhá i při léčbě zánětlivého střevního onemocnění a jeví se jako bezpečný a účinný při udržování remise u pacientů s ulcerózní kolitidou.

U pacientů s revmatoidní artritidou bylo zjištěno, že dávkování kombinace 500 mg kurkuminu + sodné soli diklofenaku je velmi účinné. A konečně u pacientů s lupusem (neboli psoriázou) krátkodobé doplnění kurkuminu snižuje množství krve a bílkovin v moči spolu se systolickým krevním tlakem.

Kurkumin chrání před autoimunitním diabetem. Kurkumin inhibuje autoimunitní onemocnění redukcí zánětlivých cytokinů, jako jsou IL-1beta, IL-6, IL-12, TNF-alfa a IFN-gamma.

3. Kurkumin je antivirový, antibakteriální a antifungální

Kurkumin inhibuje biofilmy. Je také schopen aktivace receptoru vitaminu D, který je důležitý pro potírání infekcí. Dále vykazuje anti-virovou aktivitu proti chřipce, adenoviru, coxsackievirusu, HIV a snižuje genovou expresi hepatitidy C.

Jako antifungální látka vykazuje kurkumin (+ piperin) aktivitu proti Candida albicans. Kurkumin chrání proti septikemii u myší vystavených patogenním bakteriím způsobujících choleru.

Kurkumin kombinovaný s antibiotiky pomáhá snižovat zánět plic. Opravdu, jsou na to výzkumy.

4. Je dobrý pro mozek

Jedna z nejzajímavějších věcí na kurkuminu je ta, že ovlivňuje zvýšení kyseliny dokosahexaenové (DHA) v mozku. Kurkumin zvyšuje hladinu enzymů podílejících se na syntéze DHA z kyseliny alfa-linolenové (ALA) jak v játrech, tak v mozku. To je důležité, protože třeba ani rybí olej či DHA doplňky často nezvyšují DHA v mozku. A co dále?

Sponzorováno

 • Kurkumin chrání proti smrti buněk při poranění mozku způsobené rychlým návratem krve (reperfuze).
 • Bioaktivní kurkumin používaný při krvácení do mozku zlepšuje neurologickou funkci.
 • Při poranění míchy kurkumin inhiboval buněčnou smrt a ztrátu neuronů a významně zlepšil neurologický deficit sedm dní po poranění.
 • Kurkumin dramaticky působí na kognitivní poruchy způsobené traumatickým poraněním mozku, snižuje oxidační poškození a normalizuje hladiny BDNF, synapsinu I a CREB.
 • U zvířecího modelu demence zabraňoval kurkumin ztrátě paměti, obnovil zdravé hladiny glutathionu a celkově snížil oxidační stres.
 • Kurkumin pomáhá mozku částečně inhibovat GSK3b (glykogensyntázy kinázy 3 beta).
 • Bioaktivní kurkumin pomáhá vytvářet nové mozkové buňky u dospělých a může zvrátit kognitivní pokles při Alzheimerově nemoci.
 • Kurkumin byl nalezen účinný při snižování amyloidového plaku (hromadění amyloidového plaku pomalu ničí mozkové buňky).
 • Kurkumin (+ piperin) vykazoval silnou neuroprotektivní aktivitu proti neurodegeneraci indukovanou kyselinou chinolinovou, která je způsobena zánětem a emočním stresem.
 • Curcumin zlepšuje učení a prostorovou paměť u dospělých.

5. Chrání před stresem a depresí

Stejně jako imipramin (psychofarmakum, antidepresivum na předpis), kurkumin podporuje vývoj nových buněk v hipokampu u chronicky stresovaných krys, zatímco současně chrání zásoby BDNF. Zde je o tom studie.

Kurkumin významně zlepšil trvalou pozornost, pracovní paměť a náladu ve zdravé starší populaci. Snižuje depresivní symptomy u pacientů s významnou depresí. Má také antidepresivní účinek ve zvířecích modelech deprese s nárůstem hippocampu BDNF. Také snížil hladinu kortizolu v krvi a zvýšil citlivost na kortizol (zvýšená exprese glukokortikoidového receptoru).

6. Kurkumin chrání před toxicitou kovů a fluoridem

Kurkumin snižuje zánětlivé markery u potkanů ​​přetížených mědí a snižuje zánětlivé reakce indukované hliníkem v mozku krys. Chrání před poškozením DNA z arzenu a snižuje generaci ROS a peroxidaci lipidů a zvyšuje antioxidační aktivitu v lidských studiích.

Kurkumin také snižuje koncentrace rtuti v tkáních. Může být účinný před léčbou intoxikace rtutí v játrech, ledvinách a mozku. Chrání proti selénové toxicitě v játrech a ledvinách, i proti genotoxickým účinkům arsenu a fluoridu.

Bylo také zjištěno, že kurkumin zlepšuje neurodegenerativní účinky fluoridu na mozek. Je toho docela mnoho, že? A jedeme dále.

7. Kurkumin pomáhá léčit obezitu, cukrovku, libido, kataraktu

Na všechny tyto případy byly provedeny zajímavé studie:

 • Bioaktivní formy kurkuminu mohou způsobit úbytek hmotnosti u osob s nadváhou.
 • Kurkumin zlepšuje erektilní funkci u diabetických potkanů ​​samců.
 • Kurkumin snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje citlivost na inzulín.
 • Kurkumin snižuje hladinu cukru v krvi stimulací sekrece inzulínu z buněk pankreatu. Pomáhá také při regeneraci pankreatu.

8. Působí proti stárnutí

Nemoci spojené s věkem (Alzheimerova choroba, ateroskleróza, metabolické poruchy atd.) jsou způsobeny z velké části chronickým zánětem a oxidativním stresem (ROS). To vede k poškození molekul a chybám při replikaci DNA.

Sponzorováno

Kurkumin je silný antioxidant a protizánětlivý prostředek.

A co si dále ještě o kurkumě přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva