Neurodermatitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.74/5 (19)

Sponzorováno

Takto může vypadat neurodermatitida

Takto může vypadat neurodermatitida

Co je to neurodermatitida?

Neurodermatitida je stav kůže, který začíná svěděním. Škrábání ale ekzém dělá ještě více svědivějším. Tento cyklus svědění-škrábání způsobí, že postižená pokožka bude jakoby silná, pokožka se také vyznačuje tvorbou ohraničených ložisek skládajících se z hustě seskupených pupínků. Může se u vás vyvinout několik svědivých skvrn, obvykle na krku, zápěstí, předloktí, nohou nebo i v anální oblasti.

Neurodermatitida – známá také jako lichen simplex chronicusnení život ohrožující, ani není nakažlivá. Ale svědění může být tak intenzivní nebo opakující se, že narušuje váš spánek, sexuální funkce a kvalitu života. A to jistě není příjemné.

Prolomení cyklu svědění-poškrábání neurodermatitidy je náročné a neurodermatitida je obvykle celoživotním stavem. Úspěšnost léčby závisí na tom, jak odolávat nutkání škrábat postižené oblasti. Volně prodejné léky nebo léky na předpis mohou pomoci zmírnit svědění. Budete také muset identifikovat a eliminovat faktory, které mohou neurodermatitidu zhoršovat.

Příznaky neurodermatitidy

Mezi příznaky neurodermatitidy patří:

 • Nepříjemné svědění kůže
 • Hrubá nebo šupinatá textura na postižených oblastech pokožky
 • Drsná pokožka nebo skvrny, které jsou hodně červené nebo tmavší než zbytek vaší pokožky
 • Tvorba ohraničených ložisek skládajících se z hustě seskupených pupínků na pleti

Neurodermatitida se může objevit prakticky ve všech oblastech, na které lze dosáhnout pro poškrábání – hlava, krk, zápěstí, předloktí, kotníky, pohlaví nebo konečník. Svědění, které může být intenzivní, může přicházet a odcházet nebo být nepřetržité. Můžete se škrábat i ze zvyku a při spánku.

Příčiny neurodermatitidy

Příčina neurodermatitidy není úplně známa. Trvalé tření a škrábání, které charakterizuje stav, může začít něčím, co jednoduše dráždí pokožku, jako je těsné oblečení nebo kousnutí od komára. Jak si třete nebo škrábete oblast, bude to více a více svědit. Čím více se škrábete, tím více to svědí.

V některých případech je neurodermatitida spojena s chronickými stavy kůže – jako je suchá kůže, ekzém nebo psoriáza. Stres a úzkost mohou také vyvolat svědění.

Diagnóza neurodermatitidy

Váš lékař může diagnostikovat neurodermatitidu vyšetřením postižené kůže a určením, zda jste zažili nepříjemné svědění, a zda jste se škrábali. Pro vyloučení dalších příčin může k testování odebrat malý vzorek postižené kůže (tzn. kožní biopsie).

Sponzorováno

Léčba neurodermatitidy

Léčba je zaměřena na zlepšení svědění (aby pokožka nesvědila), prevenci škrábání a řešení základních příčin neurodermatitidy. Toto jsou časté metody léčby:

Léčivé krémy proti svědění

Pokud nepomůže kortikosteroidový krém, který je ve volném prodeji, lékař vám může předepsat silnější kortikosteroid nebo nesteroidní přípravek proti svědění. Mast inhibitoru kalcineurinu (takrolimus) může pomoci.

Kortikosteroidní injekce

Váš lékař může injikovat kortikosteroidy přímo do postižené kůže, to může také pomoci.

Různé léky pro zmírnění svědění

Antihistaminika na předpis pomáhají zmírnit svědění u mnoha lidí s neurodermatitidou. Některé z těchto léků mohou způsobovat ospalost a pomoci při zmírnění škrábání a svědění během spánku.

Léky proti úzkosti

Protože úzkost a stres mohou vyvolat neurodermatitidu, léky proti úzkosti mohou pomoci zabránit svědění (pokud stres způsobuje vaši neurodermatitidu).

Léčivé náplasti

Pokud jde o silné svědění, lékař vám může doporučit topické lidokainové 5% nebo kapsaicinové 8% náplasti.

Světelná terapie

Někdy je užitečné vystavit postiženou pokožku určitým typům světla. Tomu se říká světelná terapie.

Psychoterapie

Mluvit s psychoterapeutem vám může pomoci zjistit, jak vaše emoce a chování mohou podpořit – nebo zabránit – svědění a poškrábání.

Pulzní magnetoterapie při neurodermatitidě

Pulzní magnetoterapii aplikujeme na postižené místo a také na segment (úsek) páteře, odkud vychází příslušný zásobující nerv. Dochází pak k ústupu otoků, svědění a případných bolestí.

Nové terapie

Pokud vaše svědění přetrvává i přes léčbu, může lékař navrhnout nějaký netradiční přístup. Například v malých studiích někteří lidé, jejichž příznaky se zlepšením užívání kortikosteroidů nezlepšily, hlásí úspěch s následující léčbou.

 • Injekce onabotulinumtoxinu A (Botox). Tato technika může omezit svědění a řešit hrubé kožní skvrny.
 • Perorální lék, který ulehčuje nutkání vybírat a poškrábat. V malé studii bylo prokázáno, že perorální lék zvaný N-acetylcystein pomáhá některým lidem se škrábáním a může tak pomoci lidem s neurodermatitidou.

Sponzorováno

A co vy? Máte s neurodermatitidou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za doporučení a rady v komentářích.

A co si ještě o dermatitidě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva